Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 

Cablu HDMI2.0 o necesitate sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#37
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Man, orice cablu high-speed are capacitatea de a transporta semnal 4K. O spun chiar specificațiile pentru HDMI 2.0. Asta dacă nu cumva tu știi mai bine decât cei care au dezvoltat standardul. Problemele de care vorbești tu pot apărea la orice cablu HDMI cu lungimea de la 5 metri în sus, indiferent dacă e vorba de un banal semnal FHD sau 4K, dacă acel cablu nu e construit bine. Dar la lungimi de până la 5 metri nu ai probleme cu un cablu care e high speed real. Dacă cineva spune că a avut probleme cu un cablu de 2 metri, înseamnă că acel cablu nu era high speed real, ci vreo gioarsă luată de la tarabă cu 5 lei, un fake.
Standardele HDMI se concep pentru device-urile care transmit și primesc semnal în primul rând, nu pentru cabluri, cablurile sunt doar secundare.

#38
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Corect si cum in comertul nostru EXISTA diferite "geoarse" , e bine macar ca userii sa citeasca/invete a se feri de ele
Cum toti cautam sa cumparam cablu hdmi cel mai ieftin , nu ma mira ca in anumite situatii la cei care sunt mai "pretentiosi"  ( dar nu prea vor sa investeasca cativa zeci de lei ) sa nu prea aibe "noroc"
Sunt cabluri hdmi2.0 de diferiti producatori si diferite calitati si multi nu "realizeaza" ca daca pe orice cablu hdmi scrie 2.0 , ala e "compatibil" si cu standardul 2.0
E greu sa "definesti" notiunea de HIGH SPEED REAL cand pe majoritatea scrie acest lucru , dar practic........

#39
adi_tca

adi_tca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.03.2007
Mai lupulel care scrii pe aici, ce scrii tu... O tii una si buna cu cablul tau 2.0...si astia noi caposi de p'aici care te contrazicem... Mai distrezi, pe bune...
Hai sa-ti spun un secret, da' nu mai spui la nimeni, da? TVul tau ala maret nu e 4k, nu au aparut TV nativ 4k inca. Rezolutia 4k DCI nativa are 4196 x 2160, TVul tau are 3840 x 2160. D'aia se si numeste SUHD, pe segmentul de consumer.
Mai pune si tu mana pe o carte tehnica, un articol ceva, nu musca. Parol d'honneur...

#40
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Ce misto erau vremurile cand ascultam la difuzor... la statia de radioficare! "Magazinele satesti / iti ofera ce doresti!" ... chiar si cabluri HDMI 3.0!

#41
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Adi tu chiar crezi ce scrii ?
Adica dupa "tampenia" scrisa de tine , un tv SUHD reda maxim 3840 x 2160
- Atunci un tv UHD ce rezolutie maxima poate reda ?
Sa nu imi raspunzi ca nu exista diferente intre cele doua tipuri de tv-uri ca deja te faci singur de "coco"

#42
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 11.08.2016
E o confuzie cu acest SUHD. SUHD e un termen inventat de producatorii de TV-uri pt. a scoate in evidenta noile tehnologii din TV-urile de top (si, deci, cele mai scumpe) pe care le produc. Nu are legatura cu rezolutia.

Doua tipuri de TV-uri nu exista, evident. E vorba de 2 rezolutii diferite pe care le-a mentionat Adi mai sus:

4096x2160 => 4K "adevarat", ca sa zicem asa, e rezolutia folosita la nivel profesional;
3840x2160 => UHD (fara S), e rezolutia pt. piata consumer care e prezenta pe toate TV-urile asa-zise 4K

E vorba de marketing, de fapt, ca asa e pt. noi, consumatorii de rand, care nu stim detalille tehnologiilor. Trebuie sa platim pt. niste lucruri care, uneori, nu sunt asa "smechere" cum ne sunt prezentate...

Uite un articol care explica foarte clar diferenta intre 4K si UHD: http://www.extremete...-the-same-thing

Partea care rezuma explicatia de care avem noi nevoie:

"4K vs. UHD
The simplest way of defining the difference between 4K and UHD is this: 4K is a professional production and cinema standard, while UHD is a consumer display and broadcast standard. To discover how they became so confused, let’s look at the history of the two terms.
The term “4K” originally derives from the Digital Cinema Initiatives (DCI), a consortium of motion picture studios that standardized a spec for the production and digital projection of 4K content. In this case, 4K is 4,096 by 2,160, and is exactly four times the previous standard for digital editing and projection (2K, or 2,048 by 1,080). 4K refers to the fact that the horizontal pixel count (4,096) is roughly four thousand. The 4K standard is not just a resolution, either: It also defines how 4K content is encoded. A DCI 4K stream is compressed using JPEG2000, can have a bitrate of up to 250Mbps, and employs 12-bit 4:4:4 color depth. (See: How digital technology is reinventing cinema.)
Ultra High Definition, or UHD for short, is the next step up from what’s called full HD, the official name for the display resolution of 1,920 by 1,080. UHD quadruples that resolution to 3,840 by 2,160. It’s not the same as the 4K resolution made above — and yet almost every TV or monitor you see advertised as 4K is actually UHD. Sure, there are some panels out there that are 4,096 by 2,160, which adds up to an aspect ratio of 1.9:1. But the vast majority are 3,840 by 2,160, for a 1.78:1 aspect ratio."

Cu ocazia asta am aflat si ca Full HD e 2K, de fapt.

Referitor la HDMI 2.0, nu uita ca nu e vorba de cablu, ci de standard: http://www.hdmi.org/..._2_0/index.aspx

"HDMI 2.0b does not define new cables or new connectors. Current High Speed cables (Category 2 cables) are capable of carrying the increased bandwidth."

Am tinut sa mentionez asta pt. ca am vazut ca folosesti exprimarea "cablu HDMI 2.0", ceea ce e incorect.

#43
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Medium Player , ai tv 4k sau discutam ca si cu ceilalti doar din teorie ?
- Cu un tv SUHD pot vizualiza la 4096 x 2160 sau nu ?

Cat despre cablu HDMI2.0 imi sustin in continuare parerea personala ca exista cabluri hdmi2.0 intre cabluri hdmi2.0
Diferentele se fac tocmai plecând de la tipul acelor ''sarme chioare'' , numarul de izolatii si alte materiale folosite in alcatuirea lui
Ca o analogie la difrentele dintre cablurile hdmi2.0 , raspunde la urmatoarea intrebare
- Care dintre cele doua variante de cablu coaxial de mai jos e mai buna ?
a - cablu coaxial cu miez litat si tresa de staniol
b - cablu coaxial cu miez de cupru si tresa impletita de cupru
Ca doar si cablu coaxial e tot o sarma chioara , la fel ca si cablu hdmi2.0
Pe aceeasi idee se doreste si cu cablu hdmi2.0 , insa pt multi care au scris teorii de pe aici si nu detin device-urile necesare 4k pt a proba practic diferitele situatii e si normal ca orice fel de cablu hdmi e bun atat pt 2k , cat si pt 4k
Când o sa detii un tv 4k/60p/10bit si un mp 4k/60p/hevc/hdr s.a pt a proba diferitele videoclipuri dedicate de aici - http://demo-uhd3d.com/ - atunci atat tu cat si ceilalti o sa intelegeti ca totusi sunt diferente intre cablurile hdmi2.0 , pana atunci insa......scrieti ce stiti voi mai bine , adica doar teorie

#44
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
lupull, de curiozitate, ce cablu folosești? Ce model, ce marcă?

#45
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Deocamdata folosesc cablu hdmi2.0 de la shield , inca nu m-am decis ce firma/model de cablu hdmi2.0 sa cumpar din comertul autohton , tocmai ca stiu cam ce ''cabluri'' exista...
Asa cabluri hdmi1.4 am la media player , receptorul de satelit.... , dar hdmi2.0 inca ma mai ''gandesc'' si tocmai de aceea am deschis si acest thread
Nu vreau sa cumpar unul ca apoi sa scriu pe aici ca la redarea anumitor fisiere intampin prb. descrise ca in exemplele gasite/date de mine mai sus
In orice minciuna exista un sambure de adevar - avem noi o vorba si ca atare.......

#46
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 11.08.2016
Nu am TV UHD (ca sa nu-i spun incorect 4K) inca si nici nu am cunostinte avansate in ceea ce priveste materialele asa ca la intrebarea 2 cu siguranta nu pot sa-ti raspund. Am niste cunostinte la nivel de utilizator obisnuit si incerc sa inteleg lucrurile atat cat pot, facand legaturi logice.

La prima intrebare presupun ca raspunsul e "da", atata vreme cat atat monitorul/TV-ul, cat si placa video suporta rezolutia 4096 x 2160.

La randul meu, am cateva intrebari pt. tine, daca-mi permiti:

- Ce TV/monitor UHD detii? Ai posibilitatea sa atasezi o poza / un screenshot in care sa se vada rezolutia?
- Ce placa video detii?
- Ai un link catre acel cablu "shield", pt. ca nu il gasesc pe net?

Eu trag niste concluzii in functie de informatia pe care o gasesc, si ce-am gasit pana acum m-a facut sa trag concluziile pe care le-ai gasit mai sus. Dar sunt deschis sa aflu mai multe atata vreme cat mi se aduc dovezi, nu sunt genul care isi sustine teoriile/concluziile pana in panzele albe.

Edited by MediumPlayer, 15 August 2016 - 07:39.


#47
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 lupull, on 15 august 2016 - 01:43, said:

Deocamdata folosesc cablu hdmi2.0 de la shield , inca nu m-am decis ce firma/model de cablu hdmi2.0 sa cumpar din comertul autohton , tocmai ca stiu cam ce ''cabluri'' exista...

Bun, deci folosești un cablu ieftin, probabil mai slab ca un Hama bun, nu ai văzut în viața ta cu ochii tăi diferențe între un cablu ieftin și unul de 1000 de dolari să zicem, dar scrii aici vreo sută de mesaje în care explici ce diferențe extraordinare există....Plus îi acuzi pe alții că folosesc cabluri ieftine, când chiar tu folosești o praștie de cablu. Ceva îmi scapă....

Edited by Andi Pavel, 15 August 2016 - 07:57.


#48
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu am impresia ca initiatorul nu stapineste deloc notiunile de baza si asta n-ar fi problema doar ca nici nu pune mina sa se documenteze ci prefera sa se ratoiasca la cei care il invata de bine. Intre timp confunda "shield" din descrierea cablului cu numele firmei...

Attached Files



#49
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
prin shield, s-a referit în mod sigur la faptul că folosește cablul livrat la pachet cu Nvidia Shield. Care în mod sigur e mai slab ca cele din linkul tău de mai sus ;)

Edited by Andi Pavel, 15 August 2016 - 08:10.


#50
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Amândoi aveti shield tv ca sa puteti sustine afirmatiile scrise , sau doar asa pareri ''personale'' ?
Nu cred ca un producator ca nVidia si-ar ''dezmintii'' singuri calitatea produselor
E adevarat ca nu e un produs de sute de dolari ( ma refer la cablu lor hdmi2.0 ) , dar nu cred ca este nici ''o prastie'' asa cum afirmati voi

#51
adi_tca

adi_tca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.03.2007
Lupule, esti o adevarata sursa de inspiratie si fascinatie, un izvor nesecat de intelepciune.

Ma baieti, nu s-a indurat nimeni sa-i raspunda lupului ce cabluri sa isi ia si el pentru sculele lui, haideti sa il ajutam:
"- Onkyo TX-NR 646 + Samsung 48JU7000
- Onkyo TX-NR 646 + nVidia Shield TV
- Onkyo TX-NR 646 + GTX 960
"

Ii atentionez in mod oficial pe astia de la Samsung sa isi bage mintile in cap: 48JU7000 e 4k, ca aza zice nenea lupull, nu ce aberati voi pe aici cu UHD incolo si incoace http://www.samsung.c.../UE48JU7000LXXH
UHD nu se exista, e 4k clar? Sau 3.84k, da' rotunjit da tot 4k, ce ne tot invartim noi aici, suparam omu'...

Uite, pe avstore, desi astia sunt varza si nu recunosc neam ca au cabluri HDMI 2.0, ci doar high speed, ti-am gasit eu cate ceva: https://www.avstore....reference-hdmi/
O sa ii rugam frumos sa scrie pe ele "HDMI 2.0", asa, cu dedicatie.
Daca nu iti place modelul, am mai gasit inca unul si mai bun: https://www.amazon.c...customerReviews
Daca iti place asta de pe Amazon, eu zic sa te grabesti , mai au doar 2 bucati. Nu livreaza in Romania, dar avem destui prieteni in State la care putem livra si sa le aduca incoa', in caz ca nu vrei sa atepti pana ajung eu acolo prin noiembrie.

Sa stii ca oricare din cablurile astea 2 de mai sus sigur iti decodeaza toate formatele insirate de tine mai sus... de fapt, cred ca nici nu iti mai trebuie nici TV, nici Shield, doar conectezi cablu' la ... ups, nu stiu la ce sa iti recomand sa il mai conectezi...

Daca nu te grabesti, astia de la organizatia HDMI nu stiu multe si au venit deja cu standardul HDMI 2.0b. "b" ala e destul de mic scris, o fi mai neimportant..., deci tot cabluri HDMI 2.0 sa cauti, da?

Bafta

Edited by adi_tca, 15 August 2016 - 15:32.


#52
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 lupull, on 15 august 2016 - 09:07, said:

Amândoi aveti shield tv ca sa puteti sustine afirmatiile scrise , sau doar asa pareri ''personale'' ?
Nu cred ca un producator ca nVidia si-ar ''dezmintii'' singuri calitatea produselor
E adevarat ca nu e un produs de sute de dolari ( ma refer la cablu lor hdmi2.0 ) , dar nu cred ca este nici ''o prastie'' asa cum afirmati voi

Cablul care vine cu nVidia Shield e un cablu de duzină, nu are absolut nimic special, nici măcar mufe aurite. E sub multe cabluri Hama. E un cablu băgat gratis de nVidia în pachet. Pentru ce vrei tu e absolut perfect, nu are rost să bagi bani într-un cablu scump, mai ales că nu îl folosești și pe audio. Un cablu HDMI scump, pe care tu oricum nu îl vei lua, adică ceva de la 200 de parai încolo, poate avea o construcție care să te ajute la reducerea jitterului audio/video, dar tu nu ai scule pentru a observa așa ceva.

#53
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Adi , ma mir cat de ''atent'' esti tu cu ce device-uri detin eu si chiar mai facut curios
Eu m-am uitat prin toata casa dupa acel Samsung 48JU7000 si nu l-am gasit , insa tu sustii vehement ca il detin
- Oare asa sa ajuns in prezent sa stie un ''strain'' mai bine decat tine ce device-uri detii ?
Sau acel ''strain'' nu e in stare sa stranga niste informatii concrete daca tot vrea sa demonstreze ceva
Insa in cazul tau numai are rost atata timp cat scrii ce scrii.......
A si apropo de acel forum si altele sa stii ca situatia e cam la fel ca si aici
Întrebarea e daca poti sa o ''observi/faci o diferenta'' , ceea ce pt tine ma cam indoiesc dupa cate si ce ai scris pana acum

Andi , in sfarsit o ''observatie'' demna de luat in calcul
Deci sustii ca tot ce este sub 200$ nu merita cumparat , indiferent ca e de 3/5/7/10m ?

#54
adi_tca

adi_tca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.03.2007
Lupule, textul ala intre ghilimele se cheama o forma de citat. Un strain s-a uitat si el pe link-ul dat de tine cateva pagini mai inapoi. Uite ce scria tipul ala cu nume de "lupull"

 lupull, on 17 ianuarie 2016 - 20:04, said:

Sa continui si eu cu aceeasi intrebare :
- Unde gasim in RO cabluri HDMI2.0 ( 18gbps ) mai lungi de 6/7m ?
Si eu sunt interesat de astfel de cabluri fiindca va trebui sa conectez :
- Onkyo TX-NR 646 + Samsung 48JU7000
- Onkyo TX-NR 646 + nVidia Shield TV
- Onkyo TX-NR 646 + GTX 960
Deci , daca stiti pe la ce magazine se gasesc sau detineti astfel de cabluri , va rog frumos dati-ne si noua o ''mana de ajutor''
Multumesc anticipat de raspunsuri

Eu inclin sa cred ca sunteti mai multi lupi pe aici, fiecare cu personalitatea si cunostintele sale.

Si daca tot te-ai uitat prin casa, nu ne spui si noua care e TVul ala "4k/60p/10bit" pe care il detii? Altul decat cel mentionat de userul "lupull" in citatul de mai sus, pentru ca inteleg ca nu (mai) ai Samsungul ala (de altfel, destul de bun, in comparatie cu alte TVuri). Sunt o gramada de oameni pe mai multe threaduri care cauta si ei un TV mai bun si poate se inspira dupa modelul tau.

Bafta.

EDIT: Uite, eu apreciez intentia ta de a crea un thread cu subiectul "cabluri HDMI", dar l-as fi numit un pic altfel si as fi pus si linkuri catre surse oficiale, precum cel de la organizatia HDMI: http://www.hdmi.org/...ight_cable.aspx

Edited by adi_tca, 16 August 2016 - 08:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate