Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Are cineva Orange Smart Home?

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#109
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

View Postjohnflorin, on 11 iulie 2017 - 16:18, said:

Chiar sunt curios daca vor fi modificari dpdv al functionalitatii sau al device-urilor oferite, pare mai degraba un outsourcing al activitatii dpdv legal.

Exact asta si este, fac outsourcing la mentenanta.

Eu il voi rezilia in aceasta seara, deja am instalat un Fibaro Home Center Lite de aproape o luna. Si acela are bubele lui, si sunt o multime dar cel putin pot face mai multe cu el.

Edited by abpostelnicu, 11 July 2017 - 16:20.


#110
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.10.2009
Ce poti face in plus cu el? Are zona de cod pur pt. scenarii sau configurari? Si daca da, stii sa o folosesti sau sunt template-uri bune online care extind cumva functionalitatea?

M-am uitat si eu la variantele de huburi Z-Wave existente si par a avea in general doua lipsuri fata de cel de la Orange: nu ofera notificari GSM si nu stocheaza continut video de la camere (ma rog, daca nu stai sa-ti faci propriul server pe vreun PC/NAS accesibil de catre ele).

Mi-ar placea ceva cu suport HomeKit sau care sa ofere vreun "bridge" catre Google Home (nu ca as avea inca un iPhone sau un device Google Home :D ), altfel mi se pare ca tot despre controlul (lucru f. diferit de "autonomia") acelorasi senzori vorbim.

Cat despre suport Z-Wave Plus, nu vad ce avantaje imi ofera intr-un apartament in care am si prize inteligente prin diverse locuri, deci nu am probleme cu raza de actiune.

#111
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Apropo mie acum nu imi mai apare notificarea. Mi-a aparut o singura data si gata :D

#112
afi

afi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 09.05.2007
Nici mie nu-mi mai apare

#113
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Gata am facut cererea de reziliere. :)

#114
afi

afi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 09.05.2007
Online?

#115
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Și eu am reziliat. Sunt curios dacă voi mai putea folosi hub-ul.

#116
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Eu voi încerca sa instalez Vera ui7. Va tin la curent daca reusesc

#117
afi

afi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 09.05.2007
Cine a renuntat la serviciu, ati avut contrat pe 1 sau 2 ani? Ati sunat la RC Orange sau la nr. 408?

#118
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Eu am avut contract pe 12luni

#119
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Pe 12 luni. Cu ajutorul Helper-ului. Am fost sunat ulterior de la departamentul care se ocupă cu rezilierile.

#120
afi

afi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 09.05.2007
Merci

#121
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.10.2009
Vad ca un Vera Plus ar costa vreo 800 RON, si fata de Fibaro HCL la 1200 are in plus Zigbee, Bluetooth...oare s-ar merita?

Apropo, voi care ati reziliat cu Orange in mai putin de perioada contractuala prin aceasta portita trebuie sa dati doar control center-ul inapoi sau si pachetul initial care a fost inclus (cei doi senzori sau camera)?

#122
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Nu trebuie sa dai absolut nimic înapoi :))

#123
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Și se mai spune că Softpedia nu încurajează pirateria… :D
[ https://i.imgur.com/DGRrT1t.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#124
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.10.2009
Interesant, as fi crezut ca e in custodie controller-ul...dar in principiu dupa ce se reziliaza contractul cred ca max. ce mai pot face cu controller-ul e sa il folosesc local via o resoftare Vera, ceea ce nu e prea grozav.

@SethNY, cum arata la tine in interfata termostatul de calorifer? Ca presupun ca l-ai adaugat ca device z-wave generic, nu?

Sunt curios daca compatibilitatea cu device-uri Z-Wave e de fapt la fel de extinsa ca la Vera Lite-ul din care se trage, cu singura diferenta ca nu apar in lista celor de la Orange. Pt. ca daca e asa si orice device de gen as adauga apare cu functiile corecte de control, ar fi tentant sa raman la ei.

@abpostelnicu, dpdv al vitezei de reactie, ai remarcat vreo diferenta intre device-ul Orange si cel Fibaro? Sunt curios daca procesorul/RAM-ul mai bun chiar inseamna ceva sesizabil in realitate.

#125
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Fibaro are instalat o distribuție debian 6 pe el. Merge foarte bine, la inceput am avut anumite probleme de stabilitate.
Imi place ca imi pot face tot felul de scenarii care pe orange nu se puteau.
Apropo suportul celor de la Fibaro este ca si inexistent!

#126
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postjohnflorin, on 13 iulie 2017 - 11:34, said:

Interesant, as fi crezut ca e in custodie controller-ul...dar in principiu dupa ce se reziliaza contractul cred ca max. ce mai pot face cu controller-ul e sa il folosesc local via o resoftare Vera, ceea ce nu e prea grozav.

@SethNY, cum arata la tine in interfata termostatul de calorifer? Ca presupun ca l-ai adaugat ca device z-wave generic, nu?

Sunt curios daca compatibilitatea cu device-uri Z-Wave e de fapt la fel de extinsa ca la Vera Lite-ul din care se trage, cu singura diferenta ca nu apar in lista celor de la Orange. Pt. ca daca e asa si orice device de gen as adauga apare cu functiile corecte de control, ar fi tentant sa raman la ei.






Arata ca in poza atasata. E mai ciudat ca se comunica cu termostatul odata la 30 minute, si timerul asta  nu poate fi modificat din controlerul orange, deci daca modifici acum temperatura, in cel mai rau caz, termostatul o sa ia comanda peste 30 min; am avut tot felul de scenarii si deseori nu se activau, cred ca in procent de 20%. ... deci nu poti pune baza pe el ...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate