Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

Are cineva Orange Smart Home?

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#73
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

View PostSethNY, on 04 aprilie 2017 - 20:25, said:

Mai demult citeam ca au instalat Vera unii prin Franta dar e destul de complicat, vezi si aici : https://communaute.o...ive/td-p/510321
Nu am aprofundat mai mult ...

Salut, nu se mai poate acel hack intrucat s-a schimbat firmwareul vera si au reparat vulnerabilitatea. Pacat suportul oferit de Orange este foarte slab. Eu am urmatoarea configuratie:
  • Unitate Centrala plasata in boxa de deasupra apartamentului
  • Fibaro Plug * 2 - cumparat de la Orange
  • Fibaro Door Sensor * 2 - cumparat de la Orange
  • Zipato keypad
Problema este ca se tot deconecteaza senzorii mai putin keypadul de la Zipato. Nu stiu daca senzorii Fibaro pe care ii am sunt Z-Wave Plus sau cei standard, Orange nu ofera aceasta informatie. Culmea este ca fiecare senzor il pot achizitiona de la un Orange Shop din provincie.

Iar mai jos este o varianta de hack pentru instalarea unei versiuni mai noi de vera: https://www.jeedom.c...e7c89&start=400

#74
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Eu am controlerul in apartament si senzorii destul de aproape, nu am probleme cu deconectarea. Merge relativ ok. Azi dimineata s-a declansat senzorul de fum fara nici un motiv :)
Spune-ne daca ai reusit sa pui Vera pe el.

#75
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Da se poate instala Vera relativ usor problema este ca nu am gasit un rom ca sa pot sa revin la softul original. A doua problema cu Vera este ca renunți la suportul GSM si nu te mai poti conecta remote ci doar local intrucat pentru a merge remote ai nevoie de un serial de Vera valid. Ce sirena folosiți?

#76
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
eu am asta : https://www.smart-th...backup-battery/ . pare ok dar nu prea am folosit-o

#77
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Salut,

Revin cu detalii, am instalat acest model de alarma: Vision Sirene GEN5 (VISEZM1602-5)
Este vorba despre o sirena Z-Wave Plus care are si acumulator ce permite o functionare independenta timp de 3h si merge si pe postul de repeater. Aceasta se instaleaza ca generic z-wave device in versiunea celor de la Orange de Vera. Ce pot spune pana acum este ca mi-a crescut destul de mult aria de acoperire. Iar daca se monteaza alaturi de acest UPS de 12V aveti un repeater care functioneaza indiferent daca este o pana de curent. Nu stiu sigur daca functia de repeater este intrerupta atunci cand nu mai este curent.

Numai bine.

#78
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Salutare...
Aveti idee daca senzorii vanduti de orange, au un protocol prin care sunt codati sa functioneze doar cu centrala lor?
Se pot asocia si la alte deviceuri care comunica z wave?

#79
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

View Postsergiuhusca, on 08 aprilie 2017 - 18:55, said:

Salutare...
Aveti idee daca senzorii vanduti de orange, au un protocol prin care sunt codati sa functioneze doar cu centrala lor?
Se pot asocia si la alte deviceuri care comunica z wave?

Salut nu exista termenul de codare in protocolul z-wave eu o sa renunț saptamana viitoare la orange si instalez o centrală Fibaro 2 dar o sa folosesc in continuare acești senzori. Sfatul meu este sa NU cumperi senzorii Fibaro vânduți de orange intrucat aceștia sunt modelul vechi ce nu suporta z-wave plus.

Repet încă o data evitați soluția orange este un produs incomplet ce are foarte multe minusuri. Eu nu as folosi-o pe post de alarma intrucat keypadul pe care ei il vând nu se conectează cu centrală in mod criptat astfel încât un atacator va poate dezarma casa cu o jucărie de z-wave de 5 EUR.

In schimb ce va recomand este sirena si senzorii.

Edited by abpostelnicu, 08 April 2017 - 19:14.


#80
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
As vrea sa folosesc chestia asta pt. a controla rulouri externe de geam: https://www.fibaro.c...cts/switches-2/

Ce ziceti, ar trebui sa mearga?

#81
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Da este foarte posibil sa meargă.

#82
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Cei de la GDC Telecom de unde trebuia sa-mi vina comanda m-au sunat si mi-au zis ca imi recomanda pt. rulouri acest produs: https://www.fibaro.c...ller-shutter-2/

E la acelasi pret si chit ca cu Orange sigur nu voi putea controla pozitia, ziceau ca ce luasem eu nu era OK pt. acest scop, ceva legat de null/numarul de fire electrice.

#83
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Suna la orange cel mai bine. Apropo la ce pet este?

#84
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
260 RON bucata...ma gandesc ca le pot returna daca nu merg.

#85
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Pot confirma ca merge f. bine modelul Roller/Shutter 2 cu hub-ul Orange, in mod nesperat pot sa si deschid partial rulourile, trebuie doar sa apas pe un buton care opreste miscarea, altfel el la primul impuls se duce pana la capat. Also, e primul meu device generic z-wave si in mod surprinzator aplicatia il vede corect ca un controller de rulou si imi da butoane corespunzatoare :)

#86
stfbuc

stfbuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 23.10.2006
Eu la mine am dubii serioase ca priza fibaro are rol și de repeater. Trebuie făcută o setare anume?

Edited by stfbuc, 08 June 2017 - 19:32.


#87
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
OK, dar de unde stii ca merg pe standardul Plus, ca e backward compatible...nici eu n-am vazut oficial sa mearga.

#88
p3bogdan

p3bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.09.2009
Cu placere...
http://imgur.com/wnMiWO3
http://imgur.com/BDwLJar

#89
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

View Postp3bogdan, on 09 iunie 2017 - 10:47, said:


Senzorii sunt z-wave plus dar unitatea e z-wave cel putin asta scrie in declarația lor de conformitate:
http://manuals.fibar.../home-center-2/

#90
p3bogdan

p3bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.09.2009
Cu siguranta Fibaro ar face senzorii compatibili cu Z-Wave Plus dar centralele nu...Posted Image Ti-am facut poza la starter Kit Gen 5.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate