Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Apa rece/calda bagata in plus de administrator

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Bebe_RTAnet

Bebe_RTAnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2005
Salut, am o intrebare la voi. Locuiesc la bloc in sectorul 4 si in fiecare luna administratorul ne baga apa calda si rece in plus fata de citire de pe apometre. La apa rece nu-i problema, de regula sub un metru, ca na, mai spala femeia care face curatenie la ghena, mai spala un tomberon... Dar la apa calda cate 2 metri in fiecare luna in plus fata de ce dau eu de la apometre. Inteleg sa fie o luna in plus, o luna in minus ca nu se da cu zecimale si o luna rotunjesti in plus, una in minus, cum pica. Dar nu, la mine in fiecare luna 2 metri de apa calda in plus. Din 104 apartamente doar vreo 6-8 nu au apometre si cred ca aia consuma in draci (ca de aia nu si-au pus) si noi platim. Se poate face ceva? Ma pot adresa cuiva sa rezolv  broblema asta? Ca pana la urma 30 de lei pe luna nu-i un capat de tara, dar mai bine ii cumpar copilului o jucarie de banii astia...
Multumesc!

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu prea
vorbeste cu administratorul!
contoarele individuale sunt mai mult informative
dar e cam anormal sa platesti 1m3 de apa in plus
totusi, doar el te poate lamuri cum stau lucrurile!
in mod normal, aia fara contor ar trebui sa plateasca diferenta... cu pierderi cu tot
poti face o derere catre asociatie, sa-ti explice oficial de ce platesti mai mult decat conmsumi?

Edited by Nero-d, 05 August 2016 - 18:17.


#3
Bebe_RTAnet

Bebe_RTAnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2005
Pai asa stiu si eu, ca cine nu are apometre plateste diferenta. Da eu stiam ca exista o lege care te obliga sa-ti contorizezi apa, mai ales ca la apa se poate, nu ca la caldura, unde e relativa.
Problema e ca se fura undeva. Presedintele de bloc are acelasi apartament ca al meu si cand l-am intrebat de ce-mi baga 2 metri de apa calda, a zis ca e ok, ca el si-a bagat 4. Adica ce om ce munceste cinstit plateste in plus.....? care e logica? Miroase ceva si nu stiu cum sa-i prind

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Eu stiu ca cei fara contorizare, platesc diferenta, ce ramine dupa ce au fost calculati cei contorizati.

#5
Bebe_RTAnet

Bebe_RTAnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2005
Da, dar e ceva oficial? ca sa le arat negru pe alb

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,136
  • Înscris: 10.07.2013
Administratorul blocului trebuie sa rezolve aceasta problema.Posted Image

#7
Bebe_RTAnet

Bebe_RTAnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2005
Pai nu pare a fi interesat sa rezolve. Mai veneau cu citirea la 3 luni, acum n-au mai venit de multa vreme. Mai prost e ca suntem doar 2-3 care punem problema asta, lumea pare a nu fi interesata

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca ai contor atunci trebuie sa platesti numai ce inregistreaza contorul.
MAi baga si la mine dar nu asa, ci vreo 1-2mc pe an.
Informeza-te la furnizorul de apa, s-ar putea sa te scoti de la asociatie si sa platesti factura direct la furnizor. Asa e si normal, tu nu cumperi apa de la asociatie, asta e numai un intermediar.
Eu am 2 apartamente in 2 orase diferite. La unul platesc apa la asociatie ca furnizorul de apa n-a acceptat sa platesc direct lui, la altul platesc la furnizor.

#9
Bebe_RTAnet

Bebe_RTAnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2005
Buna idee, la asta nu m-am gandit

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,136
  • Înscris: 10.07.2013

 Friskey, on 05 august 2016 - 18:32, said:

Daca ai contor atunci trebuie sa platesti numai ce inregistreaza contorul.
MAi baga si la mine dar nu asa, ci vreo 1-2mc pe an.
Informeza-te la furnizorul de apa, s-ar putea sa te scoti de la asociatie si sa platesti factura direct la furnizor. Asa e si normal, tu nu cumperi apa de la asociatie, asta e numai un intermediar.
Eu am 2 apartamente in 2 orase diferite. La unul platesc apa la asociatie ca furnizorul de apa n-a acceptat sa platesc direct lui, la altul platesc la furnizor.
Despre ce orase este vorba?Posted Image

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator... fa o cererw scrisa catre asociatie!
si asteapta raspunsul lor scris!

mai poti sa-i spui ca poate e ok pentru el dar pentru tine nu e!... si esti hotarat sa platesti doar cat consumi
el va zice ca nu se poate, ca nu-ti primeste banii... moment in care tu ii ceri sa-ti dea in scris
si sa-ti dea si contul IBAN al asociatiei ca sa platesti prin banca intretinerea!
pana nu ai o hartie scrisa de la ei, nu poti merge mai departe!

Edited by Nero-d, 05 August 2016 - 18:46.


#12
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Bebe_RTAnet, on 05 august 2016 - 18:00, said:

Salut, am o intrebare la voi. Locuiesc la bloc in sectorul 4 si in fiecare luna administratorul ne baga apa calda si rece in plus fata de citire de pe apometre...........
Apometrul din casa ta , nu este contor , ci o jucarie , sa aveti voi vecinii pe ce va certa .
Contorul de apa este al furnizorului .
Ce aveti voi acolo " apometre " si fel de fel de montaje aiuritoare , nu vor arata in veci adevarul .
Platiti cit arata contorul furnizorului . Cum impartiti suma , este ceva relativ , si nu poate exista precizie .

#13
Bebe_RTAnet

Bebe_RTAnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2005
Or fi jucarii, dar au costat ceva bani. Si cred ca apa se poate masura cu precizie, ca si la benzinarie se  masoara motorina cu precizie. La caldura da, e alta mancare de peste.

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 maximg, on 05 august 2016 - 18:46, said:

Apometrul din casa ta , nu este contor , ci o jucarie , sa aveti voi vecinii pe ce va certa .
Contorul de apa este al furnizorului .
Ce aveti voi acolo " apometre " si fel de fel de montaje aiuritoare , nu vor arata in veci adevarul .
Platiti cit arata contorul furnizorului . Cum impartiti suma , este ceva relativ , si nu poate exista precizie .

Adica?Eu stau la casa si am apometru.Platesc metri cubi pe care-i arata.Cum adica platesc cat arata furnizorul?Pe ei ii fenteaza asociatia de bloc

#15
Bebe_RTAnet

Bebe_RTAnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2005
Da, da la casa platesti doar apa rece, apa calda ti-o incalzesti, ca asa face si maica-mea. La bloc apa rece o furnizeaza apa nova si apa calda...habar n-am, cred ca radet. aici e buba.

#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si apa calda nu tot pe apometru este?

#17
Bebe_RTAnet

Bebe_RTAnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2005
ba da, totul este contorizat
Noua conducere este de un an la putere. Si inainte mai bagau, dar ca acum in niun caz. In ultimele 12 luni am platit in plus 5 metri de apa rece si 19 metri de ap calda (am fisele de apartament detaliate). La apa rece inteleg. Asa la un mic calcu rapid, am platit vreo 250 lei in plus in 12 luni

Edited by Bebe_RTAnet, 05 August 2016 - 19:06.


#18
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pai si atunci?Administratorul ala e un pacalici.Uite aici:
"De ce platesti mai mult decat pe contor:
Defecţiuni ale contorului de branşament - Dacă se solicită verificarea metrologică şi rezultă că nu există nici o defecţiune, asociaţia de proprietari este obligată să plătească verificarea metrologică. Ridicarea şi înlocuirea contorului de branşament se face numai în prezenţa reprezentantului asociaţiei.
Defecţiuni ale contoarelor individuale - Este vorba despre contoarele din apartamente. Chiar dacă nu mai este obligatorie verificarea metrologică, este bine ca la 5 ani contoarele să fie verificate sau, având în vedere costurile, să fie înlocuite.
Diferenţe de clasă de precizie - Contorul de branşament are o clasă de precizie superioară contoarelor de apartament.
Erori de montaj - În funcţie de tipul contorului, există o metodologie de montaj care, în multe cazuri, nu se respectă şi contorul este scos din clasa lui de precizie.
Pierderi de apă - este vorba despre avarii la instalaţiile interioare comune (subsoluri, spălătorii, ghene de gunoi etc) sau defecţiuni ale instalaţiilor din apartament. O fisură de 2 mm poate duce la o pierdere de 137 metri cubi de apă pe lună.
Decalaje de citire a contoarelor - Decalajul între data citirii contorului de branşament şi citirea contoarelor din apartamente.
Modul de repartizare a diferenţelor de consum de apă - Este vorba despre modul de repartizare a diferenţelor de consum de apă rezultate dintre contorul de branşament şi suma contoarelor individuale de apă care trebuie aprobat în Adunarea Generală a Asociaţiei de Proprietari. Toată apa care nu este consumată în apartamente este asimilată consumului pe părţi comune şi se repartizează proportional cu cota parte indiviză.
Cum să nu înregistrezi diferenţe mari
Pentru a nu înregistra diferenţe mari, reparaţi şi întreţineţi instalaţiile interioare, citiţi contoarele de apartament la data citirii contorului de branşament, verificaţi contoarele din apartamente, depistaţi şi sancţionaţi consumul fraudulos, contorizaţi toate apartamentele. În multe oraşe, distribuţia pe orizontală şi montarea contoarelor aferente apartamentelor pe casa scării (la intrarea în apartament) a repezentat o soluţie pentru un control mai eficient al consumurilor în apartamente. Atenţie! Dacă diferenţa dintre consumul înregistrat de contorul de branşament şi suma contoarelor individuale este mai mare de 30%, există o problemă serioasă în imobil şi trebuie efectuate urgent verificări.
Care este consumul mediu lunar pentru o familie de trei persoane
Consumul de apă rece şi apă caldă diferă de la o familie la alta, în funcţie de numărul membrilor familiei respective dar şi în funcţie de cât de mult stau aceştia acasă. De asemenea, consumul diferă de la un sezon la altul şi depinde şi de perioada concediilor şi a sărbătorilor. În mod normal, o familie de trei persoane ar trebui să consume, lunar, în jur de 6 metri cubi de apă rece şi aproximativ 8 metri cubi de apă caldă. Însă, acesta este cazul ideal pentru că, în realitate, românii consumă mult mai mult. Sau, cel puţin aşa arată apometrele din locuinţele lor.
50 de litri de apă se duc numai pe spălatul vaselor (iar asta o singură dată pe zi), între 40 şi 70 de litri se consumă cu maşina de spălat rufe, între 5 şi 15 litri consumăm atunci când ne spălam pe mâini, faţă şi dinţi. La duş se mai duc între 60-80 de litri de apă, iar pentru o baie în cadă vom consuma în jur de 150-200 de litri. În Bucureşti, 1 metru cub de apă potabilă costă 5,41 lei cu TVA. Preţul este publicat pe site-ul ApaNova şi reprezintă un tarif unic pentru toţi clienţii. În ceea ce priveşte costurile, dacă un metru cub de apă rece are un preţ standard, preţul unui metru cub de apă caldă este variabil (atunci când este frig afară se consumă mai multe gigacalorii pentru încălzirea apei) între 12 lei vara şi 20 de lei iarna."

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate