Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Apa rece/calda bagata in plus de administrator

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
S-a exprimat aiurea .Normal ca vei plati  cat arata contorul furnizorului , ca toti ceilati locatari dn bloc , dar suma inregistrata pe factura se imparte conform consumului citit pe contoarele de apartament. Singurul contor din bloc care este verificat metrologic , este cel al furnizorului .
- Cei care nu au contoare montate in apartamente se considera la pausal. In nici un caz nu vor plati diferentele .
Pentru pausal , legea spune ca se poate percepe un maxim de 5 m cubi de apa pe cap de locatar/ apartament.
- Nu are cum sa plateasca direct furnizorului .Trebuie bransament separat , contract separat , plus apometre dintr-o clasa mult superioara de precizie fata de ce este montat acum in apartament..Cand o sa vezi cat costa toate astea , o sa fii convins ca cei 2 m in plus cu cit te incarca acum sunt la pantaloni scurti fata de cit o sa platesti pe contractul direct.
@Bebe RTAnet , contoarul de la benzinarie este verificat de catre metrologie la cel putin 3 luni si este eliberat buletin de verificare metrologica. Alea din apartament , la cate zeci de ani crezi ca au trecut pe langa metrologie ?
  

Edited by ndor, 05 August 2016 - 19:12.


#20
Bebe_RTAnet

Bebe_RTAnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2005
Mda, mai prost e ca stau intru bloc pozitionat destul de bine, unde chiriile sunt mari si 50% din apartamente sunt inchiriate. Acum na, va da-ti seama, chiriasii nu prea se implica, multi nu citesc apometrele ca nu-i intereseaza, majoritatea nu deschid usa cand se facea citirea la 3 luni (cred ca de aia nu se mai face). Probabil ca de aici diferentele astea. Stiu ca era o lege ca cine nu deschide usa poate plati 5 metri de apa rece si 3 de apa calda de persoana. Nu stiu daca mai este asa, dar era foarte corecta.

@ndor: stiu ca alea de la benzinarii sunt verificate periodic, omu' parea a spune ca nu se poate contoriza apa/lichidul cu precizie, de asta am dat exemplul asta.

Edited by Bebe_RTAnet, 05 August 2016 - 19:23.


#21
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
VBedeti ca faceti confuzie intre
- contorul fiscal / apometru , care se afla la curte , pe bransament
si
- apometrul de apartament care este o jucarie . La bloc se plateste fix cit arata contorul fiscal , apometrul furnizorului . Cum impartiti voi suma , este doar o chestie la mica intelegere , nimic legal .

#22
Bebe_RTAnet

Bebe_RTAnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2005
ok, deci singura solutie e sa incerc sa-i prostesc sa-mi recuperez aia 2 metri bagati in plus Posted Image Ca stiu cum se face si pot sa o fac, da na, am zis sa fiu cinstit.

Edited by Bebe_RTAnet, 05 August 2016 - 19:26.


#23
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010

 Bebe_RTAnet, on 05 august 2016 - 19:20, said:

Stiu ca era o lege ca cine nu deschide usa poate plati 5 metri de apa rece si 3 de apa calda de persoana. Nu stiu daca mai este asa, dar era foarte corecta.
In cazul asta nu le mai deschizi usa, si platesti la jumate (probabil) din ce consumi. Fata de cat iti baga ala in plus, mai platesti si tu un metru ... afacere, nu gluma.

#24
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
Poti sa reclami la primaria de care apartii, asociatia si implicit pe administrator, daca tu fiind contorizat esti incarcat la factura lunara . Tu ar trebui sa platesti doar apa consumata conform apometrului tau. Poti merge la primarie sau suna si te indruma ei , in mod normal e o directie cu inspectori din cadrul primariei care se ocupa de relatia propietar - asociatie, contracte etc  La ei faci plangerile, stiu asta pentru ca am avut o problema similara iarna trecuta si am crezut ca trebuie sa reclam la ANPC si am aflat ca nu ANPC-ul nu se ocupa ci un departament din cadrul primariei.

#25
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Bebe_RTAnet: fa un test....
noteaza cat arata pe contor apoi pune 10 litri de apa intr-o galeata
compara cei 10 l cu ce iti arata pe contor.

Poti face o estimare cat este de precis apomentrul tau la acest moment.
apoi testeaza si pe celalat.

Edited by Mihai_3, 05 August 2016 - 20:19.


#26
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 kinguins, on 05 august 2016 - 20:18, said:

Poti sa reclami la primaria de care apartii, asociatia si implicit pe administrator, daca tu fiind contorizat esti incarcat la factura lunara . Tu ar trebui sa platesti doar apa consumata conform apometrului tau..............
Incetati cu sfaturile astea SF .
Nu intelegi ca " apometrul " de apartament , nu este fiscal , si nu se plateste dupa indicatiile lui ???
La bloc exista o singura factura , pe apometrul fiscal al distribuitorului , iar cu alea de apartament , se face o oarecare departajare a consumurilor .
Singura chestie , consumul pe aprtamente + alte spatii , trebuie sa fie egal cu apometrul furnizorului .
Asta este si motivul pt care ANPC-ul , v-a dat flit . Nu exista asa ceva in legislatie si acte , apometru de apartament ...
Primaria se " baga " cu rol consultativ .

#27
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016

 maximg, on 05 august 2016 - 20:34, said:

Incetati cu sfaturile astea SF .


Eu stiu ce problema am avut , si ce raspuns am primit de la ANPC , cand au auzit la telefon ca e cu "asociatii" ...."aaa domnul nu veniti la noi ca am delegat competentele catre primarii".
Eu nu am avut problema cu apometrul , ci cu firma care citea repartitoarele de pe calorifere si s-a rezolvat la primarie. Umflasera ca nesimtitii facturile si le-au recalculat.

#28
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Asa ceva pateam si eu.Am montat in casa apometre cu clasa de precizie identica cu cea a furnizorului si nimeni nu a mai avut nimic de obiectat.

#29
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 ct13mey, on 06 august 2016 - 07:28, said:

Asa ceva pateam si eu.Am montat in casa apometre cu clasa de precizie identica cu cea a furnizorului si nimeni nu a mai avut nimic de obiectat.
Nici asta nu este real , ci imaginatie .
1. Nu cred ca se puteau monta acelasi tip de apometre
2. Indiferent de tipul apometrelor din apartament , ele nu sint fiscale
3. pt " precizia " masuratorii apometrelor din apartamente , se recomanda acelasi tip de apometre la toata lumea , acelasi tip de montaj , pozitie ....

#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Adica?Eu stau la casa si am apometru.Platesc metri cubi pe care-i arata.Cum adica platesc cat arata furnizorul?Pe ei ii fenteaza asociatia de bloc
n-ai apometru... apometrul nu-i al tau!

#31
777r777

777r777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.02.2005
Un vecin de-al meu cu mult timp liber la dispoziție a încercat acum vreo 3 ani sa facă o " aroganță " . A umplut un IBC cu apa si a verificat cât arată apometrul . Diferența înregistrată a fost de 18 % în defavoarea lui . În urma reclamației la furnizorul de apa apometrul a fost ridicat pentru " verificare metrologica " . După câteva zile a fost montat același apometru ( avea aceeași serie ) si a primit răspuns că apometrul se încadrează în clasa de precizie . Menționez că " laboratorul de testare" este situat în incinta societății furnizorului de apa. A fost luat si la mișto de angajații care au montat apometrul .
Din cate stiu a săpat un puț ( sta la casa ) si a transferat  80 % din consum pe el .

#32
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Eu va sugerez sa va instalati apometre de clasa C. Acelea masoara si picatura de apa.Asa mi s-a spus.Astfel nu se mai admit pierderi adaugate in afara consumului declarat.

#33
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 maximg, on 06 august 2016 - 07:34, said:


Nici asta nu este real , ci imaginatie .
1. Nu cred ca se puteau monta acelasi tip de apometre
2. Indiferent de tipul apometrelor din apartament , ele nu sint fiscale
3. pt " precizia " masuratorii apometrelor din apartamente , se recomanda acelasi tip de apometre la toata lumea , acelasi tip de montaj , pozitie ....
Daca tu crezi ca diferenta de pret rezultata in urma montarii apometrelor cu aceeasi clasa de precizie este imaginara nu voi intra intr-o discutie inutila.Eu am spus ca am montat apometre cu clasa de precizie identica cu cea a furnizorului,nu acelasi tip de apometru.De altfel daca stii nici modul de constructie al acestora nu permite montarea lor in apartament(DN,PN).Aici vorbesc despre apa rece.La apa calda acel inregistrator trebuie sa inregistreze debitul incepand cu o anumita temperetura.Adica sa nu platesti apa calda daca aceasta are de exemplu 20 de grade.Aici am rezolvat prin debransare si montarea centralei de apartament.

#34
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
In mod normal , apometrul de apa calda din apartament ar trebui declarat ilegal . Dar unora , ma refer la furnizor , guvern, parlamentari, nu le-ar cadea prea bine pentru afacerile lor treaba asta.
Ca si repartitorul de caldura , de altfel. Ala arata orice in afara de gica caloria consumata .

Edited by ndor, 06 August 2016 - 11:32.


#35
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Iarasi o discutie ca in tramvai, toti vorbesc dar putini au si dreptate.
Vesnica discutie despre modul de repartizare a cheltuielilor facturate prin asociatie...

In Bucuresti (si in alte orase) facturarea utilitatilor se face prin asociatie. Modul de repartizare a cheltuielilor este prevazut intr-un Regulament adoptat de adunarea generala. Ca se stie despre el sau nu, este alta problema. La mine in asociatie marea majoritate (daca nu chiar toti) au apometre. Ce vine pe facturi este comparat cu ce se da ca autocitiri, se adauga pausalii (daca sunt), iar diferenta dintre calculat si facturat este impartita proportional pe numarul de locatari deserviti. Cine nu depune citirile de apometre pana pe data de ... plateste pentru luna respectiva cate 5 mc AR si 5 mc AC pentru fiecare locatar din apartamentul respectiv.
Nu stiu cum se face modul de citire la altii, dar la mine se face autocitire, iar o data pe an (sau chiar mai rar) trece o comisie de la asociatie si verifica indexul real cu cel raportat, plus se uita daca sunt interventii neautorizate la instalatii. Daca unii vor sa faca economie si raporteaza consumuri la jumatate, normal ca diferenta dintre citit/adunat/calculat si ce vine pe factura trebuie cumva repartizata pentru a fi platita dupa un anumit algoritm. Dar neraportarea reala se va intoarce impotriva lor la o citire reala.  
Chiar crede cineva ca un administrator baga cu de la sine putere cantitati mai mari sau mai mici in ecuatie? Are un presedinte de asociatie, plus comisie de cenzori. Iar de anul asta este obligat prin Legea nr. 17/2016 pentru modificarea și completarea Legii nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari sa afiseze modul de repartizare a cheltuielilor. Asociațiile de proprietari sunt obligate să afișeze, lângă lista de plată a cheltuielilor acesteia, modalitatea de calcul ce stă la baza sumelor lunare de achitat ce revin proprietarilor, conform unui act normativ intrat astăzi în vigoare. În cazul în care această obligație nu este îndeplinită de asociații, amenzile aplicabile pot ajunge până la 3.000 de lei.

#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Mda... poate i se pare initiatorului, ori a primit explicatii si nu a inteles, ori este prea smecher administratorul si repartizeaza cum vrea el.
La mine nu sint probleme, nu inseamna ca nu sint la altii, in alte blocuri, tot cu autocitire este si la noi, apometrele au sigilii, dar si sigilii pe piulitele de prindere, sa nu se umble la ele,  tot asa si cu inspectia, venea inainte, acum nu a mai venit de cind cu sigilarea asta mai elaborata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate