Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Locuinte cuplate P+1E - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
2612 replies to this topic

#55
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 11 mai 2017 - 22:24, said:

Pai daca la mine eram pe terasa..si ma deranja mai tare zgomotul de la tabla vecinului decat la tigla de pe casa mea.....ce sa mai zic? Nu stiu cum se aude la el..la mansarda..O sa-l intreb de..curiozitate..

Cat priveste tabla vecinului..sigur nu e cu piatra..cred ca e faltuita..Probabil au aparut si alte table mi performante...a lui e montata..de vrei 7 ani..

Tabla faltuita de regula este in fisii lungi iar țigla metalicã este in module mai mari sau mai mici.
O țigla metalicã cu protecție acustica si piatra pe ea genereazã sub 65 dBA. O tabla faltuita poate genera 120 dBA

Uite un link care comenteazã aspectele menționate de mine intr-o forma clarã si echilibrata.

http://www.acoperisu...tigla-metalica/

Un studiu de piața absolut interesant:

http://www.rasfoiesc...u-compara68.php

Si o concluzie din acesta:

"In 2008,  50% din valoarea vanzarilor de invelitori realizate este atribuita tiglei metalice, 16% din valoarea vanzarilor de invelitori realizate este atribuita traditionalei tigle ceramice, 15% tiglei de beton, 14% placilor ondulate bituminoase si 5% sindrilei bituminoase.

Concluzia poate sa fie una singura: tigla metalica domina cu autoritate piata invelitorilor."

Deci despre ce vorbim ? 😏

Edited by picomouse, 11 May 2017 - 22:54.


#56
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006
Tabla e mai ieftina, normal ca se vinde mai bine. Nu trebuie sa faci nu stiu ce studiu, e suficient sa te uiti pe sus si sa vezi ce e pe acoperisuri. Majoritatea sunt de tabla, e clar. Asta nu inseamna ca e mai buna ca tigla.
Daca te uiti la masini e acelasi lucru.Posted Image

Repet, pentru mine e o chestie personala alegerea invelitoarei. Pe de alta parte, de masina nu imi pasa catusi de putin.Posted Image

Edited by cumparator, 12 May 2017 - 08:25.


#57
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 12 mai 2017 - 08:18, said:

Tabla e mai ieftina, normal ca se vinde mai bine. Nu trebuie sa faci nu stiu ce studiu, e suficient sa te uiti pe sus si sa vezi ce e pe acoperisuri. Majoritatea sunt de tabla, e clar. Asta nu inseamna ca e mai buna ca tigla.
Daca te uiti la masini e acelasi lucru.Posted Image

Repet, pentru mine e o chestie personala alegerea invelitoarei. Pe de alta parte, de masina nu imi pasa catusi de putin.Posted Image
Sper ca nu iti schimbi masina cu una de tigla :))

#58
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 12 mai 2017 - 08:18, said:

Tabla e mai ieftina, normal ca se vinde mai bine. Nu trebuie sa faci nu stiu ce studiu, e suficient sa te uiti pe sus si sa vezi ce e pe acoperisuri. Majoritatea sunt de tabla, e clar. Asta nu inseamna ca e mai buna ca tigla.
Daca te uiti la masini e acelasi lucru.Posted Image

Repet, pentru mine e o chestie personala alegerea invelitoarei. Pe de alta parte, de masina nu imi pasa catusi de putin.Posted Image

Asta imi aminteste de bancul in care la un semafor unul cu loganul il intreaba pe unul cu ferrari : "Merge bine masina asta domle' ?". Cel cu ferrari raspunde: "Normal, e ferrari...dar de ce intrebi asta?". Iar cel cu loganul raspunde: "...pai.... am vazut ca nu prea isi ia lumea din astea..."  :)

#59
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdell99, on 12 mai 2017 - 10:51, said:

Sper ca nu iti schimbi masina cu una de tigla Posted Image)

Posted Image Cred ca ar fi o imbunatatire. De tigla si cu tamplarie de lemn...

Edited by cumparator, 12 May 2017 - 11:56.


#60
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 12 mai 2017 - 08:18, said:

Tabla e mai ieftina, normal ca se vinde mai bine. Nu trebuie sa faci nu stiu ce studiu, e suficient sa te uiti pe sus si sa vezi ce e pe acoperisuri. Majoritatea sunt de tabla, e clar. Asta nu inseamna ca e mai buna ca tigla.
Daca te uiti la masini e acelasi lucru.Posted Image

Repet, pentru mine e o chestie personala alegerea invelitoarei. Pe de alta parte, de masina nu imi pasa catusi de putin.Posted Image

Nu vreau sa ma contrazic cu tine mai ales ca pentru noi opțiunile au fost clare. Tu ai mers pe ceramica si eu pe metal. Ce vreau sa subliniez este ca nu prețul cel mai mic este motivul pentru care mulți optează pe metal. Așa sunt țigle ceramice la 1-2 lei pe bucata deci preț mic scoți si pe ceramica.
Sunt de acord ca este o opțiune personală si nu o comentez însă la modul general fără argumente pertinente nu pot fi de acord ca ceramica este o opțiune mai buna. Dacă ar fi fost ceramica atit de ok crezi ca se trecea la epoca fierului ? Sunt unele calități pe care ceramica nu le are orice i-ai face. Cu cit este arsa mai bine ca sa împiedice pătrunderea apei prin pori cu atit este mai casanta. Pentru a se compensa fragilitatea materialului se folosesc grosimi mari ceea ce face ca o țigla sa fie foarte grea. Dacă mîine s-ar vinde țigla din fibra de carbon ușoară si rezistenta as fi primul care as pune cunoscând performanțele materialului. Puse in balanța avantajele si dezavantajele celor 2 materiale ( ceramic vs metal) îți arată ca cel puțin pe termen mediu 20-30 ani tabla este ceva mai sigura . Poate la 50-100 de ani dacă nu se sparge ceramica sa fie foarte ok iar tabla sa fie corodata dar dacă peste doi ani ai niște țigle sparte si intra apa instant realizezi ca lucrurile sunt discutabile . Si in toată argumentația mea nu am pus deloc problema prețului.

#61
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
De acord cu pico, discutia pe argumente este cea mai sanatoasa pentru o decizie in cunostinta de cauza.
In plus, Gerard de ex. e mai scumpa decat balance de la creaton sau tondach mediteraneean natur. Si nu arata deloc rau modelul milano...un singur obstacol mai am de trecut.....dorinta codebitorului meu :)

Bine daca iti e pofta ... (analogie reclama la sticks-uri cu Bobita..) pui direct asta:
https://www.inverse....ium=inverse  

Dar doar daca iti e pofta MARE..ajunge la putin peste 9000 ron/mp. De ex la Billy (334 mp) inseamna 310.000 ron adica aproape 70k eur. Doar invelitoarea...

#62
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Multumesc pentru pareri. Cand voi avea o schita a acoperisului, si voi putea cere oferte, voi cantari ambele variante.

Intre timp :
  • am primit planurile finale (?) de la arhitect
  • am depus pentru Avizul de Amplasament la eOn. Il voi primi in 15 zile lucratoare.
  • pana atunci, trebuie sa depun acte la Delgaz (gaz), ApaVital (apa), Agentia de mediu (aviz de mediu)
Astea sunt planurile. Sper eu, finale.

Attached File  Plan etaj-1.jpg   370.58K   74 downloadsAttached File  Plan parter-1.jpg   362.04K   73 downloads

Nu sunt multe modificari fata de ce am posta ultima data. Nu sunt sigur de dressingul din vestibul. Micsoreaza cam mult camera tehnica. As renunta la el, si as pastra un cuier de perete, care sa ocupe mai putin spatiu.

I-am cerut arhitectului sa considere 15cm pentru incalzirea in pardoseala la parter. A zis ca ii va transmite structuristului, intrucat el da cotele finite in planuri.
La discutia pe care o voi avea cu structuristul, ii voi aminti asta.. plus sa considere 15cm de izolatie sub placa
Arhitectul mi-a prevazut 15 cm izolatie pereti.La pod, nu stiu inca. Dar probabil va fi mai mult.

#63
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postpicomouse, on 11 mai 2017 - 22:03, said:

Hai sa ne lămurim ce are Vecinul pe casa. Tabla faltuita , țigla metalică lisa sau țigla metalică cu acoperire de piatra si benzi antivibrație ?
Așa tabla generic poate fi orice. A doua observatie se referă la cum percepi zgomotul. La modul teoretic ar trebui sa masuori din interior nivelul de zgomot din ambele case cind ploua si sa vezi dacă sunt diferențe si cit de mari. Apoi sa faci același lucru de afara la distante egale. Astfel rezultatul ar fi util.

Ce sunt si unde se monteaza aceste benzi?

Miki zicea ca a renuntat la gerard deoarece nu au accesorii. Stiu ca ai montat gerard, e adevarat? inca nu am aprofundat, dar chiar nu au sau nu sunt in zona lui?
Sunt folosite cuie sau holsuruburi la prinderea colilor?
Intre gerard si decra e vreo diferenta? imi par similare.

#64
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Uitandu-ma pe planuri, am remarcat ceva abia acum. Balcoanele prevazute in proiect, nu sunt in consola, ci sunt parte din tavanul living-ului, respectiv al baii/spalatorie de la parter.
Nu imi dau seama cum voi izola acea portiune. Fiind parte din placa de la etaj, nu pot cobori balconul mai jos pentru a avea spatiu de izolatie. Momentan, am prevazut la etaj 10cm spatiu tehnic, deci probabil voi avea doar 8cm de izolatie si 2cm de finisaje.
Cred ca e nevoie si de hidroizolatie, corect?

In concluzie, voi avea pierderi de caldura plus punte termica in zona.

Alte idei, sugestii ? Poate mai pot modifica ceva.

Attached Files



#65
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,996
  • Înscris: 21.01.2013
ce ai tu acolo iti va da multeeeeeeee batai de cap de-a lungul timpului. in schimb, e foarte frumos.

#66
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postwizake, on 30 mai 2017 - 21:35, said:

Alte idei, sugestii ? Poate mai pot modifica ceva.

is cam 2 solutii (poate 3)..izolatie..peste placa...sau sub placa..Daca mai poti modifica ceva la proiect..ridica spatiul tehnologic cu o izolatie decenta..(nu stiu cat de eficient e din punct de vedere al costurilor..ca tre sa ridici tot etajul)..Daca nu..izoleaza pe intrados..sub placa..doar ca nu stiu cum s-ar vedea din interior..

Alta solutie..ar fi sa cobori placa acolo cu grosimea izolatiei pe care-o doresti..(cam ca si la izolatia pe interior)..Eu am facut asta la balconul in consola..Placa lui e coborata vreo 10 cm fata de restul placii etajului..ceea ce-mi permite s-o izolez decent..si sa nu-mi limiteze nivelul finisajului din casa...

Edited by manghels, 31 May 2017 - 07:27.


#67
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Da @man, cum ai facut tu balconul in consola e foarte ok. Am retinut solutia ta, cand am vazut-o pe jurnal. Asa imi imaginam sa fac si eu. Dar abia ieri mi-a picat fisa, ca balcoanele mele nu sunt in consola :)

izolatie peste placa e clar ca o sa pun. Problema e ca ma gandeam sa las 10 cm spatiu la etaj pentru incalzirea in pardoseala, alte trasee, etc. In acesti 10 cm intra si izolatia si finisajul balconului. Deci probabil ar iesi cam 8cm de izolatie.Ceea ce mi se pare mai putin.

DAR.. e posibil sa imi iasa o grinda in living, chiar in zona unde incepe balconul. Nu stiu inca ce solutie gaseste structuristul. Ca sa maschez grinda, probabil as putea face tavan fals, ceea ce mi-ar permite un strat de izolatie.

Inca nu m-am intalnit cu el. Poate ar trebui, ca sa discut toat problemele astea.

View Postblackiesasha, on 31 mai 2017 - 07:19, said:

ce ai tu acolo iti va da multeeeeeeee batai de cap de-a lungul timpului. in schimb, e foarte frumos.

da-mi niste exemple :) ca sa ma pregatesc.. sufleteste

#68
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postwizake, on 31 mai 2017 - 11:16, said:

da-mi niste exemple Posted Image ca sa ma pregatesc.. sufleteste
cele mai mari probleme is la hidroizolare..si posibil condens / igrasie ce pot aparea in zonele alea..daca nu e facuta cu spirit de raspundere hidro/termo/izolarea...

#69
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,996
  • Înscris: 21.01.2013
exact la ce a mentionat @manghels ma refeream (infiltratii, condens, igrasie).

Edited by blackiesasha, 31 May 2017 - 12:08.


#70
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ah, la astea ma gandeam si eu cand am inceput sa imi pun problema :)

#71
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
stai lin..ca nu esti nici primul..nici ultimul care are balcon gen 'logie'...solutii se gasesc..pana la urma..

#72
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Da, asa e. O sa ma vad saptamana viitoare cu structuristul, O sa ridic si problema asta, sa vad ce parere are.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate