Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Locuinte cuplate P+1E - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
2612 replies to this topic

#2611
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Sa mai dau ceva update-uri

M-am concentrat anul asta pe gradina. Din iarna am iesit cu gazonul intr-o stare acceptabila, dar cu cateva zone mai uscate:
Attached File  PXL_20230401_145924183.jpg   1.16MB   55 downloadsAttached File  PXL_20230401_145906349.jpg   1.23MB   73 downloads

Dupa scarificari, aplicare de ingrasaminte solide si foliare, irigari...etc. l-am adus pana la urma intr-o stare buna.
Attached File  PXL_20230621_174817762.jpg   460.21K   93 downloads

Am reusit sa punem si ceva flori pe langa gazon. Am montat teava pentru pt irigare prin picurare, folie antiburuieni si pietris.
Attached File  PXL_20230613_102715773.jpg   889.42K   88 downloadsAttached File  PXL_20230706_172102083.jpg   694.52K   91 downloads

Am facut si o pergola, momentan neacoperita.
Urmeaza sa pun niste policarbonat transparent, si dedesubt voi pune panza de umvrire. Pentru iarna ma gandesc la o folie/prelata pe laterale, ca sa nu viscoleasca pe terasa.
Attached File  PXL_20230615_134307140.jpg   394.32K   93 downloads

#2612
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Frumos. Frumos tare. De la mine ai un da!
Felicitari!

#2613
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
@wizake, tu cred ca ai modelul asta de hota.

Unde ai pus tu clapeta de sens, pentru ca mie nu-mi pare ceva in regula fata de cum specifica ei in documentatie.

In schita de pe hartiile care o insotesc in cutie spune ca se pune clapeta de sens [piesa 1] imediat peste gaura de evacuare a hotei si apoi se prinde peste ea piesa de legatura [piesa 2] (urmata eventual de cea de reductie [piesa 3] de la 150 la 125).

Pe youtube am gasit 2 filmulete in care zic ei ca explica cum se face montajul hotei in corpurile suspendate, dar la partea asta de racord evacuare sunt ceva diferente, unul dintre ele nici macar nu include clapeta. VIdeo 1 - cu clapeta si Video 2 - fara clapeta

Problema este ca daca pun piesele in ordinea indicata in desenul din cutie si in video 1 (cu clapeta) ---- respectiv clapeta de sens si peste ea piesa de legatura  ----- atunci clapeta aceea are un joc destul de mare atat pe verticala, cat si pe orizontala. Piesa de legatura nu vine fix peste ea si permite un joc destul de amplu clapetei de sens. Mie mi se pare ca de la fluxul de aer generat de hota, clapeta se va ridica si va lua fel si fel de pozitii,  riscand sa ramana eventual si blocata. Nu mai zic ce zgomot s-ar face datorita acestui joc.

Am incercat sa filmez piesele puse jos, separat, ca sa se vada diferenta de diamentru si inaltime intre ele. Ciudat este ca daca pun piesele invers: piesa de legatura, clapeta de sens si apoi reductia sau direct teava de 150 .. toate vin la fix, parca asa ar trebui de fapt. Am primit eu ceva piese aiurea (cu toate ca si in filmulet se vede diferenta aceea) sau care este explicatia?

La tine cum e?

Attached Files


Edited by duzu, 14 October 2023 - 12:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate