Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Locuinte cuplate P+1E - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
2612 replies to this topic

argentum

argentum

Guru Member

• Grup: Senior Members
În primul rand nu cred ca asta intra la polemici, deși pare ca are un început promitator. ci doar îmi expun o opinie.
În al doilea rand, limbajul este cat se poate de adecvat. Construim la tara, în afara mediului urban și... și e ca pe santier.
În al treilea rand, deși ai pretenția de limbaj finuț, totuși nu eziți sa faci o insinuare asupra credibilității mele
În al patrulea rand, te rog sa ma crezi pe cuvânt. Nu vânez faima pe forum și singurul interes ce îl am e sa particip după priceperea mea la schimbul de informații. Pricepere bună rea, fiecare își poate face o opinie singura. Trebuie sa ma crezi ca am intrat în mult prea multe case, case ce cost fără sa exagerez de la 2ook pana la peste 1.5 mi-l euro. Megalomanie? Posibil, dar e chestie de gusturi. Când cineva plătește spre exemplu peste 40k euro numai pe faianță și gresie, crezi ca nu are gândită încălzirea un pic? Și asta de cineva specializat, nu de un dorel.
În ultimul rand am sa ma opresc aici. Cine vrea sa înțeleagă, va înțelege. Nu am nimic cu acele goluri, am spus și repet: îmi plac. Doar ca au câteva inconveniente. Inconveniente ce le'am expus. Și aici ma opresc.

DIY

DIY

Senior Member

View Postargentum, on 26 iulie 2016 - 19:37, said:

[...] Când cineva plătește spre exemplu peste 40k euro numai pe faianță și gresie, crezi ca nu are gândită încălzirea un pic? Ș[...]

Tocmai asta-i problema !!! Una de care m-am lovit in repetate randuri. Omu' e dispus sa dea bani pe ceea ce se vede; gresie faianta, parchet si bibiluri.  Nu-si poate impresiona "publicul" cu lucrari ascunse. Cine sa cada in extaz ca ai masa termica pe nivelul de sus, deasupra golului, ca sa compensezi pierderile de caldura ?!? Poate doar eu Posted Image ... Treaba asta, combinata cu mentalitatea aia de client (eu platesc => eu stiu ce vreau si ce nu vreau) neinformat si cu ... limitarile de buget (inevitabile, oricat de multi bani ar avea cineva) duc la "short cuts" si la ieftineli unde nici nu te astepti.
Asta nu inseamna, repet, ca o solutie tehnica CORECTA trebuie combatuta la un loc cu celelalte balarii . Asta-i ce tot vreau eu sa spun.

In rest, chestia cu 50 de case - pur si simplu nu am comentat-o. Tocmai fiindca, daca sunt 50 PROST gandite / executate, fenomenul propagarii unor idei gresite este de-a dreptul ingrijorator. Ori eu incerc, pe cat se poate, sa contracarez ideile gresite, pe unde apar ele.

argentum

argentum

Guru Member

Eu sincer îți mulțumesc pentru participarea ta pe acest forum. Beneficiez de sfaturile tale și ale altora.

BodCasa

BodCasa

Tartaria

View Postargentum, on 26 iulie 2016 - 19:37, said:

În primul rand nu cred ca asta intra la polemici, deși pare ca are un început promitator. ci doar îmi expun o opinie.
În al doilea rand, limbajul este cat se poate de adecvat. Construim la tara, în afara mediului urban și... și e ca pe santier.
În al treilea rand, deși ai pretenția de limbaj finuț, totuși nu eziți sa faci o insinuare asupra credibilității mele
În al patrulea rand, te rog sa ma crezi pe cuvânt. Nu vânez faima pe forum și singurul interes ce îl am e sa particip după priceperea mea la schimbul de informații. Pricepere bună rea, fiecare își poate face o opinie singura. Trebuie sa ma crezi ca am intrat în mult prea multe case, case ce cost fără sa exagerez de la 2ook pana la peste 1.5 mi-l euro. Megalomanie? Posibil, dar e chestie de gusturi. Când cineva plătește spre exemplu peste 40k euro numai pe faianță și gresie, crezi ca nu are gândită încălzirea un pic? Și asta de cineva specializat, nu de un dorel.
În ultimul rand am sa ma opresc aici. Cine vrea sa înțeleagă, va înțelege. Nu am nimic cu acele goluri, am spus și repet: îmi plac. Doar ca au câteva inconveniente. Inconveniente ce le'am expus. Și aici ma opresc.

Sa stii ca sunt Dorei care sunt mai buni decat multi structuristi, ingineri ................ si asta din cauza experientei

brawnie

brawnie

Ing.

Eu cred ca au vrut sa spui asa

View PostBodCasa, on 28 iulie 2016 - 11:33, said:

Sa stii ca sunt Dorei care sunt mai buni decat multi structuristi, ingineri ................ si asta din cauza experientei
sau asa...

View PostBodCasa, on 28 iulie 2016 - 11:33, said:

Sunt de acord ca sunt persoane mai experimentate...dar acele persoane nu pot fi numiti DoreiPosted Image

Edited by brawnie, 28 July 2016 - 14:24.

BodCasa

BodCasa

Tartaria

Faceam referire la cadre....... cei care plimba hârtiile, dar ai intales asta.

wizake

wizake

¯\_(ツ)_/¯

Revin dupa o pauza cam mare.
Intre timp nu s-au intamplat prea multe. Arhitectul ne-a mai prezentat o varianta care nu prea ne-a placut, si apoi a mai venit cu una pe care am agreat-o, si am hotarat sa continuam pe baza acesteia.

V-o atasez mai jos. E vorba doar de impartirea camerelor, suprafete, etc. Indeplineste cam toate cerintele noastre deocamdata. Inca nu avem randari 3d, sau alte detalii

Parter:
Attached File  plan parter v2.png   185.75K   163 downloads

Etaj:
Attached File  plan etaj v2.png   191.66K   148 downloads

Daca aveti ceva comentarii, sunt curios.

manghels

manghels

Senior Member

Cred ca s-a mai intrebat dar..revin..

Cum stai cu bugetul?

Cand vrei sa incepi (cel mai bine e prin aprilie..poate chiar martie..insa materialele sa le cumperi de pe acu...decembrie-februarie..poate-s preturile mai jos..desi la fier..vad ca a crescut de la 2.5 la 2.8ron/kg)?..

De ce primarie tine terenul?  Ca la Iasi..dureaza cu lunile/anii..actele..

La compartimentari..suprafete..nu ma bag..pt ca tine de gusturile fiecaruia..

Apropo..e cu cash..sau credit?..

Edited by manghels, 21 November 2016 - 16:54.

wizake

wizake

¯\_(ツ)_/¯

Incercam sa ridicam la rosu anul viitor, si sa o terminam in 2018.
Cash-ul .. sper sa imi ajunga pt faza "la rosu". Pentru restul.. voi vedea in 2018. Posibil credit.
Inca nu am idee cat poate sa coste, nu am facut nici un calcul. Din ce am mai auzit, sper sa ma incadrez in 35k-40k. Sunt sigur ca realitatea "bate filmul" :)

As vrea sa incepem in primavara, dar inca nu stim cand va fi gata proiectul, ca sa incepem sa obtinem avize si autorizatii. Terenul tine de primaria Miroslava.

E greu sa incep sa cumpar materiale, daca nu stiu inca cat voi avea nevoie.

manghels

manghels

Senior Member

De asta intrebam..fiind constructie comuna/duplex..in caz ca e vreun credit imobiliar/ de constructii...e posibil sa fie tricky cu viramentul transelor..Daca e cu vreo firma de constructii..tre sa stipulati concret..platile..pt jumatea A si jumatea B. Is curios..ce se intampla..daca unu din voi nu mai poate plati..partea lui..In 2 ani..multe se pot intampla..In cazul asta..cred ca..doar nevoile personale..s-ar preta..

In faza de rosu..ai luat in calcul si bransamente..invelitoare? geamuri? sau o lasi asa..deschisa..pana incepeti partea de doua in 2018?

Mare grija la planificare..si costuri..Am un vecin care sta cu casa la 'rosu'' de vreo 5 ani..si n-a mai terminat-o...Inca n-a reusit sa-i puna caciula..insa si-a tras un demisol cu 2 garaje..etc..in care cred ca a bagat diferenta necesara ca sa acopere/inchida casa macar..

Si pe mine..incepe sa ma lase bugetul..desi l-am planificat la greu..
Pe parcus..apar tot felul de modificari..vrute sau nevrute..care-ti mananca din cash ..fara numar..

Daca e teren in panta..calculeaza-ti si cat ar costa gardul..poate sa-l prinda in proiect proiectantul/structuristul..ca sa-ti dea si o lista de cantitati..Eu..pt gard (mini-ziduri de sustinere / teren in panta)..deja am luat 750kg de fier si inca nu e tot..Beton o sa intre vreo 35-40mc..cofrat si munca..pe masura..costuri..de-ti vine sa lesini..de asta am decis sa-l incep eu..daca m-oi pricepe....Fierul l-am luat deja..fasonat..depinde de vreme..daca ma lasa sa-l pun in opera..si bineinteles de timp..

Edited by manghels, 21 November 2016 - 17:22.

wizake

wizake

¯\_(ツ)_/¯

Inca nu am cautat firma pentru constructie. Speram sa ne descurcam in primul an cu banii, fara sa ajungem la banci. Apoi, pentru finisaje...cat ne tin buzunarele (bancii).

As lasa-o peste iarna sa se "aseze". Inca nu am hotarat stadiul, dar probabil cu acoperis si fara ferestre/usi. O fi bine, sau nu.. nu stiu.

Terenul are o usoara panta. Initial in plan era si un demisol, dar cred ca incercam sa facem fara. Sigur ne-ar manca multi bani.

Gardul.. deocamdata vecinii din jur si-au facut gard, asa ca mi-a mai ramas partea de la drum, care oricum o vom face la final. Probabil va trebui ceva temporar, totusi, pe durata santierului, si apoi pana ne apucam de finisaje. Ideile sunt binevenite.

Desi vorbim de un duplex, arhitectul a facut planul ca si cum ar fi doua case separate. Adica fundatii separate, iar peretele comun, sunt de fapt 2 pereti lipiti (cu oarece rost intre). Nu stiu ce sa zic...se practica asa la constructia duplex-urilor?

Edited by wizake, 26 November 2016 - 16:54.

doarUNom

doarUNom

Senior Member

Nu.i vad  rostul decat ca izolatie fonica . Dar cu un perete despartitor de 30 (de ex.) se poate asigura fonoizolatia dintre cele doua corpuri de case alaturate-alipite ..astfel incat sa se elimine peretii si fundatiile duble.

wizake

wizake

¯\_(ツ)_/¯

Pai cred ca din cauza noastra a facut asa. I-am zis ca am vrea (pe cat posibil) sa fie izolat fonic peretele comun, ca sa nu fim ca la bloc. Dar poate exista si alte metode.
Daca va fi un perete dublu, cu un mic spatiu, acel gol va trebui izolat (termic) ?

Cred ca mai bine astept niste planuri mai complete, nu doar partiurile, sa vad cum a gandit treaba asta

manghels

manghels

Senior Member

Eu zic ca nici prin 25 cm de caramida + 2-3cm tencuiala nu se mai aude nimic...poate daca dai vreo petrecere cu tobosari si trompetisti.

Eu is la finisaje si încălzesc camerele unde se lucrează, pe etaj; am niște placi de osb puse in usi sa stea caldura in acele camere..si nu reusesc sa ma înțeleg cu finisorii dacă-s in doua camere alăturate...de asta zic ca prin pereti nu se aude mare brânză. .decat daca incep aia sa tropăie si sa bată in pereti. .

Edited by manghels, 27 November 2016 - 08:11.

wizake

wizake

¯\_(ツ)_/¯

Posibil sa aveti dreptate, pe mine m-a pus pe ganduri cazul unor prieteni care locuiau intr-un duplex (construit de un dezvoltator imobiliar), si care atunci cand a aparut bebele, au inceput sa aiba probleme cu vecinii care se plangeau mereu ca nu pot dormi din cauza plansetelor bebelusului.
Chiar au scos casa la vanzare si voiau sa se mute.

wizake

wizake

¯\_(ツ)_/¯

Salutare.
Aduc la viata acest topic dupa mult timp. Nu s-au intamplat prea multe intre timp, doar ceva discutii cu arhitectul care se misca cam greu.
Momentan asteptam structuristul sa termine proiectul, sa vedem cu ce modificari mai vine.

Ultima varianta a proiectului arata cam asa:

Attached File  parter.JPG   190.82K   92 downloads
Attached File  etaj.JPG   190.85K   120 downloads

Attached File  fata.JPG   253.89K   123 downloadsAttached File  lateral.JPG   106.94K   110 downloadsAttached File  spate.JPG   261.74K   113 downloads

Arh mai urmeaza sa faca niste modificari :
- sa mute usa de intrare in camara/CT pe hol
- scara sa o faca balansata, si lata de 1m
- sa scoata gratarul comun si cosul de fum
- alte mici modificari la geamuri

Momentan duplexurile nu sunt indentice daca va uitati la fatada. Sunt doua variante propuse.Am ales una ditnre ele, si asteptam mai multe randari.

Am cerut arhitectului sa ia in calcul spatiu pentru IPAT si la etaj, desi inca nu suntem hotarati daca punem si la etaj. La parter cred ca vom pune. A zis ca a pastrat 10cm (sper sa fie deajuns)

Suntem cam in urma cu planul. Noi am fi vrut sa incepem in primavara asta.. dar se pare ca daca incepem in septembrie, e "bine"

Edited by wizake, 26 April 2017 - 15:59.

wizake

wizake

¯\_(ツ)_/¯

Arhitectul zice ca acoperisul i-a iesit deocamdata cu panta de 15o
Mi se pare cam mica, speram la macar un 20o. Adevarul e ca noi i-am cerut acoperis cu panta mai mica, mai apropiat de "stilul mediteraneean". Zice ca iese cam inalt acoperisul daca e pana de 20, pentru ca si suprafata e mare. Nu ma pricep la acoperisuri, dar inclinam spre invelitoare de tigla ceramica, dar la panta asta, sunt cam la limita, cred. Care ar fi dezavantajele unei pante mai mici? Ar fi mai bine sa cresc panta la 17 sau 20 de grade?

Alta intrebare la care arh. asteapta un raspuns: Daca sa prevada o treapta intre terasa din spate si intrarea in casa (prin bucatarie). Eu as zice sa faca o treapta.. ma gandesc sa nu intre apa in casa cand ploua, dar poate stpun prostii. Nu stiu ce avantaje/dezavantaje ar fi in fiecare din cazuri. Ar fi incomod o treapta acolo ? In general cum se practica?

Edited by wizake, 01 May 2017 - 20:08.

dana84

dana84

Senior Member

Parerea mea e ca e mult prea mica panta pentru tigla ceramica. Si mai ales ca fiind stil mediteranean o sa vrei sa alegi o tigla care seamana cu olanele (probabil nu olane pentru ca acestea sunt scumpe). Iar tigla asta gen olane cere panta de 20 grade (cel putin ce am pus eu, Creaton Balance). Iar cand am sunat sa cer oferte de pret mi s-a spus ca totusi, mai bine sa fac acoperisul de 25 de grade, ca sa fie sigur ca nu o sa am probleme in timp. Asa mi-au zis, asa am facut. Am modificat la fata locului, dar e drept ca amprenta mea e mult mai mica, doar vreo 110 mp; ca urmare acoperisul inca are acel stil mediteranean.

Asta scrie la Creaton Balance in ceea ce priveste panta acoperisului
"Teste extinse cu fluide au confirmat protecţia superioară a modelului „BALANCE“ o are la intruziunea apei. Sistemul sofisticat de interconectare permite protecţia împotriva infiltrării apei chiar şi în cazul unui acoperiş cu panta de 16° prin folosirea unei folii pe căpriori (CREATON „UNO“), de 14° folosind o foaie sudată la căldură sau lipită sub acoperiş (CREATON „DUO“), de 12° cu hidroizolaţie dedesubt (CREATON „TRIO“), condiţii necesare pentru acordarea garanţiei noastre."

Insa toate operatiile de mai sus implica costuri suplimentare si meseriasi buni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate