Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Locuinte cuplate P+1E - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
2612 replies to this topic

#37
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
multumesc dana84. Voi discuta cu arhitectul

Citisem intr-un jurnal, dar nu mai gasesc, despre grosimea "straturilor" necesare instalarii IPAT. Am mai cautat pe net, si am gasit ceva de genul:

3 cm polistiren + 2.3 cm placa nuturi + 1.7 cm teava + 4.5 cm sapa + 1.5 finisajul (gresie sau parchet), rezultand 13 cm.
Este corect? Stiu ca polistiren poate fi si mai mult, sa zicem 5cm (depinde si de cat voi pune sub placa), ceea ce va duce la 15cm.

Arhitectul a considerat 10 cm. Sa ii spun sa lase mai mult ?

#38
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postwizake, on 02 mai 2017 - 16:26, said:

multumesc dana84. Voi discuta cu arhitectul

Citisem intr-un jurnal, dar nu mai gasesc, despre grosimea "straturilor" necesare instalarii IPAT. Am mai cautat pe net, si am gasit ceva de genul:

3 cm polistiren + 2.3 cm placa nuturi + 1.7 cm teava + 4.5 cm sapa + 1.5 finisajul (gresie sau parchet), rezultand 13 cm.
Este corect? Stiu ca polistiren poate fi si mai mult, sa zicem 5cm (depinde si de cat voi pune sub placa), ceea ce va duce la 15cm.

Arhitectul a considerat 10 cm. Sa ii spun sa lase mai mult ?

Eu am lăsat 17 cm socotind brut 10 polistiren (cu tot cu placa cu nuturi) 5 sapa si 2 finisaj. Singura problema este la scări cit lași la prima treapta care trebuie sa fie mai înaltă cu cit te ridici cu pardoseala. Asta presupunind ca ai tavanul suficient de sus ca sa ai înălțimea camerei pe care o dorești.

#39
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pentru panta de 15* nici tigla nu ai sa gasesti usor.

#40
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Intre timp am modificat panta acoperisului la 20 grade
Aveti vreo idee de diferentele de pret dintre un acoperis de tabla si unul de tigla ceramica? De ex la 100m². Cel de tigla costa dublu, triplu ... fata de cel de tabla? Nu am nici o idee.

Asta e o alta varianta:

geamurile de la living acum sunt 3 in loc de unul singur, mare
Attached File  b3.jpg   271.04K   72 downloads

parcarile sun in lateralele terenului, in loc de mijloc (aici cred ca o sa am problema cu poarta, pt ca eu as vrea sa fie autoportanta, si probabil nu va fi loc si de poarta pietonala separata. De pe jurnalul danei 9cred) am aflat ca e recomandat ca poarta sa aiba vreo 6m.

Attached File  b1.jpg   185.61K   75 downloads

Si o varianta cu trotuarele care urmeaza panta terenului, deci fara trepte ca in varianta precedenta. Cred ca e mai ok asa. Mai simplu.
Attached File  b2.jpg   162.38K   92 downloads

Am si un stalp pe teren, cam la 8m de vecin
Attached File  stalp.jpg   274.1K   112 downloads

Asta e o poza cu terenul, vedere de la gardul vecinului
Attached File  18378829_10155294414944776_1537712446_o.jpg   254.25K   112 downloads

Edited by wizake, 10 May 2017 - 15:43.


#41
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La preturi tabla vs ceramica e ca si cum ai spune: aveti idee - cat de mult costa un diesel fata de un benzinar? Sunt atat de multi producatori si de o parte si de cealalta incat trebuie sa fii mai specific. Spre exemplu daca iei ceva de top de la tabla (sau tigla metalica, cum vrei sa ii spui) ajungi la pretul unor tigle ceramice de top si le depasesti pe cele mai ieftine. Daca iei o tabla foarte ieftina o sa vezi ca este intr-adevar de 2-3 ori mai ieftina decat o tigla ieftina sau medie. Ca range de pret tabla incepe probabil de la 30-35-40 lei pret per mp (incluzand manopera) si merg pana la 120-150 (poate si 200, nu stiu) lei mp. Despre tigla ceramica nu stiu foarte multe preturi pentru ca nu m-a interesat, dar ma indoiesc sa gasesti la pretul asta, probabil pleaca de undeva de la 70-80 lei mp si merg tot in sus.

#42
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
da, stiu ca e o intrebare f vaga. Doar ca unii ma sfatuiesc sa nu ma gandesc la acoperis de tigla ceramica, ca o sa ma coste triplu. Si ma gandeam.. chiar asa mare sa fie diferenta?
Bineinteles ca nu vb de cele mai ieftine variante

#43
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,896
  • Înscris: 27.02.2008
Cel mai bine e sa ceri oferte..si de una..si de alta..calitate medie spre top..si te lamuresti..

Ce pot eu sa zic e ca..tigla ceramica..poate duce usor peste 100 ron /mp (sistem complet / manopera inclusa)..plus ca si sarpanta trebuie calculata sa tina greutatea ceramicii..deci si costul cherestelei e mai mare..

Edited by manghels, 10 May 2017 - 16:13.


#44
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postwizake, on 02 mai 2017 - 16:26, said:

Arhitectul a considerat 10 cm. Sa ii spun sa lase mai mult ?
Poi 10 cm pentru ipat eu zic ca e foarte putin. Stiu ca in faza de desenat totul iese drept, iar straturile se aduna conform calculelor. Insa in realitate la placa mai poti avea o abatere de 1-2 cm, mai duci o teava de scurgere/apa pe pardoseala - trebuie sa o inglobezi si pe ea. Si tot asa. As zice minim 15, dar depinde si cu cat vrei sa izolezi peste placa.

Pretul pentru o invelitoare metalica cu piatra naturala de la un producator mai cu renume poate fi comparabil cu pretul unei invelitori ceramice.

#45
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdana84, on 10 mai 2017 - 17:53, said:


Poi 10 cm pentru ipat eu zic ca e foarte putin. Stiu ca in faza de desenat totul iese drept, iar straturile se aduna conform calculelor. Insa in realitate la placa mai poti avea o abatere de 1-2 cm, mai duci o teava de scurgere/apa pe pardoseala - trebuie sa o inglobezi si pe ea. Si tot asa. As zice minim 15, dar depinde si cu cat vrei sa izolezi peste placa.

Pretul pentru o invelitoare metalica cu piatra naturala de la un producator mai cu renume poate fi comparabil cu pretul unei invelitori ceramice.

Are dreptate dana, chiar mai scump decit multe țigle ceramice dacă mergi pe o tabla de top. De exemplu eu cu tot cu accesorii (care tipic costa mai mult decit țigla de cimp) la 140 mp m-a  dus la 3500 euro fără manopera de pus. Asta face cam 25 euro/mp adică cam 112 lei/mp.
Montajul a mai dus vre-o 700 de euro (aproape 5 euro /mp). In total cam 135 lei/mp. Asta cu tabla Gerard si materiale de cea mai buna calitate cu firma specializată. Nu știu cit costa cu țigla ceramica dar cred ca una buna , buna e tot pe acolo. Eu zic sa îți faci socotelile bine astfel incit sa iei ce îți dorești.
Dacă dpdv estetic nu concepi casa fără țigla ceramica pune ceramica. In schimb dacă vrei sa pui in balanța avantaje/dezavantaje si ai o atitudine deschisă o sa vezi ca tabla punctează serios la multe capitole (asta ca sa nu spun ca la aproape toate).

#46
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postdana84, on 10 mai 2017 - 17:53, said:

Poi 10 cm pentru ipat eu zic ca e foarte putin. Stiu ca in faza de desenat totul iese drept, iar straturile se aduna conform calculelor. Insa in realitate la placa mai poti avea o abatere de 1-2 cm, mai duci o teava de scurgere/apa pe pardoseala - trebuie sa o inglobezi si pe ea. Si tot asa. As zice minim 15, dar depinde si cu cat vrei sa izolezi peste placa.

Presupun ca la etaj e ok sa izolezi cu mai putin polistiren decat la parter, nu? Deci spatial lasat la etaj e mai mic decat la parter?
In cei 15cm, cati ai considerat a fi izolatie?

Ma gandesc sa izolez cu minim 10cm sub placa. Preferabil 15cm, dar inca nu am calculat diferenta de cost intre cele doua variante.

Edited by wizake, 11 May 2017 - 10:18.


#47
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,896
  • Înscris: 27.02.2008
10 sub..8-10 peste placa; daca e incalzire in pardoseala, depinde pe ce sistem mergi..placa cu nuturi sau cleme tacker..Daca e placa..mai are si aia 2-2.5 cm grosime in care vin inglobate tevile de ipat..daca e cu cleme..atunci alea vin direct peste XPS-ul de peste placa zero.

La etaj..nu stiu daca e nevoie sa bagi 10 cm de XPS..doar daca ai multe cabluri electro /tevi sanitare de dus tot prin sapa..Mai degraba suplimentezi peste placa etajului..pt ca pe acolo se pierde multa caldura..

Eu am pus 8cm pe placa de la zero si 3cm pe placa de la etaj. Tevile de sanitare is inglobate o juma in XPS-ul de 3..si o juma in sapa. Cu un pic de atentie se pozitioneaza/distribuie tevile de sanitare / tuburi electro si teava de IPAT incat sa se 'aseze' frumos.

Edited by manghels, 11 May 2017 - 10:22.


#48
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postmanghels, on 10 mai 2017 - 16:10, said:

Cel mai bine e sa ceri oferte..si de una..si de alta..calitate medie spre top..si te lamuresti..

Ce pot eu sa zic e ca..tigla ceramica..poate duce usor peste 100 ron /mp (sistem complet / manopera inclusa)..plus ca si sarpanta trebuie calculata sa tina greutatea ceramicii..deci si costul cherestelei e mai mare..

Structuristului I-am zis sa calculeze structura considerand acoperis de tigla ceramica. Cans pui 'usor peste' te referi ca e 'putin peste' 100 ron/mp sau e foarte 'usor' sa depasesti 100 ron/mp

Voi cere o oferta cand voi avea ceva suprafete si o schita a acoperisului. Deocamdata nu am. :(

View Postpicomouse, on 10 mai 2017 - 19:07, said:

Dacă dpdv estetic nu concepi casa fără țigla ceramica pune ceramica. In schimb dacă vrei sa pui in balanța avantaje/dezavantaje si ai o atitudine deschisă o sa vezi ca tabla punctează serios la multe capitole (asta ca sa nu spun ca la aproape toate).

Eu as inclina spre ceramica mai mult din cauza izolatiei fonice si termice, dar recunosc ca nu am cercetat prea mult invelitorile de tabla. Podul va fi circulabil, si il voi izola. Nu stiu daca izolatia buna ar elimina problemele tablei referitor la zgomot (ploaie) si la faptul ca se incinge vara. (presupun ca si ceramica se incinge)

#49
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,896
  • Înscris: 27.02.2008

View Postwizake, on 11 mai 2017 - 10:24, said:

Structuristului I-am zis sa calculeze structura considerand acoperis de tigla ceramica. Cans pui 'usor peste' te referi ca e 'putin peste' 100 ron/mp sau e foarte 'usor' sa depasesti 100 ron/mp
Voi cere o oferta cand voi avea ceva suprafete si o schita a acoperisului. Deocamdata nu am. Posted Image
Eu as inclina spre ceramica mai mult din cauza izolatiei fonice si termice, dar recunosc ca nu am cercetat prea mult invelitorile de tabla. Podul va fi circulabil, si il voi izola. Nu stiu daca izolatia buna ar elimina problemele tablei referitor la zgomot (ploaie) si la faptul ca se incinge vara. (presupun ca si ceramica se incinge)

Pai..daca-mi aduc aminte bine..2450 tigle de camp + laterale stanga-dreapta + coame si capat de coama (cleme prindere coame) + aerisiri (parca vreo 8 pe fiecare apa a acoperisului) + folie anticondens (cu benzile de rigoare) + bureti / pieptene + sistem pluvial (burlane si coturi si ce-o mai fi..jgheaburi)+ dolii si profil picurator + hidroizolare cos (sper ca n-am uitat ceva) au costat 19k ron..pentru ~190mp sarpanta. Pe langa astia am mai dat vreo 1.4k ron pentru riglele de 2/5cm sau 3/5cm (nu mai retin)..pe care le-au batut ei pe astereala..peste care vine tigla..

Pazia o s-o fac/montez tot cu ei..din tabla (nu mai retin suprafata de pazie) insa pretul duce cam la 2.4k ron pentru toata pazia + manopera + hidroizolare la calcan a acoperisului de peste parter si a terasei de intrare..(parca 11-12 coale de tabla intra si 3 role de hidroizolare..si cel putin 1 zi de munca pt 3 oameni cat are el pe echipa).

PS: din ce-am vorbit ieri cu el..zicea ca a crescut preturl la tigla..Tondach am pus eu..cu cel putin 7% in ultima perioada..deci..poate prinzi vreo oferta..pe undeva..
PS2: Am facut o calculatie ..doar pt pazie..pt o tabla cu acoperire de piatra..si iesea de 2.5 ori mai scumpa oferta decat la o tabla normala..lisa..aceeasi grosime..etc..

Edited by manghels, 11 May 2017 - 10:39.


#50
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Chiar are sens sa te gandesti la izolatie pe care o ofera o invelitoare fata de alta daca nu ai mansarda ci pod? Adica oricum izolezi placa, orice izolatie ai pune pe ea face ca diferenta de izolatie termica intre tigla si tabla sa devina nesemnificativa. Cat despre zgomot s-ar putea sa fie unii oameni mai sensibili devreme ce vad ca se tot aduce in discutie treaba asta. Pe mine nu ma deranjeaza zgomotul, m-am obisnuit de o mie de ani de cand stau la casa, oricum nu e ca si cum ar ploua zi si noapte; dar fiecare le stie pe-ale lui...

#51
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postwizake, on 11 mai 2017 - 10:24, said:



Structuristului I-am zis sa calculeze structura considerand acoperis de tigla ceramica. Cans pui 'usor peste' te referi ca e 'putin peste' 100 ron/mp sau e foarte 'usor' sa depasesti 100 ron/mp

Voi cere o oferta cand voi avea ceva suprafete si o schita a acoperisului. Deocamdata nu am. :(



Eu as inclina spre ceramica mai mult din cauza izolatiei fonice si termice, dar recunosc ca nu am cercetat prea mult invelitorile de tabla. Podul va fi circulabil, si il voi izola. Nu stiu daca izolatia buna ar elimina problemele tablei referitor la zgomot (ploaie) si la faptul ca se incinge vara. (presupun ca si ceramica se incinge)

Nu am fabrica de tabla sa susțin soluția dar ma văd nevoit sa te contrazic la partea de izolație termică. Ceramica conduce termic foarte bine deci dacă ți-ai închipuit ca tine de cald sau răcoare îți zic eu ca e fals. Orice învelitoare montata corect are spații de ventilare intre folia anticondes si țigla sau tabla. Prin acel spatiu circula aer. Izolatia o ai sub astereală si in ea te bazezi termic. O alta soluție întîlnita cind podul se folosește doar pentru depozitare este ca toată izolatia sa fie peste placa etajului iar interiorul podului sa fie doar etansat fără a fi izolat termic sub astereală.

La izolatia fonică pot sa fiu parțial de acord. Dacă ai mansarda si dormi acolo tabla simpla sigur va fi mai zgomotoasă decit țigla ceramica . La fel de sigur pot spune ca si țigla ceramica este mai zgomotoasă decit cea de beton. Cum o dai perfect liniște nu are cum sa fie însă am apreciat faptul ca firmele serioase producatoare de tabla si-au pus problema reducerii zgomotului , au măsurat nivelul si au făcut acoperiri de piatra si forme antivibrație.
Pe site-urile de producător sunt date nivele de zgomot. Din partea cealaltă nu am găsit de la producătorii de țigla ceramica valori măsurate pentru nivelul de zgomot ca sa pot face comparația. Si dacă ne gindim puțin dacă izolatia la acoperiș are minim 20 cm cum apare in recomandările privind izolarea termică (iar mulți merg pe 30-40 cm) ce coeficient de atenuare fonică are izolatia  si cit de relevanta mai este diferența de zgomot de citiva db ?

#52
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,896
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am simtit diferenta...chiar la mine..Am prins niste ploi serioase..si vreo 2-3 mini-grindine..Pe tigla mea cermica..se auzea slabutz gheata..sau stropii mari..insa la vecinul de peste drum..care are tabla..se auzea destul de tare...devenea deranjant si pt mine..care-s la vreo 30m distanta de el..Cat priveste izolatia termica..e posibil sa fie un pic mai racoare vara..daca podul e ventilat sanatos..prin tiglele de ventilare si/sau grile de ventilare ...Tabla cred ca se incinge mai tare..O sa vad diferenta..la vara..daca mi-oi aduce aminte..sa ma urc in pod..

Edited by manghels, 11 May 2017 - 21:59.


#53
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 11 mai 2017 - 21:56, said:

Eu am simtit diferenta...chiar la mine..Am prins niste ploi serioase..si vreo 2-3 mini-grindine..Pe tigla mea cermica..se auzea slabutz gheata..sau stropii mari..insa la vecinul de peste drum..care are tabla..se auzea destul de tare...devenea deranjant si pt mine..care-s la vreo 30m distanta de el..Cat priveste izolatia termica..e posibil sa fie un pic mai racoare vara..daca podul e ventilat sanatos..prin tiglele de ventilare si/sau grile de ventilare ...

Hai sa ne lămurim ce are Vecinul pe casa. Tabla faltuita , țigla metalică lisa sau țigla metalică cu acoperire de piatra si benzi antivibrație ?
Așa tabla generic poate fi orice. A doua observatie se referă la cum percepi zgomotul. La modul teoretic ar trebui sa masuori din interior nivelul de zgomot din ambele case cind ploua si sa vezi dacă sunt diferențe si cit de mari. Apoi sa faci același lucru de afara la distante egale. Astfel rezultatul ar fi util.

#54
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,896
  • Înscris: 27.02.2008
Pai daca la mine eram pe terasa..si ma deranja mai tare zgomotul de la tabla vecinului decat la tigla de pe casa mea.....ce sa mai zic? Nu stiu cum se aude la el..la mansarda..O sa-l intreb de..curiozitate..

Cat priveste tabla vecinului..sigur nu e cu piatra..cred ca e faltuita..Probabil au aparut si alte table mi performante...a lui e montata..de vrei 7 ani..

Edited by manghels, 11 May 2017 - 22:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate