Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7529 replies to this topic

#7309
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 05.09.2006
Noi titluri Tezaur începând din 15 aprilie.
Ministerul Finanțelor continuă programul Tezaur adresat populației cu două noi emisiuni pe 1 și 3 ani la care oferă dobânzi de 6% și 6,85%/an.
Perioada de subscriere: 15 aprilie -10 mai 2024.

https://www.profit.r...statul-21556515

#7310
ove08

ove08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.11.2009
Am cumparat fidelis acum un an prin BRD.Scadenta este pe 13 aprilie.Am schimbat contul de la BRD unde trebuia sa ajunga dobanda si principalul cu un cont de la CEC.Poate aproxima cineva cand ar ajunge banii in cont?Oricum, sansele sa ajunga la CEC si apoi la Tradeville in timp utlil sa iau fidelis din  nou sunt minime,dar inca sper.

#7311
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,092
  • Înscris: 13.03.2005
Luni, 15 aprilie.

#7312
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,085
  • Înscris: 24.04.2013
@ove08: Ar trebui sa mai prinzi Fidelis curente, numai sa nu cumva sa fi incurcat cu conturile acelea. Pe 15 iti intra banii in contul tau bancar, ordoni imediat transferul catre Tradeville si cel mai tarziu pe 16 ar trebui sa ii ai acolo (numai daca nu cumva Tradeville introduce vreo intarziere suplimentara, nu stiu cum procedeaza). Deci 16-17 poti introduce ordinul de subscriere.

Totusi, unele detalii sunt esentiale.
  • E vorba de LEI sau EUR?
  • Ai subscris prin BRD, dar ai cu ei contract de intermediere investitii financiare? (La EUR e obligatoriu, la LEI nu.)
  • Contul de la BRD l-ai inchis? (Daca aveai contract de intermediere investitii financiare banuiesc ca nu il puteai inchide.)
  • Cum, exact, ai schimbat contul de la BRD cu unul de la CEC?
Din ce povestesti, cel mai probabil scenariu mi se pare ca ai subscris titluri in LEI fara contract din acela, ai indicat cont de la BRD, iar ulterior ai inchis contul de la BRD. In aceasta situatie titlurile tale sunt pastrate la Depozitarul Central care ordona si platile. Numai ca trebuie sa ii fi comunicat acestuia explicit ca vrei banii in alt cont. Daca ai facut-o, ok, luni ai banii acolo. Daca nu ai facut-o, banii tai or sa stea in limbo si o sa ai de umblat (si de platit taxe/comisioane) ca sa descurci itele - in acest caz iti iei adio de la Fidelis actuale, nu va fi timp.

Edited by sags, 12 April 2024 - 17:28.


#7313
ove08

ove08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.11.2009

View Postsags, on 12 aprilie 2024 - 17:26, said:

@ove08: Ar trebui sa mai prinzi Fidelis curente, numai sa nu cumva sa fi incurcat cu conturile acelea. Pe 15 iti intra banii in contul tau bancar, ordoni imediat transferul catre Tradeville si cel mai tarziu pe 16 ar trebui sa ii ai acolo (numai daca nu cumva Tradeville introduce vreo intarziere suplimentara, nu stiu cum procedeaza). Deci 16-17 poti introduce ordinul de subscriere.

Totusi, unele detalii sunt esentiale.
  • E vorba de LEI sau EUR?
  • Ai subscris prin BRD, dar ai cu ei contract de intermediere investitii financiare? (La EUR e obligatoriu, la LEI nu.)
  • Contul de la BRD l-ai inchis? (Daca aveai contract de intermediere investitii financiare banuiesc ca nu il puteai inchide.)
  • Cum, exact, ai schimbat contul de la BRD cu unul de la CEC?
Din ce povestesti, cel mai probabil scenariu mi se pare ca ai subscris titluri in LEI fara contract din acela, ai indicat cont de la BRD, iar ulterior ai inchis contul de la BRD. In aceasta situatie titlurile tale sunt pastrate la Depozitarul Central care ordona si platile. Numai ca trebuie sa ii fi comunicat acestuia explicit ca vrei banii in alt cont. Daca ai facut-o, ok, luni ai banii acolo. Daca nu ai facut-o, banii tai or sa stea in limbo si o sa ai de umblat (si de platit taxe/comisioane) ca sa descurci itele - in acest caz iti iei adio de la Fidelis actuale, nu va fi timp.


Am subscris la BRD in euro.Am contract de intermediere cu ei.Am luat legatura cu ei prin mail si i-am intrebat daca pot inchide contul pe care il facusem la BRD pt.subscriere(la agentie mi-au cerut sa il fac) si sa il schimb cu cel de la cec.Au zis ca se poate ,sa fac o cerere si sa trimit un extras.Dar tin sa precizez ca in aplicatia you brd  ,dupa ce am subscris in agentie, a mai aparut un cont in euro care se numeste euro.securit. in care au fost varsati banii din contul facut initial de mine.Acel cont inca exista.Dar primul cont l-am inchis si cererea  a fost ca banii sa ajunga in contul cec.De fapt in urma cererii chiar ei au inchis contul,nu a mai trebuit sa merg la agentie.

#7314
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,085
  • Înscris: 24.04.2013
Daca acel ‘euro.securit’ mai exista, probabil intr-o prima faza acolo vor intra banii. Nu stiu sa iti zic ce se intampla ulterior, poate ii vireaza ei automat la CEC sau poate ca nu - daca ei ti-au indicat solutia probabil ca vor face viramentul. Dar chiar si asa intr-adevar timpul e foarte strans, iar la EUR CEC nu are transferuri instant.

De fapt. am mai cautat si nu cred ca o sa iti iasa. Tradeville nu are cont la CEC sa faci transfer intrabancar, iar la cele interbancare ei zic ca banii sunt disponibili in maxim 2 zile. Vezi aici <https://tradeville.r...-tranzactionare> la ‘In cat timp o sa imi pot vedea banii disponibili in cont?’ ce poti face ca sa grabesti lucrurile.

#7315
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 02.12.2021

 Sterone, on 09 aprilie 2024 - 21:48, said:

Tot in pierdere probabil sunt daca nu bat inflația. Nici o mândrie sa mergi in pierdere , indiferent de suma.

Ai bre si dumneata dreptate pe undeva,aurul desi nu produce nimic,isi pastreaza valoarea.A crescut de 7 ori din 2007 pana acum.Hai ca pierzi prima dublare prin comisioane si il bagi sub parchet,dar tot iti mai ramane diferenta de creștere care nu ti o acopera nicio dobanda.Doar trebuie sa gasesti dealerul ideal.
Daca cumparai un apartament in 2007 cu 40k euro,echivalent in aur aveai acum 240 k scazand comisioanele,nici cu apreciere si chirii incasate nu bateai randamentul asta,

https://www.cursbnr....urs-gram-de-aur

Attached Files


Edited by Roland74, 12 April 2024 - 19:42.


#7316
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 21.10.2009
Treaba cu aurul, e:
La ce pret il cumperi fata de cursul afisat?
Cine ti-l cumpara ulterior si la ce pret?
Si stai cu lingourile de aur in casa? Daca nu, cat costa anual depozitarea lui in seif, la banci?
Da, randamentul, cel putin pe hartie, e foarte bun.

#7317
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.01.2023
Dar nu trebuie luat aur bancar, cocoseii de 20 de franci 24k sunt foarte căutați, le creste valoarea și sunt extrem de lichizi, trebuie puțin lăsat din preț și se dau rapid. Plus că numismatica este educativa.

Multi au fost retrocedati, alții ascunși și scoși după 1989. Sunt buni ca diversificare.

Când au început confiscările comuniștii, multi i-au ascuns sa nu rămână fără ei. Mai ieșeau la iveală când săpai via.

In 1929 când au picat acțiunile  și titlurile s-au devalorizat brusc, aurul nu și-a pierdut prea mult valoarea, banii deveniseră spre sfârșitul crizei hârtie igienică.

Edited by Sterone, 12 April 2024 - 22:23.


#7318
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 30.06.2008

View PostSterone, on 12 aprilie 2024 - 22:17, said:

In 1929 când au picat acțiunile  și titlurile s-au devalorizat brusc, aurul nu și-a pierdut prea mult valoarea, banii deveniseră spre sfârșitul crizei hârtie igienică.

Daca facem referire la dolarul american, esti departe de adevarul istoric. In fapt in perioada crizei 1929-1932 valoarea sa a crescut. Qui prodest ?

Attached Files



#7319
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.01.2023
Este irelevanta puterea de cumparare , de ce nu urmaresti cursul USD / aur ? SUA n-a fost prinsa in Primul Razboi Mondial si economia mondiala se baza pe USD.

în anul 1816, în Anglia, unde se adoptă așa-zisul sistem Gold Standard, care presupune că aurul devine echivalentul general pentru monedă. Este un sistem monetar în care aurul (mai exact, prețul aurului) îndeplinește funcția de echivalent financiar general și este utilizat ca monedă comună. În această perioadă, prețul aurului este cotat la 19,49 de dolari pe uncie și ajunge în anul 1834 la 20,64 de dolari.

Odată cu criza economică mondială din 1929, Fondul Monetar Internațional se vede obligat să crească rata dobânzii, ridicând valoarea dolarului și îndepărtând economia americană de aur. Însă nici aceste măsuri nu reușesc să satisfacă cerințele acelor vremuri, iar sistemul este înlocuit cu unul nou. În 1944, la Bretton Wood, se întrunește Fondul Monetar Internațional, un eveniment istoric în cadrul căruia prețul aurului va fi stabilit la 35 de dolari/ uncie

Aurul a tot crescut , USD a tot scazut de atunci.

Revenind la titluri, sa observam ca desi Banca Națională a României, nu este abilitată să efectueze evaluări/expertizări ale unor titluri de valoare (obligațiuni) emise de statul român în nume propriu sau prin intermediul Casei Autonome a Monopolurilor Regatului Romaniei (CAM), anterior anului 1947, ce decurgeau din datoria publică internă și externă interbelică daca raportezi caderea titlurilor in 1929 in raport cu aurul vei observa ca aurul a iesit invingator, crestere continua chiar daca a avut fluctuatii.

Poate te intrebi ce cauta aurul in topic. Daca nu aur, ce REFERINTA "STABILA" folosim ? Finantele sunt ca o nava cosmica intr-un univers, daca nu ai o referinta, nu poti comunica coordonatele, nu exista comparare, localizare fara o referinta.

Uita-te la Ordinul nr. 4/2003, binecunoscut de cei care au avut autori retrocedabili. Paritatea nu reflecta realitatea, nu reflecta puterea de cumparare, deci fara o alta referinta batem campii.

Nota: Potrivit JPMorgan Chase & Co., aurul va atinge un preț mediu de 2.012 dolari pe uncie până la jumătatea anului 2024 și la 2.175 de dolari pe uncie până în al patrulea trimestru al anului.

Fa acum un grafic de la 35 de dolari/ uncie catre 2012 dolari pe uncie până la jumătatea anului 2024 si daca ai titluri care matureaza până în al patrulea trimestru al anului, calculeaza o depreciere 2012 / 2175 al aceleiasi valori raportata in USD.

Bineinteles ca toate aprecierile astea sunt predictii dar istoria arata ca aurul creste.

----------------

Si eu am luat masiv titluri dar trebuie totusi corelate castigurile cu "alte referinte", de dragul discutiei.

Edited by Sterone, 13 April 2024 - 10:42.


#7320
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 30.06.2008
Am inteles punctul tau de vedere si il respect. E o chestiune psihologica, oamenii percep dublu negativ efectele inflatiei si doar simplu pozitiv cresterea veniturilor.

"  Basically, Americans are saying, “I’m doing OK, people I know are doing OK, but bad things are happening somewhere out there.” As The Journal’s Greg Ip wrote, “When it comes to the economy, the vibes are at war with the facts.”
What explains this disconnect? Inflation surely contributes to bad feelings about the economy. New research by Harvard’s Stefanie Stantcheva confirms an old insight: When both wages and prices are rising, people tend to believe that they earned their wage increases but that inflation took away their hard-won gains." NYT 08.04.2024.

Cei interesati pot rasfoi raportul bazat pe chestionare.

Attached Files



#7321
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.01.2023
Eu cred că in orice dialect - dacă navighezi in amonte, inspre apa dulce - nu te mai concentrezi la aspectul că schimbi coordonatele și crește altitudinea ci că îți scade pescajul, cu riscul reducerii flotabilitatii si se depreciaza marfa. Sper ca nu am fost exagerat de subtil.

#7322
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 30.06.2008
Daca vrei poti sa treci un munte cu vaporul, chiar si fara pescaj. Mai ales daca in amonte gasesti El Dorado.

Attached Files



#7323
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 21.10.2009
Românii pot investi, începând de luni, 15 aprilie, în titlurile de stat TEZAUR, cu maturități de 1 și 3 ani, cu dobânzi anuale de 6% și, respectiv, 6,85%. Titlurile de stat au valoare nominală de 1 leu și sunt în forma dematerializată.

https://mfinante.gov...3-la-6-85-pe-an

Pe mine ma dispera perioadele de subscriere. De ce oare nu lasa de pe 15 a lunii pana pe 15 a lunii urmatoare si prefera sa o schimbe de la o luna la alta?
Majoritatea oamenilor incaseaza salariu/pensie in perioada 10-14 a lunii si de multe ori rateaza perioada de subscriere.

#7324
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,092
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru că guvernul nu vrea să îți subscrii pensia sau salariul, ci banii economisiți anterior.

#7325
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.01.2023
A intrat la cineva dobânda se pe 13 ?

#7326
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 30.06.2008
La mine nu. Statul a economisit 74.000 lei si 90.000 euro daca plateste luni. Nu-i rau !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate