Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri
 

Anxietate generalizata de un an.

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
De ce n-ai mers cu masina sau trenul daca era asa de rau cu avionul? ce nu-ti placea la avion? sau era stresul general creeat de tambalaul cu deplasarea aia?

#20
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Paroxetina (Seroxat) afecteaza viata sexuala pe durata tratamentului in general, nu de tot, dar cum tratamentul poate fi de lunga durata, in perioada aia nu prea poti avea relatii, sigur ca la unii nu apare acest efect nasol, insa la majoritatea da. Depinde si de doza, la doza standard de 20 mg/zi afecteaza viata sexuala, la 10 nu stiu.
Despre Anxiar am mai spus ce si cum mai sus.
Basalie au avut multi dar nu au facut anxietate, deci nu e asta neaparat, a avut el o gena defecta si s-a declansat ca oricum mai devreme sau mai tarziu se declansa cu anume factor.

De moarte nu avea de ce sa-ti fie frica, mureai si gata, problema era sa nu fi luat-o razna sa te chinui, insa era doar o impresie asta ca vei innebuni si asa mai departe.
Problema cu sufocatul si inima sunt simptome clasice de anxietate, asa se manifesta, 90 % din pacienti asa simt, pe langa teama aia care apare, nu e nici un astm, doar iti da impresia ca ai cu inima ceva sau altele, se numeste somatizare adica simularea unor boli fizice, face asta ca sa te innebuneasca mai tare, e inteligenta anxietatea asta.
Dar daca ii dai in cap cu Tratament, o invingi si e posibil sa scapi definitiv dupa ce intrerupi tratamentul daca e facut corect.

Eu nu zic de pe wiki, am experienta 4 ani in asa ceva, asa am luat eu Clonazepam dat de medic mai mult timp si m-am nenorocit, sigur ca sunt oameni care nu patesc ceva rau de la ele, eu am zis in general cum este.

Edited by TheFlooder, 04 June 2016 - 14:02.


#21
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005

View Postpisoiu22, on 04 iunie 2016 - 13:53, said:

De ce n-ai mers cu masina sau trenul daca era asa de rau cu avionul? ce nu-ti placea la avion? sau era stresul general creeat de tambalaul cu deplasarea aia?

Prima delegatie cumulat cu primul zbor.

Niste pastilute smechere sunt https://en.wikipedia...iki/Mirtazapine
Iti recomand sa intrebi medicul despre ele, pentru ca au o TONA de efecte pozitive si inca o TONA de efecte negative.

Partea cea mai buna e ca te vei simti cu 50% mai bine din prima dimineata.
Partea proasta: daca te vei putea da jos din pat, pentru ca te vei simti ca si cum te-a batut cineva pe fiecare cm.
Nu prea o sa poti sa conduci, ai sanse mari sa mori lovit de masina sau tramvai pentru ca o sa fii semi-zombie, dar macar vei fi unul fara anxietate.

Cel mai important e sa realizezi cu timpul ca frica e nejustificata. Daca tu nu muncesti cu tine, cine crezi ca o va face ?

#22
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Cum adica sa-i afecteze viata sexuala? Culmea, aia ar fi problema maxima. Pai problema e daca are iubita sau nu, ca daca n-are nu-i problema, poate e chiar un lucru bun ca-i scade libidineaua. Adica dupa ce ca e praf mai ii trebuie inca un stres? ala ca n-are ce phute? daca-i afecteaza e bine ca abia se poate concetra pe munca, sport, calatorii, alte activitati placute, nu sa tot aiba deceptii si prostii ca nu reuseste nimic cu niciuna si sa se adauge la anxietatea si depresia existenta si sa-l bage complet sub pamant.

Oricum daca deja face sport mult are destul testosteron, nu ar fi afectat libininicesc

#23
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Pisoiu, lasa ma omu sa foota ! Cum poti incuraja la blocarea libidoului, ca omu precis are iubita, ii distrugi relatia, ce faci ?! Aia care nu au, da, ai avea dreptate, dar in cazul de fatza nu e cazul.

InTech, nu-l baga mai pe Mirtazapina sa-l omori de tot, este adevarat ca are efecte anxiolitice bune insa asta este un antidepresiv (si anxiolitic) tare pacatos pentru ca:
1 - Sedeaza de rupe deci toata ziua poate fi sedat, va dormi mult si bine.
2 - Urca pofta de mancare de rupe mai ales de dulciuri prin blocarea receptorilor de serotonina 5HT2C dar si de aia H1 Histaminici (tot prin asta si sedeaza), deci se va ingrasa de vai de mama lui va fi, lucru care nu si-l doreste.
Partea pozitiva este ca nu ii scade libidoul.
Sa se duca la medic si sa inceapa cu ce i-am zis eu intai, adica sa-i dea medicul asa, si dupa aia daca in 4-5 Saptamani nu ii e bine, vedem atunci ca sfaturi ii mai dam, nu incepem cu cele grele intai ca nu e normal asa, incepem cu cel mai inofensiv.
El constientizeaza ca anxietatea nu e justificata insa nu conteaza, el o are in continuare, ca de aia se numeste boala, trebuie tratata.
Cand ai tratat, de la sine nu mai simti teama aia aiurea.

#24
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Nu cred ca are iubita, daca avea nu ar fi avut aceste probleme asa grave.

#25
KlauAmusiv

KlauAmusiv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.06.2016

View Postpisoiu22, on 05 iunie 2016 - 11:27, said:

Nu cred ca are iubita, daca avea nu ar fi avut aceste probleme asa grave.
Da ai ghicit nu am si nici nu vreau in momentu de fatza...pt ca n-am bani si nici studii .Poate dupa bac o sa vad ce fac. Momentan ma bucur de orce conversatie si socializare cu cat mai multe fete :))

View Postpisoiu22, on 04 iunie 2016 - 17:10, said:

Cum adica sa-i afecteze viata sexuala? Culmea, aia ar fi problema maxima. Pai problema e daca are iubita sau nu, ca daca n-are nu-i problema, poate e chiar un lucru bun ca-i scade libidineaua. Adica dupa ce ca e praf mai ii trebuie inca un stres? ala ca n-are ce phute? daca-i afecteaza e bine ca abia se poate concetra pe munca, sport, calatorii, alte activitati placute, nu sa tot aiba deceptii si prostii ca nu reuseste nimic cu niciuna si sa se adauge la anxietatea si depresia existenta si sa-l bage complet sub pamant.

Oricum daca deja face sport mult are destul testosteron, nu ar fi afectat libininicesc
Hm ma simt singur si trist uneori cand n-am cu cine vorbi...Ce e drept ma binedispune si ma simt bine cand am ocazia sa mai ies afara cu cate o fata :) Dar da ai dreptate momentan nu as vrea o iubita desi sunt obsedat din pacate pt. ca e varsta:( si deja m-am gandit la alte prostii :))

#26
KlauAmusiv

KlauAmusiv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.06.2016
Va rog cei care sunteti informatii despre efecte imi puteti spune sincer ce efecte negative pot avea medicamentele de genu? Eu am citit cateva articole si spuneau ca pot duce la boli de inima si au efecte grave asupra crierului...nu mai stiu in ce masura.

Orcum pana acum n-am sesizat mai nimic...nici macar faza ca te ingrasi ba cred ca mai mult slabisem. Dar, doar voiam sa stiu si eu sa nu imi mai fac grij ca pot patii ceva de la tratament.....

#27
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 10.01.2012

View PostKlauAmusiv, on 03 iunie 2016 - 21:57, said:

Nu ma mai duc la aceasi dr. Am fost acum 1 luna sti ce mi-a spus? ca medicamentele te ajuta sa treci de ce a fost mai rau....dar mai incolo trebuie sa apelezi la altceva cum ar fi psihoterapie. Eu socializez si ies destul de des afara si ma simt bine cand ies din casa.  Nu ma mai simt ca in trecut,in momentu de fatza ma simt ok ca m-am mai obisnuit cu simptomele.
[...]
Am o intrebare ! Ai zi ca se datoreaza stilului de viata eu am fost de mic f. timid si pe langa faptu ca toti isi bateau joc de mine si parintii m-au batut f.mult cand eram mic, Crezi ca au determinat sa am boala asta?
Ar trebui sa fii multumit ca ai intalnit un psihiatru care totusi recomanda si altceva decat chimicale, majoritatea zdrobitoare sunt complet depasiti de realitatea stiintifica. In plus ar mai trebui sa fugi cu limba scoasa de ignoranti si spalati pe creier, care habar nu au ce inseamna viata sanatoasa si te induc in eroare ca trebuie sa iei medicamentul ala sau celalalt.

Ce ti s-a intamplat in copilarie sunt doar niste detalii de suprafata. O mutare inteligenta ar fi sa intelegi de ce isi fac rau oamenii unii altora cand beau alcool. Oare mai exista si altceva decat alcoolul care ar putea corupe acest mecanism?

Ideea ar fi sa incerci remedii cunoscute ca sunt eficiente pentru anxietate si odata ce ai simtit efectul pozitiv, stii ca esti pe drumul cel bun. Incearca probiotice, omega 3 cu mai multa vitamina E (produse de calitate, nu jafuri), enzime si multe alte suplimente. Este absurd sa iei medicamente dar sa consumi zahar, faina si uleiuri vegetale cu omega 6, astea sunt reteta perfecta pentru simptomele tale.

#28
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Nu are nici o legatura anxietatea ca are sau nu are iubita, apare la f multi cu iubite, cu studii, cu tot ce le trebe, prietenul meu avea 24 ani si era cu iubita la munte la distractie si prietenii, era f bine nu avea nimic, si BUM brusc a simtit asa ca un cutremur in creier ca o ameteala si a inceput anxietatea si de atunci a avut mari probleme, deci e f clar, cand chimia e sa pice, pica.
Eroziunea incepuse de mult insa s-a manifestat atunci ca un schelete de metal ploua pe el si inca e sus, cand rugina il mananca mai tare si nu mai rezista, pica brusc, insa problema era de mult inceputa.
Asa si la el.
Nu conteaza ca nu ai bani sau studii, daca te place o fata ai relatie cu ea cel putin temporara, sunt o gramada si de fete fara studii si bani care se reguleaza si la 16-17 ani, baieti la fel, deci cand nu poti avea studii, deci nici asta nu e problema, e doar un complex de al tau, daca arati bine cat de cat fizic, nu ai treaba.
Asta anxiosu avea 27 ani in 2013 si...s-a cuplat cu una si i-a zis asa "eu nu am servici ca nu prea le am cu munca, am si o depresie anxioasa care oricand poate sa-mi dea starea peste cap", si aia zice "te plac asa cum esti", ca nu s-a maritat cu el sau nu a stat pe termen lung, poate (desi nu stiu in ce situatie e acuma), dar aveau relatie frumoasa, se pupaul se imbratisau, se regulau, era f bine.

Efectele la medicamentele care ai putea sa le iei le-am zis mai sus ptr fiecare.
La clasa SSRI (paroxetina, cipralex, zoloft, fevarin, fluoexetina) efectul principal care apare la 95 % din cazuri, este picajul libidoului sexual, excitatiei, erectiei, dar doar pe perioada tratamentului, un alt efect principal dar care apare la mult mai putini oameni este indiferenta generala deci nu mai ai emotii, sa fi asa mai lent, mai lenes, mai putin activ, mai demotivat (deci la tine poate sa nu apara cu sanse mari), nu mai vrei nimic, dar asta tot pe perioada tratamentului, in rest nu se intampla nimic.
Efecte mai marunte ar fi greata, durere de cap, dar astea-s mai neimportante si nici astea nu apar la multi, la unii urca anxietatea si nu doar la inceput de tratament ci mereu, dar si astia-s mai rari.
La Spitomin si Gabaran care-s doar anxiolitice nu prea ai efecte nasoale si nu apare la altii, doar uneori dureri de cap dar nici asta la toti, spitomin chiar urca putin libidoul.
Asa ca acuma stii cam ce si cum, ramane sa gasesti un medic care sa te trateze ca lumea ca inca nu esti bine daca ai si ganduri, si anxietate sociale si altele.

Nu pierde timpul cu naturiste ca, chiar medicul meu a zis ca e nonsens si se pierde timp pretios, nu prea ajuta la nimic, dai banii degeaba in loc sa dai poate la fel sau mai putini bani pe un tratament bun, tratamentul e relativ ieftin si cu SSRI-uri si cu Spitomin.
Nu prea conteaza ce mananci, poti manca si prajituri si ce vrei tu, doar sa nu faci abuz, atata tot, sa faci ceva miscare si sa nu te ingrasi, evident sa mananci si ce e sanatos, legume cat mai multe, fructe, carne slaba, etc.
Ai avut o gena defecta care a comandat degradarea proceselor la nivel de receptor si la nivel de neurotransmitator in creier si de aia ai ce ai, nu de la altceva, in combinatie si cu factorii de mediu, mai mult sau mai putin s-a declansat desi oricum se declansa mai devreme sau mai tarziu.
Colegii mei zic ce zic din citite, eu zic din colaborare cu medici si din surse medicale, dar si din experienta proprie de 4,5 ani, vazut si cazuri in spital cand ma duceam la medic, intrebam pe unul pe altul ce si cum, ii urmaream tratamentu, vedeam evolutia, etc.
Ca scrie unu sau altu pe net aiurea ca daca mananci prajituri faci anxietate sau alte bazaconii, iar cineva preia asta si zice aici fara sa stie mecanismele de fapt, astea-s egale cu zero, ca dovada ca multi mananca ce vor si nu au nici pe dracu.

#29
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

View PostKlauAmusiv, on 05 iunie 2016 - 13:37, said:

Da ai ghicit nu am si nici nu vreau in momentu de fatza...pt ca n-am bani si nici studii .Poate dupa bac o sa vad ce fac. Momentan ma bucur de orce conversatie si socializare cu cat mai multe fete Posted Image)


Hm ma simt singur si trist uneori cand n-am cu cine vorbi...Ce e drept ma binedispune si ma simt bine cand am ocazia sa mai ies afara cu cate o fata Posted Image Dar da ai dreptate momentan nu as vrea o iubita desi sunt obsedat din pacate pt. ca e varsta:( si deja m-am gandit la alte prostii Posted Image)
daca mai iesi cu cate una e bine. Important e sa nu te izolezi, pastreaza legatura cu colegi cunostinte etc. Si atentie cu astea ca mai sunt ca te fac din om neom. Sunt oameni sanatosi care de la relatii esuate si deceptii au dezvoltat depresii lungi si probleme pshihice temporare. Timiditatea e f grava si ea, impune-ti sa o invingi, stii cum se zice: cu rusinea mori de foame. Nu amana chiar mult nici o relatie cu una, dupa bacalaureat e ok. Cu cat mai multe relatii cu atat mai bine. Chiar concomitente daca se poate, astfel te coci si nu vei mai dezvolta depresii si prostii din cauza uneia care crezi ca-i cine stie ce printesa unica.

Quote

La clasa SSRI (paroxetina, cipralex, zoloft, fevarin, fluoexetina) efectul principal care apare la 95 % din cazuri, este picajul libidoului sexual, excitatiei, erectiei, dar doar pe perioada tratamentului, un alt efect principal dar care apare la mult mai putini oameni este indiferenta generala deci nu mai ai emotii, sa fi asa mai lent, mai lenes, mai putin activ, mai demotivat (deci la tine poate sa nu apara cu sanse mari), nu mai vrei nimic, dar asta tot pe perioada tratamentului, in rest nu se intampla nimic.
ar fi foarte bun. Sa nu ai emotii, e super tare, omul de fer. Cum ar fi sa aiba emotii ucigasii sau calaii? sa nu uitam ca cele mai grave probleme ale unora sunt emotivitatea exagerata timiditatea exagerata, iar la barbati aceste probleme sunt chiar grave daca exista (prin definitie nu se impaca cu sexul tare), multi au ajuns niste ratati total din cauza acestor doua probleme. Unul emotiv si timid nu va fi capabil nici s agestioneze o afacere ramasa mostenire de la parinti, nu va putea fi un lider, un sef un manager, nimic. Aia doar sclaveti pe bani putini, asta in caz ca pot munci, sau pot trece peste emotile cu interviul de angajare.

Cum ar putea functiona optim un politai timid, manager timid, invatator timid, sef timid, primar timid, presedinte timid, parlamentar timid si multe alte exemple pot fi.
Timid poate fi doar gunoierul, muncitorul (si ala uneori), femeia de servici,  boschetarul (multi au ajuns acolo deaia), pshihopatii, antisoacialii

Edited by pisoiu22, 05 June 2016 - 17:46.


#30
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postcobi1, on 04 iunie 2016 - 00:03, said:

Nu cred ca-ti prescrie nimeni xanax din prima ; sunt alte medicamente cu care incepi , o sa ma uit zilele astea cum le zice la cele pe care le-am ingurgitat eu ( dadeau o stare de somnolenta de numa ) .

Mie mi-a prescris din prima, la spital. Am avut un atac de panica si mi-a prescris xanax. Mi-a zis ca daca nu iau, o sa ajung rau, o sa vin pe capul lor saptamanal crezand ca mor, dar nu am luat si mi-am revenit, treptat. Am luat si suplimente de vitamine si minerale (b6, calciu, diverse vitamine), la care am renuntat rapid cand am vazut ca nu ma fac sa ma simt bine, ci din contra. Am inceput sa mananc un pic mai sanatos si sa fac un pic de miscare in plus. A trecut 1 luna jumate si acum nu mai am deloc simptome. Bine, la mine nu a fost din senin, atacul de panica a rezultat din consumul de cafea cu cola si o jena in piept (care era inofensiva, pe la stomac sau stern ceva) si am crezut ca fac un infarct. De acolo s-a dus dracul totul.
Grija si la consumul de zahar, eu am renuntat aproape total cand am observat ca da stari proaste la cateva ore dupa consum, stari care pot agrava o tendinta anxioasa. Nu facusem legatura niciodata pana atunci.

#31
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Ciocolata da, nu e buna ca agita avand cacao si poate agrava anxietatea, dar zaharu in general consumat moderat nu are treaba.
Cand consumi zahar si ai anxietate, te sperii fara sa-ti dai seama si de aia ai stari anxioase, nu are nici o legatura directa una cu alta, se agraveaza boala dja existenta pe considerentul ala gen "n-am facut bine..aoleu..", cand te tratezi ai sa vezi ca la aceiasi prajitura (fara cacao), nu mai ai nici pe dracu.
Si de la cafea si cola sigur ca s-a declansat anxietatea deja pe drum care era, astea sunt de evitat in general si de un om sanatos.
Ti-ai revenit ca nu aveai o forma nasoala probabil ca autorol topicului, el nu prea-si revenea, depinde ce anxietate aveai, cat de grava era, e relativ aici.

#32
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015
...poate parea banal sau comun bineinteles trebuie consultat medicul , urmat tratamentul etc. dar , dar : aceasta problema o sa treaca.O sa vina o zi astazi sau maine sau peste o luna si toate lucrurile vor reveni la normal.Am avut pe cineva apropiat care a trecut prin ceva asemanator.A fost greu , foarte greu dar a depasit aceasta situatie si totul e OK.Pur si simplu a venit o zi cand cu tratamentul urmat si cu miscare si cu plimbari si cu prieteni si cu tot ce a fost si s-a putut ajuta : situatia a fost depasita ,  toate au trecut.Viata e normala si situatia nu a mai revenit de ani buni.Nu pot sa pun degetul si sa spun : asta a fost solutia exacta pt. depasirea problemei dar cu cele de mai sus cu (tratament,calatorii,miscare,vitamine,ceai toate cu masura !) toate la un loc  s-a reusit.Noptile nedormite si panica si plansul( asta a fost : plansul care venea si revenea in reprize urmat de ore bune de calm si pa urma de luat de la inceput...)toate au trecut.Se poate ! Unul din lucrurile cele mai importante totusi a fost momentul in care a reusit sa se odihneasca.Sa doarma linistita  8-9 ore pa noapte.Era ca un medicament.

Edited by ptsct, 05 June 2016 - 22:51.


#33
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostKlauAmusiv, on 04 iunie 2016 - 09:59, said:

Uite ce-i drept cat am luat tratament nu am sesizat nici un efect negativ. Insa vreau sa stiu si eu daca chiar afecteaza ca imi e frica sa incep dinou Posted Image   Si cu viata sexuala ma va afecta pt. totdeauna? sau doar durata tratamentului?


Si mie mi-a dat peste cap programul acum ma culc dupa 2 mereu...Posted Image Ma ia somnu foarte greu habar n-am de ce. La mine,cu atacul de panica a inceput cand respiram greu si simteam un discomfort in zona inimii( era de la anxietate si umpic de la caldura) si ma rog frica sa nu inebunesc dar mai ales frica de moarte era si mai mare.. Si mai faceam si tensiune foarte mare simteam cum mi se urca sangele..
A durat vro 2 sapt. slabisem si eram urat  si incercanat..acum mi-am revenit din punct de vedere fizic am revenit la sport si performantele de mai demult Posted Image
Mi-a dat anxiar si paroxetina. Si nu stiu daca am luato corect dar na Dr. mi-a zis ca pot sa mai i-au deacum incolo inca 6 luni ca cika nu o sa schimbe mare lucru..cika trebuie sa schimb ceva la mine..

PS:Ma intrebat cineva de sus daca fumez nu mai stiu cine...

Pe scurt eu fac sport de 5 ori pe saptamana(destul de intens),nu fumez,beau( doar la ocazii si acolo foarte putin) Si ma feresc cat pot de alimente daunatoare si mananc cat se poate de sanatos.
Intr-adevar vad ca patim cam la fel , ma refer la faptul ca si eu inainte de 2-3 noaptea nu pot sa dorm iar daca sunt destul de obosit si " cad " cumva mai devreme , pe la 21-22 , ma trezesc dupa 12 si stau de " cuc " .
Medicamentul recomandat a fost " zoloft " stiu ca era de mai multe concentratii ; am inceput cu ceva de dozaj mediu si dupa cca 1 luna am trecut pe dozaj minim .
Ideea doctorului era sa nu imi impun sa dorm ci sa las de la sine , unde mai pui ca stilul meu de propriu stapan nu am un program de munca prestabilit , ci cand am eu chef deci nu e bai daca dimineata nu ma trezesc la o ora anume .
Io recunosc ca m-am dereglat bine , fac dus la 3 noaptea etc mai dorm si de dupa amiaza , sa compensez , insa am permanent in casa un flacon de bixtonim spray si cand simt ca nu mai pot respira ca mi se infunda prea tare nasul , nu stau sa astept si bag 2 pufuri pe fiecare nara , iti spun ca face minuni dar atentie " porcaria " asta creeaza dependenta si nu e bine s-o folosesti decat in situatii extreme , in rest poti folosi cu incredere ser fiziologic pt curatarea nasului .
Scuze de burtologie dar incer sa-ti explic ca toate pornesc de la " nas " si senzatiile nasoale doar din cauza ca , creierul nu se oxigeneaza suficient ; zic asta ca pt mine personal e greu sa ma autoeduc sa deschid gura sa respir pe gura mai mult . Inainte sa adorm mi-e practic imposibil sa respir doar pe gura si nu pe nas ( apoi cand dorm bustean nu mai conteaza daca respir pe gura sau pe nas ) .

Edited by cobi1, 05 June 2016 - 23:23.


#34
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostTheFlooder, on 05 iunie 2016 - 21:44, said:

Ciocolata da, nu e buna ca agita avand cacao si poate agrava anxietatea, dar zaharu in general consumat moderat nu are treaba.
Cand consumi zahar si ai anxietate, te sperii fara sa-ti dai seama si de aia ai stari anxioase, nu are nici o legatura directa una cu alta, se agraveaza boala dja existenta pe considerentul ala gen "n-am facut bine..aoleu..", cand te tratezi ai sa vezi ca la aceiasi prajitura (fara cacao), nu mai ai nici pe dracu.
Si de la cafea si cola sigur ca s-a declansat anxietatea deja pe drum care era, astea sunt de evitat in general si de un om sanatos.
Ti-ai revenit ca nu aveai o forma nasoala probabil ca autorol topicului, el nu prea-si revenea, depinde ce anxietate aveai, cat de grava era, e relativ aici.

Nu e chiar asa, zaharul produce uzura, da energie in valuri si stari proaste. Eu ma simt mai bine cand nu consum. Iar daca consum mult, fara cacao, ma simt rau dupa dupa cateva ore sau jumate de zi. Din ce am inteles foloseste mult din mineralele din organism si de-asta.

#35
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
ptsct, ai dreptate, asa am zis si eu, cu tratament potrivit (care nu prea-l are) si cu restul, va fi bine, insa trebuie sa fie amandoua. si tratament si mediu, intai tratament sa ii ia frica aia ca sa poate fi sociabil, si apoi automat vine si partea cu prietenii si restul.

cobi1, nu are nici o treaba nasul cu anxietatea sau depresia, si unchiu meu baga Bixtonim de ani de zile si n-are nici pe dracu in alte ramuri, dupa cum vad in ce sens zici ca te-ai dereglat, doar ca nu dormi la ore fixe ?! Ca daca e asta, nu trebuia sa iei tratament, daca aveai stari psihice proaste gen depresie sau anxietate ori ambele, era cazul.
Sunt unii care dorm 4 ore pe noapte si n-au nimic, se simt fff bine, beau si cafele, coca cola.
Zoloft e de 50 si de 100 mg in concentratie, ti-a dat precis 1 x 50 mg/zi, si are dreptate medicul, sa vina de la sine totul, asa e si normal, insa cat timp ai luat si ai simtit ceva efecte ?!
Ce s-a schimbat de cand iei ala ?

Nosture, tie ti-e rau de la dulciuri din doua motive, ori se agraveaza o teama care nu o percepi ca frica, deci se manifesta cu starea aia de nasoleala, deci ai anxietate mascata, ori ai secretie mare de insulina dupa mese si iti da o stare anxioasa si nasoala, ca asa se manifesta hipoglicemia (doar unul din simptome e asta), eu nu am zis ca e bine sa mananci dulciuri multe, am spus doar ca moderat merge.
De exemplu chiar un medic diabetolog (ca nu aveam diabet) mi-a zis ca in meniu zilnic pot pune o prajitura din aia babana de 250 g fara absolut vreo problema, DACA in rest am salate, carne slaba pui, supe, deci si mancare sanatoasa, asa ca, asta e, evident ca faceam si sala deci si ceva sport, nu aveam voie sa ma simt naspa si nu ma simteam.
Asta poti testa cu un glucometru, faci asa, iei inainte de dulce si vezi cat e, mananci aia ce-ti facea rau, si in perioada cand iti e rau, iei glicemia si vezi cat e, daca e mai mica ca prima, e clar ca aia e cauza.
Daca e prima varianta, va trebui sa iei un tratament slab ptr anxietate, nu de alta dar fiind deja prezenta, risti ca in timp sa se agraveze fara sa-ti dai seama.

Edited by TheFlooder, 06 June 2016 - 12:16.


#36
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai prajitura aia, dupa recomandarile cele mai recente si in urma studiilor, cuprinde cam tot zaharul din doza maxima recomandata intr-o zi. Daca mai bei si un suc, mananci o portocala, mai ai zahar si in ketchup si in diverse alimente (am vazut si in carne fiarta afumata, paine etc etc), deja poti dubla sau tripla lejer maximum recomandat. Iar indiferent de glicemie, studiile au detectat clar legatura dintre zahar si bolile de inima si neurologice.

Eu mancam si mult, atingeam doza maxima din diverse mancaruri (nu desert) si apoi bagam si cate un ditamai desertul si suc. Acum doar din fructe iau zahar si din mancarurile in care se mai baga cate un pic, chiar daca nu-s dulciuri, si ma simt mai bine.

Edited by Notsure, 06 June 2016 - 14:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate