Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Anxietate generalizata de un an.

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Pai dar de aia si a dat prajitura aia ! Ti-am zis ca in rest daduse mancare sanatoasa, ai dreptate ca daca bagi si aia si aia nu e deloc sanatos, sigur ca excesul de zahar nu face bine, excesul de insulina face ravagii, faciliteaza depunerea de lipide, fabricarea colesterol si asa mai departe, si de aia poate afecta inima indirect prin obezitate si placi de aterom, in rest nu prea, excesul de zahar se traduce prin obezitate, si de la obezitate apar problemele de fapt.
Dovada e ca si f multi obezi la cap sunt bine mersi, mii de oameni chiar, n-are treaba cu gena care afecteaza sanatatea psihica.
Dar daca nu te ingrasi, este okey, ca zaharu e de fapt energie, daca se arde toata nu se intampla absolut nimic, daca tu mananci 5 prajituri pe zi si arzi zilnic 6000 Kcalorii, sa fi sanatos ca s-ar putea sa nu-ti ajunga !
Tu mananci sa zic 500 g zahar/zi deci 2050 Kcal doar din asta, apoi ce mai mananci tu pe acolo bati un 4500, faci miscare f multa, organismu are nevoie de zaharu ala, se deschid receptorii de insulina la maxim, asa ca urcand sensibilitatea la insulina, si pancreasu ala da mai putina ca doar nu mai e nev de asa multa sa bage glucoza in tesuturi, sa stii ca unii aveau nevoie si de 700 g zahar sau amidon/zi !! Iar la analize stii cum mergea totu ? BRICI, dar le ardea pe toate. Deci nu e asa cum se pare.

Nu e tata, ai gene bune, mergi, n-ai gene bune, gasim motive ca am mancat aia, ca n-am mancat aia, ca...am dormit prea mult, ca prea putin, ca mediu ne-a zapacit, AIUREA ! Suntem defecti, clar.
Unu sanatos sta pe strazi si rade, nu are depresii nu nimic, nu ii e prea bine dar nici nu o ia razna.
Ca si cu diabetu, cine are gene strong scapa fie si cu sedentarism si alimentatie naspa ! Crapa astia cu gene mai subrede, si daca s-ar inmulti doar aia, n-ai mai vedea diabet cu toata cofetaria mancata.
Eu faceam sport de 2 ani la sala 4 zile pe saptamana tzeapan si forta si aerobic, aveam la 1,70 m 61 Kg, muschi pe mine cat de cat, si mai jos de 105 sau 99 si asta in mod repetat, nu mi-au gasit glicemia bazala adica pe nemancate de ma si ofticam, iar vecinu la 45 ani, obez, sedentar l-am luat la lab, i-am platit eu analiza si avea 81, asa ca..
Si dupa alti 3 ani de sala am constatat CA glicemia mea se inrautatea, de era sa fac soc acolo la laborator "cum domneeee io fac sport, am greutate f buna, ce-i asta ?" Posted Image))))))))))))))))))). Ca zicea si medicu ca nu pricepe, ca atat timp cat greutatea era super, era semn ca nu mancai peste normal.
Si vine unu din asta si zice "esti praf frate, faci diabet ca ai gene proaste de la maicata care si ea are, nu cont ce mananci si ce sport faci..".

Edited by TheFlooder, 06 June 2016 - 15:55.


#38
KlauAmusiv

KlauAmusiv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.06.2016
E bine ca a-ti descis si un subiect de nutritie avand in vedere ca si eu tin cont ce mananc si incerc sa mananc cat mai sanatos dar nu sunt informat in totalitate.

Poate imi spuneti si mie ce alimente sa evit,cele care imi cresc anxietatea.     Theflooder, si eu consum destul de des ciocolata si cacao at trebuii sa renunt? Adica am pofta mare de dulciuri si nu ma pot abtine zici ca sunt dependent...bine consum inainte de antrenament de regula pt. energie.

#39
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 10.01.2012
Pai spune cam ce include dieta ta in general. Daca ai simptome gen anxietate sau depresie, ar trebui sa vanezi cu orice pret tot ce este verde, si sa eviti/elimini faina. Poti face salate cu seminte crude, au magneziu.
Nu te astepta sa gasesti la un specimen ca @TheFlooder informatii utile. Daca il intrebi de "heroina" din fainoase, el da tot felul de raspunsuri fara sens.
Si asta nu intamplator, singurul criteriu dupa care se ghideaza omul nostru este POFTA.
Insa realitatea este ca cerealele sunt cauza multor boli grave, inclusiv psihiatrice. Sunt si teste de laborator care pot fi facute. Evident, dezinformatorul de serviciu nu a folosit vreodata in viata lui asa ceva.

Edited by NelsonMandela, 07 June 2016 - 01:00.


#40
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
TheFlooder, bingo! Si genele alea cum se futura, oare? De ce crezi ca la populatiile unde zaharul rafinat e sau era o raritate, bolile de inima si psihice sunt sau au fost si ele o raritate? Si cam greu poti da vina doar pe grasimi, pentru ca erau sau sunt raspandite in unele din populatiile fara probleme de inima/cap. Introducerea zaharului a dus totul la vale in toate zonele de genul, fara nicio exceptie. Introducerea zaharului e singurul factor comun intre zonele in care problemele au accelerat brusc, pentru ca in unele grasimile erau deja foarte folosite de multe sute de ani fara probleme. Si sedentarismul poate fi o cauza comuna pe langa zahar, dar zaharul pare legat clar.

Edited by Notsure, 07 June 2016 - 07:21.


#41
KlauAmusiv

KlauAmusiv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.06.2016

 NelsonMandela, on 07 iunie 2016 - 00:59, said:

Pai spune cam ce include dieta ta in general. Daca ai simptome gen anxietate sau depresie, ar trebui sa vanezi cu orice pret tot ce este verde, si sa eviti/elimini faina. Poti face salate cu seminte crude, au magneziu.
Nu te astepta sa gasesti la un specimen ca @TheFlooder informatii utile. Daca il intrebi de "heroina" din fainoase, el da tot felul de raspunsuri fara sens.
Si asta nu intamplator, singurul criteriu dupa care se ghideaza omul nostru este POFTA.
Insa realitatea este ca cerealele sunt cauza multor boli grave, inclusiv psihiatrice. Sunt si teste de laborator care pot fi facute. Evident, dezinformatorul de serviciu nu a folosit vreodata in viata lui asa ceva.
Da ? Eu mananc aproape in fiecare dimineata cereale. Nu stiu daca si fulgii de ovaz fac rau atunci nu mai exista alimente sanatoase.....

Cat despre ce mananc ,alimentatia mea e variata...Ce am obisnuit sa consum mai zilnic cereale:fulgi de ovaz cum ziceam si mai sus, cacao,si lactate(multe)

#42
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 10.01.2012

 KlauAmusiv, on 07 iunie 2016 - 13:57, said:

...aproape in fiecare dimineata cereale.
[...]
si lactate(multe)
În maniera asta vei deveni un client fidel al spitalelor și farmaciilor, poate în primă fază doar pentru simptome psihiatrice.
Însă în timp se instalează uzura efectelor adverse. Fără o schimbare fundamentală a dietei, nu ai șanse să ieși din acest cerc vicios al medicamentelor.
BTW, documentează-te personal și vezi că ovăzul are o formă poate nu la fel de nocivă de gluten ca cea din grâu, dar o are.

Edited by NelsonMandela, 07 June 2016 - 16:18.


#43
KlauAmusiv

KlauAmusiv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.06.2016

 NelsonMandela, on 07 iunie 2016 - 16:11, said:

În maniera asta vei deveni un client fidel al spitalelor și farmaciilor, poate în primă fază doar pentru simptome psihiatrice.
Însă în timp se instalează uzura efectelor adverse. Fără o schimbare fundamentală a dietei, nu ai șanse să ieși din acest cerc vicios al medicamentelor.
BTW, documentează-te personal și vezi că ovăzul are o formă poate nu la fel de nocivă de gluten ca cea din grâu, dar o are.
Inseamna ca ai exclus demutlt painea din alimentatie nu? ca teoretic ar fi de 3 ori mai nociva daca cerealele sunt deja.

In fine ,nu te contrazic ca nu sunt asa informat..dar ramane sa ma conving :D

Edited by KlauAmusiv, 07 June 2016 - 20:35.


#44
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Nosture, adevarat ca zaharul face rau insa am spus ca nu trebuie consumat in exces.
Pana la urma o sa ne adaptam si la zahar stai tu cuminte, crapa aia cu gene proaste, ca altii n-au crapat !! O sa stie corpul sa-l metabolizeze fara sa se intample ceva, dar in timp, cand se inmulesc astia smecheri care rezista la asta.
Asta e societatea, inevitabil vor ramane doar aia adaptati, inapoi nu ne putem intoarce, si vei ajunge ca zaharu sa nu mai fie daunator, se vor schimba mecanismele si asta e, ori se va elimina excesul, ori se va transforma in ceva util in organism cum multe alte conversii au loc, si tot asa.

Ce au cerealele ? Bunicii nostri mancau paine la greu facuta din grau acasa si nu mai aveau nimic, asta se stie. Chiar si diabetologii recomanda cereale, glutenul nu e bun ptr cei cu intoleranta la gluten, atata tot, sigur nu in exces.
Sa evite dulciurile multe, sedentarismul, fast-food-ul, astea da, dar daca face sport nu cred ca are probleme cu greutatea, ca pana la urma aia zice daca mananca peste normal sau nu !

#45
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 10.01.2012

 KlauAmusiv, on 07 iunie 2016 - 20:35, said:

Inseamna ca ai exclus demutlt painea din alimentatie nu?

Categoric, aș fi luat tratament pe viață dacă nu o făceam Posted Image Vezi aici!

Sunt fel și fel de medici. De multe ori mainstreamul medical = mediocritate. De ex. eliminarea glutenului scade rezistența la insulină, este studiu publicat.

#46
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 TheFlooder, on 07 iunie 2016 - 20:45, said:

Nosture, adevarat ca zaharul face rau insa am spus ca nu trebuie consumat in exces.
Pana la urma o sa ne adaptam si la zahar stai tu cuminte, crapa aia cu gene proaste, ca altii n-au crapat !! O sa stie corpul sa-l metabolizeze fara sa se intample ceva, dar in timp, cand se inmulesc astia smecheri care rezista la asta.
Asta e societatea, inevitabil vor ramane doar aia adaptati, inapoi nu ne putem intoarce, si vei ajunge ca zaharu sa nu mai fie daunator, se vor schimba mecanismele si asta e, ori se va elimina excesul, ori se va transforma in ceva util in organism cum multe alte conversii au loc, si tot asa.

Ce au cerealele ? Bunicii nostri mancau paine la greu facuta din grau acasa si nu mai aveau nimic, asta se stie. Chiar si diabetologii recomanda cereale, glutenul nu e bun ptr cei cu intoleranta la gluten, atata tot, sigur nu in exces.
Sa evite dulciurile multe, sedentarismul, fast-food-ul, astea da, dar daca face sport nu cred ca are probleme cu greutatea, ca pana la urma aia zice daca mananca peste normal sau nu !

Problema e ca in societatea actuala se inmultesc toti, nu mai e ca inainte, prind toti 30-35 de ani, chiar daca e sa crape la 50 de la diabet/inima. Viata nu mai e cu ori muncesti de rupi pe camp sau vanezi, ori nu rezisti si mori, se pot tara agale toti pana la varsta la care incep problemele. Poate medicina va evolua si va prelua controlul complet asupra corpului, dar mai e mult pana atunci.

Din informatiile pe care le-am prins eu, si cerealele sunt un pic daunatoare, dar nu ca zaharul. Dupa cum zic cercetatorii, efectele cerealelor in exces te ajung pe la 70-80 de ani, iar cele ale zaharului pe la 45-50.

Din studii, ideea e sa se consume fibra, adica cerealale sa fie integrale, zaharul in fructe, sa nu fie mancarea rafinata. Din studii, efectul cerealelor si a zaharului scade extrem de mult daca-s asociate cu fibre.

#47
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Da, prezenta glutenului se asociaza cu rezistenta la Insulina pentru ca are indice glicemic foarte mare, stimuleaza pancreasul sa bage multa insulina la sedentari, insa daca esti sanatos si faci miscare nu ai nimic, stie el sa regleze sa fie bine, dar repet sa nu faci exces !
Incarcatura glicemia sa nu fie mare, adica sa nu fie cantitate mare de carbo care intra f rapid in sistem, ca de exemplu si sportivii imediat dupa antrenament mananca un 30 g glucoza care e si mai violenta ca glutenul, insa nu au nimic ca nu e multa.
Daca faci multa miscare, cand mananci ceva cu gluten, se necesita mai putina insulina pentru ca receptorii tai sunt deschisi din cauza efortului adica tesuturile mai ales alea musculare, asa ca vor repede glucoza, iar cum sunt deschisi, intra mult mai facil glucoza acolo, deci nu mai apar asa mari varfuri de insulina cum apar la sedentari cand receptorii sunt destui inchisi si insulina multa incearca sa compenseze usile inchise ca sa scoata glucoza din sistem.
Normal ca, cu fibre e mai bine, pe langa ca-s hranitoare, infraneaza destul absortia glucidelor rapide.

Pana la urma aici traim, din moment ce unii au inventat mancarurile gustoase, nu ne mai putem opri, ai pus mana pe drog, e f greu sa te abtii, asa se explica epidemia de obezi ! Adevarat ca eu sa zic ca sunt mai ciudatel, dar sunt profi universitari, medici care nu pot sa se abtina asa usor, e usor de zis.
Si explicatia e simpla, creierul nostru culmea e programat sa-i placa dulcele si gras intrucat stia ca au multe calorii astea, si interesul naturii este tocmai sa te ingrasi, asa ca...cum orice placere da dependenta psihica, iata-ne asa.
Singura solutie este sa intervenim sa nu ne mai faca rau, altfel no chance, ori prin multa miscare, ori altfel, sa nu se mai asimileze o mare parte din ce mancam, asta e o miscare inteligenta.
Si pana la urma asta e si provocarea, nu sa zici sa nu mai mancam, ca asta o zice si un aurolac.
Exista Acarboza si Xenicalul, primul inhiba partial absortia de glucide, si al doilea 33 % din grasimile ingerate, asa poti manca de placere si elimini ce nu e bun.
Doar aia care nu cunosc astea, nu pun mana in mod natural, dar care-s aia ?

#48
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

 NelsonMandela, on 07 iunie 2016 - 16:11, said:

În maniera asta vei deveni un client fidel al spitalelor și farmaciilor, poate în primă fază doar pentru simptome psihiatrice.
Însă în timp se instalează uzura efectelor adverse. Fără o schimbare fundamentală a dietei, nu ai șanse să ieși din acest cerc vicios al medicamentelor.
BTW, documentează-te personal și vezi că ovăzul are o formă poate nu la fel de nocivă de gluten ca cea din grâu, dar o are.
Exista studii care sustin ceea ce spui tu? Si in ce alimenta consta dieta la care faci referire? Multumesc!

#49
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 10.01.2012
Sunt o multime de studii. Vezi de ex. inclusiv mesajele pe care le-am lasat inainte si dupa acesta. Uite si aici alte cateva idei.

#50
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016
Multumesc mult! Inca o intrebare (sper sa nu fie deranjanta): tu ai scapat de anxietate?

#51
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 10.01.2012
N-ai pentru ce. La mine anxietatea a fost ceva minor, am avut probleme mai complicate de atat, cum ar fi stari oscilante gen disperare, manie acuta, depresie samd. Da, am depasit si anxietatea.

Edited by NelsonMandela, 20 July 2016 - 09:11.


#52
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016
Felicitari! :) Multi zic ca nu e posibil asa ceva, ca nimeni nu scapa niciodata definitiv de monstru, ca e ca un balaur caruia ii tai un cap si, cand te astepti mai putin, ii creste altul sau ii cresc altele. Ma bucur sa aud a cineva s-a vindecat.
Deci problemele  pe care le-ai avut te-au aruncat in bratele anxietatii. Am auzit ca de multe ori e invers, anxietatea e aceea care le poate genera.

#53
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Substanța activă Paroxetina care o găsim în Arketis și alte denumiri de medicamente antidepresive care conțin aceeași substanță s-ar putea să vindece problemele reumatismului articular, artroze, gonartroze etc .AICI Documentul ! Posted Image

#54
meda57

meda57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.11.2007
Fibromialgie.Stiti ceva de ea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate