Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Schizofrenie si efectele asupra celor din jur

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Se pare ca nu intelegi schizofrenia. Du-te la un psihiatru ca sa te lamureasca pentru ca urmeaza sa faci o greseala colosala.

#20
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Omule, initiator,..din nebun bun, nu il mai faci...sa-ti fie clar...

#21
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc din nou. Deci, nici o sansa sa mai readuc persoana la o lume normala. Si inainte era plina de viata.

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu nu toti sunt asa de "periculosi", si nici astia periculosi nu sunt chiar asa de rai atat timp cat se tin de tratament si merg imediat la medic pentru control si eventual schimbarea tratamentului daca incepe sa nu-si mai faca efectul.

Edited by Hider141, 18 November 2015 - 14:29.


#23
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostOClaudiu, on 18 noiembrie 2015 - 12:41, said:

Buna ziua,

Vreau sa va intreb, daca o persoana are recaderi dese de la aceasta boala, chiar si cu tratament, se poate face o familie cu ea ?

Nu stiu ce sa zic cum ii acuma, da mai demult stiu ca la un diagnostic de genu asta se dadeau si hotarari de divort aproape instant, mai ales daca cuplu respectiv avea copii.
Ii boala cronica foarte grava.

#24
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Mie chiar mi s-a parut o discutie echilibrata, mai ales avand in vedere seriozitatea subiectului.
Cuvantul este in DEX si inseamna exact ce a spus Dadi - care mi se pare ca l-a folosit oarecum ca figura de stil.

#25
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Să o luăm pe capitole:

1) O persoană cu schizofrenie POATE  face copii cu tratament adaptat pre şi post natal.
2) În perioada primilor ani de creştere a copilului, este MARE NEVOIE de consiliere psihologică la Fundaţia Estuar http://www.estuar.org găseşti psihologi care-ţi vor oferi consiliere GRATUITĂ,.
3. Riscul de a ieşi un copil precum părintele schizofrenic este mult mai mare decât la cuplurile sănătoase.
4. Personal cunosc femei cu boală mintală care au făcut 1 - 2 copii PERFECT sănătoşi.
5. cEL MAI MULT contează suportul emoţional din partEA familiei şi a priETENiloR. :)

View Post_Dadi_, on 18 noiembrie 2015 - 13:57, said:

Omule, initiator,..din nebun bun, nu il mai faci...sa-ti fie clar...
Schizofrenicii NU sunt  nebuni şi/sau periculoşi, mai mult decât suntem noi aici pe Softpedia, ţine doar de capacitatea noastră de înţelegere, în plină eră informatică, mi se pare absurd să mai existe astfel de bariere :) şi discriminări pe considerente medicale.

#26
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Ce ai expus mai sus, este partea usoara a schizofreniei. Nu ai expus partea in care aud voci care indeamna la crima, vand lucrurile din casa, iti arunca lucrurile pe geam, iti pun perna pe fata sa te omoare cand dormi cu persoana schizofrenica in casa. Sunt diferite grade dar ce ai expus mai sus...este cazul fericit.

E usor de citit pe net fara sa vezi lupta zilnica pe care o duci tu pentru ei.

Edited by ct03nut, 18 November 2015 - 15:57.


#27
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postct03nut, on 18 noiembrie 2015 - 15:52, said:

Ce ai expus mai sus, este partea usoara a schizofreniei. Nu ai expus partea in care aud voci care indeamna la crima, vand lucrurile din casa, iti arunca lucrurile pe geam, iti pun perna pe fata sa te omoare cand dormi cu persoana schizofrenica in casa. Sunt diferite grade dar ce ai expus mai sus...este cazul fericit.

E usor de citit pe net fara sa vezi lupta zilnica pe care o duci tu pentru ei.
CREDE-MĂ nu este net este realitate 100%, în fiecare vineri ţin un grup de geografie la  Centrul Social Ploieşti al Fundaţiei Estuar (fundaţie cu activitate în domeniul sănătăţii mintale), http://www.estuar.org şi-ţi pot explica ORICE diagnostic de la depresie şi tulburare bipolară până la schizofrenie paranoidă şi retard. Apropo aici sunt câteva femei care au făcut copii şi sunt toţi sănătoşi. Şi Internetul este pentru informare, socializare şi comparare, tratamentu îl dă NUMAI doctorul !!!!Posted Image

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Am avut un vecin schizofrenic, a murit in sanatoriu dupa ce l-a internat nevasta deoarece o amenintase ca o omoara si femeia se temea sa mai doarma cu el in casa. Pe la 30 de ani a inceput sa devina paranoic si sa se simta amenintat de chestii banale, pana atunci era un tip grozav, inteligent, atletic.
Cel mai tanar din copiii lui e bine deocamdata, cel in varsta se plimba prin sanatorii si el. N-a fost niciodata prea normal dar pe la aceeasi varsta cu taica-sau a inceput sa se simta urmarit de SRI, ii era frica sa doarma noaptea in casa lui, intr-o dimineata mi-au zis vecinii ca l-au vazut dormind la mine in fata usii pe pres.

Deci e cu siguranta o boala cu mari sanse de a se transmite genetic, daca nu la copii atunci la nepoti, e ruleta ruseasca. Si cu un asemenea om e un chin sa traiesti.
Tu nu stiu ce-o tot tii cu Rispolept, tratamentul se stabileste individual de catre psihiatru, dar boala se schimba, evolueaza.

Contrar opiniei unui coleg de mai sus, shizofrenia e un chin si pentru bolnav, nu numai pentru cei din jur. Traiesti intr-o stare continua de stres si paranoia, poti ajunge sa-ti fie frica sa mai mananci deoarece crezi ca e otravita mancarea. Oamenii astia se indreapta spre religie deoarece cred ca nimic altceva nu ii mai poate ajuta, dar religia nu ii stabilizeaza decat pana intr-un punct, la un moment dat se sparge conducta.

#29
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
NU am pomenit NIMIC de Rispolet !!!  :P

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
OClaudiu o tot dadea cu Rispoletul, nu vorbeam de tine.

#31
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Am postat aici mai multe linkuri dar moderatorul a șters tot postul în loc să-l editeze.

View PostMizu, on 27 noiembrie 2015 - 17:54, said:

.......
Deci e cu siguranta o boala cu mari sanse de a se transmite genetic, daca nu la copii atunci la nepoti, e ruleta ruseasca.
......

Abordarea schizofreniei ca boală genetică este greșit interpretată. Wheat and Schizophrenia

Quote

In addition, epidemiological studies of Pacific Islanders and other populations showed a strong, dose-dependent relationship between grain intake and schizophrenia. The gluten-free populations had extremely rare occurrence of schizophrenia - just 2 in 65,000 versus about 1 in 100 as we have in the grain-eating West. When populations Westernized their diets (flour, sugar, and beer), schizophrenia became common.

și nici nu este de mirare, pentru că...

Quote

These results illustrate the potential of milk- and wheat-derived peptides to exert antioxidant and epigenetic changes that may be particularly important during the postnatal transition from placental to GI nutrition.

La ora actuală se știe că dieta și modul de viață al lumii civilizate, influențează negativ procesul metilării, și in mod inevitabil sunt produse erori in rescrierea ADN-ului.
Pe de o parte merită observat că "specialiștii" pompează tratamente pe viață, dar și mai fascinant este să vezi țugulănimea cum le acceptă absolut fără nici o reținere.
Sau cuplurile care nu au mari probleme, doar un părinte sau frate care are "boala". Oare vom avea și noi? Iar psihiatrul bagă niște bla bla-uri cu riscul de a transmite boala.
Don' doctor este un băiat onest și cinstit... s-a trezit dimineața ca să vină să-mi ofere cea mai bună soluție disponibilă...  Felicitări  Posted Image

Edited by NelsonMandela, 27 November 2015 - 18:42.


#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Tu n-ai cunoscut in viata ta un schizofrenic, crezi ca e o boala ca oricare alta, schimbi dieta si te vindeci.

#33
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View PostMizu, on 27 noiembrie 2015 - 18:12, said:

OClaudiu o tot dadea cu Rispoletul, nu vorbeam de tine.
În orice caz un lucru e cert: schizofrenia este o boală cronică, transmisibilă genetic şi incurabilă şi mergeţi întâi la psiholog şi apoi la psihiatru, cu toate că am observat că psihiatrii se fac şi psihologi şi viceersa !!!!!!!! :P

#34
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Îmi permit să combat aceste afirmații. Sunt cazuri care pot și TREBUIE să fie tratate doar printr-o simplă dietă și suplimente SPECIFICE, iar asta este boala celiacă.
Altfel mai este și boala Wilson la care apar de multe ori mai întâi simptomele psihiatrice acute gen paranoia și mania. AIci trebuie limitat cu strictețe cuprul și suplimentat cu zinc + alte medicamente specifice pentru toxicitatea cuprului.
Mai trebuie menționat B12 și folatul? Trebuie să fii un mare ghinionist să ajungi să administrezi chimicale în cazurile astea.

în ultima instanță iese la iveală că celiachia și boala Wilson sunt doar varful unui iceberg, și sunt deja studiii de caz despre simptome refractare care au remis prin dietă după zeci de ani de boală "tratată" eronat cu antipsihotice, fără a fi celiachie.
Sau excesul de cupru este o problemă importantă a lumii moderne și provoacă o gamă foarte diversă de simptome psihiatrice, contribuind cel puțin in parte pentru multe cazuri de schizo.

Bottom line! Dacă aveți un diagnostic de boală psihică, faceți ceea ce trebuie făcut: analize specifice pt dg. diferențial, + uzuale. Fiindcă dacă ai un deficit acut de magneziu și omega 3, asta cu siguranță va amplifica VIZIBIL orice excese comportamentale ar putea avea cineva.
Un remediu esențial pentru schizofrenie și depresie poate fi niacina  fast release în doze mărite + TMG + vit C. Sau enzimele digestive, MSM-ul, vitamina E, acidul lipoic, inositolul, extractul concentrat de curcumină oferă beneficii formidabile în multe boli, iar în schizo pot fi adjuvante foarte eficiente.
NU dați atenție băgătorilor de seamă, oamenilor care vorbesc doar ca să se afle în treabă, mediocrităților care nu au nici cea mai mică intenție să iasă din turmă.

Edited by NelsonMandela, 27 November 2015 - 19:32.


#35
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
NelsonMandela, eu nu-ti pot da exemplu decat pe amicul meu ce anul asta a stat internat cateva luni intr-un sanatoriu - el a inceput sa o ia razna incet, treptat dupa varsta de 30 de ani. Ma-sa era plecata in strainatate si e o proasta incurabila, credea ca i-a facut cineva vraji sau i s-a deranjat campul energetic, aberatii din astea. In loc sa-l duca la medic a insistat cu vitamine, minerale, omega, q10, etc. si alte remedii naturiste, iar cand s-a agravat a inceput sa-i faca tratamente cu ceva aparat de biorezonanta cu frecvente, desigur nimic nu a avut efect si situatia lui a continuat sa se agraveze si a devenit si violent. Spre exemplu a trecut o masina pe langa el si el credea ca sunt de la serviciile secrete si il urmaresc, a luat o piatra de pe jos si a aruncat dupa masina. Omul nu e violent in mod normal dar de la paranoia a devenit foarte stresat si subnutrit.

Boala cronicizata prezinta modificari fizice in creier, care nu cred ca-s reversibile.

Am citit putin din articolul tau dar pare subtire analogia pe care o fac ei acolo cu graul "a gluten-free diet definitely improved some of the new-onset schizophrenics on the inpatient unit. Not all of them. But 2 out of 17 or so".
Cam tot articolul e plin de supozitii, dar fiind mereu deschis la chestii noi ii dau dreptate aici: A gluten-free diet is safe and doesn't have side effects - I don't see a good argument against giving it a try for anyone with schizophrenia who is willing to give it a go, at least for three months.

Edited by Mizu, 28 November 2015 - 21:03.


#36
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Cunosc maniera în care lucrează mainstreamul medical: nu întâmplător, ei nu au auzit de homocisteină, paraziţi care distrug mucoasa intestinului, factori care permeabilizează barierele fiziologice. Este un întreg lanţ comercial al paraziţilor care trăiesc din "boala" altora Posted Image
Acum se poate intui cam cine ar avea de câştigat vizibil prin dieta de excludere a unui aliment sau altul, totul stabilit prin anticorpi Posted Image Iar asta nu ar implica doar cereale cu gluten, dar şi laptele, soia etc. Maladiile psihiatrice pot fi considerate şi boli ale sistemului imun. Prin urmare:

Quote

Among schizophrenia patients, 23.1% had moderate to high levels of IgA-AGA compared with 3.1% of the comparison group (χ2 = 1885, df = 2, P < .001.) Moderate to high levels of tTG antibodies were present in 5.4% of schizophrenia patients vs 0.80% of the comparison group (χ2 = 392.0, df = 2, P < .001).


Este publicat chiar şi un studiu de caz, în care un adolescent psihotic a remis după dietă, dar a rămas SURD, în condiţiile în care avea doar anticorpi IgE la grâu, si se ştia că infecţia urechii poate fi asociată cu alergia la grâu şi lapte.
Dacă IgA la gliadină sunt negativi, dieta poate fi încercată şi ca o metodă cu băaie pe termen lung pentru a fi mai sănătos (scade inflamaţia latentă, rezistenţa la insulină etc).


BTW: suplimente gen coenzima Q10 şi omega 3 sau altele, pot fi nişte adjuvante foarte bune. contează forma, calitatea, doza, ce antioxidanţi mai pui lângă ele samd.

Quote

dar fiind mereu deschis la chestii noi ii dau dreptate aici:
Dacă cineva vrea să demonstreze că are capacitate de gândire critică, poate verifica personal câteva luni ipoteza cu dieta. ideal după nişte analize. Atunci, poţi reveni cu o părere validată pe cont propriu. Personal, am reuşit să evit tratamentul pe viaţa Posted Image

Edited by NelsonMandela, 28 November 2015 - 23:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate