Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Schizofrenie si efectele asupra celor din jur

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Poate pentru ca te-ai trezit devreme. Un schizofrenic nu considera ca e ceva in neregula cu el, deci nu are motive sa urmeze vreun tratament.

#38
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Rispolept este un antipsihotic, care prin natura sa tinde sã transforme suferindul într-o legumã. Deci care viațã normalã?

#39
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu cunosc oameni cu schizofrenie cu o viata oarecum normala. Sint foarte functionali, unul e decan si profesor universitar. Insurati, de copii nu mai imi aduc aminte.
Da, schizofrenia se duce la copii. Medicamentele taie libidoul din cite tin minte (nu sint sigur, e treaba comuna la multe medicamente de cap).
As zice sa nu te bagi, dar daca e tratata cu competenta se poate trai si functiona (mai greu).

#40
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,851
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc de raspunsuri. Tratamentul cu Ripsolept se urmeaza o perioada limitata sau toata viata ?

#41
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015

 OClaudiu, on 06 decembrie 2015 - 13:55, said:

Va multumesc de raspunsuri. Tratamentul cu Ripsolept se urmeaza o perioada limitata sau toata viata ?
Tratamentul cu Rispolept e o pacaleala.Pacientul devine supraponderal si face de obicei diabet,Au fost scrie si in prospect cazuri de moarte subita.Mai bine un neuroleptic de tipil Levomepromazin se poate rupe pastila jumate seara un sfert dimineata si un sfert la amiaza.Asta e ieftin5 lei o folie de asta nu se mai prescrie.Mafia in industria medicamentelor e mare ,dupa industria de armament sunt pe locul doi ca incasari,Da-mi pm daca vrei detalii de la un cunoscator

#42
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015

 OClaudiu, on 18 noiembrie 2015 - 12:41, said:

Buna ziua,

Vreau sa va intreb, daca o persoana are recaderi dese de la aceasta boala, chiar si cu tratament, se poate face o familie cu ea ?
Depinde ce vrei sa spui prin recaderi.Ce se intampla efectiv?Are halucinatii sau delir sau retragere sociala si depresie?Adica simptome asa zise pozitive sau negative.Pe mine a vrut sa ma cupleze o prietena cu o persoana suferind de schizofrenie.Recomandandumi-o ca e fata buna,cuminte are apartament si pensie,e draguta.Mi-a dat nr ei de tel spunandu-mi sa sun si sa zic ca din partea ei stiu de ea.Am sunat,voce placuta dar era foarte agitata ca niste vecini i-ar fi luat niste haine din sifonier.Fara sa o viziteze fara saibe cheie.Concluzia Delir de interpretare sau/si senzitiv de relatie.Ideatie paranoida.Am lasat-o pe drumulul ei nu am intrebat aici daca pot face casa cu ea.De aceea depinde ce se intampla in timpul acestor recaderi,decompensari

#43
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Hai ca am zambit involuntar la faza cu hainele din sifonier :)
Amicului ii intra in casa vecinul pensionar angajat al Serviciilor Secrete si ii muta obiecte din pozitiile initiale, sau chiar i le fura. Odata i-a furat un prosop. El era categoric ca pusese prosopul intr-un anumit loc iar acum nu il gasea nicaieri in casa, deci era evident ca cineva i-a intrat si l-a furat.

Scenele astea se intamplau la inceput rar dar pana la urma s-a ajuns la incidente zilnice.
Odata cand i-a disparut pixul a jurat ca l-a vazut in buzunarul vecinului respectiv, era acel pix fara urma de indoiala.

Dar, dupa cum ziceam, amaratul asta n-a urmat niciun tratament pana n-a fost prea tarziu. Acum nu stiu ce-i dau, doarme foarte mult si e lipsit de vlaga. Lui ii placea miscarea, sa umble pe munti, prin padure toata ziua, dar acum face doi pasi si parca oboseste.

#44
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012

 Mizu, on 07 decembrie 2015 - 06:11, said:

Acum nu stiu ce-i dau, doarme foarte mult si e lipsit de vlaga. Lui ii placea miscarea, sa umble pe munti, prin padure toata ziua, dar acum face doi pasi si parca oboseste.
La ora actuală se cunoaște că testosteronul are un rol fundamental nu doar pentru nivelul forței fizice, dar și starea psihică. Ce factor important ar putea interveni în variația testosteronului?
Aportul de carbo crește proporțional nivelul de insulină, care influențează nivelul enzimei 5-alfa-reductază, favorizând astfel conversia testo în DHT, un șablon patologic binecunoscut la cei cu probleme la prostată. Să zicem că este inevitabilă treaba asta din cauza tratamentului psihiatric. Dar poate fi compensat cel puțin în parte cu un aport zilnic de magneziu cel puțin egal cu DZR-ul, și cu o dietă low-carb, de altfel renumită că menține testo la un nivel mai ridicat, iar hormonii de stres la un nivel scăzut.
Iar studiul zice foarte clar:

Quote

A high ratio of saturated fatty acids to polyunsaturated fatty acids in the national diet and the consumption of refined sugar and dairy products have been linked to poorer outcomes in schizophrenia.

Prin urmare stimate domnule @Mizu, dacă vrei să dai o mână de ajutor pune mâna și încearcă de unul singur câte una alta, sau altfel te dai la o parte.

Edited by NelsonMandela, 07 December 2015 - 11:59.


#45
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,851
  • Înscris: 17.09.2003
Am observat ca in urma tratamentului, persoana se ingrasa foarte tare. Este vreo sansa ca persoana sa slabeasca ? Este vreo sansa ca cu un pshiatru sau un medic bun sa o readuc la o viata normala ?

#46
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
OClaudiu, de ce am impresia ca vorbim de tine?

#47
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,851
  • Înscris: 17.09.2003
Sa fiu sincer cu voi. Nu e vorba de mine, e vorba de o persoana la care tin foarte mult si incerc sa o integrez in societate. Tin atat de mult la ea, incat, vreau sa o readuc inapoi la realitate. Am apelat la multi medici dar vreau sa fac tot ceea ce e posibil sa incerc sa o fac sa duca o viata cat de cat normala.

#48
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
John Nash a avut aceasta boala si totusi a fost un om de stiinta si matematician genial . Poti să ai o viata normala dar e greu , mai ales pentru cei din jurul tau . Cu tratementul potrivit totul e ok . Filmul care îi ilustreaza viata se numeste " O minte sclipitoare" , cred ca este o lectie de viata importanta.

#49
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

 OClaudiu, on 18 decembrie 2015 - 09:13, said:

Am observat ca in urma tratamentului, persoana se ingrasa foarte tare. Este vreo sansa ca persoana sa slabeasca ? Este vreo sansa ca cu un pshiatru sau un medic bun sa o readuc la o viata normala ?

Da, dar va trebui sa-i monitorizezi foarte atent cantitatea de mincare sa sa accepti ce-ti va face atunci cind isi va da seama ca nu mai poate sa manince cind si cit vrea.
Nu, niciodata. In cel mai bun caz nu va mai face urit pentru o perioada de timp, cit timp medicamentele au efect.

#50
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Nu cred că poți găsi un psihiatru în ro care să aibă cel puțin INTENȚIA să facă terapie reală. Singur trebuie să te documentezi ce înseamnă metilare, intestin permeabil, și răspuns adaptativ.
Ei bine, mai poți găsi pe cineva care cunoaște cam ce suplimente ar trebui administrate. Probabil ar trebui să treci pe la un nutriționist, medic gastroenterolog (vezi aicide ce), și chiar unul specializat în boli infecțioase, fiindcă nu-i așa, după cum scrie pe toate gardurile, este o strânsă legătură între toxoplasmoză și multe boli psihiatrice, caz particular schizofrenia.
Chiar și o simplă infecție urinară dusă pe picioare poate accentua simptomele psihiatrice la persoanele în vârstă.

#51
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,851
  • Înscris: 17.09.2003
Prin iubire, prin dedicare, prin anturaj bun, mediu bun, nu se poate tine sub control nenorocita asta de boala ? Chiar toate astea nu pot face pacientul sa se simta mai bine , sa revina la normal, sa aiba un efect bun asupra psihicului ? Chiar nu se poate face ceva cu porcaria asta ?

#52
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nu-si mai face efectul Ripsoleptul?

#53
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,851
  • Înscris: 17.09.2003
Ia altceva acum. Dar nu cred ca isi face injectia . Se numeste Abilify Maintena. Nu stiu ce sa mai fac. Va rog, un sfat orice.

#54
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Fa-i tu injectiile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate