Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Schizofrenie si efectele asupra celor din jur

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

Vreau sa va intreb, daca o persoana are recaderi dese de la aceasta boala, chiar si cu tratament, se poate face o familie cu ea ?

#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
Normal ca se poate. Dar n-o sa iasa bine.

#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003

View PostTipiric, on 18 noiembrie 2015 - 12:56, said:

Normal ca se poate. Dar n-o sa iasa bine.

In ce sens nu va iesi bine ?

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
În sens de copii cu... buba

#5
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Nu exista recaderi, schizofrenia (la fel ca toate celelalte boli mintale) nu se vindeca, ea e doar tinuta sub control cu ajutorul unei tone de medicamente. Asta pina cind medicamentele nu mai au efect si atunci reincepe toata distractia.

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Cam ce urmasi pot iesi din asa combinatii ?

#7
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Schizofrenia este ereditara ?

#8
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Am avut aceeasi dilema ca si OP-ul. Diferenta la mine a fost ca mama ei avea schizofrenie iar ea nu dadea nici un semn sau cel putin inca.. Am decis sa termin relatia de 5 ani, fricile erau prea multe, riscurile prea mari. Schizofrenia e o povara ptr cei din jur, nu ptr cel ce-o are.

Schizofrenia este ereditara, copii unui parinte cu aceasta boala au o sansa de 10-15% mai mare decat populatia normala sa o aiba. Schizofrenia este o combinatie de factori genetici si de mediu.

L.E. Populatia normala are o sansa de 1-2% sa dezvolte schizo iar urmasii 10-15%, este un risc destul de mare. Trebuie sa te gandesti ca introduci in urmasi aceasta gena, e posibil ca nepotii sa o dezvolte si nu copii, etc. Sunt prea multe riscuri. Sfatul meu este acela care l-am vazut pe un topic mai vechi tot pe softpedia, fugi, fugi mancand pamantul ptr ca e o boala CRUNTA pentru cei din jur.

Edited by ct03nut, 18 November 2015 - 13:18.


#9
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Dar daca persoana respectiva are orientari catre un anumit tipar (religioase, etc.), nu se poate tine sub control cu tratament (Rispolept) ? Am observat ca tulbararile sunt destul de dese(ganduri, etc.), persoana e foarte inchisa cu cei din jur, emotii nu are. Nu este nici o sansa sa fie adusa la un nivel normal ?

#10
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
NU NU NU NU.

Este o boala care poate fi tinuta sub control dar acest control e un echilibru delicat, un schizofrenic nu va putea niciodata sa functioneze intr-o societate, nu poti sa-l integrezi. Este un risc foarte mare sa iasa rau, sa arunce copilul pe fereastra, sa te omoare in somn, depinde de gradul de schizofrenie. Niciodata nu vei putea macar sa maschezi efectele. Niciodata nu va fi o persoana normala.

Edited by ct03nut, 18 November 2015 - 13:27.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostOClaudiu, on 18 noiembrie 2015 - 13:09, said:

Schizofrenia este ereditara ?
Din cate stiu nu e ereditara, dar sunt sanse destul de mari sa apara si la copii. Iar sansele cresc si mai mult daca ambii parinti sunt schizofrenici.

@initiator: daca tii la sanatatea ta mintala iti recomand sa nu incepi o relatie cu o persoana ce sufera de schizofrenie.

Eu am facut practica pentru permis cu un instructor auto a carui sotie sufera de schizofrenie. Atat timp cat ea isi lua medicamentele, si acestea isi faceau efectul totul era super ok. Dar de indata ce medicamentele nu isi mai faceau efect, sau uita sa le ia, situatia o lua pe aratura. O lua asa de rau pe aratura incat instructorului meu a ajuns sa-i fie pur si simplu frica sa doarma in propria casa, asa ca a fost nevoit sa plece de-acasa.

Edited by Hider141, 18 November 2015 - 13:26.


#12
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

View PostOClaudiu, on 18 noiembrie 2015 - 13:23, said:

Nu este nici o sansa sa fie adusa la un nivel normal ?
Nivelul normal nu mai exista, cel mult poti incerca sa-i limitezi posibilitatile de a face rau ei insisi sau celor din jur.

#13
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Am observat ca in medii cu prieteni, persoana e foarte inchisa. E linistita. Doar ca are ganduri si ganduri (de natura religioasa). Lipseste ambitia, vointa, determinarea. Are momente cand e plina de viata si deschisa, dar foarte rare. Medicamentele (Rispolept), nu o pot face sa duca o viata normala ?

#14
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Daca esti sado maso, continui relatia, in rest, nimic bun o sa iasa, garantat !

Nu exista viata normala din momentul declansarii bolii.

Edited by ct03nut, 18 November 2015 - 13:39.


#15
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007

View PostOClaudiu, on 18 noiembrie 2015 - 12:59, said:

In ce sens nu va iesi bine ?
Puteti ajunge vedete la stirile de la ora 5.

#16
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc de raspunsuri. Tratamentul trebuie luat toata viata ? (Rispolept)

#17
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nu se trateaza, cel mai probabil tratamentul ala nu va functiona toata viata si va trebui inlocuit. Toata viata inseamna medicatie iar cel mai important e sa te asiguri ca IA MEDICAMENTUL.  Schizofrenia inseamna o viata plina de frica pentru cei din jur, schizofrenicul este imprevizibil.

#18
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Din ce am observat. Schizofrenia este urmata si de depresie. Cum se poate trata ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate