Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Cafeneaua prietenilor din Poiana - topic de offtopic

* * * * - 37 votes
  • This topic is locked This topic is locked
64154 replies to this topic

#47701
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 16.09.2014

View Postiladi, on 21 august 2017 - 20:53, said:

Am boală pe Apple

De ce? Viata fara Apple e pustiu. :D

Edited by AlbastruIndigo, 21 August 2017 - 20:55.


#47702
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,979
  • Înscris: 13.11.2016
Ciudat, de ce doar doamnelor le place marul muscat ?

#47703
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostAlbastruIndigo, on 21 august 2017 - 20:55, said:


De ce?


Mi se par prea elitiști (în sensul rău) și numi place nici că te leagă de glie prin orice.

#47704
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Ce boala ciudata ai?....

Sa-ti spun parerea mea cit mai scurt.....
Nu mi se par asa nemaipomenite produsele Apple....dar mi se par foarte fiabile...
A fost o gluma...iPhone-ul sotiei a fost primit in schimbul unei datorii...are si Samsung J5, care mi se pare mai bun...
Si eu tot Samsung...
Acum fiecare cu ce ii trebuie....

#47705
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postal-padrino, on 21 august 2017 - 20:57, said:

Ciudat, de ce doar doamnelor le place marul muscat ?

Nu doar lor (ele). Mai sunt destui și ei

Attached File  Screenshot (37).png   474.3K   22 downloads

Cred că acum e mai bine ;)

#47706
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,894
  • Înscris: 15.12.2009

View Postiladi, on 21 august 2017 - 20:53, said:

Am boală pe Apple

Posted Image

Nici dacă mă pui sub tortură tot n-aş putea să-ţi spun care e diferenţa faţă de Android. Loialităţile (ori reversul) faţă de unul sau altul îi vizează pe cunoscători. Eu recunosc că nu prea le am cu telefoanele astea smart. Am rămas afectiv fidelă gamei PC desktop, laptop, aso.

Am început cu Word Perfect. Aşa că şi acum dau comenzi mai mult din taste.

LE: lucrez cu toate 3 versiunile: W7, W8.1 şi W10. La astea mă pot adapta uşor Posted Image

View Postiladi, on 21 august 2017 - 20:57, said:

Mi se par prea elitiști (în sensul rău) și numi place nici că te leagă de glie prin orice.


Nu mă leagă de nicio glie. Ţi-am zis. N-am descărcat decât 2 aplicaţii: Skymap şi iGoNavigation. În rest ... ∅    Posted Image

Edited by Naoto, 21 August 2017 - 21:15.


#47707
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostNaoto, on 21 august 2017 - 21:02, said:


Nici dacă mă pui sub tortură tot n-aş putea să-ţi spun care e diferenţa faţă de Android. Loialităţile (ori reversul) faţă de unul sau altul îi vizează pe cunoscători. Eu recunosc că nu prea le am cu telefoanele astea smart. Am rămas afectiv fidelă gamei PC desktop, laptop, aso.

Am început cu Word Perfect. Aşa că şi acum dau comenzi mai mult din taste.


Eu am așa niște vise erotice vis a vis de viitoarea casă pe care sper să am destule fo nuri să o fac cât mai smart

Un mic exemplu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UEcQ1bIHZhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47708
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Sa te vad cum "reglezi" femeia si soacra....

#47709
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Post_Dadi_, on 21 august 2017 - 21:17, said:

Sa te vad cum "reglezi" femeia si soacra....


Perversule

#47710
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,894
  • Înscris: 15.12.2009

View Postiladi, on 21 august 2017 - 21:14, said:

Eu am așa niște vise erotice vis a vis de viitoarea casă pe care sper să am destule fo nuri să o fac cât mai smart

Un mic exemplu:


M-am prins. De fapt şi semeni un pic, măcar că ai mustaţă.

Următorul pas e "ea".

[ https://s2.postimg.org/8toz1h53d/her.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://static.cinemagia.ro/img/resize/db/movie/57/87/21/her-407093l-600x0-w-ec95cd14.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Naoto, 21 August 2017 - 21:21.


#47711
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostNaoto, on 21 august 2017 - 21:20, said:

M-am prins. De fapt şi semeni un pic, măcar că ai mustaţă.

Următorul pas e "ea".





Sincer, nu m-am gândit chiar până acolo.


Am să vă rog sfios să mă scuzați 50 de minute: începe Twin Peaks, săptămâna trecută am fost beat și am pierdut episodul și acum tre să mă concentrez ca să reînnod firul  :)

#47712
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Vedeti aici pina se termina episodul lui iladi...


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lo-sHP6cI8Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47713
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,979
  • Înscris: 13.11.2016

View PostNaoto, on 21 august 2017 - 21:20, said:

M-am prins. De fapt şi semeni un pic, măcar că ai mustaţă.

Următorul pas e "ea".

[ https://s2.postimg.org/8toz1h53d/her.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://static.cinemagia.ro/img/resize/db/movie/57/87/21/her-407093l-600x0-w-ec95cd14.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sper sa nu ajungem ca in filmul ala !

#47714
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,894
  • Înscris: 15.12.2009

View Postal-padrino, on 21 august 2017 - 21:33, said:

Sper sa nu ajungem ca in filmul ala !

Noi nu ajungem, de asta sunt sigură.

Ce vor face cei din viitor - va fi alegerea lor !

Dar nu cred în ameninţările IA (avertismentele lui Stephen Hawking ori Bill Gates). Le pun în acelaşi loc cu filmele gen Terminator, Transformer etc.

Edited by Naoto, 21 August 2017 - 21:41.


#47715
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Pentru ca e invazie de topicuri care mai de care mai nastrusnice in Poiana si s-a cam dat liber la tot soiul de trolleli, mi-am zis sa va povestesc despre cateva senzatii din ultima iesire.
Sa mai schimbam putin registrul ...

Posted Image

Am ajuns, din nou, in trecere grabita, pe litoral. Pe fuga, asa cum ajung eu de obicei.
Am vrut sa fie un remember, sa mai vizitez odata anumite locuri, eu cu mine insumi. Din anumite motive. Si-am parcurs totul, de la Mamaia, la Mangalia. Am lasat Vama deoparte.

Din pacate, pentru mine cel putin, nu mai este ce a fost. Stiam asta si nu imi faceam iluzii, dar, totusi ...
Constanta o stiam. Arata bine si intotdeauna a avut un loc special in inima mea. Proximitatea marii, amintirile, locurile istorice, pitoresti, cu iz balcanic ale Tomisului, in combinatie cu aerul estival, cu multitudinea de oameni veseli si fericiti, fac din acel oras un loc unic, cel putin in sufletul meu.

Insa din punct de vedere turistic, doar Mamaia este ce ar trebui sa fie. Sa zicem ...
E o statiune ok, putin cam "pricey", insa curata, ingrijita, iar, pe alocuri, cam prea opulenta. Se vede ca acolo s-a investit. Nu intotdeauna cu gust, insa e, totusi, bine.

De la Constanta mai jos, e cam jale. Eforie Nord mai salveaza putin situatia, avand cateva locuri ok si mai selecte, in rest...
Exista intre Eforie Nord si Sud un complex luxos cu o denumire frantuzeasca ( nu-i dau numele, sa nu se spuna ca-i reclama ), cu servicii la nivel de vest, in fata caruia apa este - se spune - de un turcoaz superb. Yeap. Locul este chiar misto si elegant. Daca vreti neaparat mare romaneasca, mergeti acolo.

La Sud, e ca la tara. Hoteluri indoielnice, restaurante rare, gazde agresive iesite la sosea cu pancarta-n mana, sa te imbie cu o cazare mocca si alte asemenea. Cei de la ghiol, poate, populeaza acea "statiune", caci, in rest, nici macar cei care au venit "prin sindicat", nu se mai inghesuie. Ce sa faci acolo ?!... Sa te dai cu namol pe cheptul gol ?!...

Costinesti. Marea mea deziluzie. Locul tineretii mele. Ce a fost si ce-a ajuns. Din statiunea tineretului si-a studentimii, a iubirilor de-o vara si a serilor de neuitat cu rock si blues, a ajuns locul manelelor, al prost-gustului, al localurilor gen "ïmpinge-tava" si-al lumpen-proletarimii cu numere ciudate la masini. TR, VS, OT...

Ieftin, prost si mult. Asta e dictonul, acolo. Zgomot cat cuprinde, din toate directiile. Kitsch si mitocanie peste tot. Aici - o shaormarie cu maneaua data la maxim. Doi metri mai incolo, gogoasa infuriata, de unde zbiara Andra, evident, la maxim. Mai mergi zece metri si dai de-o terasa, unde-n boxe il auzi pe Gica Petrescu, iar la mese primesti Meniul Zilei la doar (!) douaj' cinci de lei. Adica o ciorba obosita de peshte, cu vagi urme de oase in ea, si-un pireu din fulgi, cu piept de pui la gratar. La un moment dat, nu mai percepi ce auzi. E un haloimas de sunete, de basi si bubuieli, care te nauceste si devii confuz si apatic. Iti doresti doar o votca si-o tigara buna. Pe plaje, mizerie cat cuprinde. Cosuri de gunoi pline, negolite de cine stie cand, racnete, isterie," mama, da' la ce ora o fi, fa, diseara, la Teatru' de Vara, Arsinel ?! ...Posted Image "

Tot e bine ca macar nu mai zbiara aia cu "piatra ponce si namol !!!" si nu mai apare nimeni cu maimuta. E un progres, really ...

( Ca un plus - pentru ca tot a inceput Argo si ati pomenit voi mai demult de plachie, mi-ati facut o pofta nebuna de peste. Am halit acolo, la un restaurant neaos, fara fitze, o saramura asa cum doar cei cu iesire la mare stiu sa faca. Extraordinara ! Era din crap, evident, nu din peste cu pretentii, gen salau, insa excelenta. Nu m-as fi asteptat ! Pielea crocanta, legumele parlite atat cat trebuie, sos iute, usturoi, iar grasimea aceea, dulce si moale, a pestelui ! - Jesus !... Am luat si-o mamaliga si-o Feteasca langa, sa degreseze ! Posted Image  )

Olimpul e, iarasi, o umbra trista a statiunii de altadat'. Complexul Amfiteatru-Panoramic-Belvedere, mandria litoralului romanesc de mai demult, zace acum in paragina. Geamuri sparte, scheletul cladirii vizibil, tencuiala cazuta. Un loc dezolant, un Cernobal mioritic, o stafie sinistra a gloriei de odinioara. Te apuca depresia doar vazand acele locuri, intesate odata cu turisti straini, care ieseau din shopuri si discoteci, cu berea straina si tigarile fine in mana.

Neptunul e in alb/negru. Are cateva hoteluri dragute, cochete, alaturi de cateva in renovare sau de-a dreptul parasite. Are mult spatiu verde, dupa cum stiti. Are Ciresica, Vila Scriitorilor ...
Insa Complexul Neptun, unde era un parc de distractii, e, acum, un balci balcanic. Un Luna Park fara stralucire...

Mai jos, Jupiter si Cap Aurora, aproape inexistente. Daca n-ai vedea cativa turisti, ai crede ca sunt inchise. Mizerie, jeg si abandon demoralizant. Treci prin ele, ca prin halta ...

Venusul e ca un reviriment. Este mult peste celelalte mentionate si se pare ca acolo s-au mai bagat bani, s-a mai facut treaba. Parca are si-un aer mai optimist si mai vesel, cu cateva hoteluri chiar dragute.

Saturnul e, iarasi, mai jos. O statiune batraneasca si imbatranita prematur, cu turisti in etate, fara prea multe pretentii. E curatel, totusi, probabil ca veninatatea Mangaliei il ajuta.

Una peste alta, nu mai exista aerul de odinioara. Pacat. Nici turistii nu mai sunt ce-au fost, parca nu mai vin cu atata verva si chef la mare.
Vin nervosi, stressati si - parca - gata obositi. Sunt apatici si certareti, de parca nimic nu le prieste.

Si mai cred ca, din pacate, nivelul serviciilor nu va creste, in urmatorii ani. Dimpotriva, chiar.
Pentru ca era full de turisti, in ciuda mizeriei, a serviciilor proaste si a atmosferei de bazar balcanic. Asa ca, pentru ce sa ridici nivelul serviciilor ?!...
Pentru cine si de ce ?!...
Cei cu bani, oricum, merg afara.

Iar dupa doi litri de bere proasta la pet si-o ciorba de burta nefiarta si puturoasa, marea noastra la fel de mijto arata si gagicile, la fel de bune, este ...

Sper ca nu v-am deprimat.
Iertati-ma, va rog. N-am vrut ! Nu asta a fost intentia, doar m-a lovit o nostalgie trista ... Posted Image

ou sont les temps d'antan...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uPhEmv832Cs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sylvius, 21 August 2017 - 21:57.


#47716
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,979
  • Înscris: 13.11.2016
Ma refeream la noi ca omenire, nu la cei de fata.

View PostNaoto, on 21 august 2017 - 21:39, said:

Noi nu ajungem, de asta sunt sigură.

Ce vor face cei din viitor - va fi alegerea lor !




#47717
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,894
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsylvius, on 21 august 2017 - 21:39, said:

o nostalgie trista ... Posted Image




[ https://s2.postimg.org/ne61wb021/IMG_0702.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47718
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
A aparut o masina noua in cartier....

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate