Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Casa P + E Fantana Doamnei - Lehliu

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#73
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Eu raman dupa finisaje cu 2.64 si tot imi pare rau ca nu e 2.75... Banuiesc ca o sa ai numai aplice si plafoniere... Putin, foarte putin...

#74
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Înãlțimea se cere mai mare nu doar ca sa fie frumos, ca altfel pe spirit practic o punem la 1.85m
Înãlțime se cere ca sa se poatã asigura volumul de aer necesar intr'o încãpere. Cu cat mai înalt cu atât mai bine. Preferabil 3-4m. Dar ustura la buzunar încãlzirea sau rãcirea la atât volum. Prin urmare se cauta gãsire unui compromis unde tavanul este suficient de înalt ca sa ai volum și suficient de jos ca sa fie economic incalzitul.

Apoi, un tavan înalt îți permite ferestre înalte, ce în cazul încãperilor mari (peste 20mp) trimit lumina naturala cat mai departe.  


Eu nici lustre nu pun la living, nici plafoniere, ci am sa ma bazez numai pe lumina naturala și perimetrala de la lãmpi, tot pe motiv sa țin încãperea cat mai libera, sa nu'mi "cada" nimic în cap. Și am în vedere 2.75.
Poți repara din probleme punând o sapa cat mai mica și renunțând la rigips pe tavan.

Pãrerea mea e ca o sa regreți în timp alegând un tavan jos. Nu neglija aspectele psihologice...

#75
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Ca sa scoti 2.75 cu ipat si altele duse pe jos plus rigips pe tavane eu estimez 12 randuri de caramida plus centura de 13cm. Mie mi-a ramas 2.67 util la parter si imi place mult fata de 2.45 de la bloc.

#76
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Sa depasim momentul. Din pacate e prea tarziu. Sa nu omiti sa pui distantieri, sa pui etrieri in intersectie stalpi,
Sa lasi un gol pt instalatiile sanitare, sa nu uiti de vibrator, sa uzi placa bine incepand la 4 ore dupa turnare.


#77
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View Postdanmannx, on 14 septembrie 2016 - 20:04, said:

Sa depasim momentul. Din pacate e prea tarziu. Sa nu omiti sa pui distantieri, sa pui etrieri in intersectie stalpi,
Sa lasi un gol pt instalatiile sanitare, sa nu uiti de vibrator, sa uzi placa bine incepand la 4 ore dupa turnare.
Si nu te lua dupa dorei sa torni placa la ora 12 ca inca mai este cald... ei vor sa nu se apuce de treaba cu cafeaua in gura si nici sa piarda stirile din sport de la opt seara :) eu am turnat la 8 seara (asa au putut trimite cei de la statie betonul) si a fost ok, dar acum ziua s-a micsorat, asa ca nu ii lasa sa ii prinda intunericu ca atunci se grabesc si dau rasol.
Succes si fara fisuri. Cu putina grija, se poate - placa de 125 mp de grosime 17 cm nu are pic de fisura (C20/25=B350).
Spor

#78
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Mulțumesc pt sfaturi. Repet : a fost strict alegerea mea înãlțimea utilã și în deplinã cunoștințã de cauzã. Nu a fost nici-o greșealã și nu aș schimba nimic. Chiar "Doreii" au vrut sã mai punã un rând și nu i-am lãsat eu.  Betonul vine la ora 15.00, nu se poate mai târziu din cauza distantei/programului de lucru al stației de betoane. O sã revin cu poze dupã terminarea fierului, inclusiv cu acei etrieri. Pânã una-alta, ce fac cu surplusul de beton? Este ok schema postatã mai devreme pt trotuar? Thx.

#79
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,671
  • Înscris: 11.03.2006
Nu e chiar ok. In primul rand, eu zic sa nu torni trotuarele pana cand nu izolezi soclul. In al doilea rand, trebuie un rost intre trotuar si soclul casei.
Poate poti sa torni o alee sau altceva care nu e lipit de casa.

Eu am lipit de soclu fasii de polistiren subtire si apoi am turnat trotuarul. Ideea este ca apoi sa pui bitum sau mastic la acea imbinare. Daca torni trotuarul lipit de soclu se va crapa pe acea linie.

Attached Files


Edited by cumparator, 15 September 2016 - 11:02.


#80
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Iti ajung 9 mp???? Din acel ultim m3 nu scoti mai mult....

#81
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Salutare,

Pana la urma nu am mai turnat trotuarul si am turnat fundatia la terasa din fata casei.

Mai jos regasiti poze cu armarea placii si poze de dupa turnare. Din pacate acestea sunt cam neclare.
S-a finalizat turnarea aseara la ora 19.00 si la ora 2 noaptea a inceput sa ploua. Are vreo importanta ca de atunCI ploua intr-una?
Dauneaza cu ceva?

Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  A.jpg   608.1K   54 downloads
  • Attached File  B.jpg   930.79K   62 downloads
  • Attached File  D.jpg   155.36K   52 downloads
  • Attached File  E.jpg   154.93K   52 downloads
  • Attached File  F.jpg   144.16K   47 downloads


#82
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu poate fi decat benefic :)

#83
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005

View Postbrawnie, on 20 septembrie 2016 - 13:01, said:

Nu poate fi decat benefic Posted Image

asa ma gandeam si eu..

in alta ordine de idei:

Am mai multe oferte pt geamuri si a ramas sa aleg dintre profile Rehau si Kommerling.

ce recomandati?

Multumesc.

#84
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Este topic dedicat de termopanisti (in sectiunea cum sa construiesti o casa, cred) ....ei te pot ajuta cunoscand profilele mai bine decat noi....

#85
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostURZI, on 20 septembrie 2016 - 12:06, said:

S-a finalizat turnarea aseara la ora 19.00 si la ora 2 noaptea a inceput sa ploua. Are vreo importanta ca de atunCI ploua intr-una?
Dauneaza cu ceva?
Multumesc.
Ploile torentiale sunt o problema ..cele cu 15-20 l/ora/mp .pe cand ploaia de ieri si astazi a fost ceva aproximativ la 15-20 l/zi /mp ..adica mai mult o taraiala mocaneasca





#86
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Am ajuns sa-i fac si cateva poze mai ok:

Attached Files



#87
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Tot intreband in stanga si in dreapta, am ajuns la concluzia ca o sa renunt la a incalzi casa cu central electrica in detrimentul uneia pe lemne/combustibil solid.
Iar apare o noua necunoscuta in ecuatie: catre ce fel de astfel de centrala sa ma indrept: de tabla, de fonta? cu gazeificare? fara?
etc etc..

#88
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Vezi ca sunt discutii intregi pe sectiunea cu centrale...eu am ales centrala din tabla fiindca se poate suda in caz ca ar fi nevoie, fara gazeificare fiindca la momentul cand am luat-o pretul era exact dublu si am considerat ca nu merita. Probabil ca preturile sunt la fel si azi, dar nu le-am mai urmarit sa-ti pot spune exact.

#89
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View PostURZI, on 26 septembrie 2016 - 12:36, said:

Am ajuns sa-i fac si cateva poze mai ok:

Da, sunt ceva fisuri, trebuie demolat tot.

Posted Image

#90
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Salutare,

intre timp s-a ridicat si etajul, s-a facut scara interioara, turnat centuri prins cosoroaba si ginzile de 10/15 in tije filetate.
Saptamana asta se continua cu capriorii si asterela.

In alta ordine de idei am primit o oferta pt tabla si accesorii Bilka de 0.5 mm. Per total iese un pret de 44.41 de lei pe mp. tabla in sine este 24 de lei mp. preturi fara manopera si folie. Cum vi se par preturile?

Atasez si cateva poze cu stadiul actual al constructiei

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate