Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casa P + E Fantana Doamnei - Lehliu

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#109
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005

 raimond, on 28 noiembrie 2016 - 13:24, said:

felicitari
cat tea dus constructia la rosu ?  si cat manopera?
Total cheltuieli 21.000 euro tot ce se vede

#110
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Salutare,

Nu am mai scris de ceva timp..
Am intrat intr-un impas, echipa cu care am lucrat pana acum s-a destramat dupa ce au dus lucrarea pana in punctul in care ne-am inteles.
Initial imi propusesem sa nu tencuiesc cu ei, ci sa imbrac toti peretii interiori cu rigips in regie proprie eu cu taica-miu.
Intre timp m-am razgandit si am nevoie de o echipa/firma pt tencuit plus sapa. Am gasit ceva firme care fac lucrul asta mecanizat dar nu prea am incredere.
Imi puteti recomanda pe cineva in acest sens? Din ce am inteles or sa aibe nevoie de curent trifazic pt masinaria de tencuit?

In alta ordine de idei, ceva poze:
La exterior nu mai am mare lucru de facut (parerea mea): sageacul, trotuare si decorativa.
Magazia este gata, aici doar am tencuit . Tavanul sub astereala are polistiren de 10 intre grinzi si apoi placile de OSB. Mai mult nu merita sa fac  aici.

In interiorul casei s-au tras circuitele electrice. A mai ramas sa trag apa curenta acum inainte de tencuiala/sapa, ramanand ca instalatia pt incalzire sa o pun ulterior, aparenta.
Intre pod si etaj ( de sus in jos ) am pus osb si un rand de polistiren de 10. grinzile fiind de 15 a ramas sa mai pun inca un rand de polistiren de 5 pt a aduce totul la fata iar ulterior vata de 10 cm peste profilele de rigips, folie anti condens si rigips. Presupun ca 15 cm de polistiren si 10 de vata sunt suficienti.

p.s. Nu inteleg de ce mi-a rasturnat pozele cu magazia si podul..

Attached Files


Edited by URZI, 13 January 2017 - 17:56.


#111
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Sa inteleg ca nimeni nu imi poate recomanda o echipa/firma pt tencuit/sapa?

#112
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Ca sa spal onoarea forumului Posted Image, pot sa iti recomand echipa de la sapa mecanizata elicopterizata. Adrian 0786 478 888. Au lucrat la mine acum 2 ani, asa ca nu stiu daca mai exista macar, dar au fost foarte ok.

#113
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
daca nu ai trifazat, cauta-i pe aia care au utilaje pe motorina

#114
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Am uitat sa spun, astia aveau generator. Am platit 300 sau 350 lei in plus pentru asta. Din cate stiu, toti iti ofera aceasta solutie.

#115
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Am văzut și eu că merg doar pe trifazat. Tare treaba cu generatorul, nu știam. Din ce am calculat am 300 de mp de pereți. Este diferență între  tencuitul manual și cel mecanizat, calitativ vorbind?
Mulțumesc.

#116
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005

 cumparator, on 17 ianuarie 2017 - 13:42, said:

Ca sa spal onoarea forumului Posted Image, pot sa iti recomand echipa de la sapa mecanizata elicopterizata. Adrian 0786 478 888. Au lucrat la mine acum 2 ani, asa ca nu stiu daca mai exista macar, dar au fost foarte ok.

L-am gasit aici: http://www.sapeadriano.ro/
o sa iau legatura cu el.

Merci !

#117
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Imi poate explica cineva care este diferenta intre tencuit cu var-ciment si tencuit pe baza de ipsos?

Merci.

#118
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

 URZI, on 18 ianuarie 2017 - 10:59, said:

Imi poate explica cineva care este diferenta intre tencuit cu var-ciment si tencuit pe baza de ipsos?

Merci.

tencuiala pe baza de var si ciment este mai dura

#119
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
adica mai rezistenta ..


#120
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
M-am hotarat sa trag sapa si sa tencuiesc mecanizat.
Ca idee, meseriasii care mi-au construit casa pana in stadiul actual cereau 15 lei manopera mp de sapa si tencuiala.
La recomandarea userului "cumparator" am pimit o oferta pt sapa mecanizata si elicopterizata la 12 lei mp deoarece sunt din afara Bucurestiului, In Bucuresti m-ar fi costat 10 lei mp. Si toata treaba ar dura o singura zi plus ca executantul face rost si de generatorul de 380.

Inca am dubii/nelamuriri la tencuiala mecanizata. Mi-ar fi facut cu ochiul cea pe baza de ipsos care am inteles ca nu mai necesita o foarte mare finisare dupa ce este executata.
Pe de alta parte nu este recomandata in mediile umede.. tare ar fi binevenite ceva pareri referitoare la diferentele dintre mecanizata pe baza de ispos si mecanizata pe baza de cment+nisip.

In alta ordine de idei, iarna si crivatul au facut ravagii in judetul Calarasi, iar cum casa este singura pe imas in margine de sat, a avut ceva de suferit.
A reusit vantul sa imi bage ceva sapada in pod din cauza faptului ca nu am apucat sa bat sageacul in toamna.. Am luat 6 tuburi cu spuma din Birco la 11 lei tubul si am bagat prin pod cat de bine am putut prin toate gaurelele. Mai mult nu am ce face decat sa astept primavara sa bat si sageacul.
Cu siguranta trebuie sa am mare grija sa nu ma prinda vre-un cod de orice fel de ninsoare in zona ca acolo raman...

Condens mare in magazie din cauza peretilor umezi, a "transpirat" usa intr-un mare hal si ulterior a inghetat bonca. Arata chiar frumos daca nu ar fi de plans..

Attached Files


Edited by URZI, 09 February 2017 - 12:01.


#121
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Gata si sapa!
12 lei mp manopera plus 200 de lei generatorul = 1520 lei
7 mc nisip = 595 lei
48 saci de ciment = 912 lei

Total = 3027 lei + o masa cu slana, ceapa. branza de capra si placinta. udata cu vin rosu si rece din beci :)

F de treaba echipa, au venit la 9 si la 14.00 au terminat.

Acum urmeaza tencuitul. Mi-au recomandat cei cu sapa o echipa de tencuit mecanizat, astept sa iau legatura cu ei sa vad ce scoruri au.
In alta ordine de idei inca nu m-am hotarat ce fel de tencuiala o sa folosesc... ce pe baza de ciment/multibat sau cea pe baza de ipsos.. inca mai astept opinii/sfaturi.

Multumesc.

p.s. si daca tot a venti primavara am bagat si ceva ciresi in pamant plus tuns pomii vechi de prin curte - o indeletnicire f destresanta si placuta!

Attached Files



#122
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Inca sunt deschis la recomandari in ceea ce priveste o firma serioasa care sa efectueze tencuit mecanizat..

merci.

#123
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Prima oferta:

Tencuiala mecanizata, var-ciment, materiale Baumit. Manopera plus materiale (plasa, coltare, accesorii, etc) = 32 lei mp, din care doar manopera ar fi 14 lei mp.
La o suprafata de aprox 300 mp ar veni un cost de 9600 lei plus inchiriere generator 2 - 3 zile.
Daca doresc si glet grosier - 10 lei mp manopera+material.
Ce parere aveti?

#124
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Ce folie recomandati sa folosesc ca si bariera de vapori intre etaj si pod (nelocuit)?
Oscilez intre aluflex-lp si aluflex-pz. Cea cu bule imi face cu ochiul mai mult, chiar daca este mai scumpa..
Ordinea ar fi urmatoarea, de jos in sus: rigips 12.5cm, FOLIE, structura metalica sustinere rigips, vata 10cm, polistiren 15cm, osb.
Din cate am inteles, folia se va lipi de structura metalica si va fi presata prin intermediul placilor de rigips cand acestea se vor monta.

Multumesc.

#125
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Eh, am folosit folia cu bule pana la urma.
Azi terminam tavanele si de maine incepe tencuitul, manual, 15 lei mp manopera.
Ca si rigips pt tavan am folosit de rigips NIDA de 12.5 mm grosime.

Attached Files



#126
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Cateva poze si de la montajul tavanelor de la parter:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate