Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Nu găsesc țeavă de aluminiu tip cort (Copertină pergolă DIY)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
jameslg

jameslg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.12.2007

 kutez, on 24 mai 2016 - 01:40, said:

Salutări tuturor, am un proiect de pergolă realizat, pe care vreau să-l acopăr cu o copertină retractabilă (mă inspir de aici).
Problema e că nu găsesc niște tije de aluminiu (tre să fie anticorozive și să-și păstreze forma, și să fie relativ ușoare) pe care să le folosesc pentru tensionarea prelatei/materialului - ca în pozele atașate (apropo, dacă aveți ceva sugestii de material, nu mă supăr..)

Având 3.5 m, am nevoie de niște tije ce se articulează ca tijele de la corturi (deci nu telescopice) - care se compun din segmente. Problema e că ori nu știu cum le zice, ori nu găsesc eu.. ori ambele. Aveți vreo idee unde se găsesc?
Eu iti recomand sa achizitionezi o pergola cu acoperis retractabil pentru ca functioneaza ca un sistem, apa de pe membrana de sus se va scurge in grinda jgheab din fata, iar aceasta va fi preluata de stalpii din aluminiu, care o vor redirectiona catre o pluviala / rigola. Vezi poze mai jos:
Poza 1
Poza 2
Pergolele ulterior se pot inchide cu sisteme de sticla pentru protectie si pe timp de iarna.

Attached Files


Edited by jameslg, 29 August 2018 - 15:03.


#20
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008

 jameslg, on 29 august 2018 - 15:01, said:

Eu iti recomand sa achizitionezi o pergola cu acoperis retractabil pentru ca functioneaza ca un sistem, apa de pe membrana de sus se va scurge in grinda jgheab din fata, iar aceasta va fi preluata de stalpii din aluminiu, care o vor redirectiona catre o pluviala / rigola. Vezi poze mai jos:
Poza 1
Poza 2
Pergolele ulterior se pot inchide cu sisteme de sticla pentru protectie si pe timp de iarna.

Zi-mi un preț mediu pentru o pergolă de 3.5x3.5 și apoi îți spun cât am dat eu pe ea, all inclusive :-)

#21
Ira_Melanox

Ira_Melanox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2006

 kutez, on 28 iulie 2016 - 10:24, said:

După mai bine de două luni de proiectat, căutat materiale, așteptat comenzi rătăcite etc, iată în sfârșit proiectul finalizat. Mulțumiri pentru îndrumări. Pentru cei interesați, enumăr materialele folosite:

Foarte misto rezultatul :)
Cu riscul sa dezgrop threaduri antice, pot sa intreb cum ai procedat cu cusaturile ? Le-ai facut cu o masina de cusut normala de hobby sau la ceva mai industrial ? Ma gandesc ca nu se lasa chiar usor materialul ala, pare destul de teapan.

Merci !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate