Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cum se manipuleaza/fura anunturile imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#73
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
@bladhound: daca tu postezi anuntul tau punand telefonul in poza, atunci agentiile scot poza ta si iti cloneaza/copiaza doar textul anuntului. Eventual pun poze de la apartamente similare. Asa sunt facute majoritatea coversitoare a anunturilor, peste 90% din anunturi sunt fie clone, fie false. Nu mai ajunge nimeni sa ia direct de la tine, din cauza lor. Dar tu stii asta, ca esti un proprietar versat cu multe tranzactii.

View Postvubiv, on 21 mai 2016 - 16:33, said:

Probleme de virgini in a vinde ceva...
Vezi ca desconsideri pe toata lumea care participa pe piata. Si iti reamintesc ca tinerii platesc 30 de ani ptr fraudele unora. Asta ca sa inteleaga si mintea ta de speculant imobiliar.

#74
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu stiu de ce ma tot etichetezi ca fiind speculant imobiliar.
Don't hate the player, hate the game Posted Image

#75
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postlender2016, on 21 mai 2016 - 16:37, said:

Dar tu stii asta, ca esti un proprietar versat cu multe tranzactii.
Eu ca proprietar versat stiu altceva: stiu sa fac tot ce ti-am spus ca sa ma pazesc de furat anunturi si mai stiu si sa imi promovez ce am de vazare. Astfel ca am vizite 90% direct din ce promo fac eu si maxim 10% din agenti. Ultima data cand am vandut ceva, anul trecut, agentul imi aducea maxim 1 vizitator / saptamana, iar din ce promo mi-am facut singur aveam chiar si 2 / zi. E adevarat ca nu ma bag la apartamente, cand o sa am experienta si acolo, o sa va zic direct cum e treaba reala (nu inchipuita, cum face lender de pe margine).

La alt imobil, pe care-l inchiriez catre firme, am situatia hilara ca mai intai ma suna clientul, apoi dupa jumatate de ora suna si agentul. Ii intreb ce client au si apoi rad de ei ca m-a sunat pe mine primul.

Agentii fac pretul, spui? Am gasit acum o casa pe care vreau sa o cumpar si eu l-am combinat pe agent, nu el pe mine: oferta mea fictiva este prima pe care o prezinta proprietarului. A doua e a nevesti-mii. A treia e un prieten. Si il stiu si direct pe proprietar.

Asa ca acum rad in hohote de fricile tale de agentie.

#76
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Nimic nou sub soare, in romania doar smecherii stiu despre ce vorbesc. Si unu mai jmecher il combina pe ala mai fraier.
D-asta zic ca va mai astept un an sa va saturati din combinatii. Pana atunci iti dau sa mai citesti o data ca sa intelegi de ce totul e ilegal pe piata imobiliara:

View Postlender2016, on 21 mai 2016 - 09:31, said:

"Doresc sa va aduc la cunostinta modul fraudulos in care inteleg sa faca activitate majoritatea agentiilor imobiliare, ajutate fiind si de firme care fura anunturile imobiliare ale proprietarilor.
Se foloseste un mod de operare ce se numeste la nivel international "bait-and-switch" si care poate fi asociat cu o escrocherie(fiind interzis prin lege in multe tari dezvoltate).
Pe scurt acest tip de frauda reprezinta: ademenirea potentialului cumparator de apartament cu o oferta atractiva dar falsa sau nedisponibila (momeala, in engleza "bait") in scopul de a o determina sa accepte o oferta mai dezavantajoasa(schimbare, in engleza "switch") dar care este disponibila. O explicatie cu privire la acest tip de frauda poate fi gasit pe http://en.wikipedia....Bait-and-switch

In piata imobiliara romaneasca acest mod de operare implica anunturi imobiliare false sau expirate.
Exista un numar foarte mare de anunturi publicate in site-urile si ziarele de profil. Din totalul de zeci de mii anunturi in jur de 1000-1500 anunturi zilnice sunt reale si publicate de proprietari. Practic totalul de anunturi se imparte in felul urmator:
a. anunturi proprietari - mult mai putin de o treime din totalul de anunturi
b. anunturi agentii - mai mult de doua treimi din total si se impart in:
b1. exclusivitati ale agentiilor: anunturi ale oamenilor care merg direct la o agentie imobiliara sa isi vanda casa(cazuri rare, majoritatea proprietarilor evita agentiile din cauza ilegalitatilor)
b2. anunturi false cu scopul de momeala("bait")
b3. anunturi expirate dar republicate cu buna stiinta, tot cu scopul de momeala("bait")
b4. anunturi de la punctul (a) republicate fara a cere acordul proprietarilor(efectiv furate) si inlocuind numarul de telefon al acestora.

Evident ca numarul mare de anunturi de la punctul b fac dificila chiar si munca agentiilor pentru ca le este greu sa distinga care sunt ofertele reale. De aceea exista o serie de firme care monitorizeaza toata presa si extrag doar anunturile de proprietari(cele de la punctul a.) si le revand agentiilor imobiliare. Practic toate agentiile imobiliare au in fata aceleasi anunturi pentru care platesc un abonament lunar. Mentionez ca nu exista acordul ziarelor de anunturi sau a site-urilor de profil pentru aceasta copiere si revanzare. Informatia este colectata in felul urmator:
- de pe diverse site-uri de profil printr-un procedeu numit web-scrapping, informatia practic este copiata
- din ziarele cu anunturi imobiliare, cei care administreaza serviciul au contacte la tipografie si extrag ziarele in timpul noptii, cu mult inainte ca aceastea sa ajunga la tonetele de vanzare a ziarelor.

Triarea anunturilor se face in felul urmator: pentru fiecare anunt se verifica numarul de telefon si este sters daca apartine unei agentii. In urma acestui procedeu pot sa va spun sigur ca dintr-o pagina de ziar de zeci de anunturi raman 1-2 anunturi reale(de proprietari). Aceste anuturi ajung la agentii cu ajutorul unui sistem informatic de distributie prin internet(site si program software) ce se actualizeaza zilnic(pentru ziare) si la nivel de cateva ore pentru anunturile de pe site-uri.
Sistemele care agregheaza anunturile de proprietari(cele reale) si care revand informatia sunt:
www.reo.ro -> ARGUS LUTABAZE SRL(desi ei isi spun ARGUS REAL MEDIA)
www.anunturiparticulari.ro -> AGENTIE NET SRL

O consecinta a acestor sisteme de copiere a anunturilor este ca toate agentiile au aceeasi informatie si pentru a rezista pe piata recurg la bait-and-switch pentru a face bani:
- inlocuiesc numarul de telefon si republica anuntul de unde rezulta (b4)(a se citi mai sus sectiunea b4)
- iau un anunt real si modifica etaj sau pret sau strada si republica anuntul cu nr lor de telefon de unde rezulta (b2)
- publica anunturi false cu preturi mici pentru a atrage cumparatori, de unde rezulta din nou (b2)
- publica anunturi expirate din aceeasi zona cu un anunt real, de unde rezulta (b3)

Practic un cumparator care nu cunoaste aceste fraude, ia un ziar crezand ca poate cumpara un apartament si trece printr-o groaza de stari de frustrare negasind un apartament disponibil(desi vanzatori petrec luni intregi cautand un cumparator) pana cand descurajat apeleaza la agentii si la ofertele acestora. Apoi realizeaza ca toate agentiile au aceleasi anunturi, dar este deja prea tarziu pentru ca fara ele nu ar fi ajuns la proprietari.

Frauda bait-and-switch face ca tranzactiile sa se incheie doar cu agentii si sa se imparta intre ele banii de comisioane. Daca agentiile nu ar practica anunturi "momeala"(false/nedisponibile) nu ar rezista pe piata, pentru ca ar ramane doar jucatorii mari care isi permit sa respecte legea.

Nu cred ca aceste practici frauduloase sunt demne de o tara din Uniunea Europeana, dar cum autoritatile nu fac nimic, este de datoria fiecaruia sa se protejeze!"


#77
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Tu postezi din ce ai visat tu pe facebook, eu in timpul acesta nu sunt incurcat de agenti, ba chiar imi sunt folositori si ei nici nu stiu. Tu de pe margine, unii dintre noi din ce stim direct.

Acum m-am uitat: pagina aia a ta de facebook are 16 likeuri. Cumpara si tu niste laicuri, de 5$ acolo, sau pune o poza cu o pisica.

Ce zici, lendere? Zici ca nu e pagina ta? Si cam ce notorietate ar putea sa aiba ceva cu 16 laicuri si 2 posturi, vechi de doi ani, ca sa o gasesti tu intamplator? De pagina aceea stiu numai cei asociati cu ea, hai las-o jos ca macane.

#78
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Interesant este ca si alte persoane spun acelasi lucru cu mine: uite ce  prezentare frumoasa aici despre cum se fura anunturile imobiliare.

Edited by lender2016, 21 May 2016 - 17:34.


#79
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Doar vile in oras, lendere. Din cele la care salivezi tu si nu vei ajunge niciodata sa pui mana.

Ajungeai sa pui mana daca in loc sa te crezi influencer, sa pierzi vremea cu bloguri unde te urmaresc doar cei care te ingana, acum vad si cu pagini facebook, puneai energia risipita cu ura ce te chinuie in ceva munca platita.

Poti sa adopti cai diferite in viata, lendere: stai si te plangi ca oamenii rai conspira sa nu iti atingi tu scopurile sau vezi cum ti le poti atinge fara sa mai crezi in conspiratii.

#80
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postlender2016, on 21 mai 2016 - 12:52, said:

@maximg:
1. nu stiu de ce ai impresia ca imi arati ceva nou("cald") si ca ma bagi in ceata; eu stiu ce ai acolo si stiu ce fac cu el
............

View Postlender2016, on 21 mai 2016 - 12:54, said:

@maximg: Ceea ce nu va intra voua in cap este ca sunt oameni care fac credite pe 30 de ani pentru marlaniile voastre. .......................
Ai probleme grave si nu ai bun simt .
Daca in semnatura mea scrie agent imobiliar ...ori eu n-am idee ce-am scris , ori tu ai citit in alta parte , si concluzia ta este aberanta .
.
Zici ca te pricepi la " argus " ...ma rog , si ce faci cu el ???
Nesimtirea maxima este sa minti si sa spui ca oamenii fac credite pt agentiile imobiliare . Eu stiam ca fac credite sa-si plateasca cotetul ...
In fine , poate esti parasit de familie in zi de sarbatoare si te plictisesti .

#81
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Ihi cam toti am fost virgini nu? Dar asta nu inseamna ca toti merita violati ca sa scape de virginitate.

Nu ma deranjeza ce s-a intamplat pana acum, asta este, trece repede daca sunt cat mai multi constienti de asa ceva. Ma deranjeaza atitudinea de incurajare a ignorantei, a nepasarii. Si ce daca piata e deformata doar intr-un sens, tot deformata este. La un moment dat s-ar putea sa fii si tu in barca aia.

De ce sa vorbesti in soapta, sa razi de ailaltii mai prosti, care si-au luat-o, sau sa negi total cand stii ca se intampla? De sa aperi starea de lucruri cand stii ce mocirla este si unde vrei sa ajungi. E mai bine sa vorbesti deschis pana rezolvi problema.

Aia cu invartelile cu sotia, agentul si nu mai stiu ce e complicata, dar aia cu watermark pe toata poza este oky. NE-ar ajuta si niste reglementari dar in lipsa lor informarea e cel mai usor lucru.
Aia cu nu vinzi, nu faci, nu accepti nimic. Nu se aplica. Posted Image

Pana la urma firul e bine inceput, si-a atins deja scopul, lucrurile sunt scrise. Desigur insultele sunt chestie specific romaneasca, mai indulceste pastila. Mai apar cativa care sunt gica contra si se fac ca nu pricep tocmai pentru exemplificare. Bravo. Posted Image

Edited by alexandrinabob, 21 May 2016 - 17:55.


#82
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Va recomand sa jucati in jocul lor, daca vindeti si va treziti cu agentul la usa, nu-i dati nimic, se va multumi si cu comisionul de la cumparator.
Nu semnati nimic cu ei.

Daca cumparati, apelati la "agentul" dumneavoastra, un prieten, de regula sa nu fie ruda, caruia ii descrieti pe cat posibil doleantele, il echipati cu o busola si o ruleta laser, si nu vizitati nimic fara cadastru.
E ideal sa mergeti pe jos la vizionari, pt a evalua corect distanta fata de metrou/autobuz, si climatul zonei, masina te fura la distanta.

Prietenul viziteaza cu agentul, si daca corespunde oarecum doleantelor, va prezentati la adresa, unde negociati fara agentie.

Daca nu aveti cine sa va ajute, sau v-a mancat undeva, si ati semnat mizeria aia, nu platiti. La notar il linistiti zicandu-i ca scoateti banii dupa... il amanati
E bine sa aflati ce statut are omul din teren, daca e angajat, co/proprietar la firma, daca e angajat, nu-i platiti. Daca va suna de la firma, ziceti ca i-ati platit 1%, si ca aveti martori.

Daca sunteti actionat in instanta, depuneti plangere penala, sustinut de 2 martori, ca i-ati inmanat banii, e bine sa ii si retrageti demonstrativ din banca...
Si contestati "contractul de servicii" in civil. Daca pierdeti, ghinion, doar veti plati suma.

Daca firma e a agentului, sau e coproprietar, contestati intai la OPC apoi in instanta actul semnat. Incalca legea concurentei si dreptul de proprietate, insa iarasi, avocatul trebuie sa iasa mai ieftin decat comisionul agentului.
Chiar daca sumele sunt similare, se adauga stresul si riscul de a pierde, avocatul totusi munceste pt onorariu, si ganditi-va ca indepliniti o obligatie civica, in urma sentintei dumneavoastra, OPCul poate solicita o reglementare mai buna a domeniului, sa se puna ordine in tigania asta!

#83
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Deci este rau daca esti agent imobiliar , care plateste taxe si impozite si desfasoara o activitate legala , dar este bine sa fi hot si mirlan !?

#84
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postmaximg, on 21 mai 2016 - 18:44, said:

Deci este rau daca esti agent imobiliar , care plateste taxe si impozite si desfasoara o activitate legala , dar este bine sa fi hot si mirlan !?
Hotul striga hotul, tiganul il face pe alb tigan, maimutele se recunosc in oglinda, animalele astea, nu!

#85
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016

View Postmaximg, on 21 mai 2016 - 17:27, said:

Daca in semnatura mea scrie agent imobiliar ...ori eu n-am idee ce-am scris , ori tu ai citit in alta parte , si concluzia ta este aberanta .
Eu nu stiu cum sa citesc fraza asta de ai scris-o tu: in semnatura ta scrie ca esti instalator, dar vorbesti ca un agent.

Oricum mi-ai confirmat singur ca esti agent: ai pus poza cu un program care nu se instaleaza decat la agentii imobiliare. Asta este regula si eu o stiu. Deci fie esti agent fie esti intr-o agentie, daca nu una macar amandoua!

Quote

Argus REO este un pachet informational destinat in exclusivitate agentiilor imobiliare. Conceput pe baza nevoilor concrete ale unei agentii imobiliare, el este astfel realizat incat sa asigure accesul rapid si eficient la informatia dorita.
sursa

Daca erai destept puneai poza de pe anunturiparticulari.ro. Ca acolo nu puteam sa zic sigur ca esti agent pentru ca si privatii au acces.

View Postmaximg, on 21 mai 2016 - 18:44, said:

Deci este rau daca esti agent imobiliar , care plateste taxe si impozite si desfasoara o activitate legala , dar este bine sa fi hot si mirlan !?
Dar furtul de anunturi imobiliare cine il face? Nu cumva niste hoti si marlani?

#86
stefalexe

stefalexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 17.12.2007
Eu nu am nimic cu agentiile imobiliare sau cu angajatii lor, daca lucreaza corect! In toate meseriile exista si oameni onesti si care se simt jigniti de categorisirea lor alaturi de samsari si tepari si cu siguranta nu este bine sa-i punem pe toti intr-o oala in care sa turnam smoala.

Agentul imobiliar este o meserie reglementata, intr-o activitate insuficient reglementata. Se platesc taxe si impozite pentru salariile si profitul inregistrat (desi probabil multi declara un comision mult mai mic pentru a eluda o parte din impozit, dar asta e o alta discutie, reglementata de codul fiscal).

Totusi, nu incurajez "tepuirea" celor care lucreaza corect, propun sa nu o dam dintr-o extrema in alta!!
De altfel uneori ca si client, fie ca vrei sa cumperi / vinzi sau inchiriezi, poate fi convenabil sa lucrezi cu o agentie.

Dar nu am cum sa fiu de acord vreodata cu manipularea pietei (indiferent care ar fi aceea) si ingreunarea sau chiar impiedicarea accesului participantilor de buna credinta. Oricat ne-am invarti in jurul subiectului, sper sa constientizati ca nu este normal ca niste persoane educate sa sustina si chiar sa incurajeze public o practica incorecta, care nu poate fi numita acum ilegala din simplul motiv ca nu s-a reglementat clar domeniul.

#87
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
De acord cu stefalexe, nu toti agentii imobiliari sunt hoti si marlani ca in romania. Tocmai de asta nu i-am dat like lui Hedonist, nu as vrea sa cadem in cealalta extrema.

Meseria de agent imobiliar se practica foarte bine in alte tari. Se semneaza contracte de reprezentare, se platesc taxe si totul este ok. Exista respect de ambele parti pentru o treaba bine facuta. Dar nu am respect pentru marlaniile practicate in romania.

Edited by lender2016, 21 May 2016 - 19:42.


#88
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Pe langa manipularea pietei, adaug ca efecte nocive:

1. Impiedicarea negocierii directe, care se realizeaza intre 2 parti. El n-are ce cauta in negociere, ce-l intereseaza pe el (pretul), apare la notar.
2. Invata proprietarii cum sa ascunda vicii, mutat sifonierul in dreptul unui perete cu mucegai, dat rapid cu vopsea cu teflon peste peretele cu infiltratii, pus un pres peste o placa sparta de gresie...
3. Niciodata sa nu foslositi notarul agentului.

#89
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
In momentul cand o sa vad piata imobiliara ca functioneaza ca in alte locuri, fara marlaniile astea cu anunturi furate/false o sa am ceva mai mult respect pentru agentii imobiliari romani.
Dar cred eu asa, dupa mine, ca va dura atat de mult sa se intample asta, incat nici nu o sa mai fiu in romania ca sa imi pese.

Edited by lender2016, 21 May 2016 - 19:28.


#90
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Pt a realiza mizeria de pe piata imobiliara, atata zic, un apartament nou in zona rezidentiala e mai ieftin decat o cocina comunista in cartierele comuniste. m2/m2
Iar asta spune multe! Cine ii prosteste pe bosorogii decrepiti ca pot vinde cocina cu vinarom pe pereti si ninoleum pe jos la pret de rezidential nou? Si la mama dracu in miezul cartierului muncitoresc!

View Postlender2016, on 21 mai 2016 - 19:15, said:

De acord cu stefalexe, nu toti agentii imobiliari sunt hoti si marlani.
Un agent in primul rand trebuie sa reprezinte doar o parte, in urma unui contract de servicii, cu pret fix. Aici apare problema, ca ce cacat fac analfabetii astia cocliti pt miile de euro pe care le cer? Asa 1-2-3% nu zice nimic, da cand iti cere un oligofren 5000 de lei asa, de aiurea...

Si apoi va zic eu ce se intampla, daca stai dupa o agentie sa-ti vanda, te apuca disperarea, crede cineva ca se vor implica, se vor agita, vor face ceva?
Din contra, te vor amana, ca te stiu la mana lor! Prioritari vor deveni altii, care azi sunt maine vand, tu esti prins!

Daca te duci cu unu sa cumperi, te duce la toate mizeriile ce atarna de un an, incearca sa te faca la bani, si daca te vede ca nu esti papagal, iti da cu jet.

Practic nu exista agent care sa nu fie hot si marlan, daca nu fura anunturi si nu minte in ele, nu are obiecul muncii, si daca nu e marlan ar muri de foame, daca nu se tiganeste risca sa fie sarit la plata, ca nu are spate legal, in instanta pierde, OPCul il amendeaza, si acum piata e seaca, nu neg ca alearga descultii astia 3 luni pana pupa un comision, dar asta nu justifica nimic... daca sapi de nebun o groapa si dupa o acoperi, nu te va plati nimeni, desi munca e grea, nu neg!

Edited by Hedonist, 21 May 2016 - 19:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate