Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Cum se manipuleaza/fura anunturile imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#55
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 vubiv, on 21 mai 2016 - 12:38, said:

Sau sa mai dau alt exemplu, cu ce e diferit fata de un anunt dat de un vanzator proprietar care intre timp a vandut produsul dar nu a dezactivat anuntul (in cazul in care siteul permite astfel de lucru)? Eu am patit treaba asta, ma suna lumea pentru produs desi eu il vandusem, dar nu dezactivasem anuntul pentru ca aveam alte treburi pe cap.
Intentia face diferenta.

#56
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
@maximg: Ceea ce nu va intra voua in cap este ca sunt oameni care fac credite pe 30 de ani pentru marlaniile voastre. Daca se inchide AGENTIE NET SRL si ARGUS LUTABAZE SRL ai cam pus-o. Nu mai merge la fel si nici in strainatate nu te angajeaza nimeni pe stilul cu care esti tu obisnuit sa muncesti.

Edited by lender2016, 21 May 2016 - 13:09.


#57
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 stefalexe, on 21 mai 2016 - 11:13, said:

Singura solutie este sa te feresti cat poti de orice intermediar, chiar daca pare avantajos sa lucreze ei pentru interesul tau.
Si ce rost are sa-ti bati capul sa inchiriezi/vinzi cand vezi ca din 10 persoane, 9 suna doar ca sa se afle in treaba.
Timp pierdut cu vizionari, nervi cu tot felul de cautatori de chilipiruri.

Iti expui clar conditiile de vanzare/inchiriere, mai plusezi la chirie ca sa acoperi comisionul si aia e, iti vezi fericit de munca ta.

E o adevarata jungla in imobiliare.
De la clienti care nu se prezinta la vizionari si nu au bunul simt nici macar sa anunte, pana la agenti samsari imobiliari cu 2 clase si care habar n-au cu ce se mananca domeniul si vor la randul lor sa faca tranzactii la pret de chilipir.

Atunci cand toata lumea cauta sa fure pe toata lumea, e normal sa se intample toate mizeriile astea, intr-un domeniu care nu e reglemetat corespunzator.
Ordinea costa bani, si din ce am observat nimeni nu e dispus sa-si rupa in plus niste lei pentru asa ceva:
- clientul vrea ieftin, fara contract (in cazul chiriilor), lux, fara garantii (avans), pe cat posibil sa fenteze comisioanele
- agentul vrea sa poata avea libertate totala, needucat, incompetent, fara vreo pregatire, manipulator (desigur sunt si exceptii, dar exceptiile costa)
- proprietarul vrea seriozitate, asteptari nerealiste din cauza necunoasterii pietei si din cauza celor doi factori subliniati mai sus, maximul dintr-o ghena de apartament, ce conteaza ca e construit acum 30+ ani, pt el important e ca este ridicat dupa '77, deci e nou, eventual daca se poate, asezonat si cu ceva vicii ascunse ori vecini cu comportament antisocial); pe cat posibil sa fenteze comisioanele
- legiuitorul vrea sa ciupeasca si el cat mai mult (impozite, taxe notariale, certificate samd), dar nu se oboseste sa reglementeze corect domeniul, iar cand ai vreo problema de rezolvat in instanta, tine-te tata, cu procese ce nu de putine ori depasesc si 10 ani.

Edited by gumball3000, 21 May 2016 - 13:00.


#58
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Oricum postul lui stefalexe este de referinta, luati si cititi daca nu m-ati crezut pe mine:

 stefalexe, on 21 mai 2016 - 11:13, said:

O fosta colega de facultate exact cu asta se ocupa: introducea intr-o baza de date toate anunturile din ziare (pe care le primea candva noaptea) si de pe site-urile de anunturi (unele erau culese automat de niste programe, altele erau culese manual daca site-ul era facut intr-un mod in care softul nu putea sa colecteze eficient); programul elimina numerele cunoscute ca apartinand agentiilor imobiliare sau samsarilor persoane fizice si ramaneau aproape numai anunturi date de proprietari.

La aceste numere se suna in dimineata respectiva si in urma unor intrebari/solicitari si eventual intalnire personala, se stabilea cu siguranta ca este proprietar sau e un intermediar contractat de vanzator sau aparut intre timp cu forta. Aceasta lista foarte scurta era oferita contra-cost unor potentiali cumparatori, indiferent de natura lor.

Ca sa va faceti o idee despre amploarea activitatii, la chestia asta lucrau in 3 ture cel putin 15 studenti la calculatoare, erau in doua apartamente de 3 camere, plus cateva persoane mai experimentate pentru telefoane si intalniri cu vanzatorii din anjunt. Rulajul de date era imens, iar pentru munca asta cei interesati plateau bani frumosi. Ulterior, acestia inundau efectiv piata cu acelasi anunt sau similar si preluau in mare parte bazinul de persoane interesate, putini ajungand sa sune direct la proprietar, cel care a postat initial.

Evident, in urma gasirii unui cumparator, agentia sau samsarul contacteaza vanzatorul, stabileste conditiile, de multe ori dezavantajoase pentru vanzator (cateva mii de euro in minus) si astfel castiga vanzand oarecum cu japca ceva ce nu le apartine si nu au acordul. Vanzatorul nu prea are ce face, ca a vazut ca l-au sunat 15 persoane, din care cel putin 10 erau agenti sau samsari, iar dintre ceilalti, doar 2-3 au stabilit o intalnire si toti s-au codit in a cumpara. In conditiile astea, majoritatea cedeaza, ca asta este, si vand apartamentul de 55.000 euro cu 52.000, ca ce sa facem, asta este. Daca ar mai astepta, tot cam aia este, ca baietii destepti monitorizeaza permanent actiunile tale si stiu cum sa procedeze, inclusiv psihologic. La cati bani se castiga din asta, e si normal sa fie buni manipulatori.

Metoda nu este ilegala, dar este imorala.

Nu comparati cu magazinele on-line, care vand ceva ce nu au in stoc, ca ei vand in baza unui acord cu furnizorul, in timp ce astia se baga efectiv cu forta peste vanzatorul real si aproape ca blocheaza sansele acestuia sa vanda independent. Singura solutie este sa te feresti cat poti de orice intermediar, chiar daca pare avantajos sa lucreze ei pentru interesul tau.

Procentul anunturilor de la vanzatorul real era sub 5%, erau si zile sub 1%, cu alte cuvinte, dintr-o pagina intreaga de ziar puteau sa fie 2-3 corecte, restul erau "capuse". Nu stiu cum e acum, cu atatea site-uri de anunturi, dar pe online procentul era si mai mic la anunturi reale, pentru ca e mult mai simplu, atat pentru vanzaotri reali, dar si pentru intermediari.

Acuma, daca voi considerati normala o capusare cu japca si eventual o mai si sustineti, aflati ca astfel s-a furat cam totul in tara noastra! Iar cei pe care ii acuzam ca au facut-o... sunt bine mersi tocmai pentru ca nu a reglementat nimeni mai nimic, nu s-a revoltat nimeni, ba chiar multora li s-a parut normal. Atunci... sa traiti bine!


#59
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Am prins idee cred, eu pun anunt ca vand cu suma X, sa presupunem ca maximg este samsarul (sau agentul, cum se considera el), el pune anuntul pe alte zeci de siteuri/ziare cu suma de X + comisionul ce-l considera de cuviinta, intr-un final gaseste cumparatorul si urmeaza un threesome in care unul are ceva de vandut, unul are banii necesari sa cumpere, maximg cu ce vine in acest caz? ce atu are de nu ii dau cei doi flit?

#60
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Indiferent cate anunturi s-ar falsifica, in final tot cu proprietarul negociezi. Daca stie ca nu a mai avut decat 2 vizionari in ultima luna, o sa scada pretul ca sa vanda. In schimb, daca a trebuit sa isi ia liber pentru ca a avut vizionare dupa vizionare, toate concretizandu-se cu o oferta, va stii ca cere cam putin si ca poate mari pretul. Sigur agentiile pot influenta intr-o directie sau alta cu 1-2-3 mii de euro, dar cam atat.

Daca vreti sa spuneti ca multi agenti imobiliari sunt nesimtiti, sunt perfect de acord, dar daca incercati sa sugerati ca piata e manipulata cu zeci de procente doar de catre agenti, va aflati intr-o stare avansata de negare a realitatii :). Teoria asta nu se potriveste cu nimic din ce se intampla in lumea reala. Nu explica cum de s-au prabusit preturile dupa 2008, agenti existau si atunci, nu?

#61
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
@alex1912: inainte sa aduca clientul la tine(proprietar) el va semna un contract care presupune plata comisionului sau daca e suficient de versat stie agentul cum sa-l faca ca sa nu ia legatura cu tine. Pe de alta parte daca un cumparator incearca sa cauta anuntul tau(de proprietar) in ziare/internet o sa se loveasca de multimea de anunturi pe acea zona creata de agentiile imobiliare.
Este o avalansa informationala menita sa te separe pe tine, ca si vanzator de potentialii cumparatori. De cele mai multe ori reusesc.

Deci toata aceasta multime de anunturi furate/false le asigura lor clienti(pescuire - bait) si te incurca pe tine din a gasi client. Evident in acest mod ei reusesc sa imprime publicului si o anumita perceptie asupra pietei: nu sunt apartamente("s-a dat") agitand cumparatorii, iar vanzatorilor le suna tot timpul telefonul(multiplele agentii) formand o impresie ca e cererea mare.

LE: am editat postul pentru situatia ta(vanzator).

Edited by lender2016, 21 May 2016 - 13:34.


#62
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Pe mine ma enerveaza si mai mult agentii neseriosi care posteaza aiurea anunturile, nu tu cu poze reale, nici cu informatii reale, nu tu metri patrati utili reali, nu tu etaj nimic, uneori nici macar zona reala (imi zice un cartier si de fapt e la capatul cartierului urmator, sau, mai rau, pe vreun deal de dupa acel cartier), etc, etc, etc.
Ok, am acceptat ca in urbea asta aproape ca este imposibil de gasit vreun anunt de la particulari, am acceptat "capusarea"(care face dealtfel obiectul discutiilor de pe acest topic), am acceptat si faptul ca-ti voi plati o caruta de bani doar pentru faptul ca-mi faci "conectia", ca-mi prezinti un imobil pe care de fapt tot eu mi-am rupt ochii, zi de zi cautand printre sute de anunturi, dar in p---a lu' muma-ta, macar nu ma face sa-mi pierd timpul si mai mult, dandu-ti telefon pentru a vedea ca ori anuntul este fictiv, ori o dai in fasole cu locatia aproximativa si ma duci sa vad de fapt un imobil pe care l-am mai vizionat deja cu vreun altu' ca tine, asculta naibii si casca urechile bine la criteriile pe care ti le zic, nu ma mai purta aiurea ca sa-mi prezinti doar niste cotete supraevaluate de care initial poate as fi parut interesata deoarece intentionat mi-ai dat date eronate...! Nu ma purta pe drumuri atat timp cat tu nici macar nu-mi poti prezenta in prealabil o schita sau de foarte multe ori nici macar fotografii facute in mod profesionist (sunt satula de fotografiile in care in loc sa fie surprins spatiul per ansamblu, imi arati doar canapeaua preistorica a bunicutei proprietare...). Nu ma duce sa vad un imobil pe care tu nicicand nu l-ai vazut, ci doar l-ai "pescuit" azi dimineata dand un telefon la un proprietar caruia i-ai facut capu' mare ca ai tu client. Imbecilule de agent, si timpul meu conteaza, tu nu te plange ca, vai doamne, ai nush' cate cheltuieli, caci atunci cand cu nonsalanta imi zici de comisionul tau de 1000-2000 sau mai mult de euro, nu-ti zic nimic ca nu ai facut nimic pentru mine mai mult decat sa raspunzi la un telefon dandu-mi eventual vreun detaliu in plus fata de lucrurile ce in mod intentionat nu le-ai pus in anunt si ca m-ai dus sa vad o locatie.

#63
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
@Ana0181: asta se intampla pentru ca ei, agentii, de fapt nu fac nici un serviciu. Cand suna un client agentul da un search pe calculator (in argus spre exemplu) ca sa gaseasca ceva convenabil, nici macar nu a vazut proprietatea in viata lui, dar el deja zice ca o vinde. In timpul liber posteaza anunturi false/furate ca sa sune clientii la ei. Asta e munca de "agent imobiliar" in romania: e un taximetrist care are abonament la argus si anunturiparticulari.ro

#64
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Imi aduc aminte ce se zicea de referendum: ca nu se poate sa ii prinda, ca sunt prea multi oameni implicati, ca n-a fortat pe nimeni, ca era vorba doar de niste sms-uri, ca de fapt nici sms-urile nu stiu cine le-a trimis. Si apoi a venit DNA si a luat autobuze intregi de oameni la audieri si uite ca s-a sfarsit cu niste condamnari. A durat mult, dar a avut finalitate.

Si acum se zice acelasi lucru ca e vorba doar de niste anunturi, ca e legal sa dai anunturi, ca aia, ca ailalta, ca toata lumea face, bla bla

Edited by lender2016, 21 May 2016 - 14:10.


#65
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
Pai cand vinzi un apartament ca proprietar, si un agent vine la tine cu un client , nu poti sa-i zici doar ", Ah merci de client, dispari! " :)

#66
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Buna, nu poti daca nu a venit nimeni la tine pentru ca au fost blocati si tu ai nevoie sa vinzi sau sa inchiriezi rapid.

Ader si eu la ce s-a povestit anterior. Acum 5 ani aveam un prieten care lua anunturi cu un soft, in plus primea si de la cei mentionati si apoi le publica pe situl agentiei.

Si ce daca a mai fost subiectul, el trebuie reluat cat mai des. Majoritatea celor care vand, cumpara sau inchiriaza nu prea cunosc tehniciile, o popularizare cat mai mare ii ajuta putin.

Eu incerc sa-mi avertizez prietenii care sunt la prima incercare de toate tehnicile. Nimeni nu vrea "serviciile" agentiilor din romania, dar prin aceste tehnici practic te obliga sa ii platesti si sa interactionezii cu ei. De ce? blocheza piata, o sufoca si iti fac mii de sicane.

Cei care vor sa scape de ei nu au decat solutia de a apela la cunostinte si au optiuni mult mai reduse. Chiar si cei care le platesc "serviciile" primesc de multe ori de doreste agentul nu ce vor ei, asezonat cu o groaza de tehnici ieftine de marketing si daca nu esti de acord atunci sa fii sanatos ca toti sunt la fel si de proprietari nu dai.

Edited by alexandrinabob, 21 May 2016 - 15:00.


#67
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015
Acum e simplu oricare vanzator poate pune anunt pe olx si atat ... dar de ce nu o face ?

#68
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Exemplu:
Tu vrei adidasi originali Nike si te duci sa ii cumperi pentru ca acolo ii vezi dar ti se spune ca sunt doar cei din vitrina si s-au dat deja. In schimb au o pereche mai buna si iti prezinta alte balarii la pretul pe care vroiai sa il dai pe Nike.

Ai spune pas evident si ai continua. Si daca ai continua la 3, 10, 100 de magazine de acelasi fel dupa un timp ai fi descurajat si frustrat la culme, ai crede ca nu ai noroc  sau ca nu exista Nike original decat in vitrina si ai pleca cu o chinezarie pe ce care nu erai dispus sa o cumperi pentru ca ai nevoie de incaltari....

Si in tot acest timp cei care au pe stoc doar Nike originali nici nu ar primi vreun client in magazin pentru ca au 100 de magazine care le blocheza clientii cu diverse tehnici bazandu-se pe marfa lor. Pana la urma vor vinde marfa la cel mai mic pret la ceilalti. Si la cumparatori ajunge la suprapret pentru ca este o raritate si ocazie unica pe piata si ei au ultimele bucati....

Nu stiu cat de legal este, moral si de bun simt nu este in nici un caz. Posted Image

Edited by alexandrinabob, 21 May 2016 - 15:30.


#69
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Pentru ca prin agent este mai comod, oricat de stupid poate parea.
Mai departe depinde de agentie, am patit si eu o "neintelegere" cu un agent, eu am stabilit cu el un pret minim, sub pretul ala nu coboram, i-am lasat destul loc sa ciugoale si el, cu toate astea? El punea anunturi de vanzare sub pretul meu.
In rest se ocupa de acte si rezolva.

Edited by ArmanMedina, 21 May 2016 - 15:50.


#70
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Ai dreptate. Eu am gasit anunt sirect de la proprietar. Norocul a facut sa fie chiar proprietarul. Omul chiar s-a bucurat ca sunt cumparator de buna credinta. Se plangea ca-i fusese furat anuntul si sunau numai agentiile. Practic erau furate pozele si era clonat anuntul. Anuntul lui era doar picatura din marea de clone. Pacat ca era la et. 1 pe spate cu ghena sub dormitor. Din pacate direct de la proprietar cer niste preturi departe de realitate si daca incerci sa-i aduci cu picioarele pe pamant te da pe usa afara. Pana la urma tot prin agent am luat. Omu avea contract de exclusivitate cu proprietarul. Prin cate am trecut... Tot felul de oameni.

#71
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 lender2016, on 21 mai 2016 - 13:35, said:

Pe de alta parte daca un cumparator incearca sa cauta anuntul tau(de proprietar) in ziare/internet o sa se loveasca de multimea de anunturi pe acea zona creata de agentiile imobiliare.
Si pentru asta exista leac: banner cu numarul de telefon al proprietarului. Cine vine la vizionare, automat are numarul tau.

#72
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Probleme de virgini in a vinde ceva...
Cine a vandut telefoane, masini, apartamente stie cum sta treaba... si e aceeasi situatie in toate domeniile.
Mereu vor fi intermediari interesati de un chilipir obtinut de la cineva disperat sa vanda rapid, ca apoi sa il vanda la un pret cu adaos Posted Image
Diferenta e ca la imobiliare se practica rar cumpararea efectiva a bunului (spre deosebire de masini si telefoane) pentru ca sunt sumele imobilizate mult mai mari, asa ca se prefera doar intermedierea comisionata.

Edited by vubiv, 21 May 2016 - 16:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate