Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Femeile n-au voie să iasă prin altar nici dacă arde biserica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#73
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007

 Bucifon, on 18 aprilie 2016 - 15:29, said:

dar femeile sunt nevoie sa stea sa se prajeasca oleaca ca asa spune regula?
Aha, tu crezi ca sta popa de paza acolo? :lol:
El e primul care a zbughit-o...

#74
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016

 Bucifon, on 18 aprilie 2016 - 15:29, said:

Nu conteaza de unde-i articolul, conteaza ideea. Da, merita dezbatuta.

In caz de incendiu cu usa principala de la biserica blocata, barbatii pot s-o tuleasca prin altar dar femeile sunt nevoie sa stea sa se prajeasca oleaca ca asa spune regula? Ca au interzis in altar?

pot iesi si ele pe ferestre.

#75
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 Fayre, on 18 aprilie 2016 - 15:33, said:

pot iesi si ele pe ferestre.

Poate enoriasele alea mai tinere si mai fit :D

Bunicile care-s mai dodoloate risca sa ramana intepenite Posted Image

#76
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Mizu, on 18 aprilie 2016 - 10:49, said:

Femeile n-au voie să iasă prin altar nici dacă arde biserica.
Mi se pare corect.
Daca asa e lasat de la Dumnezeu, atunci femeile pot sa arda linistite in biserica.

#77
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006

 Bursul, on 18 aprilie 2016 - 12:16, said:

Din tot topicul asta si din cate s-a scris aici ceea ce ma nelinisteste e ca Mizu citeste click.ro Posted Image
M-ai prins, adevarul e ca e bun pentru cand stai pe toaleta si trebuie sa incorzi alti muschi decat creierul. Oricum nu eu il cumpar in casa, dar il iau cu presa locala cand am drum spre baie. Am cautat articolul pe click.ro ca sa pun link aici, online nu-l citesc.

Azi m-au impresionat doua articole, local un cunoscut de-al meu curvar si betiv va intra in Consiliul Judetean din partea PSD, ultima oara cand l-am vazut eu facea niste invarteli cu YMCA.

Apoi aberatia asta de articol care ne aminteste cat de arhaic e ortodoxismul. Suntem in 1700 toamna si nu dam semne ca am vrea sa avansam de acolo. Mai ales ca ii avem pe catolici ca exemplu, aia si-au dat seama ca nu vor supravietui mult cu astfel de reguli antice, dar cred ca liderii lor de la Vatican au mult mai multa minte decat ai nostri.

Edited by Mizu, 18 April 2016 - 15:59.


#78
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,589
  • Înscris: 30.10.2003

 Mizu, on 18 aprilie 2016 - 15:59, said:

Apoi aberatia asta de articol care ne aminteste cat de arhaic e ortodoxismul. Suntem in 1700 toamna si nu dam semne ca am vrea sa avansam de acolo. Mai ales ca ii avem pe catolici ca exemplu, aia si-au dat seama ca nu vor supravietui mult cu astfel de reguli antice, dar cred ca liderii lor de la Vatican au mult mai multa minte decat ai nostri.
Aici ai dreptate. Popii nostrii inca ne recomanda reguli arhaice. Dar stii ca de regula asta cu barbatii standa, femeile dreapta nu prea se tine cont. Iar in bisericile mari sunt si usi laterale cacalau. Deci iese fiecare pe unde vrea.
Eu stiu cel putin 3 biserici in TM care au usa principala si in laterale vreo 2-3 (probabil inchise :D)

#79
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Mizu, on 18 aprilie 2016 - 15:59, said:

Apoi aberatia asta de articol care ne aminteste cat de arhaic e ortodoxismul. Suntem in 1700 toamna si nu dam semne ca am vrea sa avansam de acolo. Mai ales ca ii avem pe catolici ca exemplu, aia si-au dat seama ca nu vor supravietui mult cu astfel de reguli antice, dar cred ca liderii lor de la Vatican au mult mai multa minte decat ai nostri.
Ce-ar fi să-i lași în pace pe ăia care vor să trăiască spiritual ca la 1700 și să treci la altă religie sau la niciuna? Ar trebui ca ortodoxia sau alt cult să se reformeze doar ca să le placă unora? Eu nu cred. Cred că îți poți vedea de drumul tău în viață și fără ortodoxie și fără să încerci s-o schimbi ca să devină cool și trendy.

#80
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 maxtron_69, on 18 aprilie 2016 - 13:56, said:

Nu e adevarat. E acelasi motiv ca si la musulmani...Am fost acum cativa ani la Cernica cu un grup de turisti francezi, un preot a inceput sa urle ca nu au voie femeile in biserica (era pustiu, ora pranzului probabil) fara batic si barbatii nu au voie in pantaloni scurti... probabil sa nu le arda parul de pe picioare.

Tu ai incercat doar, ca orice om rational, sa gasesti o logica in aceste dogme aparute acum mii de ani si inca aplicate, in cadrul acestor institutii aparute acum mii de ani si care se zbat sa nu dispara......
Eu nu sunt un tip foarte religios. Rational, si inginer pe deasupra. Asa ca daca bag ceva in priza la 220V in loc de doar 5, nu ma mai mir.. Spun ca am facut-o, hi, hi..
Dar cele 52 de primaveri traite deja mi-au arata ca Viata, sau Soarta sau Ghinonul sau Norocul nu pot fi definite printr-o formula matematica. Asa ca de aia oameni ii zic Dzeu, Allah, etc.
Fiiind un om rational caut explicatii rationale. Va intreb fara dorinta de misto si cer un raspuns sincer.
A baut cineva vodka vara, la +350C? Cum v-ati simtit dupa? Pe bune?
De aia in Coran e scris ca dreptcredinciosul sa nu bea..
Cat timp se putea tine carnea de porc care e grasa la temperaturile de acolo, fara sistemele moderne de frig ?
Asa ca daca beai alcool sau mancai ceva (stricat si plin de muste), te imbolnaveai grav sau chiar mureai
Pt un om mai inteligent care vrea sa isi conduca supusii e mai simplu sa faci un cod de legi si spui ca ti l-a dictat ingerul sau ..
Si il predici oamenilor mai simpli, ca sa nu le zic mai prosti..

Cum o dai sau o intorci, totusi biserica e un taram sacru pt unii. Ca eu sau alti nu sunt/em de acord cu ce fac popii, asta e altceva. .
Dar eu nu vreau ca alti sa isi bata joc de cred eu, pt ca e treaba mea.
Asa ca cer respect. Dar la fel trebuie sa ofer respect celor care au alt crez, mai puternic sau diferit.
Asa ca totusi, sa intrii in budigai intr-o biserica,ca sa ti se vada mararul, sincer, nu e prea elegant
Asculta un om care recunoaste ca mers multi ani la 2Mai, daca ma intelegi..Una e una si alta  e alta..
Si pe nisip nu faceam exhibitionism. Stateam pur si simplu, citeam sau jucam o carte, ascultam marea, sau muzica mea nu prea tare, si atat....
Asa ca uneori lucrurile complicate din dogma au explicatii extrem de simple..

#81
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Problema nu este cu articolele scrise cumva in ziare si ele "cumva". Problema este ca Biserica a ajuns si ea, ca multe altele, in asa hal de degradare morala, ca poti crede multe, foarte multe...despre..




#82
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu vreau sa fiu rau si sa epatez. Dar au incercat multi Reforma Bisericii.. Martin Luther...ask wiki.....
Degeaba.

#83
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Prien, sunt 2 aspecte:
1. Incercarea aceea de care vorbest nu a ramas fara urmari pentru biserica traditionala.
2. Avem 3 situatii: un factor extern ce incearca sa atace biserica, un factor extern sau intern care incearca sa reformeze biserica si al treilea : un factor intern care degradeaza biserica.
Acum sper sa intelegi mai bine mesajul meu anterior.

#84
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

 Cr1spy, on 18 aprilie 2016 - 19:05, said:

Problema nu este cu articolele scrise cumva in ziare si ele "cumva". Problema este ca Biserica a ajuns si ea, ca multe altele, in asa hal de degradare morala, ca poti crede multe, foarte multe...despre..

Cand pronunti "biserica", la ce te referi mai exact?
Ca "biserica" poate insemna si locul unde doi se aduna in numele lui Isus.

#85
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
La institutie, ca despre ea este vorba in topic. Cand o promova biserica adunarile cu scop spiritual intre 2-3 oameni, fara sa cotizeze cu bani la"partidul" crestin ortodox cel mai tare si bengos...atunci s-ar putea face confuzie.

#86
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

 Cr1spy, on 30 aprilie 2016 - 14:43, said:

La institutie, ca despre ea este vorba in topic. Cand o promova biserica adunarile cu scop spiritual intre 2-3 oameni, fara sa cotizeze cu bani la"partidul" crestin ortodox cel mai tare si bengos...atunci s-ar putea face confuzie.

Deci la BOR te referi. Si pana unde anume in adancul administrativ vezi plinatatea putregaiului? Pana la purtatorul de cuvant al Patriarhiei(de sus in jos, evident)? Pana la mitropoliti? Pana la episcopi? Pana la ultimul preot din nu stiu ce catun?

#87
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Legine, un lucru nu trebuie sa fie complet distrus, ca sa-si piarda semnificatia.

#88
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

 Cr1spy, on 07 mai 2016 - 17:06, said:

Legine, un lucru nu trebuie sa fie complet distrus, ca sa-si piarda semnificatia.

Asta e vreo maxima, ceva sau are si o demonstratie oarecare in cazul de fata?

#89
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Legine, on 30 aprilie 2016 - 08:16, said:

Cand pronunti "biserica", la ce te referi mai exact?
Ca "biserica" poate insemna si locul unde doi se aduna in numele lui Isus.

Da, inclusiv. Si este 2 sau 3, in Scriptura. Toti care se aduna nu respecta ce scrie.

#90
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

 zexelica, on 08 mai 2016 - 15:54, said:



Da, inclusiv. Si este 2 sau 3, in Scriptura. Toti care se aduna nu respecta ce scrie.

Si daca-s patru?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate