Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Femeile n-au voie să iasă prin altar nici dacă arde biserica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Asta sa nu mai ziceti ca islamul e religie retrograda Posted Image

Bogdan Teleanu, reprezentant al Patriarhiei, a declarat că potrivit rânduielii, „bărbații sunt în dreapta, exact în poziția ușii de la altar. Bărbații pot să iasă pe acolo. Femeile, stând mai în spate, ele vor putea să iasă pe ușa principală”.

http://www.click.ro/...a-arde-biserica

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Dupa un argument de genul ISU ar trebui sa inchida toata bisericile din tara pe motiv ca sunt un pericol foarte serios in caz de incendiu.

Eu as elibera si niste avize de demolare. N-ar fi rau sa starpim aceasta ciuma.

Edited by Serafim606, 18 April 2016 - 10:53.


#3
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016
"Femeile n-au voie ..."

de nevoie orice regula/lege/interdictie se poate incalca.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ar fi bine daca s-ar tapeta preventiv picturile de pe pereti si tavan cu burete antifonic... si in loc de lumanari s-ar folosi artificii...

femeile sunt tolerate in biserica!
iar daca sunt credincioase, de ce ar fugi?!?

Edited by Nero-d, 18 April 2016 - 11:03.


#5
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
In cazul unui incendiu fugi pe unde poti... Nu se mai gandeste nimeni la nu stiu ce pacate, dogme sau ineptii bisericesti.

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Mizu, on 18 aprilie 2016 - 10:49, said:

Asta sa nu mai ziceti ca islamul e religie retrograda Posted Image

Bogdan Teleanu, reprezentant al Patriarhiei, a declarat că potrivit rânduielii, „bărbaţii sunt în dreapta, exact în poziţia uşii de la altar. Bărbaţii pot să iasă pe acolo. Femeile, stând mai în spate, ele vor putea să iasă pe uşa principală”.

http://www.click.ro/...a-arde-biserica
Interpretarea spirituala e astfel , in vesnicie femeia e suma credinciosilor  si nu trebuie sa renunte la principii morale indiferent ce se intampla caci Creatorul ii va reface/readuce la viata .
isus asta a demonstrat când s-a supus rastignirii , nu a iesit din ordinele Tatalui ceresc chiar cu pretul mortii pentru ca stia ca va fi inviat .

#7
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 Fayre, on 18 aprilie 2016 - 10:57, said:

orice regula/lege/interdictie se poate incalca.
Si mantuirea ???
Daca calci stramb, nema mantuire .

Edited by tiomarami, 18 April 2016 - 11:03.


#8
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Nu prea merg eu des la biserică, așa că nu mă interesează „rânduiala” asta, dar e fix genul de articol scris special ca să atragă antipatie față de biserică.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Oare cum e gandita evacuarea la CMN-ul cu 12 lifturi?

CMN=despre ce canta Taxi & Friends.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 adrian93, on 18 aprilie 2016 - 11:08, said:

Nu prea merg eu des la biserică, așa că nu mă interesează „rânduiala” asta, dar e fix genul de articol scris special ca să atragă antipatie față de biserică.

E doar un adevar. Ca l-ati omis si v-ati facut ca nu-l vedeti e fix frectie. Cand iese la iveala o bagati pe aia cu antipatia fata de biserica?

#11
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008

 pacopaco1967, on 18 aprilie 2016 - 11:02, said:

isus asta a demonstrat când s-a supus rastignirii , nu a iesit din ordinele Tatalui ceresc chiar cu pretul mortii pentru ca stia ca va fi inviat
Până unde s-a ajuns cu nepotismul ăsta! Posted Image

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Foarte tare asta.

Isus le-a spus ca e ok sa calci Sabatul ca sa-ti salvezi vita, aparent femeia e sub valoarea vitei.

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cand i-am spus popii din satul "meu" ca usile sunt montate invers, adica se deschid spre interior, si in caz de incendiu, ardem ca soarecii, a dat in balbaiala.  "Cu ce bani sa refaca? Cu bani stransi de la credinciosi, care clar nu vor sa moara. Se vine cu 3 oferte de pret scrise, de la firme care si monteaza, oameni din comunitate se aduna, discuta si aleg.
Dupa ce se strang banii, se cheama castigatorul, se da factura, se xeroxeaza si se se pune la intrare, sa vada cel care a contribuit ca aici sunt banii lui'".
Mai avea putin sa ma afuriseasca.
Adevarul e ca si eu am inceput sa rad de el cand am vazut ca se inroseste la fata, ca un curcan..
Faza cu femeile si barbatii.
I-am raspuns ca atunci cand am facut nunta religioasa, popa, altul, mi-a zis "ce Dzeu a unit, omul sa nu desparta". Asa ca de ce imi ceri dta sa ma despart de femeia mea? " Pai sunt omul lui Dzeu. Mda, dar sigur nu esti Dzeu..
Jur ca daca ma lua cu "fiule, te rog, respecta ritualul, ca nu l-am scris eu", spuneam ok.
Dar cand m-a luat tare, m-am gandit "du-te in a..Dne iarta-ma"  si i-m raspuns cum am scris. .
A insistat si i-am trantit-o "daca e asa, eu imi iau femeie si plecam din sfanta biserica pt ca dta ne-ai dat afara"
A intepenit pt ca nu se astepta sa il iau religios. Pt ca m-a luat prin invaluire, ca trebuie sa inceapa slujba, mi-am luat sotia si am plecat.
Dar i-am zis ca e pacat ce face ca ma alunga si ca nu se mai astepte sa mai trec pe acolo.
Cred ca sunt peste 10 ani de cand nu am mai trecut pragul bisericii .Ma duc la mormantul tatalui meu, ii pun o lumanare si atat.

Edited by Prien, 18 April 2016 - 11:18.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
1) Dacă femeile nu au voie să iasă prin altar în caz de incendiu, înseamnă că e vorba de ceva retrograd;
2) Însă nu ştim dacă s-a făcut recomandarea din cauze spirituale sau pentru a se evita busculade... adică dacă toţi vor să iasă prin altar, nu mai pot ieşi toţi, dar dacă cei din stânga ies pe uşă şi cei din dreapta prin altar, există mai multe şanse de a scăpa. Bine, regula e cu femeile în stânga şi bărbaţii în dreapta, dar nu se prea respectă asta.
Normal ar trebui să mai pună şi ceva scări către geamuri.

Şi eu am să vorbesc la biserica mea despre asta.

Edited by djl, 18 April 2016 - 11:21.


#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Asta daca se confirma trebuie gravata pe frontispiciul Catedralei (pe care eu o sustin ca obiectiv national):

Patriarhia le-a transmis preoţilor câteva recomandări pentru zilele de Paşte, când bisericile vor fi pline de credincioşi. Printre acestea, femeile trebuie să ştie că n-au voie să iasă prin altar, în caz de incendiu.

#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 overseas, on 18 aprilie 2016 - 11:15, said:

Foarte tare asta.

Isus le-a spus ca e ok sa calci Sabatul ca sa-ti salvezi vita, aparent femeia e sub valoarea vitei.
Sabath - odihna .
Deci el era in odihna Tatalui când a spus ca nimic nu face de la EL . Multi confunda  Sabath- sambata .

Pacat e sa-ti salvezi viata renuntand la principii morale . Obiceiul pamantea cu trecerea credinciosilor pe sub altar nu are nimic comun cu "trecerea sub altar"in ceruri . Asta inseamna ca vor primi protectia divina in ce inseamna viata vesnica .

#17
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,810
  • Înscris: 26.02.2010
V-a apucat pe toti fobia cu incediile, dupa Colectiv. Inainte de eveniment, nu s-a sinchisit nimeni de ISU si de protectie sociala. Toate or sa treaca, si lumea o sa uite.

#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tatal meu mi-a zis ca dogma care prevede ca femeiele in biserica trebuie sa aiba acoperit cu un batic e din considerente antiincendiu.
Hai sa ne gandim ce se va petrece daca cineva, in inghesuiala, se aproprie din greseala cu o lumanare aprinsa de o tipa care are parul lungi.
Asa ca aici dogma mi se pare corecta si practica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate