Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Motosapa -partea a-III-a

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
9250 replies to this topic

#5887
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Dar eu vad ca a inteles foarte bine, cel putin diferentele intre curele plus lant vs pinionar.

Ce nu a inteles prea bine e ca la suprafata aia, motosapa nu e tocmai cea mai buna alegere.

Sa explic. Cam 300mp de vie am si eu. Imi ia o zi intreaga sa sap bine cu partzaitoare pe curele bsr 500, care e identica cu lc750.

Deci, minim pinionar. Si iar ajung sa recomand lc1200, daca bugetul e 2500lei.

Daca dubleaza bugetul, atunci motocultor chinezesc. Cu conditia sa incapa intre randurile de vie si la restul lucrarilor pe care vrea sa le faca.

#5888
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.02.2011
La 0,5 ha va recomand Loncin LC1200,cutitele mari,latime mai mare de lucru,productivitate aproape dubla fata de LC750,segmentarea frezelor este la 800mm minim, fiabilitatea motoarelor loncin este ok.

#5889
ginberto

ginberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.11.2005

 horia100, on 23 ianuarie 2019 - 23:16, said:

va recomand Loncin LC1200, [...] segmentarea frezelor este la 800mm minim

Adică ?
În afară de frezat ce alte lucrări a-ți mai efectuat cu LC1200 ?

#5890
daniel26101980

daniel26101980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.11.2011
Multumesc pentru răspunsurile fiecaruia, unele mai Ok ca altele. Un lucru este cert , nu o sa ma apuc sa citesc iar 10 ore topicurile "cu mai multa atentie". Normal ca fiecare e mulțumit cu ce are, (curea, lant pinioane)... ca are! Eu încă n-am! Asta era ideea . Am sa cumpăr trei diferite: una cu pinioane , una cu roată melcata și una cu lant și curea. Ce am de pierdut : in jur de 12000 de lei. Dar le probez pe fiecare, lucrez cu ele și dacă vreun amărât ca mine ma va întreba vreodată care ar fi mai buna dpdv calitate /fiabilitate /lucrari/pret o să-i nominalizez ,cu subiect și predicat ,una din ele. Asa sa-si faca și el o idee.
Deja am inceput : am comandat loncin 1200...La următoarea leafă ....una cu curea și lant. Mai vb

#5891
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Eu as opta pentru cea cu lant si curea, intreventia la transmisie nu e costisitoare, schimbi curele si gata, de lant nu poate fi vorba, tine o vesnicie, cu angrenajele dintate e problema de tocire, tratament slab, prind jocuri, dinti uzati, piese greu de gasit.

Edited by calinus68, 24 January 2019 - 11:19.


#5892
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
intrebare : e normal ca uleiul din cutia de viteze sa faca spume? dupa 5 minute de functionare tot uleiul e ca o spuma si il scoate afara pe partea de sus.

#5893
Nexxus_2009

Nexxus_2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 14.09.2009
nu e normal.
schimba uleiul si vezi sa pui cat trebuie

#5894
marius8se6

marius8se6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2014
Daniel ia-ți o motosapă pe pinioane că este mai grea , caută una cu cât mai multe viteze și dacă se poate cu diferențial. Sper să te ajute digestia mea, mulțumesc frumos. Marca nu știu cât de mult contează , eu am loncin LC 90

Edited by marius8se6, 24 January 2019 - 12:10.


#5895
pcv

pcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.11.2014
@ daniel26101980,eu recomand una cu transmisie pe pinioane,cutite la freze mari,segmentarea frezelor o alegi in functie de ce ai tu nevoie,la fel si nr de viteze.

#5896
freddye

freddye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 22.06.2008
.

Edited by freddye, 24 January 2019 - 12:39.


#5897
Nexxus_2009

Nexxus_2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 14.09.2009
omul deja a dat comanda pentru lc1200.
cine are asa ceva sa zica de modelul asta cum e ca de ales a ales deja.

apropos, sa o stapanesti sanatos! nu te mai gandi la marca si alte alea, aia care o ai e buna, important e sa mearga bine, restul, e poezie...

#5898
freddye

freddye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 22.06.2008
[

Edited by freddye, 24 January 2019 - 12:32.


#5899
freddye

freddye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 22.06.2008

 cooze28, on 24 ianuarie 2019 - 11:39, said:

intrebare : e normal ca uleiul din cutia de viteze sa faca spume? dupa 5 minute de functionare tot uleiul e ca o spuma si il scoate afara pe partea de sus.

Am un RURIS si am pătit aceeasi chestie :
  -  la schimbarea vitezelor, sarea din locasul cutiei  capacelul mic  si pe acolo tâsnea ulei cu spumă (numai cănd schimbai vitezele) .
  -  cand am desfacut coarnele motosapei, am vazut ca  ,cutia era plina ochi cu un ulei albicios  ,asta fiind si motivul pentru care arunca uleiul pe la capac, acesta fiind mai jos ca  pozitie( dar mai sus decat busonul de umplere)
  -  In urma sfaturilir primite aici, am ihotarat sa schimb uleiul, dar surpriza.. pe la busonul de golire a  curs APA  la greu si, la urma de tot, uleiul din cutie.
Concluzie :
-  Lasasem doua sezoane motosapa in aer liber, in ploaie, neprotejată si apa se scursese prin coarnele utilajului in cutia de viteze  si, de acolo  ,mai jos, pana la reductor ,impingand astfel  uleiul in sus .
  -  Am umplut cutia si reductorul cu motorina, am scos-o apoi afara si am pus ulei curat.
Sfat : NU LASATI MOTOSAPELE RURIS IN PLOAIE  FIINDCA APA AJUNGE, IN TIMP, IN CUTIA DE VITEZE SI REDUCTOR

#5900
daniel26101980

daniel26101980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.11.2011
După ce o primesc revin cu detalii....

#5901
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
vântul o intra n cutia de viteze la ruris? :))

#5902
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 31.01.2010

 freddye, on 24 ianuarie 2019 - 12:36, said:

-  Am umplut cutia si reductorul cu motorina, am scos-o apoi afara si am pus ulei curat.
Sfat : NU LASATI MOTOSAPELE RURIS IN PLOAIE  FIINDCA APA AJUNGE, IN TIMP, IN CUTIA DE VITEZE SI REDUCTOR
Motorina din ziua de azi nu mai are proprietatile acela la salat piesele ca pe timpuri.
Nu ajuta deloc la apa motorina, singurul care ajuta la a scoate apa de pe piese si mai ales din rulmenti, lagare este alchoolul.
Acuma sa speli o transmisie cu alchool e cam aiurea, se usuca si singura pina la urma.
Mai nou la spalat piese prefer benzina, aia a mai ramas ca cea veche, macar din punctul asta de vedere apoi este si mai ieftina decit motorina, da pe vremuri era invers, acuma...
benzina sa traiasca!
Mai ales ca poti pune si alchool in ea, oricum are dar putin, 5% si in felul asta scoti si apa din cutie.

#5903
c_dragos54

c_dragos54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.01.2012
Daniel,daca nu ai specificat la comandasi ai posibilitatea opteaza pt cea cu 3 viteze inainte si una inapoi.Eu asa am,dar nu i-am facut decat ceva rodaj,asa ca nu-ti pot spune prea multe,insa am vazut ca multi ditre cei care exploateaza de mai mult timp motosape le recomanda pe cele cu mai multe viteze.

#5904
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Alcool nu mai are rost acum la benzina ca are ea 10% de la pompa.
Daca exista benzina veche amestec de la motoarele in doi timpi cu ea as spala o trasmisie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate