Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Casa de lemn parter + subsol partial - IASI

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#91
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostSD_SALLY78, on 01 septembrie 2016 - 09:18, said:

- intradevar cosurile nu se vad in randari pt ca semineul va fi in coltul din stanga-jos al livingului,
Aveti voi ce aveti cu sursele de incalzire cat mai spre exteriorul casei..Posted Image

View PostSD_SALLY78, on 01 septembrie 2016 - 09:18, said:

iar cosul va fi Schiedel Uni Plus si va fi construit pe exterior incepand de la subsol (pt o usoara curatare).
Foarte bine ca va fi un UniPlus, dar eu zic ca pentru a se asigura conditii optime de functionare a cosului acesta are nevoie de o oarecare inaltime utila minima. Iar ca sa o poti asigura aceasta - vei avea nevoie sa ridici cosul si sa vezi cum va arata acesta in randari intr-o parte a casei si poti sa postezi si aici acele randari sa vada si colegii care sunt arhitecti..
Pentru curatarea cosului se poate prevedea usa de vizitare si in subsol, am vazut mai multe aplicatii de acest gen si e chiar in regula.

View PostSD_SALLY78, on 01 septembrie 2016 - 09:18, said:

Am revizuit ideea de a pune cos dublu, pt ca centrala care va fi la subsol va fi pe gaz cu condensatie, iar la subsol va fi o fereastra ingropata "tip englezeasca" Posted Image pt o mai buna aerisire si lumina si voi putea scoate si cosul centralei...
Nu am nimic cu faptul ca centrala pe gaz in condensatie sa fie la subsol, dar se spune ca in '"tarile cu apa calda'", toate cosurile chiar si a centralelor pe gaz trebuie sa fie scoase deasupra streasinei. Adica in bataia vantului si sa nu afecteze calitatea aerului din jurul casei.. Deci, iti recomand sa prevezi totusi cosul centralei sa fie peste invelitoare. Daca-l grupezi cu cosul semineului - e si mai bine.

View PostSD_SALLY78, on 01 septembrie 2016 - 09:18, said:

- centrala MVHR al ventilatiei, intentionez sa o pun tot la subsol,
Si de unde vrei sa tragi aerul proaspat? Cumva de langa cosul centralei pe gaz in condensatie, care vrei sa-l scoti la nivelul subsolului?
Nu zic ca nu este bine sa montezi centrala de ventilatie la subsol (asa as proceda si eu), in camera tehnica, doar ca iti atrag atentia asupra unor aspecte pe care nu vrei sa le observi acum, nici d-ta si se pare nici colegii din echipa de proiectare..Posted Image

View PostSD_SALLY78, on 01 septembrie 2016 - 09:18, said:

iar tubulatura sa fie prin pod (oricum e prea jos si nu-l voi folosi pt altceva)Posted Image
Centrala de ventilatie in subsol si tubulatura de distributie prin pod ?! Si intre aceste doua nivele nu ti-ar trebui niste tuburi de legatura? Nu se imbraca mai mult decat ar fi fost la o abordare mai atenta?
Uite o solutie tehnica la colega noastra @dana84 aici:   http://forum.softped...4#entry19659285
Dansa din cate am inteles tot initial a vrut sa distribuie tubulatura prin pod, dar dupa ce si-a facut niste calcule de optimizare a ales "" pe intradosul placii sa fie cutiile de distributie, iar pe extradosul placii - reteaua de tubulatura'".. Trasee mai scurte, costuri de investitie mai omenesti, pierderi de presiune mai mici, etc.. Posted Image
Poate si mai bine ar fi iesit la d-ta sa fi mers pe tubulatura circulara si nu aplatizata, dar d-ta decizi..

View PostSD_SALLY78, on 01 septembrie 2016 - 09:18, said:

- intentionez sa folosesc bariera de vapori dupa structura de 15cm a peretilor ext. Apoi sa mai aplic un leat de 5cm, spatiul prin care sa imi strecor instalatiile electrice si sanitare,tocmai pt a avea aceasta bariera cat mai etansa. Pe aceasta structura am de gand sa pun placile de Vidiwall (sau rigips), eliminiand structura de montaj metalica clasica....
- am dubii daca sa mai umplu si acest spatiu cu vata sau sa il las gol (falsa bariera termica de aer)Posted Image  
Dar proiectantul d-tale ce parere are? Unde e mai indicat sa se monteze bariera contra vaporilor? Nu ai o Sectiune, scuze ca ma repet cu sectiunea.

View PostSD_SALLY78, on 01 septembrie 2016 - 09:18, said:

- arhitectul inca nu a calculat valoarea consumului specific, am facut pana acum doar 3D, ca sa imi pot lua oferte de pret la constructie, geamuri...etc
Am inteles.. Detaliile inca nu sunt batute in cuie - dar pentru oferte astea nu conteaza, d-ta tot asa cauti oferte de executie la mp de constructie ? Am inteles bine? Adica nu dupa un deviz extras pe baza detaliilor de executie din proiect cu genuri de lucrari si cantitati, ci dupa mp de constructie...?!Posted Image O fi bun si asa..

View PostSD_SALLY78, on 01 septembrie 2016 - 09:18, said:

- cei de la Eco_ven asa au spus despre sistemul lor de ventilare. Eu mi-as dori un sistem asemanator ca cel care se foloseste pe aici, unde aerul viciat din bai si bucatarie este evacuat afara, insa sistemul de tubulatura este total inclus in centrala..
Scuze dar aici nu am inteles.. Deci este cu recuperare de caldura sau fara?! Posted Image

Edited by andreilesan, 01 September 2016 - 13:09.


#92
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View PostSD_SALLY78, on 01 septembrie 2016 - 09:18, said:

[...] Eu mi-as dori un sistem asemanator ca cel care se foloseste pe aici, unde aerul viciat din bai si bucatarie este evacuat afara, insa sistemul de tubulatura este total inclus in centrala
[...]

Te referi la un sistem de incalzire cu circulatie fortata a aerului?!?

#93
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View PostDIY, on 01 septembrie 2016 - 20:32, said:

Te referi la un sistem de incalzire cu circulatie fortata a aerului?!?
nu... ma refer la un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura, aprox. ca si cel ofertat (Vents VUT 300H) doar ca as fi vrut tubulatura si pt baie, pt preluarea aerului viciat ...
Ideea e ca sunt in cautari, asa ca sunt deschis la orice sugestii Posted Image

#94
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
In mod normal, schimbatorul de caldura al unui recuperator de cladura (HRV - Heat Recovery Ventilator) nu rezista prea mult timp intr-un mediu umed. De aceea nu se integreaza si tubulaturile de exhaustare, de la baie.
Ceea ce poti folosi, in cazul in care doresti sa incluzi si baile, este un recuperator de energie (ERV - Energy sau Enthalpy Recovery Ventilator) care asigura si transferul de umiditate (regasita in entalpia vaporilor de apa din aerul uscat). Deci, ca sa simplific si mai mult, acest schimbator de energie transfera atat caldura cat si umiditate. Acum sa nu-ti inchipui ca treaba asta se face prin transferarea, directa, a aerului intre cele doua circuite; interior si exterior. Asa ca nu te ingrijora, factorii contaminanti din circuitul evacuat nu sunt transferati in circuitul aerului proaspat introdus in casa. Important este ca schimbatorul de caldura al unui ERV este gandit sa aiba de-a face cu umiditatea.

Un ERV este net superior unui HRV prin aceea ca, pe timpul iernii, aerul proaspat introdus in incinta ajunge sa aiba umiditate relativa mai mare. Asta ajuta la reglarea nivelului de umiditate la interior iarna, cand aerul din incaperi este, prin definitie, uscat. Similar, vara retine parte din umiditatea din aerul proaspat inainte de a-l introduce in incinta.

Personal, desi aproape fiecare proiect de-a meu are cel putin un mod de recuperare a energiei, nu recomand cu caldura HRV-uri sau ERV-uri in aplicatii rezidentiale. Nu am avut acasa, nu am si nici nu voi avea asa ceva. Motivele pentru care gandesc asa sunt destule, dar nu voi intra acum in amanunte.
Prefer o casa bine gandita, izolata si pregatita pentru inmagazinarea energiei, astfel incat sa ma bazez pe ventilatie naturala; cuvinte mari care se refera la deschiderea geamului Posted Image si, implicit, orientarea curentilor de aer astfel incat sa satisfaca nivelul de confort interior dorit.

Spor la treaba!

#95
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostSD_SALLY78, on 31 august 2016 - 18:58, said:

...apropo.... am uitat sa mentionez un lucru foarte important, la care sunt in cautari si oferte!!
Clar, vreau sa utilizez un sistem de ventilare cu recuperare de caldura!!

Am primit o oferta de la Ec_ven cu chitul pt centrala Vents VUT 300H (stie cineva ceva de ea??)

View PostSD_SALLY78, on 01 septembrie 2016 - 21:34, said:

nu... ma refer la un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura, aprox. ca si cel ofertat (Vents VUT 300H) doar ca as fi vrut tubulatura si pt baie, pt preluarea aerului viciat ...
Ideea e ca sunt in cautari, asa ca sunt deschis la orice sugestii Posted Image
1. Ai putea sa ne prezinti ce valoare totala a pierderii de presiune a rezultat ca ar avea sistemul de ventilare si pentru ce valoare a debitului?
2. Care este bugetul in care vrei sa te incadrezi cu acest sistem de ventilare cu recupeare?
3. Exista un proiect de ventilatii sau fiecare ofertant elaboreaza cum crede dansul ca e mai bine pentru el (nu neaparat si pentru voi) si lanseaza preturi ? Ceva de genul cum e cu '"ofertarea pe mp""? Acum chiar o curiozitate personala (raspunzi doar daca doresti, ca si in restul cazurilor de altfel): in Norvegia ce contine un proiect de casa precum a voastra, ce specialitati?Posted Image

#96
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View Postandreilesan, on 02 septembrie 2016 - 06:56, said:

1. Ai putea sa ne prezinti ce valoare totala a pierderii de presiune a rezultat ca ar avea sistemul de ventilare si pentru ce valoare a debitului?
- nu stiu si habar n-am ....de aceea am cerut o oferta de la o firma specializata, pe baza proiectului casei... Sunt in cautari, pt ca sincer sa fiu, nici eu nu stiu exact ce as putea gasi pe piata si unde ...


View Postandreilesan, on 02 septembrie 2016 - 06:56, said:

2. Care este bugetul in care vrei sa te incadrezi cu acest sistem de ventilare cu recupeare?
- sa zicem 10000 RON Posted Image  max...

View Postandreilesan, on 02 septembrie 2016 - 06:56, said:

3. Exista un proiect de ventilatii sau fiecare ofertant elaboreaza cum crede dansul ca e mai bine pentru el (nu neaparat si pentru voi) si lanseaza preturi ? Ceva de genul cum e cu '"ofertarea pe mp""? Acum chiar o curiozitate personala (raspunzi doar daca doresti, ca si in restul cazurilor de altfel): in Norvegia ce contine un proiect de casa precum a voastra, ce specialitati?Posted Image
- nu am nici un proiect de ventilatii Posted Image , si nici nu stiu unde sa il gasesc pe cineva sa imi faca....cap, coada!
- si din cei doi ofertanti pe care iam rugat sa imi faca o oferta pe baza proiectului de casa, doar unul mi-a trimis oferta asta ...

"Va exemplificam prin urmatorul sistem de ventilatie cu recuperare caldura.

Nr.
Articol
Pachet ventilatie cu recuperare caldura 100 mp
Buc
Total lei TVA inclus / 4450
1
Vents VUT 300H
Centrala ventilatie cu recuperare caldura 300 mc/ora
1


Grila PVC exterior, diam=125mm
2

Tub izolat aluminiu, diam=127 mm, 10 m liniar
5
4
232 P
Teu PVC 90 grade, diam=125mm
6

Grila PVC alba interior diam=125 cu reglaj debit prin insurubare
8

Conector PVC diam=125
6

Coliere plastic 500 punga 100 buc
1


Clema/holder diam=150 mm prindere tubulatura pe perete
45


Instalatie electrica
0

Instalatie condens
0

Piese marunte
0
http://www.ventilati...e-caldura-100mp
http://www.ventilati...ts-vut-300-mini


La unele componente necesarul poate varia si de asemenea mai pot fi necesare anumite materiale/componente suplimentare."




- acu ....si eu sunt novice in domeniu si nu prea am avut tangenta cu asta... pana cand un prieten de aici, care e constructor de case de lemn, m-a "inpins" spre constructia unei case de lemn... si tot el mi-a zis ce important e sistemul de ventilatie la o casa... Eu locuiesc intr-o casa de lemn, si ne place la nebunie, insa e mai veche si nu are sistem de ventilatie, decat niste grile in rama geamului termopan....(asta am vazut-o mai nou pe la noi) insa la toate casele noi construite in ultimii ani e un "must have" acest sistem ...

#97
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View PostSD_SALLY78, on 31 august 2016 - 18:58, said:

Attachment parter-4.jpg[


1. Ofertele de ferestre si usi exterioare pe care le-am primit sunt apropiate de pret si calitate, de aceea nu reusesc sa ma decid:Posted Image

- SOFTLINE AD 70 al celor de VEKA ( sistem de profil pentacameral - coeficient de transfer termic de 1.3 W/m2*K - feronerie G-U)

Am posibilitatea sa merg insa si pe varianta Softline MD82 – sistem de profil cu 7 camere in toc si 6 in cercevea (coeficient de transfer termic de 1.0 W/m2*K, in functie de vitrajul termoizolant ales se ajunge la valoarea de 0.67 W/m2*K) - aprox. 20-30% mai scump

   - SALAMANDER bluEvolution 92 - profil cu 6 camere (feronerie Roto NT) - Coeficientul de transfer termic Uf= 1,0 W/m²K

   - REHAU Clima Design- profil cu 5 camere (feronerie G-U) - Izolare termica: Uf= 0,71 W/m²K, Uw=0,8 W/m²K


Nu e nimeni care sa ma ajute sa ma decid, care din cele trei sunt cele mai bune?Posted Image Nu ca as vrea sa am "pe cele mai bune" :Posted Image insa daca tot diferenta de pret e infirma, de ce nu...??!!

#98
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu am ales Softline 82 si sunt foarte multumita.

Eu zic sa mergi sa vezi profilul, sa inchizi si sa deschisi o fereastra dintr-un showroom si apoi sa decizi.

Despre feroneria G-U nu stiu nimic, eu am vrut neaparat Roto sau Maco.
La sticla am auzit doar pareri bune despre sticla de la CE Glass din Ungaria - deci eu am cerut sa fie din asta si cu bagheta termica.

Cat timp coeficientul de transfer termic e ~1,0 W/m2k eu zic ca e ok. In rest tine de gusturi, de forma tamplariei, de cata incredere iti inspira cine le monteaza.
La Rehau imi pare tare mic coeficientul acela ca sa pot spune 100% ca e real ... dar chiar nu am avut oferte pe Rehau. Eu am ales intre Veka si Salamander.

#99
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View Postdana84, on 02 septembrie 2016 - 09:43, said:

Eu am ales Softline 82 si sunt foarte multumita.


- nu am reusit sa iti citesc postul in intregime, poti sa imi zici daca ai poze cu tamplaria?
Merci

#100
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
@Sally, cel mai bine ..e sa mergi in showroom-uri..cum zice si Dana..si irita-i pe oamenii aia..cu tot felu de intrebari..daca e nevoie cere-le sa-ti arate si cateva lucrari..Joaca-te cu profilele..pocneste o sticla..trage de plasele de tantari..etc...Pana te decizi..Apoi incepe distractia cu culorile..glafuri..etc..

Pe de alta parte..nu inteleg graba..Tu vrei sa le platesti in avans?..Sau ce decizie tre sa iei acu..inainte sa inceapa casa?..Si eu am cerut oferte cu vreun an inainte de a incepe casa..pt a-mi face o idee de buget..insa pe parcurs..s-au mai schimbat treburile..ofertele..M-am mai documentat..am mai cautat..etc..am mai adaugat chestii noi in oferte..

Edited by manghels, 02 September 2016 - 10:28.


#101
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
vezi cu cine construiesti ca am auzit de tepe grele in Iasi la construirea caselor. daca nu ai om de baza care sa faca totul ca la carte, te umfla.

#102
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View Postandreilesan, on 02 septembrie 2016 - 06:56, said:

Apropo, cum vei termoizola placa de pe sol si planseul peste parter? Ar fi bune niste Sectiuni..

Avand in vedere ca vreau sa pun incalzire in pardoseala in toata casa, exceptand spatiul tehnic e foarte important ce izolatie voi folosi intre subsol si parter...
- de aceea... Andrei as avea nevoie, te rog, de ceva sfaturi, pt ca inca nu sunt decis ce sa folosesc si cum....Posted Image

View Postmanghels, on 02 septembrie 2016 - 10:27, said:

@Sally, cel mai bine ..e sa mergi in showroom-uri..cum zice si Dana..si irita-i pe oamenii aia..cu tot felu de intrebari..daca e nevoie cere-le sa-ti arate si cateva lucrari..Joaca-te cu profilele..pocneste o sticla..trage de plasele de tantari..etc...Pana te decizi..Apoi incepe distractia cu culorile..glafuri..etc..

Pe de alta parte..nu inteleg graba..Tu vrei sa le platesti in avans?..Sau ce decizie tre sa iei acu..inainte sa inceapa casa?..Si eu am cerut oferte cu vreun an inainte de a incepe casa..pt a-mi face o idee de buget..insa pe parcurs..s-au mai schimbat treburile..ofertele..M-am mai documentat..am mai cautat..etc..am mai adaugat chestii noi in oferte..
  - exact ala stadiul asta sunt si eu acum.... La anul in iunie, voi incepe constructia, pana atunci ma documentez si cer oferte de pret, ca sa imi fac o idee despre buget, de unde pot rupe sau pana unde pot sa ma ridic cu pretul....Posted Image
- in legatura cu graba, de principiu, cei de la Prestarea din IASI, cu Veka Softline 82 imi cer undeva la 2 luni timp de executie. Iar eu pe 1 aug. as vrea sa stabilesc termenul de livrare al casei...prefabricate! Deci undeva la 2 luni sa fac subsolul. Incerc sa stabilesc prin telefon si cu ajutorul unui cumatru sa acontez si sa fac contractele, ca atunci cand ma mut definitiv in Ro (1 iunie ) sa demarez constructia efectiv...Posted Image

#103
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postandreim77, on 02 septembrie 2016 - 10:31, said:

vezi cu cine construiesti ca am auzit de tepe grele in Iasi la construirea caselor. daca nu ai om de baza care sa faca totul ca la carte, te umfla.

tepe se iau oriunde...daca nu-i destula implicare si antentie..Insa avand in vedere..ca banii ii primeste dupa receptia unei etape...ar trebui sa scada interesul pt tepe..cel putin in cazul meu.

#104
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostSD_SALLY78, on 02 septembrie 2016 - 08:59, said:

- nu stiu si habar n-am ....de aceea am cerut o oferta de la o firma specializata, pe baza proiectului casei... Sunt in cautari, pt ca sincer sa fiu, nici eu nu stiu exact ce as putea gasi pe piata si unde ...
Dragilor, nu este bine asa din punctul meu de vedere. Firma specializata face oferte comerciale cu zecile pe zi si toate gratuite. In unele domenii se spune ca consultatiile se impart in doua mari categorii : Bune sau Gratuite. Firma specializata are niste sabloane/clisee si acolo sunt solutii acoperitoare, nicidecum personalizate sau optimizate. Adica eu lansez pretul ofertei de 100 lei (din care am profit poate 50lei) daca se prinde ceva bine, dar nu - nu, dar din 100 de oferte tot 15 se '"prind'"..
Eu zic sa cauti un proiectant in zona (poate chiar iti recomanda arhitectul pe cineva din echipa dansului) pe partea de ventilatii sa discuti cu dansul toate aspectele dorite (adica sa intocmesti o Tema de proiect), iar dansul sa elaboreze cea mai buna varianta pentru exigentele din Tema. Cu proiectul mulat exact pe situatia voastra si lista de echipamente si materiale incepi sa lansezi cereri de oferte, adica indiferent cati ofertanti vor fi si pe ce marci nu ai '"merge'" - rezultatul final trebuie sa fie cel ce este specificat in proiect, adica cel scontat si nicidecum altfel. Asa vad eu lucrurile.

View PostSD_SALLY78, on 02 septembrie 2016 - 08:59, said:

- sa zicem 10000 RON Posted Image  max...
Din punctul meu de vedere este prea putin. Ori faci etapizat adica investesti in reteaua din casa si cu posibilitatea in timp cand mai faci rost de bani sa achizitionezi si centrala de ventilatie, ori renunti la idee si aerisesti manual prin deschiderea geamurilor.  Scriu asta caci doar centralele de ventilare de care m-am interesat eu pentru locuinte (si care au referinte bune) erau peste 2 kEuro.

View PostSD_SALLY78, on 02 septembrie 2016 - 08:59, said:

- nu am nici un proiect de ventilatii Posted Image , si nici nu stiu unde sa il gasesc pe cineva sa imi faca....cap, coada!
Daca e vorba de doar acel buget - eu as renunta  si as investi banii in altceva.. Dar d-ta poti sa mai cauti, sa mai incerci.. ca poate eu nu am dreptate.
Posted Image

View PostSD_SALLY78, on 02 septembrie 2016 - 10:38, said:

Avand in vedere ca vreau sa pun incalzire in pardoseala in toata casa, exceptand spatiul tehnic e foarte important ce izolatie voi folosi intre subsol si parter...
- de aceea... Andrei as avea nevoie, te rog, de ceva sfaturi, pt ca inca nu sunt decis ce sa folosesc si cum....Posted Image
Voi incerca in masura timpului disponibil care este si la mine limitat, dar fii si d-ta mai cooperant. Daca cer detalii sau sectiuni - nu le fac doar ca sa-mi maresc numarul de posturi de pe forum.Posted Image

#105
iordanici

iordanici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2009
Hello,

Pentru un acoperis cu structura: capriori, folie anticondens, leat, contra-leat, sindrila, imi poate spune si mie cineva daca fasiile de folie anticondens trebuie 'lipite' intre ele cu banda (autoadeziva)? Pe lungime, evident. Panta acoperisului va fi de cca 55 grade, pod simplu, fara mansarda
Am gasit diferite marci de banda (in caz ca e strict necesar sa punem asa ceva). Folia folosita este Delta Vent N.
A folosit cineva acest produs  http://www.dedeman.r...eagra/p/5007777 ?
Am mai gasit si www.construct-online.ro/accesorii-folii-sub-acoperis/676-fakro-euroband-w.html, cea de la Delta e f. scumpa.
Multumesc

Edited by iordanici, 05 October 2016 - 11:55.


#106
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Teoretic da. Practic e de dorit.
Dacă suprapui b membrana, cam 10-15 cm, și învelitoarea este montat bine, nu ai nevoie de banda.
De ce? Dacă învelitoarea nu este montata bine și ai infiltratii, banda ai nu te salvează, pentru c membrana oricum e sita de l cat cuie trece prin ea.
Membrana e e protejeze împotriva umezelii de la condens și atât. Și acolo nu ai parau de apa sa'si facă loc pe la îmbinări. Dacă îmbinarea e cum am spus, măcar 10cm. Ca dacă vrei s faci economie și l pui l mustata..

#107
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006
Buna,
am ajuns la stadiul proiectului DTDE al casei. La aceste desene ar trebui, daca dau acceptul sa fie, cele de executie...
Daca aveti ceva pareri sau credeti ca ceva nu este in ordine, va rog sa imi spuneti...

Imi cer scuze ca nu am mai fost activ pe acest topic deschis de mine, insa am fost mai mult decat ocupat....cu niste detalii, pe care le voi spune , poate mai tarziu....
Am ...mai multe decizii pe care deja le-am luat fara sa cer parerea, insa poate am gresit, .....poate nu, insa vreau sa aud si o parere pertinenta de la voi.

Multumesc,

Ce nu imi place si se va schimba este pergola din stanga casei.... si ar mai fi cateva detalii...
Aaa.... si s-a uitat sa se reprezinte usa de la dormitorul matrimonial.

Intrebari...:)
Cum am mai spus din spatiul tehnic de va intra la subsol, nu e reprezentat in aceste desene, insa as avea nevoie de ceva pareri despre structurarea lui ....(avand in vedere ca va fi o structura de lemn)...

Multumesc

Attached Files



#108
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Cand ai zis de firme din Bacau eram aproape sigur ca e vorba de cei de la Ecokit. Cei din Suceava care erau?(eventual pe PM)

Poate cand o sa vina suprastructura ma primesti in vizita pe santier. Vreau si eu sa construiesc pe viitor pe langa Iasi, si imi doresc cam acelasi lucru. Structura prefabricata de lemn, izolatie cat mai buna, ventilatie cu recuperare de caldura(poate chiar pompa de caldura).

Din ce vad, sarpanta e pe ferme(care probabil descarca doar pe peretii perimetrali, dar trebuie sa verifici cu producatorul) asa ca nu esti 100% conditionat sa ai corespondenta intre peretii de la parter cu cei de la subsol.Totusi ar fi recomandat sa ai macar grinda.
Daca subsolul este partial, ai grija sa faci racordarea fundatiilor in trepte.
Ai studiu geo? Pe langa Iasi terenurile de fundare sunt destul de proaste si e posibil sa ai parte de pamanturi sensibile la umezire, ceea ce te obliga la fundatii adanci sau subsol/demisol pe toata suprafata casei.
Certificat de urbanism, avize, proiect de autorizare ai? Te vor incurca mult ca timp astea, asa ca fa-le din timp.

In ce zona construiesti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate