Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Casa de lemn parter + subsol partial - IASI

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#109
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

 andbozo, on 28 februarie 2017 - 15:46, said:

Cand ai zis de firme din Bacau eram aproape sigur ca e vorba de cei de la Ecokit. Cei din Suceava care erau?(eventual pe PM)
- Transval

 andbozo, on 28 februarie 2017 - 15:46, said:

Poate cand o sa vina suprastructura ma primesti in vizita pe santier. Vreau si eu sa construiesc pe viitor pe langa Iasi, si imi doresc cam acelasi lucru. Structura prefabricata de lemn, izolatie cat mai buna, ventilatie cu recuperare de caldura(poate chiar pompa de caldura).
- chiar te rog sa ma vizitezi. Structura va veni de pe 15 Aug, eu incep subsolul pe 15 iunie...

 andbozo, on 28 februarie 2017 - 15:46, said:

Din ce vad, sarpanta e pe ferme(care probabil descarca doar pe peretii perimetrali, dar trebuie sa verifici cu producatorul) asa ca nu esti 100% conditionat sa ai corespondenta intre peretii de la parter cu cei de la subsol.Totusi ar fi recomandat sa ai macar grinda.
Daca subsolul este partial, ai grija sa faci racordarea fundatiilor in trepte.
- nu inteleg ce vrei sa spui.. :(

 andbozo, on 28 februarie 2017 - 15:46, said:

Ai studiu geo? Pe langa Iasi terenurile de fundare sunt destul de proaste si e posibil sa ai parte de pamanturi sensibile la umezire, ceea ce te obliga la fundatii adanci sau subsol/demisol pe toata suprafata casei.
Certificat de urbanism, avize, proiect de autorizare ai? Te vor incurca mult ca timp astea, asa ca fa-le din timp.
- am CU..am avizele...saptamana asta depun de autorizare. sper sa pot trage utilitatile pana in iunie....

 andbozo, on 28 februarie 2017 - 15:46, said:

In ce zona construiesti?
- Lunca Cetatuii...

#110
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Daca ai subsol partial trebuiesc respectate anumite conditii la realizarea fundatiilor.
Extras din Normativul de fundatii: NP112:

Quote

II.7.7.6 Racordarea în trepte a fundaţiilor având cote de fundare diferite
(1) Racordarea în trepte a fundaţiilor este necesară în următoarele situaţii:
a) amplasament pe terenuri în pantă sau cu stratificaţie înclinată;
B) clădiri cu subsol parţial;
c) intersecţii de fundaţii având cote de fundare diferite (exemplu fundaţie perete exterior – fundaţie perete interior etc.).
(2) Se recomandă respectarea următoarelor condiţii (Fig. II.36):
a) racordarea între cotele de fundare diferite să se realizeze în trepte;
B) linia de pantă a treptelor să respecte condiţia tg α 0,65;
c) înălţimea treptelor se limitează la 0,50 m în pamanturi necoezive, respectiv 0,70 m în pamanturi coezive;
d) cota superioară a blocului de fundaţie se păstrează la acelaşi nivel pe cel puţin întreaga lungime a zonei de racordare.

Sub peretii structurali de la parter, trebuie sa ai si la subsol pereti, sau macar grinda. Proiectantul care se ocupa de documentatie cu siguranta va tine cont de acest lucru.
Cand finalizeaza planurile de arhitectura/fundatii le poti pune aici si le mai discutam daca o sa fie cazul.

#111
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,534
  • Înscris: 30.01.2008

 SD_SALLY78, on 18 martie 2016 - 14:42, said:

Salutare tuturor,

   dupa ce am citit indelung multe din posturile acestui forum, am zis ca a venit momentul in care sa cer ajutor si pareri despre contructia unei case pe care o programez sa o ridic undeva la inceputul anului viitor ori cel tarziu  2018 ...


Foto casa lemn Iasi ( e in Bucium,are vreo 7-8 ani si sta ff bine si azi) :

Attached Files


Edited by Daco_Get, 01 March 2017 - 10:31.


#112
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

 Daco_Get, on 01 martie 2017 - 10:30, said:

Foto casa lemn Iasi ( e in Bucium,are vreo 7-8 ani si sta ff bine si azi) :
- arata superb... Cu cine ai construit? Ai sistem de ventilatie, sau cum ai rezolvat problema asta....??
Multumesc!

#113
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,534
  • Înscris: 30.01.2008
Nu am construit eu .Am participat cu... privirea ....la construire ( 45 de zile a durat) . Doar am incalzit-o :).

Am pus pozele pentru colegul cu casa de lemn sa prinda curaj .

 SD_SALLY78, on 01 martie 2017 - 21:35, said:

Ai sistem de ventilatie, sau cum ai rezolvat problema asta....??
Multumesc!
Nu are sistem de ventilatie cu recuperare  ,are IPAT la parter si radiatoare la etaj din pacate .

#114
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006
Buna seara,

inca nu am primit proiectul de structura pt subsol si pentru autorizare (seriozitatea arhitectului meu) Posted Image
Am primit insa in schimb proiectul de accept structura de la Ecokit. Cert e ca am dat deja acceptul, in caz ca cineva observa vre-o greseala. Insa inca mai pot remedia, proiectul nu este in lucru, pana in luna iunie.
- am atasat de asemenea desenul IPAT care va fi executat de catre Magnum Heating. Am "batut palma" cu aceasta firma, fara sa stiu prea multe despre ei (doar ce am citit si am vazut pe net), insa dupa discutiile telefonice si oferta facuta am decis sa "merg pe mana lor", chiar daca sunt la inceput de drum in Romania.
Daca cineva stie mai multe despre aceasta firma....sunt ochi si urechi Posted Image

O seara faina!

...caut in continuare un sistem de ventilare cu recuperare de caldura "nici prea, prea....nici foarte, foarte" Posted Image

Multam'

desenul IPAT....Posted Image

Attached Files



#115
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
1. eu ti-am mai spus odata dar nu ai inteles...ce sa vedem pe mazgaliturile alea de zici ca sunt facute de unul care acum incepe sa deseneze in autocad?
Sa ne dam cu parerea referitor la ce? La dimensiunea creionului folosit? Nu ai nici un detaliu pe plansa, nici o sectiune de material, nimic...ti-am mai zis si iti repet cere (daca nu ai deja) detalii de cum vor fi realizati peretii (straturi), modalitati de prindere de fundatie, intre ele etc...asta nu e desen de executie.
2. cum s-a calculat necesarul termic pentru IPAT? te-a intrebat cineva cum vei termoizola placa, peretii dar acoperisul? sau ce tamplarie pui? sau s-a mers pe 50W/mp? te intreb ca sa iti dai seama cat de seriosi sunt cei care ti-au ofertat IPAT-ul.

LE: Pana sa ne raspunzi tu am intrat pe site si mi-am raspuns singur...dar oare tu stii raspunsurile la intrebarile mele?
Concluzii:
- Tamplaria propusa de ei,cea de la Rehau, este dintr-o categorie energetica inferioara (clasa B) ... poti intra pe topicul asta ce ceri informatii despre tamplaria propusa.
- Nu prea ma incanta sectiunea planseului dintre etaje in sensul in care se vor auzi pasii celui care umbla la etaj si mai rau vor crapa toate imbinarile rigipsului de pe tavan....crede-ma am trecut prin asta...
- Nu ma incanta sectiunea peretilor interiori portanti...pentru ca ai o structura din lemn de 150x45 si vata de 100...pai cum sta vata aia in peretele ala? mai mult decat atat peretii interiori portanti nu sunt contravantuiti (nu mai ai placa de OSB macar pe o fata care sa ii lege)
- La peretii exteriori consider ca ar trebui un OSB ceva mai gros...dar daca ei spun ca e ok cu OSB de 12 mm ce sa mai zic...

#116
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006
- nici nu am desen de executie... el va fi facut de Ecokit si il voi primi doar la aducerea structurii...pe santier! Asta e politica lor, insa am prieteni care au facut cu ei, au o experienta vasta si nu cred ca isi "bat joc" de calculul structurii... Acceptul a fost dat de mine la cotatia camerelelor si desenele de ansamblu...
Esti un pic acid...da na, fiecare e liber sa se exprime cum vrea...
Mai aveai oleac' si ma luai la bataie... :)


     - pentru curiozitatea ta, nu stiu cum au calculat necesarul termic pentru IPAT, insa inainte de a face proiectul IPAT am discutat ca voi izola cu extrudat de 5cm sub placa si peste placa (sub IPAT)... In acoperis voi avea izolatie de 300mm vata minerala Knauf Ecose, iar in pereti la fel.... Termosistem pe exterior va fi vata bazaltica 10cm de la Sto.ro


Nu ai citit topicul meu.... am spus ca voi pune tamplarie Veka Softline 70 cu feronerie G-U Germania....!!


- inca odata ma repet (nu ai citit topicul....) Casa va fi doar parter, ce indrugi tu sectiunea planseului...?? Structura peretilor de 150X45 va avea vata de 150mm, asta e la mintea cucosului...
- Peretii interiori vor fi contravantuiti cu OSB de 10mm...

Multumesc de sfaturi ...:(

#117
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Da am fost un pic acid pentru ca nu inteleg cum puteti da bani pe fantasme !!! dar na, fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii lui... Citesc mai multe topice...nu am cum sa tin minte particularitatile de la fiecare in parte...tu ai postat 3 poze si ne-ai cerut sa ne dam cu parerea...din lipsa informatiilor puse la dispozitie de tine am intrat pe site-ul producatorului si am comentat ce am gasit pe acolo...faza cu vata de 10 cm in peretii de 15 e scrisa pe site, nu am inventat-o eu :)
Faptul ca ai raspuns la jurnal dupa 10 zile de cand ti-am scris arata cat esti de interesat sa te informezi cu privire la produsul cumparat :)

#118
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
@SD_SALLY78:
Tu chiar aici stai?
http://images.boomsb...alesund-jpg.jpg
Nu cred ca este prea cald, dar sint convins ca este superb Posted Image
Trebuie sa ai motive serioase se te intorci aici....

si ontopic: Ne poti spune si noua pretul la care ai batut palma cu cei de la Ecokit?

Edited by mmmgigi, 28 March 2017 - 08:56.


#119
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Ceva noutati? Ai dat drumul al constructie?

#120
inTRANcA

inTRANcA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.02.2010
Salut,

Casa asta e cumva HEV 1 facuta cu Ecokit ce apare si pe site-ul lor?

Multumesc,

 Daco_Get, on 01 martie 2017 - 10:30, said:

Foto casa lemn Iasi ( e in Bucium,are vreo 7-8 ani si sta ff bine si azi) :

Si eu sunt interesat de o casa pe structura pe lemn si am vizitat recent o casa de genul asta in Iasi si arata foarte bine.

Video cu ridicarea casei aici [ https://player.vimeo.com/video/218011008 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by inTRANcA, 11 July 2017 - 08:51.


#121
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,534
  • Înscris: 30.01.2008

 inTRANcA, on 11 iulie 2017 - 08:47, said:

Salut,

Casa asta e cumva HEV 1 facuta cu Ecokit ce apare si pe site-ul lor?

Multumesc,



Si eu sunt interesat de o casa pe structura pe lemn si am vizitat recent o casa de genul asta in Iasi si arata foarte bine.

Video cu ridicarea casei aici [ https://player.vimeo.com/video/218011008 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu, nu e vorba de aia din poza .

#122
inTRANcA

inTRANcA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.02.2010
Salut,

Va rog sa imi recomandati si mie un Arhitect din Iasi.

Multumesc

#123
andreea_pintilie

andreea_pintilie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.08.2017
Ceva impresii dupa terminarea casei? Multumim!

#124
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
ai terminât casa ?cum a iesit?
ceva poze...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate