Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa de lemn parter + subsol partial - IASI

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#1
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006
Salutare tuturor,

   dupa ce am citit indelung multe din posturile acestui forum, am zis ca a venit momentul in care sa cer ajutor si pareri despre contructia unei case pe care o programez sa o ridic undeva la inceputul anului viitor ori cel tarziu  2018 ...
- in prezent locuiesc in Norvegia  de peste 8 ani si planuim sa ne reintorcem acasa (la Iasi) din mai multe motive... Avem 2 copii mici nascuti aici, iar  fata face 4 ani anul acesta, iar noi am decis ca am vrea sa inceapa scoala in Romania.... - dar asta e alta poveste Posted Image  -
- faptul ca am trait atata timp aici si am locuit intr-o casa de lemn, ma face sa imi doresc acelasi comfort si la viitoarea casuta pe care planuim sa o construim in Iasi.
- dupa indelungi cautari si discutii intre noi, am decis sa facem o casa doar pe un singur nivel, insa "musai" vrem un subsol partial (avem aici si stim cat de mult te ajuta sa economisesti spatiul vital in "casa propriu-zisa").  Am vrea sa putem avea subsol: camera centralei (pe peleti), insta as dori sa pun in paralel si o centrala pe gaz -"in case off", sa fie un spatiu - spalator (cum au aici) - cu masina de spalat rufe, uscator automat si o chiuveta pt clatit diverse..., restul spatiului sa il compartimentez eu pt diverse magazii si o pivnita...
Vreau sa mentionez ca preconizez sa fac subsol doar sub bucatarie, spatiul tehnic si living... iar intrarea in subsol va fi prin spatiul tehnic..

Compartimentarea proiectului atasat imi place si ne satisface toate nevoile, iar cei 125m2 utili (145m2 - supraf. desfasurata), mi se par mai mult decat ajuns pt o familie de 4 persoane... Proiectul si schita nu este defintiv, urmand ca abia la vara, cand voi ajunge in tara sa merg la un proiectant sa facem proiectul final...
Am contactat cateva firme de constructii case de lemn la rosu (pe baza schitei si proiectului gasit online) si am primit diferite oferte (intre 150 - 200 euro m2), insa ar trebui sa fac eu temelia si subsolul..., deasemenea si finisajele...
- neavand experienta in constructii de la zero (sunt ing. mecanic Posted Image inså pricep repede si vreau doar sa evit cheltuielile inutile si sa reduc pe cat posibil pierderile...) as dori pareri si oferte pt constructia temeliei si subsolului, avand in vedere ca vor sustine o casa de lemn si nu una de caramida pe cadre...
- mentionez ca am sa pun semineu in colt drepta-jos al livingului cu evacuare intru-un cos dublu (exterior) de la Schiedel (o cale pt centrala si una pt semine)

Datorita amplasarii terenului pe care il detin (intrarea in casa va fi spre nord Posted Image )

- orice parere si sfat privind constructia casei (firme, materiale, pers. fizice - constructori) este binevenit... urmand  daca discutie degenereaza sa le aprofundam Posted Image

- nu sunt genul de persoana care asteapta "sa i se dea mura-n-gura" degeaba Posted Image  insa sunt deschis la orice discutie si idee venita din partea oricui vrea sa o impartaseasca ...

Sper ca nu am vb prea mult de la inceput! Posted Image
Multumesc!

Attached Files



#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ce vrei tu din lemn ca lumea e mai scump decat caramida si beton. Cel putin in Ro.

#3
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Planul pe care l-ai atasat dumneata se poate realiza doar in varianta cadrelor de beton (nu zidarie portanta)....deshiderile sunt prea mari ca sa poata fi facuta pe lemn.
Daca insisti pe o casa de lemn va trebui sa faci unele compromisuri.
Referitor strict la plan... Eu unul nu as face cele 3 usi de iesire din dormitor afara...
Ai zis ca intrarea va fi pe nord...obligatoriu as face windfang.
Nu stiu daca in spatiul ala prevazut pentru CT e loc suficient pentru a face si scara spre subsol si sa iti ramana loc si de centrala pe gaz...
PS: Pot sa va recomand un arhitect bun din Iasi daca sunteti interesat.

#4
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View Postoverseas, on 18 martie 2016 - 14:51, said:

Ce vrei tu din lemn ca lumea e mai scump decat caramida si beton. Cel putin in Ro.

de ce zici asta, eu ma gandesc chiar si in ideaa de a cheltui aceiasi bani, ca pt contructia uneia similare de caramida, tot voi voi avea un confort termic mai bun  si cheltuieli mai reduse anual...??!!

#5
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Nu lemnul si nici caramida nu izoleaza, izolatia izoleaza, de aia se si numeste asa. :)

#6
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Sper sa nu mi-o iei in nume de rau dar mie unul nu-mi place deloc acea casa din pozele prezentate de tine. E urata cu spume. Parca e dintr-o alta epoca.

#7
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View Postashtefan, on 18 martie 2016 - 15:22, said:

Sper sa nu mi-o iei in nume de rau dar mie unul nu-mi place deloc acea casa din pozele prezentate de tine. E urata cu spume. Parca e dintr-o alta epoca.

- gusturile nu se discuta....Posted Image  Nu fac casa, ca sa le placa neaparat la vecini...Posted Image

Edited by SD_SALLY78, 18 March 2016 - 15:36.


#8
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu am luat in calcul grinzile de tip Gulam pentru ca sunt foarte scumpe.... Vei avea nevoie si de un acoperis realizat din ferme de lemn tot cu acest tip de grinzi.
Eu stiu un arhitect bun. Traind mai mult timp afara am crezul ca v-ati invatat lectia... vorba unui coleg: "Gratis nu exista, ieftin nu e rezista."

Edited by brawnie, 18 March 2016 - 15:35.


#9
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View Postbrawnie, on 18 martie 2016 - 15:34, said:

Nu am luat in calcul grinzile de tip Gulam pentru ca sunt foarte scumpe.... Vei avea nevoie si de un acoperis realizat din ferme de lemn tot cu acest tip de grinzi.
Eu stiu un arhitect bun. Traind mai mult timp afara am crezul ca v-ati invatat lectia... vorba unui coleg: "Gratis nu exista, ieftin nu e rezista."

- nici nu am spus ca vreau ceva gratis, insa stiu ce vreau si stiu pe unde se situeaza preturile (cand am spus ok la pret - o spun in cunostinta de cauza - pt ca si lor le e usor sa ceara - iar asta o spun din proprie exp....

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Planul casei mi se pare fain, practic.
Lemnul de buna calitate e f. scump si nu ti-l lucreaza multi bine.

#11
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006

View PostSD_SALLY78, on 18 martie 2016 - 15:30, said:

- gusturile nu se discuta....Posted Image  Nu fac casa, ca sa le placa neaparat la vecini...Posted Image

Asta asa e. Dar exteriorul seamana cu al caselor de protocol de pe litoral de pe vremea lui Ceausescu. E clar ca omul a fost un vizionar:))

#12
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View Postashtefan, on 18 martie 2016 - 16:16, said:

Asta asa e. Dar exteriorul seamana cu al caselor de protocol de pe litoral de pe vremea lui Ceausescu. E clar ca omul a fost un vizionar:))

- mi-a placut asta Posted Image  
Cert e ca imi place compartimentarea interioara, nici la sotie nu ii place exteriorul.... Daca as reusi la compartimentarea interioara sa ii ofer alt exterior, poate alt acoperis ??!!! Insa stiu ca imi voi creste costruire, cu un acoperis clasic....
Nici nu stiu ce sa zic...

Sunt deschis la opinii Posted Image Posted Image

Edited by SD_SALLY78, 18 March 2016 - 16:47.


#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Zic sa va gîndiți bine dacă chiar vreți subsol, mai ales unul cu intrare tip chepeng. Costul unui metru pătrat de subsol e mai mare decît al metrului pătrat de construcție supraterană pe parter. Ieșiți mai bine dacă faceți o extensie a casei pentru depozitare. Ușurința de utilizare e si ea cu totul alta.

#14
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View Postbrawnie, on 18 martie 2016 - 15:02, said:

Planul pe care l-ai atasat dumneata se poate realiza doar in varianta cadrelor de beton (nu zidarie portanta)....deshiderile sunt prea mari ca sa poata fi facuta pe lemn.
- Grinzile stratificate de tip GLULAM, folosite in cazul zonelor cu deschideri mari ...Posted Image
Daca insisti pe o casa de lemn va trebui sa faci unele compromisuri.
-  care...???
Referitor strict la plan... Eu unul nu as face cele 3 usi de iesire din dormitor afara...
- sunt de acord si eu ma gandeam la asta...Posted Image
Ai zis ca intrarea va fi pe nord...obligatoriu as face windfang.
- nu vrea sotia...Posted Image
Nu stiu daca in spatiul ala prevazut pentru CT e loc suficient pentru a face si scara spre subsol si sa iti ramana loc si de centrala pe gaz...
- spatial ala va fi prevazut doar pt scara spre subsol si spre iesirea in exterior. Centrala pe gaz, ma gandeam sa o pun tot la subsol in camera centralei - ar fi si mai usor pt racorduri si toate alea....
PS: Pot sa va recomand un arhitect bun din Iasi daca sunteti interesat.
- astept propuneri, multumesc!

Edited by SD_SALLY78, 18 March 2016 - 16:55.


#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
o sumă... de plecare...aşa orientativ?

#16
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
casa de lemn la rosu nu exista ci poate la verde, ca sa incep umoristic
daca e de lemn instalatia electrica va fi mai scumpa fata de caramida (tuburi metalice de protectie) si s-ar putea sa-ti trebuiasca paratrasnet (mai mult ca sigur)

#17
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Nu doar copexuri metalice, ci si dozele (nu poti pune doze de-alea de se ingroapa in zidarie), prizele si intrerupatoarele.

#18
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View Postsarac.lipit, on 18 martie 2016 - 16:57, said:

o sumă... de plecare...aşa orientativ?

- 50000 euro - insa se poate suplimenta Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate