Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4669 replies to this topic

#4231
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 03.05.2020
te programezi aici https://www.ustravel...entschedule.asp in functie de datele disponibile

poti reprograma (nu stiu conditiile la virgula) fara a pierde taxa.

#4232
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
Buna seara tuturor, am si eu cateva nelamuriri legate de viza pt America. Deci treaba sta cam asa, eu ma aflu in Germania de 5 luni,de 3luni muncesc cu contract de munca, si undeva prin august-septembrie 2022 as vrea sa fac o vacanta prin SUA de 3-4 saptamani. Inainte de a ajunge in Germania nu am mai lucrat niciodata.

Trebuie sa ma intorc in Romania pe la inceputul anului viitor pentru a rezolva niste probleme(2 saptamani), in timpul asta o sa imi fac si pasaport pentru ca momentan nu am, cum se procedeaza mai exact cu obtinerea vizei, adica in mare cam stiu pasii, dar as fi recunoscator daca mi-ati putea explica ca la prosti tot ce trebuie sa fac:))

Stiu ceva de un interviu la care te cheama daca iti accepta cererea online sau ceva de genul asta, daca s-ar nimeri sa ma cheme la interviu in perioada in care eu sunt in Ro ar fii o problema sa dau interviul ala efectiv din Romania? Deoarece nu prea ma descurc cu limba germana si mi-ar fi cam greu sa fac demersurile aici.

Si ar mai fi o chestie care ma framanta, care ar fi sansele sa acorde o viza de turist in conditiile in care am 21 de ani, nu am nicio proprietate pe numele meu, niciun bun semnificativ sau alte cele?

Engleza o vorbesc dar nu foarte fluent, in sensul ca ma exprim foarte bine dar am probleme cand trebuie sa inteleg ce zice persoana cu care interactionez

Va multumesc pentru viitoarele raspunsuri!!

#4233
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 18.06.2017
Inainte de a te programa la interviu trebuie sa completezi un formular si sa platesti o taxa de vreo ~$100, gasesti mai multe detalii pe site-ul ambasadei.
E destul de stufos si trebuie sa faci si o poza dupa anumite standarde.

La interviu, cel putin la cea din Bucuresti de la Baneasa, treci printr-un filtru la intrare, ca la aeroport, lasi toate chestiile acolo, apoi mergi intr-o zona de asteptare unde sunt mai multe ghisee.
Acolo te va striga la un ghiseu si are loc efectiv interviul.
Nu cred ca proprietatea este motiv eliminatoriu insa este considerat un mare plus sa ai motive pentru care sa te intorci de acolo (job, proprietati, relatii bune cu rudele/prietenii, etc).
Banuiesc ca ei nu au chef sa ofere vize celor care au de gand sa ramana ilegal pe acolo.
Singurul sfat este sa fii sincer cu functionarul, raspunde la orice intrebari iti pune, unde nu stii sa raspunzi in engleza, ii raspunzi in romana ca stie.

A, si apuca-te de platit taxa, si de compltat formularul inainte sa vii incoace, sau in prima zi ca sa ai surprize unde prima zi disponibila pentru interviu sa fie dupa ce pleci de aici.

Bafta

#4234
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 23.12.2015
Ia ce a spus robert23mg ti-as sugera sa iei cu tine si contractul de munca ca sa-l arati la ambasada. Daca e pe termen nelimitat sau pe o perioada suficient de mare dupa ce vizita in SUA se termina (ca sa nu ridice suspiciunea ca-ti cauti de munca pe acolo) si daca nu e pe salariu minim din Germania ai sanse sa obtii viza. De asemenea ar ajuta daca ai mai fost in tari unde e necesara viza (in SUA ar fi un mare bonus) si te-ai intors. In general mergi cu orice documente care ar arata ca ai toate motivele sa te intorci.

#4235
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 07.11.2006
Parerea mea sincera este ca sa-ti revizuiesti variantele de calatorie,pandemia nu a fost eradicata si nici nu este preconizat anul 2022 pentru a scapa.Vezi cum au decurs anul asta focarele de boala.Azi e cod verde,maine galben,apoi iar verde si dupa aia direct rosu.

#4236
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Parca e cam nasol cu vizele catre SUA acum  chit ca ai si o chemare de la cineva care locuieste acolo.

#4237
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Stai linistit ca in Germania nu au aia nevoie de nicio hartie sa stie unde muncesti, ce taxe platesti la stat, unde locuiesti si de cate ori te duci la lidl intr-o saptamana.

Evident te duci la interview la ambasada in tara in care muncesti si traiesti.

Eu zic ca nu primesti niciun fel de viza cu istoric de munca sub 1 an. Azvarli banii de viza (peste 150 de euro nu 100 de parai cum zice colegul de mai sus) pe geam.

Edited by Groot, 13 September 2021 - 08:34.


#4238
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postsilvyu_1987, on 13 septembrie 2021 - 08:31, said:

  chit ca ai si o chemare de la cineva care locuieste acolo.

Pai asta nu e neaparat un avantaj, ba dimpotriva.
Pe ei ii intereseaza sa nu ramai pe capul lor pe acolo, ori faptul ca ai rude/cunoscuti acolo nu e neaparat de bine.
Din ce am vazut cel mai usor iau viza cei care au un istoric foarte mare de calatorii/tari vizitate, la ei e clar ca vor doar sa se plimbe (nu sa ramana pe acolo) si ca au si bani. Nici nu ii mai intreaba aproape nimic.

Edited by axisborn, 13 September 2021 - 12:51.


#4239
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 12.12.2006
Ii intereseaza sa nu ramai si sa nu lucrezi ilegal.

#4240
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postmdt, on 13 septembrie 2021 - 13:00, said:

Ii intereseaza sa nu ramai si sa nu lucrezi ilegal.

Cam asta, pe langa faptul de a nu fi un potential risc.

#4241
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009

View Postrobertbv1414, on 12 septembrie 2021 - 20:30, said:

Buna seara tuturor, am si eu cateva nelamuriri legate de viza pt America. Deci treaba sta cam asa, eu ma aflu in Germania de 5 luni,de 3luni muncesc cu contract de munca, si undeva prin august-septembrie 2022 as vrea sa fac o vacanta prin SUA de 3-4 saptamani. Inainte de a ajunge in Germania nu am mai lucrat niciodata.

Trebuie sa ma intorc in Romania pe la inceputul anului viitor pentru a rezolva niste probleme(2 saptamani), in timpul asta o sa imi fac si pasaport pentru ca momentan nu am, cum se procedeaza mai exact cu obtinerea vizei, adica in mare cam stiu pasii, dar as fi recunoscator daca mi-ati putea explica ca la prosti tot ce trebuie sa fac:))

Stiu ceva de un interviu la care te cheama daca iti accepta cererea online sau ceva de genul asta, daca s-ar nimeri sa ma cheme la interviu in perioada in care eu sunt in Ro ar fii o problema sa dau interviul ala efectiv din Romania? Deoarece nu prea ma descurc cu limba germana si mi-ar fi cam greu sa fac demersurile aici.

Si ar mai fi o chestie care ma framanta, care ar fi sansele sa acorde o viza de turist in conditiile in care am 21 de ani, nu am nicio proprietate pe numele meu, niciun bun semnificativ sau alte cele?

Engleza o vorbesc dar nu foarte fluent, in sensul ca ma exprim foarte bine dar am probleme cand trebuie sa inteleg ce zice persoana cu care interactionez

Va multumesc pentru viitoarele raspunsuri!!


Așa a fost la mine, dar eu am depus actele după vreo 5 luni de când începusem lucrul in Polonia. Fără proprietăți. Și cu un istoric de călătorii dubios (vize de Iran, iraq, Liban, etc).

Completezi DS160
Plătești 160 de dolari
Te programezi
Mergi la interviu.

E important sa dai interviul unde locuiești, aka într-un consulat in Germania. Și sa ai actele de reședința făcute :)


View Postsilvyu_1987, on 13 septembrie 2021 - 08:31, said:

Parca e cam nasol cu vizele catre SUA acum  chit ca ai si o chemare de la cineva care locuieste acolo.

Nu mai exista chemare pentru vizele de non imigrant.

Edited by Lex404, 13 September 2021 - 15:24.


#4242
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 03.05.2020

View Postrobertbv1414, on 12 septembrie 2021 - 20:30, said:

Buna seara tuturor, am si eu cateva nelamuriri legate de viza pt America. Deci treaba sta cam asa, eu ma aflu in Germania de 5 luni,de 3luni muncesc cu contract de munca, si undeva prin august-septembrie 2022 as vrea sa fac o vacanta prin SUA de 3-4 saptamani. Inainte de a ajunge in Germania nu am mai lucrat niciodata.

Trebuie sa ma intorc in Romania pe la inceputul anului viitor pentru a rezolva niste probleme(2 saptamani), in timpul asta o sa imi fac si pasaport pentru ca momentan nu am, cum se procedeaza mai exact cu obtinerea vizei, adica in mare cam stiu pasii, dar as fi recunoscator daca mi-ati putea explica ca la prosti tot ce trebuie sa fac:))

Stiu ceva de un interviu la care te cheama daca iti accepta cererea online sau ceva de genul asta, daca s-ar nimeri sa ma cheme la interviu in perioada in care eu sunt in Ro ar fii o problema sa dau interviul ala efectiv din Romania? Deoarece nu prea ma descurc cu limba germana si mi-ar fi cam greu sa fac demersurile aici.

Si ar mai fi o chestie care ma framanta, care ar fi sansele sa acorde o viza de turist in conditiile in care am 21 de ani, nu am nicio proprietate pe numele meu, niciun bun semnificativ sau alte cele?

Engleza o vorbesc dar nu foarte fluent, in sensul ca ma exprim foarte bine dar am probleme cand trebuie sa inteleg ce zice persoana cu care interactionez

Va multumesc pentru viitoarele raspunsuri!!

opinia personala este ca iti irosesti banii, cel mai probabil vei primi un refuz. prea multe red flags pentru ei.

#4243
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Am o intrebare: ce scriu la "US point of contact", daca nu cunosc pe nimeni in SUA si merg pe cont propriu (nu prin agentie de turism)?
LA help acolo scrie ceva de gen "you may enter the name of the store/company/organization you plan to visit"   . Nu planuiesc in mod deosebit sa vizitez niciuna din astea, deci pun ceva asa acolo, sa fie?
O alta chestie: am multi veri indepartati prin tara  pe care nici macar nu i-am vazut la viata mea Posted Image) , unii s-ar putea sa fie prin SUA, tre' sa fac research, poate ma trezesc pe acolo ca ma intreaba de ei?

Edited by axisborn, 16 September 2021 - 22:04.


#4244
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 12.12.2006
@axisborn - si eu am veri si prieteni in State dar nu m-am dus la ei deci nu am trecut pe nimeni. Cand mi-am luat eu viza am luat-o prin/pentru serviciu si am pus la contact firma mama din US a firmei la care lucrez aici. Peste cativa ani am mers sa iau viza pt copii in scop turistic. La copii am pus primul hotel la care urma sa stam. La interviul pentru viza mea am fost intrebata de cat timp lucrez la firna respectiva, pe ce pozitie si cu ce scop merg iar apoi la cel pentru copii fata cea mare a fost intrebata ce studiaza, ce planuieste sa faca in continuare (era clasa a XII-a) si pentru ca am scris ca mergem la Walt Disney World si Universal Studios a facut niste conversatie pe tema asta, ca s-a deschis o atractie noua. Poate ne-a urmarit reactiile sau poate a fost doar small talk, nu stiu. Oricum si sotul meu avea viza de peste 10 ani, cu multiple intrari si iesiri, probabil ca nu era mare stres cu fata.

Succes!

Edited by mdt, 16 September 2021 - 22:28.


#4245
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009

View Postaxisborn, on 16 septembrie 2021 - 22:00, said:

Am o intrebare: ce scriu la "US point of contact", daca nu cunosc pe nimeni in SUA si merg pe cont propriu (nu prin agentie de turism)?
LA help acolo scrie ceva de gen "you may enter the name of the store/company/organization you plan to visit"   . Nu planuiesc in mod deosebit sa vizitez niciuna din astea, deci pun ceva asa acolo, sa fie?
O alta chestie: am multi veri indepartati prin tara  pe care nici macar nu i-am vazut la viata mea Posted Image) , unii s-ar putea sa fie prin SUA, tre' sa fac research, poate ma trezesc pe acolo ca ma intreaba de ei?


Eu am scris adresa și datele de contact al primului hotel. Și a fost ok.

Nu te întreabă nimeni de alte rude in afara de frați, părinți, soți și rudele directe ale acestora.

Am și eu “veri” de Gradul 3 sau cât o fi care stau peste viza in US dar nu ma interesează de ei. Descoperisem ca stau ilegal când i-am întrebat dacă pot sa folosesc adresa lor :lol:

Edited by Lex404, 18 September 2021 - 13:45.


#4246
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 03.05.2020
https://eu.usatoday....ban/8357843002/

USA se redeschide, fara scurtaturi prin Turcia sau Serbia

Edited by mhro, 20 September 2021 - 20:16.


#4247
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Am completat si eu DS-160...cam jalnic  site-ul, greu mai merge ,ca aspect/functionalitate  pare ca nu l-au mai schimbat de pe  vremea lui Win95 si net prin dial-up. Ma dadea afara de zor ca a expirat sesiunea la 5 minute, nu 20 de minute asa cum scrie.

Si apoi o alta chestie enervanta: pe pagina de plata scrie ca se poate plati si online, dar pe avizul de plata scrie ca se plateste doar cash, "orice alta modalitate de plata va fi respinsa". ?!
Si mai spune ca plata este valabila 12 luni. Aici nu mi-e clar, 12 luni pana cand fac programarea sau si dupa? Ca daca te amana cum au facut anul trecut trec alea 12 luni.

Edited by axisborn, 28 September 2021 - 19:34.


#4248
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,872
  • Înscris: 04.07.2010

View Postaxisborn, on 28 septembrie 2021 - 19:33, said:

... mai spune ca plata este valabila 12 luni. Aici nu mi-e clar ...

Este foarte clar. E valabilă 12 luni.
În 2001 eu am plătit taxele de viză exact pe 11 septembrie (pt. mine și nevastă-mea), și când am ajuns acasă am văzut la televizor cum au căzut blocurile gemene. Am povestit pe topicul de SUA de la Alte vacanțe în străinătate.
Evident că s-a amânat conferința cu un an, iar în 2002 ne-am dus înainte de 11 septembrie, și au fost valabile plățile. Tipul a văzut data de 11 septembrie 2001 și chiar a întrebat pe altcineva din spate "should i stop the interview?", dar i s-a răspuns că totul e ok, și evident că am primit vizele.

Deci e clar, 365 de zile e valabilă plata (sau 366 pt. an bisect). Dacă te amână cu programarea cu mai mult de 1 an e doar problema ta. Dă și tu niște acatiste pe la biserică, poate nu te amână ...


Sănătate și toate cele bune !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate