Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4669 răspunsuri în acest subiect

#4213
Hunter1234567

Hunter1234567

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 19.03.2021

View Postalexxxxx, on 16 iulie 2021 - 13:42, said:

O intrebare...apelez la experienta voastra.
Am sunat la ambasada insa n-au putut sa imi dea un raspuns.
Am programare saptamana viitoare. La o saptamana dupa interviu, am nevoie de pasapoarte.
Inteleg ca la interviu, lasi pasapoartele la ei, si, in cazul acordarii vizei, le ridici de la FedEx.
Intrebarea ar fi cam cate zile dureaza toata treaba asta, din experienta voastra?
Eu am avut saptamana asta interviul iar a doua zi am primit pasaportul cu viza

#4214
Danygaby

Danygaby

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 03.08.2021
Buna ziua, citesc acest forum despre vize de cativa ani, dar inca nu am gasit nimic despre situatia mea . Eu sunt mama singura cu 2 copii, si am aplicat acum 4 ani pentru viza de turist b1/b2 si am fost refuzata ! Ma gandesc ca a fost din cauza ca am aplicat impreuna cu copiii….acum vreau sa aplic eu singura, dar nu am carte de munca, pentru ca momentan fac videochat( va rog fara rautati ) . Sunt si in ultimul an la scoala de asistente!  Copii au 9 si respectiv 6 ani, si o sa i las cu bunica, care nu poate avea grija prea mult de ei. Eu vreau sa merg 10 zile la Miami, in decembrie, doar o vacanta, fara vizite si alte cele, pentru ca sunt foarte obosita fizic si psihic..( doar cei cu copii ma pot intelege) si vroiam doar sa stiu, in contractul meu de colaborare scrie asistent maneger, coordonator birou… dar am pus  5000 lei la venit lunar, pentru ca acesta este adevarul…la ambasada daca ma intreaba detaliat, sigur o sa ma pierd, si daca o sa spun videochat, credeti ca o sa fie vreo problema? Am gasit doar un post despre videochat, tot cu o mamica ai sotul ei, dar nu prea am avut ce sa citesc . Va multumesc anticipat !

#4215
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.191
  • Înscris: 19.09.2005
io zic sa nu minti dar nici sa dai totul din casa.
suport direct cu clienti.
problema e daca te intreaba cine is clientii.... dar si acolo poti gasi un raspuns interpretabil.

fiind din "breasla" vor considera ca-ti cauti de lucru in us.


#4216
Danygaby

Danygaby

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 03.08.2021
Da, la asta ma gandeam si eu. Am 40 de ani si inca mai am emotii la interviuri🤦 . Multumesc pentru raspuns. Astazi o sa aplic, mai astept pareri! Va multumesc !

#4217
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.649
  • Înscris: 12.12.2006
Eu zic ca sunt sanse scazute sa primesti viza daca nu s-a schimbat ceva fundamental in situatia ta generala de cand ti s-a refuzat acum 4 ani. Dar tinand cont ca acum se da cu mai multa larghete, exista o sansa ca de data asta sa primesti.

#4218
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.558
  • Înscris: 19.04.2009
Nu contează cum faci banii. Poți pune videochat.
Întrebarea e: plătești taxe pe banii aia? Sunt verificabili? Sunt venit stabil in ultimile 6+ luni?

Dacă consulatul se duce la ANAF și ii întreabă câți bani faci, ANAF-ul va da același răspuns?


Banii făcuți la negru sunt ca nefăcuți și dacă nu ai activitatea înregistrată ești considerată jobless > imigrant sigur.

#4219
Danygaby

Danygaby

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 03.08.2021
Da , platesc taxe, sunt bani verificabili la ANAF…. la negru nu … sunt angajata cu contract de colaborare. Platesc taxe anual .

#4220
Danygaby

Danygaby

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 03.08.2021
Mdt, multumesc pentru raspuns, schimbarea consta in faptul ca las copii acasa cu bunica, si ca eu sunt studenta in anul 2. Eu zic ca este o schimbare destul de mare

#4221
Danygaby

Danygaby

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 03.08.2021
Buna, mai vin cu o rugaminte , pe prima pagina despre work/ education, nu pot pune si locul de munca si scoala … daca pun scoala, nu mai am cum sa pun locul de munca, si invers.. pot da  “ add another” dar imi trebuie neaparat anul in care am terminat, pentru ca cele pe care le adaug dupa ,sunt cele din trecut , scoli sau locuri de munca terminate, deci imi cere anul cand am terminat 🤦 🤦 🤦 Sunt in mare impas . Daca scriu pe la descriere pe undeva, ca am pus data ca sa pot trece mai departe, dar eu inca lucrez, sau inca sunt la scoala, in functie de care ma decid sa o scriu pe prima pagina?? Credeti ca nu e bine ? 😱😱😱

#4222
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.649
  • Înscris: 12.12.2006
Uf, imi pare rau, nu mai stiu structura formularului ca sa te pot ajuta. Trebuie sa fse poata pune cumva si locul de munca actual, scoala actuala si scolile absolvite. Fostele locuri de munca nu-mi amintesc sa fie. Sau se poate sa fie din ultimii x ani dar la mine nu era cazul, ca era acelasi. Nu-mi amintesc :(

Editat de mdt, 04 august 2021 - 06:26.


#4223
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.558
  • Înscris: 19.04.2009
La anul in care ai terminat, dacă e școala curenta, pune anul curent.

La work experience jobul curent încearcă sa îl pui cu 20xy - prezent ca sa nu dea de gândit ca nu mai lucrezi.



#4224
Danygaby

Danygaby

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 03.08.2021
Va multumesc , am incercat deja toate posibilitatile, nu m a lasat sa trec mai departe, cu toate ca am trecut la anul cand am terminat scoala, 31 iulie 2021.. cu toate ca mai am un an, am zis sa incerc dar nu a mers. Oricum am aplicat, apoi am stat la telefon de vreo 3 ori cate 30 min, si am renuntat.o sa mai incerc maine sa sun sa ma programez. Problema este ca eu am aplicat in aceeasi perioada anul trecut, si mi au anulat programarea din cauza pandemiei, dar taxa mi au prelungit o inca un an, si m am pierdut in mail ul pe care l am facut acum si cel de anul trecut , aplicatia prima unde am folosit banii (taxa) si trebuie neaparat sa vorbesc sa ma programeze dansii ! Va multumesc, acum ce o fi o fi.. daca mai este come neva in situatia mea, mai bine sunati inainte sa va programati , sa va indrume ce trebuie facut . Dupa ce am facut adresa cu gmail si parola, mi au spus ca exista deja , si am dat sa ma intoarca inapoi si acolo imi cerea copia pasaportului. Am inchis tot si am sunat la ambasada, mi au spus ca trebuie copia pasaportului si apoi sa astept mail de la ei sau sa sun. Am reusit sa atasez copia si apoi m am pierdut .Problema e ca pe mail ul facut astazi numa lasa sa ma loghez, si nu stiu ce mesaj si unde il primesc . Asa ca am sunat dar fara raspuns ! Cam lunga povestea, scuze. Revin cu vesti bune SIGUR  😛🤦 .

#4225
Danygaby

Danygaby

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 03.08.2021
Gata, m am programat , pe 3 Noiembrie primul loc disponibil 😱😱😂😂😂 peste 3 luni.. ne auzim atunci , daca nu mai devreme cu anularea programarii iar 🤦 🤦 Deci nu sunt norocoasa, deloc ! Sa ne auzim cu bine !

#4226
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.558
  • Înscris: 19.04.2009
Aveți un singur consulat in RO?

#4227
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.649
  • Înscris: 12.12.2006
Avem zero consulate, avem doar ambasada.

@Danygaby succes!

Editat de mdt, 05 august 2021 - 08:54.


#4228
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 06.02.2004
Referitor la timpul de returnare a pasapoartelor, de care am intrebat mai sus...
Depus pasapoartele joi, am selectat ca vreau sa le ridic direct de la sediul FedEx. Termenul "oficial" e de 3 zile lucratoare. Din 3 pasapoarte, 2 au ajuns luni si inca unul marti.
Am primit mail/sms cand au fost gata de ridicare.

La viza n-au pus nici un fel de intrebari (sotia isi reinnoia viza, expirase de vreo 2 ani), eu si copilul aplicam prima data. Doar s-a mirat doamna de colectia "impresionanta" de pasapoarte si multele tari vizitate. Probabil imbatranim :-). In 15-20 de minute ieseam pe cladirea consulatului.

Ca situatie personala, desi doar tranzitez (merg in Tahiti) am aplicat pentru B1/B2, la sfatul doamnei de la callcenter. Tot de la callcenter, cu 2 zile inainte de interviu, mi s-a spus ca trebuie sa aduc la interviu fotografii noi, altele decat cele incarcate in aplicatie, format 5/5. Dupa tot balamucul sa reusesc sa le fac si sa le printez (nu mai sunt custi foto la metrou...) evident ca s-au uitat stramb si au zis ca nu-i nevoie de asa ceva.

Ca observatie, pare ca dorinta politica e sa se scada sub cei 3% rata de respingere.

#4229
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.767
  • Înscris: 18.04.2007
De fapt consulatul dă vizele, chiar dacă e în aceeași curte cu ambasada. Ambasada se ocupă cu altele, dă gustări de 4th of July, etc Nu știu să fie alte consulate în țară.

View Postmdt, on 05 august 2021 - 08:54, said:

Avem zero consulate, avem doar ambasada.


#4230
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.272
  • Înscris: 20.11.2020
Poate ca s-a mai scris pe aici, dar ptr cine stie, cum e cu programarea ptr interviu?
Data o stabilesc ei  , sau o alegi tu in functie de disponibilitatea ta ?
Daca nu poti ajunge in ziua respectiva, se poate reprograma, sau pierzi taxa platita?
Multumesc!

Editat de axisborn, 07 septembrie 2021 - 17:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate