Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#4267
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.05.2020

 axisborn, on 29 decembrie 2021 - 13:26, said:

...nu cred nici eu că atunci se ia decizia dacă îți acorda sau nu.  .

de acord

#4268
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Decizia se ia înainte (background check și toate alea).
La interviu doar verifica datele și urmărește mimica. Și la mine in 2 minute eram gata :)

Cum am mai zis, atâta timp cât ești eligibil sa călătorești in US viza se ia foarte ușor. Dacă nu ești eligibil, nu intri nici cu ESTA (fără viza), indiferent de culoarea pașaportului.

#4269
0c7y

0c7y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.07.2010
Am platit taxa si completat tot, dar cea mai apropiata zi de programare este abia in mai, astept sa se mai elibereze, sper sa mai apara locuri. Stiti cat timp am la dispozitie din momentul in care am platit taxa si am completat DS-160 pentru a ma programa la interviu?

#4270
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 0c7y, on 02 ianuarie 2022 - 04:37, said:

Am platit taxa si completat tot, dar cea mai apropiata zi de programare este abia in mai, astept sa se mai elibereze, sper sa mai apara locuri. Stiti cat timp am la dispozitie din momentul in care am platit taxa si am completat DS-160 pentru a ma programa la interviu?

1 an, atat e valabila taxa.
Mai stai cu ochii pe profil pe acolo, se mai elibereaza locuri mai devreme din cand in cand,  trebuie sa fii pe faza...in general le cam prinzi noaptea daca este treaz(eu am prins pe la 1 noaptea, intrand din intamplare), ziua dispar repede.

Edited by axisborn, 02 January 2022 - 19:35.


#4271
speedy_boy77

speedy_boy77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.11.2009

 axisborn, on 02 ianuarie 2022 - 19:34, said:

1 an, atat e valabila taxa.
Mai stai cu ochii pe profil pe acolo, se mai elibereaza locuri mai devreme din cand in cand,  trebuie sa fii pe faza...in general le cam prinzi noaptea daca este treaz(eu am prins pe la 1 noaptea, intrand din intamplare), ziua dispar repede.

Salut. Nu ti-ai ales data de programare si ai asteptat pana cand ai gasit o data convenabila? La ce distanta ai reusit sa te programezi pentru viza? Intreb pentru ca eu m-am programat undeva la inceputul lui noiembrie si singura data pe care o gasisesm era 31 martie (erau inchise programarile atunci) si as vrea sa ma reprogramez mai repede daca este posibil. Am sunat la ambasada si nu raspunde nimeni.

Aveti idee daca merge sa te reprogramezi de undeva din aplicatie?

Merci.

#4272
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 speedy_boy77, on 03 ianuarie 2022 - 12:52, said:

Salut. Nu ti-ai ales data de programare si ai asteptat pana cand ai gasit o data convenabila? La ce distanta ai reusit sa te programezi pentru viza? Intreb pentru ca eu m-am programat undeva la inceputul lui noiembrie si singura data pe care o gasisesm era 31 martie (erau inchise programarile atunci) si as vrea sa ma reprogramez mai repede daca este posibil. Am sunat la ambasada si nu raspunde nimeni.

Aveti idee daca merge sa te reprogramezi de undeva din aplicatie?

Merci.

Da, poti din aplicatie, ai acolo optiunea "Reprogrameaza interviul". Acum depinde ce date gasesti, daca gasesti mai devreme.
Eu m-am programat la sfarsitul lui septembrie iar data interviului a fost la sfarsitul lui decembrie, deci la 3 luni distanta. Am tot intrat din cand in cand pe profil, uneori mai apareau date mai devreme, la un moment dat aveam si o data in noiembrie disponibila (nu cred au fost inchise niciodata de tot interviurile asa cum s-a tot scris in presa sau chiar in anuntul lor oficial) , dar am lasat asa ptr ca era convenabil ptr mine la sfarsit de decembrie fiind in concediu atunci si nu era nicio graba.
Vezi ca exista o limita de reprogramari, nu am inteles exact daca e una sau doua, dupa aia platesti alta taxa, nu mai e valabila. Adica mai bine iti pastrezi reprogramarea (daca e doar una singura disponibila) ptr ceva neprevazut.

Edited by axisborn, 03 January 2022 - 13:22.


#4273
speedy_boy77

speedy_boy77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.11.2009

 axisborn, on 03 ianuarie 2022 - 13:20, said:

Da, poti din aplicatie, ai acolo optiunea "Reprogrameaza interviul". Acum depinde ce date gasesti, daca gasesti mai devreme.
Eu m-am programat la sfarsitul lui septembrie iar data interviului a fost la sfarsitul lui decembrie, deci la 3 luni distanta. Am tot intrat din cand in cand pe profil, uneori mai apareau date mai devreme, la un moment dat aveam si o data in noiembrie disponibila (nu cred au fost inchise niciodata de tot interviurile asa cum s-a tot scris in presa sau chiar in anuntul lor oficial) , dar am lasat asa ptr ca era convenabil ptr mine la sfarsit de decembrie fiind in concediu atunci si nu era nicio graba.
Vezi ca exista o limita de reprogramari, nu am inteles exact daca e una sau doua, dupa aia platesti alta taxa, nu mai e valabila. Adica mai bine iti pastrezi reprogramarea (daca e doar una singura disponibila) ptr ceva neprevazut.


Am reusit sa gasesc si meniul din aplicatie dupa ce am vorbit cu supportul. Aparent se poate mai devreme daca ai un emergency request, dar trebuie sa iti aprobe ambasada. Si ai optiunea de reschedule din aplicatie. Trebuie sa stai cu ochii pe ele sa vezi daca renunta cineva. Pe net scria ca poti face reprogramare la o data doar ulterioara programarii initiale, dar domnisoara de la support a zis ca se poate si inainte daca renunta cineva. Tu ai reprogramat inainte sau dupa? Da, exista doua reprogramari dupa care trebuie sa platesti din nou taxa. As plati 3 taxe daca as stii ca pot sa ma duc maine sa dau interviul. :)
Merci frumos de raspuns.

#4274
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 speedy_boy77, on 03 ianuarie 2022 - 13:27, said:

Tu ai reprogramat inainte sau dupa?

Eu am facut o singura reprogramare, initial luasem in ianuarie, dar dupa aia  am gasit un loc la sfarsitul lui decembrie ptr ca era mai convenabil ptr mine, fiind zi libera. Deci se poate si inapoi, cu conditia sa gasesti disponibil. Dupa aia gasisem si in noiembrie la un moment dat, dar in apli catie imi spunea "daca anulati aceasta programare depasiti nr limita si va trebuie sa platiti o noua taxa", asa ca n-am mai incercat, ca era neclar daca mai aveam dreptul sau nu la inca o reprogramare :)
Trebuie sa stai cu ochii pe site acolo, in general eu observam ca noaptea/dimineata devreme apareau locuri  mai devreme, nu stiu de ce. Ziua probabil se iau rapid.

Edited by axisborn, 03 January 2022 - 19:21.


#4275
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011
Salutare! Voiam să mă programez și eu pt viză în scop turistic/de afaceri, dar pe site-ul ambasadei apare mesajul:

Quote

Actualizare: 26 ianuarie 2022
Din cauza condițiilor locale și a creșterii rapide a cazurilor de infectare cu virusul COVID în România, din păcate, va trebui să anulăm toate programările de viză pentru călătorii neesențiale. Vom continua să acceptăm programări în regim de urgență pentru deplasările esențiale. Nu luăm în considerare cererile pentru călătorii în scop turistic/ de afaceri (vacanță, vizitarea familiei, întâlniri de afaceri etc.).

Pentru cei care aveați interviul în perioada asta, v-au zis ceva legat de reprogramare? Aveți idee cam când vor permite din nou programări pt viză?

#4276
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
am inteles ca au inceput programarile la interviu.

#4277
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Lex404, on 30 decembrie 2021 - 12:31, said:

Decizia se ia înainte (background check și toate alea).
La interviu doar verifica datele și urmărește mimica. Și la mine in 2 minute eram gata :)

Cum am mai zis, atâta timp cât ești eligibil sa călătorești in US viza se ia foarte ușor. Dacă nu ești eligibil, nu intri nici cu ESTA (fără viza), indiferent de culoarea pașaportului.
intrebare viza se da pe perioada de valabilitate a pasaportului sau mai mult?

#4278
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
De obicei se da pe 10 ani cu intrari multiple (apare un M acolo) dar nu e regula, pot sa ti-o dea si pe mai putin si cu o singura intrare. Dar in ultimii ani nu imi amintesc sa fi auzit alta varianta decat 10 ani cu intrari multiple.

Dupa ce iti expira pasaportul cu viza calatoresti cu amandoua (cel cu viza si cel valabil)

Edited by mdt, 13 March 2022 - 21:19.


#4279
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 arg, on 13 martie 2022 - 21:03, said:

... viza se da pe perioada de valabilitate a pasaportului sau mai mult?

Se dă pe ce perioadă decid ei. Nu are nicio legătură cu valabilitatea paşaportului.
De exemplu, în 2015 am fost în Vegas cu 2 paşapoarte, cel valabil şi cel vechi, pe care era viza încă valabilă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 13 March 2022 - 21:19.


#4280
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 arg, on 13 martie 2022 - 21:03, said:

intrebare viza se da pe perioada de valabilitate a pasaportului sau mai mult?

Nu are treaba viza cu valabilittea pasaportului. De obicei se da pe 10 ani, dar am auzit multe cazuri cand s-a dat pe 1 sau 2.

De ex eu am schimbat pasaportul de atunci, viza a ramas in fostul pasaport (unde am si vizele de iran si iraq :lol: ) si in US am intrat cu pasaportul nou (si prezentat si cel vechi)

#4281
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011

 arg, on 13 martie 2022 - 20:32, said:

am inteles ca au inceput programarile la interviu.
S-a ajuns cu programările la sfârșitul lui august, deci un timp de așteptate de 5+ luni. Mi se pare foarte mult, dar nu prea avem ce face...

---

Am și eu o întrebare. Mie îmi expiră pașaportul în mai, anul viitor și sunt programat pt viză în august. Aș fi vrut să-mi fac un nou pașaport, astfel încât să am și viza și pașaportul valabile pe 10 ani (să nu fiu nevoit să am 2 pașapoarte cu mine în viitor). Dar când am văzut cât de mare e timpul de așteptare pt viză, m-am programat folosind pașaportul actual. Oare se poate face un alt pașaport până la interviu și modificată aplicația, astfel încât să am viza pe noul pașaport?

Edited by Nevrax18, 14 March 2022 - 11:16.


#4282
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
la pasapoarte la plazza sambata a fost coada de 20min iar duminica de 1h. (la fara programare)
mie imi expiran in cateva luni, deci tocmai bine sa aplic pt plimbare de craciun.

#4283
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011
Dacă îți expiră în câteva luni, nici nu cred că poți să programezi interviul pt viză. Trebuie să fie valabil minim 6 luni de la data la care anticipezi că o să ajungi în SUA.

#4284
0c7y

0c7y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.07.2010
Salutare, din pacate scrie ca nu mai sunt locuri disponibile, dar nu am vazut nimic pe site care sa anunte ceva... ideea este ca daca se duc programarile dupa septembrie, va trebui sa imi reinnoiesc pasaportul, sper sa nu afecteze programarea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate