Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania...

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28522 replies to this topic

#6517
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Toate ca toate, da sa nu inchida astia firu. Poate faceti o cafenea pe auto, lincati acilea si mutati acolo.
PS. Dizain http://freshome.com/...sian-expansion/

#6518
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bai vrajitor, la un fost sef de al meu de si-a dus masina la un service autorizat i-au pus 3 litri de ulei in loc de 5 la bmw ul lui seria 7. La bmw ro evident... Noroc ca s-a aprins becul martor dupa cativa km, plecase deja spre Constanța...

Cand te duci la un service acum primul lucru iti pune computerul si citeste erorile... nu e chiar plug&play acolo. Tu imi zici mie ca toate service-urile din tara/SUA au toate cablurile alea si stiu sa citeasca softul?

Mi am citit la al meu, model 2000 toamna cu un nene erorile... ma cam pricep la it da mi ar fi trebuit vreo cateva ore sa ma prind. Apoi daca iti da codul de eroare, cum il interpretezi?

View Postdenisen, on 24 martie 2017 - 21:06, said:

Toate ca toate, da sa nu inchida astia firu. Poate faceti o cafenea pe auto, lincati acilea si mutati acolo.
PS. Dizain http://freshome.com/...sian-expansion/
E cafenea frate.

Auzi proiectul nusco citta l-ai vazut? Cred ca ti se potrivește...



View Postfigo1988, on 24 martie 2017 - 20:20, said:


Erau oameni pe forumul din state care s-au certat la cuțite cu BMW usa din cauza ca ultimii refuzau sa le schimbe pe garanție motorul. Doar 40k $ era factura

Cum ziceam la spanul meu vechi zice ulei pt motor cu dpf... daca nu pui de ala cica factura vine cateva mii de euro... filtrul ala atat costa.

L-am citit pe al meu acum o sapt cu "calculatorul"... avea 8% incarcare. Odata l-a dus sotia la 60% si mi a stat putin inima in loc. Daca ajunge la 80% parca (nu sunt 100% convins ca asta e exact %) il cam strici cica!

#6519
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Saraceanca mi se potriveste. Citta la 1450e/mpu in Pantelimon ma lasa rece.
Nici cu zona nu prea am avut tangente. Da ma ganesc ca nu e prea roz cand ies aia de la meci.

Edited by denisen, 24 March 2017 - 21:51.


#6520
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Eu am cablul ala cristi, e 20$ si gasesti si la 8$ (sau la 1-200 daca vrei ceva mai "profesional").
Ca lui ala i-a pus 3 litri in loc de 5 e exact motivul pentru care oamenii prefera sa-si faca treaba singuri. sau macar trebuie sa verifici la sfirsit. Asa, ideea de a-mi pune viata in mina unuia cu liceul la seral (e un fel de-a spune, ca nu studiile conteaza) e o chestie care mi-e imi da de gindit. Daca nu pui o gresie fara sa te uiti la ce dracu face ala si sa-l verifici, de ce l-ai lasa cu masina pe mina sa-ti umble la frine?

View Postdenisen, on 24 martie 2017 - 21:06, said:

Toate ca toate, da sa nu inchida astia firu. Poate faceti o cafenea pe auto, lincati acilea si mutati acolo.
PS. Dizain http://freshome.com/...sian-expansion/

Astea sint chestii de gust.. d enu stiu citi ani sint la moda trebile astea din anii 50-70, plac sau nu. Iar daca plac de obicei trebuie oarecare educatie estetica, adica poate altii nu o sa aprecieze.

#6521
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View Postdenisen, on 24 martie 2017 - 21:06, said:

Exact, cum zice si oz, tema de gust.
Altceva insa...ia priveste mai cu atentie scarile alea si imagineaza-ti cum ar fi sa le urci si sa le cobori zilnic. Uf! Deja m-a luat ameteala...

#6522
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
La mine aici nu e voie prin lege, dar am vazut la altii scari fara nimic de care sa te tii intr-o parte. Arata bine, pina la prima sticla de vin :)
Asa ca astea sint parfum.

#6523
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Ce parfum dom'le?! Parca te sui in pod, nu alta...
Scarile alea mi-au amintit de o faza ce ni s-a intamplat sa vedem anul trecut pe cand cautam diverse apartamente:
Ne duce un agent sa vedem cica vreo doua apartamente  intr-un complex nou, aici la noi prin Iasi... Niste apartamente noi, pret de pleasca...una mie euro mp util, pret rarisim pentru apartamente noi in interiorul orasului. Zona era cam parca mult prea departe de interesele noastre dar, sustinea agentu', cica aveau potential si randament bun de inchiriere. Proiectul nu-l stiam, nici nu auziseram de el. Ajunsi la fata locului, vedem doua blocuri cu inaltime mica (parca 3 etaje aveau daca tin io bine minte), cochete la exterior... chiar am ramas uimiti de cum aratau, caci la o mie de euro metrul, ne asteptam sa fie niste rahaturi dintr-alea fara nicio arhitectura. Un bloc finalizat total, locuit deja, celalalt in faza de ultime retusuri la finisaje interioare. Mergem sa ne arate in primul bloc (cel finalizat) un apartament de 3 cam dispus pe ultimele doua etaje, cu scara interioara. Desteptu' de dezvoltator ii ceruse arhitectului sa scoata cutiute de chibrituri, mici si multe, astfel ca apartamentul era de tot rasul in ce priveste compartimentarea... si poate ar fi putut zice cineva ca hai treaca-mearga, e ieftin, de chirie renteaza, dar cand am vazut scara interioara (cam cu tot atatea grade de inclinatie ca si cea din linkul de mai sus) si mai ales cand am urcat-o si coborat-o, am dat sa fugim nu alta... Ca sa ne mai zica ca, defapt mai sunt disponibile inca vreo doua apartamente. Tot cu scari asa? Da. No, bun-atunci, s-auzim de bine. Si probabil nu e deloc intamplator ca, chiar si zilele trecute, cand aruncasem un ochi pe net sa vad ce se mai vinde prin piata, am vazut un anunt cu.... scara minune.

#6524
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Pai e in Paris, si are si o curte. As primi un apartament si pe care sa urc in miini, e un mic dezavantaj care poate fi treut cu vederea. Probabil multisor peste 1 meleon.

#6525
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Da mai, am vazut ca linkul era pt un apt in Paris... dar eu am luat ca atare ce a dorit colegul denisen sa ne arate, mai precis spatiul si designul... Si m-am luat de comentat pe faza scarii aleia nashpa...Doar nu era sa ma gandesc ca denisen poate vrea sa-l cumpere pe ala Posted Image Sau ce? Crezi ca exista vreunu' pe-aici care sa faca multe mofturi daca i-ar pica moaca apartamentul ala in Paris, ce naiba...
Hai sa nu mai deviem aiurea discutiile, ca iar ajungem sa scriem vreo 10-20 pagini despre masini, uleiuri, curele de distributie si interminabilul versus (prezent dealtfel si pe aria auto) nemtesti vs japoneze, noi vs sh, eventual si motorina vs benzina, turbo ori ba, porche vs trabant sau despre orice alt rahat posibil, numai despre imobile nu.
Ps. Ca sa nu zic si ca am o vaga banuiala ca si denisen a postat aia, nu din motive ca vai doamne ii place in mod deosebit amenajarea respectiva, ci doar-doar de se mai schimba discutiile cu care v-ati luat in ultimul timp...

Edited by Ana0181, 25 March 2017 - 02:34.


#6526
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdenisen, on 24 martie 2017 - 21:50, said:

Saraceanca mi se potriveste. Citta la 1450e/mpu in Pantelimon ma lasa rece.
Nici cu zona nu prea am avut tangente. Da ma ganesc ca nu e prea roz cand ies aia de la meci.
Nu cred ca daca negociezi un pic ajungi la 1450. Ai cash ul in mana?

Plus nu stii zona vad, nu are nici o legatura cu zona meciurilor.  Iesirile sunt in alta parte. Chiar nici una...

Recomandare: daca iei acolo locul de parcare la subsol e obligatoriu!!!! Cu O mare!



View Postvrajitoruldinoz, on 24 martie 2017 - 22:43, said:

Eu am cablul ala cristi, e 20$ si gasesti si la 8$ (sau la 1-200 daca vrei ceva mai "profesional").

Vezi tu, unii dintre noi prefera sa cheme electricianul cand schimba un bec. Chiar nu e cazul sa fim toti mecanici... eu nu mi am luat, am chemat un nene cu 50 lei acasa si mi-a facut testul. Si pt ca omul asta face si i-am zis sa vina acum/pe loc i-am dat si 2 sticle de vin... ca nah seara, cernica, etc. Stai du sa invat coduri, sa decodez... sa ma murdaresc...

Tu stii cat dau eu pe o revizie cu tot cu filtre, ulei, masina de schimb si ridicare din fata casei? 750 lei. Pai merita efortul coane? Mai nou se face și la 2 ani, ca așa sunt masinile noi, mai econoame cu mediul.
Ce ma enerveaza e ca tre sa pun adblue d-ala, sper sa fie tot asa anual.


#6527
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Daca e un efort, nu merita, sint de acord cu tine. Cum am zis de fapt nici eu nu ma bag sub masina decit de la o suma incolo.
Merita insa daca iti place sau nu te deranjeaza.
Eu am trecut prin faze diferite in viata. A fost o vreme, in tinerete/adolescenta etc cind faceam totul cu miinile mele ca asa era atunci. Am renovat in cea mai mare parte un apartament (cu nevasta-mea) de exemplu, munca grea. Dupa aia nu am mai avut chef vreo 10 ani, faceam treburi da daca puteam evitam. Dupa aia m-a apucat iar cheful de facut lucruri.
De multe ori insa merita chiar din pdv finaciar. A bulit nevasta-mea o oglinda. Cit dracu poate sa coste o oglinda m-am gindit, maxim 100$ daca vrei OEM si ia 10 minute sa o schimbi, ca asa e la japoneze. Am aflat ca "nemtii" cer 800$ pe o oglinda si cu tot cu manopera de schimbat e binisor peste 1000$ la dealer. Am cumparat o oglinda de pe ebay (de la dezmembrari) cu vreo 200$ si am pus-o singur dar nu ia 10 minite ca la japonezi ci citeva ore. Tot a meritat. Dar deja am platit si ca timp si ca bani mult ma mult decit la o japoneza pentru o chestie care face fix acelasi lucru: reflecta.
Pur si simplu imi scapa avantajele de a avea genul asta de masini. Nu merita.

#6528
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Vivenda de la Hercesa sunt mai aproape de metrou si mai ieftine, parca si compartimentate mai ok.
Si parca imi suna a mai incredere Hercesa decat Nusco. De exemplu.

#6529
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View PostMembruAnonim, on 25 martie 2017 - 04:56, said:

Recomandare: daca iei acolo locul de parcare la subsol e obligatoriu!!!! Cu O mare!
Am mai auzit de fetișul ăsta cu parcarea la subsol. Ceva argumente pentru? Diferențele de preț față de parcarea supraterană sunt, în general, în plaja 2000-5000 E, în funcție de ansamblu.

Toată lumea așteaptă creșteri de prețuri:

Quote

Pe piața locală există cerere foarte mare de locuințe, însă în același timp stocul de proprietăți rezidențiale disponibile este deficitar, motiv pentru care prețurile au o tedință de creștere.
https://www.newmoney...e-stocul-e-mic/
Cristi, e de cumpărat sau de vândut acum? Parcă ziceai anul trecut spre final că e de vândut, dar prețurile continuă să crească...

Pe când și la noi așa ceva?

Quote

Față de anul trecut, prețurile locuințelor s-au majorat cu 11,8% în primele cele mai mari 70 de orașe din China, comparativ cu avansul anualizat de 12,2% înregistrat în ianuarie. Tendința a fost încă și mai accelerată în metropolele cele mai importante Beijing, Shanghai și Shenzen, unde aprecierile față de februarie 2016 au fost de 22,1%, 21,1% și, respectiv 13,5%.

Este un fenomen nedorit de conducerea țării care se teme că o urcare a accelerată a cotațiilor va fi urmată de o prăbușire a cotațiilor, cu impact pe piețele financiare și asupra economiei productive. Nu mai departe de vineri, guvernul municipal din Beijing a anunțat introducerea obligativității unui avans la creditul ipotecar de 60% pentru a 2-a achiziție rezidențială, față de nivelu de 50% existent anterior.

Accelerarea tendințelor de creștere s-a răsfrânt și asupra unor orașe care până acum erau mai puțin cuprinse de febra imobiliară precum Hangzhou și Nanjing. Speculatorii au apărut în orașe mai mici, acolo unde reglementările încă sunt mai relaxate.
http://www.money.ro/...a-devastatoare/

denisen, am prieten care stă în Vivenda, am și fost de câteva ori in ansamblu, pare într-adevăr bine construit. Am și cunoștințe care au cumpărat în NuscoCitta, dar nu știu ce "pedigree" are dezvoltatorul. Începi să analizezi și ofertele de blocuri turn?

Edited by soft0811, 25 March 2017 - 12:10.


#6530
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdenisen, on 25 martie 2017 - 11:01, said:

Vivenda de la Hercesa
Constructia e de tip stalpi lamelari subtiri la exterior si un nucleu de stalpi lamelari in mijlocul sectiunii. Apoi se vine cu pereti de rigips. E cel mai ieftin mod de a construi un bloc inalt.

#6531
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vivenda e exact la cateva sute de m de iesirea din bucale... plus zona mi se pare mai comunista.

Nu ca citta ala ar fi in centru dar e langa mall, si chiar mi se pare o zona muuuult mai buna.

Am o fosta colega care sta la vivenda, n as zice ca e luxul de pe lume. Am o amica care acum isi ia la nusco... cica finisajele sunt mai bune. Naiba stie...

Eu ca chirias as lua in chirie la nusco citta.

Locul de parcare e musai! In zona se vor face 5 blocuri si ceva imi zice ca nu se va mai putea parca pe șosea. Eu de ex am depus 3 plangeri la poliție sa faca ca pe iancului... si se va face nu am dubii.

Edited by MembruAnonim, 25 March 2017 - 14:23.


#6532
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Parcare subterana e de obicei cateva mii in plus fata de un exterioara. In functie de ansamblu, pentru alea exterioare trebuie sa te t iganesti singur pentru locul de parcare, chiar daca ai platit pentru el, pe cand la cea subterana ai acces cu cartela. De asemenea, la subterana nu trebuie sa deszapezesti masina iarna si nici nu degeri de frig pana se incalzeste motorul.

Edited by figo1988, 25 March 2017 - 16:18.


#6533
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Fata de Megamall  Nusco Citta are poate 200 m mai putin de mers pe jos fata de Hercesa. Macar la Hercesa deja ai 7 ani de feedback pt prima parte a complexului

#6534
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postfigo1988, on 25 martie 2017 - 16:17, said:

Parcare subterana e de obicei cateva mii in plus fata de un exterioara. In functie de ansamblu, pentru alea exterioare trebuie sa te t iganesti singur pentru locul de parcare, chiar daca ai platit pentru el, pe cand la cea subterana ai acces cu cartela. De asemenea, la subterana nu trebuie sa deszapezesti masina iarna si nici nu degeri de frig pana se incalzeste motorul.
plus e mai greu de furat,
nu o afecteaza grindina, sau caderile de turturi de pe acoperisuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate