Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

LIDL - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
5401 replies to this topic

#451
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postrazvan_u, on 21 octombrie 2018 - 08:51, said:

De curand (2 luni) cumpar detergent pentru rufe lichid de la ei.
Sotia vad ca este multumita pana acum.

Ca sa va faceti o idee despre dimensiunea jigodelii tuturor hipermarketurilor romanesti (inclusiv LIDL) in cazul tuturor detergentilor lichizi, care sunt extraordinar de scumpi la noi:

1 litru de Formil la Dublin este 1,01 euro (bidon de 875 ml la 0,89 euro)

1 litru de Formil este 1 lira in UK (5,2 lei / litrul):

https://www.lidl.co....m?articleId=842

Acum ganditi-va cat dam pe dero lichid in Romania.

Si ambele tari au TVA mai mare ca al nostru!

Trecerea la euro ar devoala si celui mai prost om de pe strada jigodeala de pe piata romaneasca, va fi mai simplu de comparat daca se aduce totul la acelasi numitor comun.

Attached Files


Edited by cattavencu, 05 December 2018 - 12:40.


#452
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View PostAlinE, on 29 noiembrie 2018 - 13:38, said:

Pacat ca nu mai aduc rate intregi. Erau foarte bune.
Au rate intregi, si azi am vazut.
Ia uite ce mari si frumoase sunt!

Attached Files



#453
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,559
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcattavencu, on 05 decembrie 2018 - 12:14, said:

Ca sa va faceti o idee despre dimensiunea jigodelii tuturor hipermarketurilor romanesti (inclusiv LIDL) in cazul tuturor detergentilor lichizi, care sunt extraordinar de scumpi la noi:

1 litru de Formil la Dublin este 1,01 euro (bidon de 875 ml la 0,89 euro)

1 litru de Formil este 1 lira in UK (5,2 lei / litrul):

https://www.lidl.co....m?articleId=842

Acum ganditi-va cat dam pe dero lichid in Romania.

Si ambele tari au TVA mai mare ca al nostru!

Trecerea la euro ar devoala si celui mai prost om de pe strada jigodeala de pe piata romaneasca, va fi mai simplu de comparat daca se aduce totul la acelasi numitor comun.

o fi din cauza ca lipsa autostrazi?

#454
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu mah, lipsa infrastructurii si drumurile de kkt nu afectează deloc pretul produselor. Cand faci 12 ore cu tiru de la Nădlac la Iasi deloc nu contează in pretul produselor.

#455
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,421
  • Înscris: 16.03.2011

View Postcattavencu, on 29 noiembrie 2018 - 13:04, said:

Ce cumpar de la Lidl:

- Formil (varianta la 3 litri, cu sapun de Marsilia), pentru ca e cel mai ieftin dero lichid (20 de lei / 3 litri);
- porumb la conserva (cel mai ieftin)
- Sana si lapte batut de la Pilos (mi se par super bune la un pret corect - adica mic Posted Image  )
- paine cu cartofi (la punga, feliata)
- apa Keia (e una din apele cu cel mai putin reziduu sec si e si foarte ieftina la 1,25 / 2 litri)
- preturile la bere Argus si Perlenbacher sunt de multe ori imbatabile si berea e decenta (Argus facuta in Cehia sau Polonia si Perlenbacher in Franta sau Germania), mai ales la oferta.
- alunele de pamant (arahidele in coaja) au un pret normal (fata de magaria Carrefour-ului)
- vinurile din Spania si Italia sunt decente, la pret OK
- malai marca lor (e foarte bun, fara pietricele, imbatabil la 2,5 lei/2kile)

Alte impresii:

- produsele Baroni sunt produse la noi, diversi producatori locali si de regula sunt proaste;
- produsele Pikok sunt facute prin Germania, Cehia, Polonia si se prezinta mai bine;
- gama de scule e ridicola fata de ce am vazut in Germania, Anglia, Irlanda si deseori acelasi produs e nitel mai scump la noi (!!!)
- gama de toale - la fel. E ridicola. Mi-am cumparat fel si fel de chestii de munte super misto din UK, Irlanda, pantaloni de munte adevarati (cu poliamida+elastan, nu cu poliester), fel si fel de geci ce bat spre tehnic, ciorapi din amestecuri misto, numai buni de munte, rucsaci de vreo 3 feluri si multe altele. Lucruri mult mai ieftine si muuuuuuult mai de calitate decat aberatia numita Decathlon, pe care insa nu le-am vazut si pe la noi.
- e singurul magazin unde nu ma simt luat de hot, ca am rucsacul de la birou in spate. Am avut cateva ciocniri de genul asta in Carrefour Unirii (septembrie 2017), Kaufland Sebastian (acum ceva ani) cu chestii de genul "arata-mi rucsacul" din partea paznicului; "dar un bocanc in gura nu vrei tu mai bine?". Deh, tara de hoti, automat toti sunt hoti nedovediti.
incearca porumbul mai scump,e mai bun si nu are zahar

#456
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Ce fac ma ăștia dea lidl? Tot auzeam ca iaurtul lor grecesc e cel mai bun anul trecut.
Întru și eu prima data într-un lidl și caut iaurt grecesc, când colo găsesc iaurt în stil grecesc, citeșc eticheta și vad 3,7g de proteine...
Mai întru eu în lidl când o zbura porcul

Edited by robert8197, 06 December 2018 - 22:00.


#457
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostBibulus, on 06 decembrie 2018 - 17:48, said:

Au rate intregi, si azi am vazut.
Ia uite ce mari si frumoase sunt!

Merci pentru poza. La ce magazin ai vazut? Eu am fost duminica seara ultima data si nu aveau.

#458
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

 robert8197, on 06 decembrie 2018 - 21:59, said:

Ce fac ma ăștia dea lidl? Tot auzeam ca iaurtul lor grecesc e cel mai bun anul trecut.
Întru și eu prima data într-un lidl și caut iaurt grecesc, când colo găsesc iaurt în stil grecesc, citeșc eticheta și vad 3,7g de proteine...
Mai întru eu în lidl când o zbura porcul

De obicei persoanele care intra in Lidl nu citesc eticheta,se uita doar la pret,daca esti pe citit etichete,Nu ai nici o sansa sa iti faci cumpărăturile din Lidl,nu degeaba este ieftin.

#459
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
Bibulus am gasit si eu duminica rate. Cred ca au adus un singur lot pt ca expira pe 12.12 ca si cele din poza ta. Merci inca o data.

Mi s-a stricat sandwich makerul. Oare am noroc sa mai gasesc ratacit prin vreun magazin Lidl un sandwich maker 3 in 1? Observ ca nu e prin cataloage.

Edited by AlinE, 11 December 2018 - 01:22.


#460
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 robert8197, on 06 decembrie 2018 - 21:59, said:

Ce fac ma ăștia dea lidl? Tot auzeam ca iaurtul lor grecesc e cel mai bun anul trecut.
Întru și eu prima data într-un lidl și caut iaurt grecesc, când colo găsesc iaurt în stil grecesc, citeșc eticheta și vad 3,7g de proteine...
Mai întru eu în lidl când o zbura porcul
De ce crezi ca iaurtul nu ar trebui sa aiba proteina? Laptele are proteina si normal ca il are si iaurtul.
https://www.gazetade...a-laptelui.html

#461
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016

 Freddy12, on 11 decembrie 2018 - 14:31, said:

De ce crezi ca iaurtul nu ar trebui sa aiba proteina? Laptele are proteina si normal ca il are si iaurtul.
https://www.gazetade...a-laptelui.html
cred ca vrea sa spuna ca e in fapt prea putina proteina, normal e intre 9-12 g / 100g produs la iaurtul grecesc

#462
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
Caut in Lidl piure. Nu mai au în stoc de vreo câteva luni! Era prea bun prețul?! La fel și pt un sortiment de castraveciori picanți, nu au mai avut cu lunile... Mama ei de achiziții, aprovizionare etc

#463
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
Și eu caut șoric. Dar nu din ăla cu boia, ci din ăla simplu, doar cu sare. Am mâncat o caserolă acum vreo doua săptămâni, păcat că era ultima.

#464
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Am fost azi, am luat oua --- cica de la gaini crescute la sol, aveau pret bun (ma mira, ca astia nu prea baga oua la preturi bune).

 raresvintea, on 16 decembrie 2018 - 23:10, said:

Caut in Lidl piure. Nu mai au în stoc de vreo câteva luni! Era prea bun prețul?! La fel și pt un sortiment de castraveciori picanți, nu au mai avut cu lunile... Mama ei de achiziții, aprovizionare etc

Castravetii aia au disparut de mult.
Despre piure --- e praf din ala pe care-l faci acasa? daca despre ala vorbesti eu am luat o singura data...nu mi-a placut.

Am observat ca la Lidl, la anumite produse, daca termina un stoc, pot trece saptamani sau luni pana baga iar. Sau pun niste oferte in catalog si in magazine nu exista. Erau azi doua babute care cautau slanina din aia cruda, se tot invarteau in jurul galantarelor cu pliantul in mana....nici urma de asa ceva.

Attached Files

  • Attached File  ou.jpg   45.37K   19 downloads


#465
Dragos_20

Dragos_20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 12.10.2018
Mie imi place ca au sortimente de ciocolata cu alune intregi , de fiecare data cand ma duc la Focsani , opresc la Lidl ca sa iau ciocolata din asta
[ https://www.lidl.ro/catalog3media/ro/article/27524/gallery/zoom/27524_46.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dragos_20, 17 December 2018 - 11:36.


#466
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 robert8197, on 06 decembrie 2018 - 21:59, said:

Ce fac ma ăștia dea lidl? Tot auzeam ca iaurtul lor grecesc e cel mai bun anul trecut.
Întru și eu prima data într-un lidl și caut iaurt grecesc, când colo găsesc iaurt în stil grecesc, citeșc eticheta și vad 3,7g de proteine...
Mai întru eu în lidl când o zbura porcul
Iaurtul in stil grecesc inseamna grasime 10%, nu are traba cu proteinele.

#467
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
A inceput Lidl sa scumpeasca si la rontaieli --- chipsurile Crusti Croc s-au facut acum 3,49 lei, au mai pus 50 de bani la vechiul pret. Au ajuns cu preturile aproape de Chio sau Lays.

Crusti Croc 150 gr = 3.49 lei
Chio 140 gr = 3,42 lei

#468
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta chiar e o veste trista, mai cumparam din cand in cand.

ce parere aveti de cafeaua boape bio "ballroom", la 40 de lei kilu? chiar o fi bio? arabica imi pare a fi, dupa gust....dar despre bio am ceva dubii la pretul asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate