Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 

Bataia de joc Sos Pipera - Voluntari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Mergea făcut cartier acolo, dar cum pana mea în sec. XXI să-ţi doreşti, ca om bogat, casă la curte lângă oraş (nu în vreun sat) şi să nu ai măcar canalizare! Plus că nimeni nu s-a gândit la ce trafic o să generze casele alea (cine merge cu autobuzul?) nu s-au gândit să facă loc destul pentru maşini.
Păi să facem comparaţi între Pipera şi cartiere de lux gen Primăverii şi Dorobanţi. Alea de cartiere de lux!

#20
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
acum generalizăm tot? În primul rând eu le consider în voluntari....
În al doilea rând, orice comparație am face, spațiile din pipera sunt mult mai generoase decât în orice altă zonă „rezidențială”.....

#21
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 djl, on 05 februarie 2016 - 13:19, said:

Mergea făcut cartier acolo, dar cum pana mea în sec. XXI să-ți dorești, ca om bogat, casă la curte lângă oraș (nu în vreun sat) și să nu ai măcar canalizare! Plus că nimeni nu s-a gândit la ce trafic o să generze casele alea (cine merge cu autobuzul?) nu s-au gândit să facă loc destul pentru mașini.
Mai omule, toate au canalizare, dar depinde in ce sistem: public sau privat, local. Daca am fi trait intr-o tara mai mare, ca SUA, nu ni s-ar mai fi parut nimic in neregula sa ai canalizare la un sistem de fose. Iar in Romania particularii nu pot sa traga prea usor retele pe domeniul public.

 djl, on 05 februarie 2016 - 13:19, said:

Păi să facem comparați între Pipera și cartiere de lux gen Primăverii și Dorobanți. Alea de cartiere de lux!
Pot sa faci comparatia, dar acolo casele de lux costa milioane. Cei care nu au milioane, dar au sute de mii, nu mai bine prefera ceva in afara orasului, dar cu spatiu mai amplu, cu poluare mai mica?

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Mă refeream la aspect. De exemplu străzi astfaltate, bun gust în arhitectură. Ah, ca să faci case cu bun gust nu trebuie să le împopoţănezi sau să le pui mai ştiu eu câte elemente decorative. Contează foarte multe formele şi culorile.

#23
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 bladhaund, on 05 februarie 2016 - 13:23, said:

Pot sa faci comparatia, dar acolo casele de lux costa milioane. Cei care nu au milioane, dar au sute de mii, nu mai bine prefera ceva in afara orasului, dar cu spatiu mai amplu, cu poluare mai mica?

E ok sa prefere fiecare ce vrea. Doar sa nu ne mai raportam la spatii generoase in Bucuresti. Spatiu generos eu am vazut la tara, la Holbav, unde te urci pe deal si ce vezi pana jos in vale e proprietatea ta.
Am priceput, la Bucuresti e multi oameni, n-ai cum sa ai atata spatiu. Perfect de acord. Eu de aici nu mai inteleg de ce te-ai duce intr-un jeg de cartier pentru 20 de metri in plus, fiind lipsit de mijloace de transport, scoli si alte chestii esentiale pentru o viata comoda. Mai bine iesi in weekend si te duci la tara unde in propria curte iti poti face teren de fotbal.

It's just me. Posted Image

Edited by mihaigerard, 05 February 2016 - 13:28.


#24
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 mihaigerard, on 05 februarie 2016 - 13:27, said:

E ok sa prefere fiecare ce vrea. Doar sa nu ne mai raportam la spatii generoase in Bucuresti. Spatiu generos eu am vazut la tara, la Holbav, unde te urci pe deal si ce vezi pana jos in vale e proprietatea ta.
Am priceput, la Bucuresti e multi oameni, n-ai cum sa ai atata spatiu. Perfect de acord. Eu de aici nu mai inteleg de ce te-ai duce intr-un jeg de cartier pentru 20 de metri in plus, fiind lipsit de mijloace de transport, scoli si alte chestii esentiale pentru o viata comoda. Mai bine iesi in weekend si te duci la tara unde in propria curte iti poti face teren de fotbal.

It's just me. Posted Image

Fără nicio jignire, dar cred că unele persoane au anumite frustrări. Până acum am crezut că am stabilit anumite aspecte dar văd că nu știi decât să arunci cu noroi.

#25
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 bobalex18, on 05 februarie 2016 - 13:31, said:

Fără nicio jignire, dar cred că unele persoane au anumite frustrări. Până acum am crezut că am stabilit anumite aspecte dar văd că nu știi decât să arunci cu noroi.

N-am nici o frustrare. Mi-am exprimat o opinie personala, am precizat clar la sfarsit.
Daca va suparati, nu sunt eu cel cu frustrarile; poate vi se pare ca am dreptate si nu va convine.

Aduceti contraargumente, nu am nimic impotriva. Posted Image

Edited by mihaigerard, 05 February 2016 - 13:32.


#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru mizerii gen străzi prea înguste, cocioabe de lux fără canalizare şi cu stradă neasfaltată în faţă suntem şi noi de vină. Pentru că dacă nu le-am da banii, am boicota anumite personaje, ar învăţa să aibă mai mult bun simţ.

#27
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 toto_riina, on 05 februarie 2016 - 12:38, said:

Nu i-a obligat nimeni pe bucuresteni/pipereni sa-si faca case in cartiere unde stiau ca n-au apa, canalizare si drumuri bune, acum de ce se plang? Puteau alege orice alt cartier gata-facut, cu utilitati, cu tot, dar nu, au vrut laolalta cu "lumea buna" (d'alde Becali). Vrei sa stai printre africani? Baga bani, baga bani.

Au de mult apa si canalizare bagata pe soseau principala.
Ca unii au fost prosti de bubuie si nu si-au bagat canalizare e problema lor.

Chiar si cand erau in camp cine avea cap isi punea hidrofor si avea apa la ghiuveta

Edited by zzhunt, 05 February 2016 - 13:54.


#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Din câte am auzit, canalizarea e subdimensionată raportându-ne la nevoile actuale.

#29
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,405
  • Înscris: 31.08.2006
Talharii de "dezvoltatori", nume prea pretentios pentru niste mafioti ordinari, au raschetat tot acolo Inainte erau acolo niste balti de pescuit unde eu mergeam deseori. Era o zona verde si de odihna la margine de Bucuresti. Praful si pulberea s-a ales si de asta, ca si de strandul Tei, care a fost dat de "democratii" puscariabili rechinilor imobiliari. Acolo unde bucurestenii simpli mergeau vara sa faca plaja, sa inoate, sa peteraca un week-end agreabil, au aparut vile de barosani. Dintr-o data oamenii simpli n-au  mai avut ce cauta acolo. Deh, nene, nu esti vipan, saracule care esti sarac, ce rost mai are sa te distrezi si tu in week-end  intr-un strand bucurestean ?

#30
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,405
  • Înscris: 31.08.2006

 djl, on 05 februarie 2016 - 13:55, said:

Din câte am auzit, canalizarea e subdimensionată raportându-ne la nevoile actuale.


    Acum cativa ani, cand au fost inundatii babane in tara, au aratat pe la tv pe Teo Trandafir si pe Ion Craciunescu care aveau vile acolo, cum isi scoteau apa din curti si din pivinite. Erau cu cizmoace in picioare si incercau sa-si evacueze apa din viloiaie.

#31
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
eu nu știu despre ce străzi neasfaltate sau lipsa canalizării se vorbește.
Legat de valoarea locuinței, vreau să vă spun că apar oportunități pentru toată lumea (în ansambluri care respectă anumite cerințe de locuire). Doar să te interesezi.

Ca fapt divers, încercați să mergeți o singură dată în oxford gardens. sunt de acord că din 250 de locuințe sunt ocupate doar 60, dar străduțele dintre ele (ulițele) permit să treacă 4 mașini concomitent una pe lângă cealaltă

Attached File  WP_20150705_20_43_49_Pro.jpg   418.56K   73 downloads

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Ăla da cartier care arată normal... deşi ar fi mers ceva mai mult spaţiu între stradă şi casă.

#33
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 fansat, on 05 februarie 2016 - 13:59, said:



Acum cativa ani, cand au fost inundatii babane in tara, au aratat pe la tv pe Teo Trandafir si pe Ion Craciunescu care aveau vile acolo, cum isi scoteau apa din curti si din pivinite. Erau cu cizmoace in picioare si incercau sa-si evacueze apa din viloiaie.


Ei nu stau în pipera în zona Grădina Zoologică - Școala Americană......

#34
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 djl, on 05 februarie 2016 - 14:03, said:

Ăla da cartier care arată normal... deşi ar fi mers ceva mai mult spaţiu între stradă şi casă.
Asta este doar jumătate din stradă (un singur sens). Dincolo de brad este tot atât
Sunt case care au și o bordură de 1-1,5 m de gazon între casă și trotuar..... Curțile sunt în spatele casei, pe model american și majoritatea au pișcină (se vede din gmaps) - deși este inutilă în românia

#35
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
In pipera, in ciuda aperentelor, nu "dezvoltatorii" au nenorocit zona, ci administratia locala care nu s-a implicat cu nimic.
Cu cateva exceptii majoritatea caselor din zona au fost construite in regim propriu sau de intreprinzatori care au construit si vandut la bucata, nu au dezvoltat zona.
Asa au aparut strazile inguste, lipsa canalizarii, lipsa infrastructurii. Daca te uiti pe harta zonei iti dai seama ca ar fi trebuit o strada pe conturul aerorportului/lacului care sa inchida bucla Iancu Nicolae - Soseaua Pipera langa sediul Impact doar daca te-ai jucat putin SimCity in copilarie.
Primaria nu a miscat un deget si fiecare a construit ce a avut chef, unde a avut chef cu terenuri cumparate cash (literally, in geanta) de la Becali & Co. Si a ajuns nebunia de acum.
Soseaua Pipera TREBUIE extinsa la patru benzi sau cartierul va muri. Mi se pare foarte buna ideea cu separatoare de sens si 3-4 giratorii intre scoala americana si Porsche Nord, asa cum e acum la OMV.
Noroc cu criza ca a scazut traficul, in 2007 am avut record personal de 80 de minute de la calea ferata de la Petricani pana la primul Mega Image dupa OMV, spre centura.

 bobalex18, on 05 februarie 2016 - 14:02, said:

eu nu știu despre ce străzi neasfaltate sau lipsa canalizării se vorbește.

Cam tot ce ai pe stanga soselei Pipera de la centura pana la OMV.

 bobalex18, on 05 februarie 2016 - 14:02, said:

Legat de valoarea locuinței, vreau să vă spun că apar oportunități pentru toată lumea (în ansambluri care respectă anumite cerințe de locuire). Doar să te interesezi.
Ca fapt divers, încercați să mergeți o singură dată în oxford gardens. sunt de acord că din 250 de locuințe sunt ocupate doar 60, dar străduțele dintre ele (ulițele) permit să treacă 4 mașini concomitent una pe lângă cealaltă
WP_20150705_20_43_49_Pro.jpg

Oxford e construit dupa padurea Baneasa, extrem de aproape de centura si calea ferata care o sa fie functionala la un moment dat. Pozitionarea e nefericita si pe campul dintre complex si centura au inceput sa aduca gunoaie si pamant de vreo 8-12 luni.
Oxford chiar nu intra in discutie aici, Willbrook au construit in plin camp vile dezvoltate unitar, foarte scumpe si cu problemele de mai sus.

Edited by danX, 05 February 2016 - 14:16.


#36
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 danX, on 05 februarie 2016 - 14:08, said:


Noroc cu criza ca a scazut traficul, in 2007 am avut record personal de 80 de minute de la calea ferata de la Petricani pana la primul Mega Image dupa OMV, spre centura.

Astfel de „recorduri” pot exista în orice alt cartier....
Din punctul meu de vedere care am locuit în drumul taberei (billa), tineretului (în blocul cu mega-image), splai (ANCPI), mi se pare de departe cea mai bună decizie.

Înainte de a cumpăra, aveam o părere foarte proastă despre cartier mergând pe „cele auzite”, care nu s-au adeverit. Am umblat prin tot bucureștiul și județul ilfov pentru a găsi o locuință care să ne placă.....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate