Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Problema CSS la un site

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010
Salut! cine ma poate ajuta cu editarea unui cod CSS pentru un site?
in loc sa imi fie pe site un grup de cate 5 posturi deodata afisate, vreau doar 3.
Pe site sunt afisate cate 5 imagini, eu vreau 3.
http://download-ats.com/

Si asa vreau sa imi fie afisate posturile in loc de 5 sa fie 3.

http://download-ats.com/trucks-ats/
Scuze de reclama, dar nu reusesc nici cum sa schimb cum vreau eu.
In caz ca stie careva va rog sa specificati fisierul ce trebuie modificat si unde este localizata mai exact, experienta mea in acest domeniu este slaba.

#2
THEBADASS

THEBADASS

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 18.01.2016
Salut, nu trebuie sa schimbi in CSS, acest limbaj de programare schimba stilul/designul siteului, la tine trebuie intervenit in alt cod. Daca vrei trimite-mi pe privat datele de logare la adminul magazinului si de la cpanel/ftp sau tot ce ai legat de administrarea siteului sau pe mail la office[at]thebadass.ro si incerc sa te ajut cat mai curand.

Edited by THEBADASS, 03 February 2016 - 21:23.


#3
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
În styles.css 152 ai:

.movie-img-inner {
    position: absolute;
    left: 0;
    top: 0;
    width: 100%;
    height: 100%;
    z-index: 100;
    border: 5px solid #97ce68;
    opacity: 0;
    background-color: rgba(0,0,0,0.6); }


însă imaginea la tine e f. mică. Modifică width: 200%; (și height identic, pt. proporții, deși am impresia că, acum, la tine pe site, imaginile sunt deja deformate) și vezi ce se întîmplă.

#4
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010

View PostTHEBADASS, on 03 februarie 2016 - 21:23, said:

Salut, nu trebuie sa schimbi in CSS, acest limbaj de programare schimba stilul/designul siteului, la tine trebuie intervenit in alt cod. Daca vrei trimite-mi pe privat datele de logare la adminul magazinului si de la cpanel/ftp sau tot ce ai legat de administrarea siteului sau pe mail la office[at]thebadass.ro si incerc sa te ajut cat mai curand.

Apreciez ca vrei sa ma ajuti, dar din pacate nu pot sa iti dau datele de logare de la site ori sa iti trimit tema actuala a site-ului.

View Postfloyd69, on 03 februarie 2016 - 21:44, said:

În styles.css 152 ai:

.movie-img-inner {
position: absolute;
left: 0;
top: 0;
width: 100%;
height: 100%;
z-index: 100;
border: 5px solid #97ce68;
opacity: 0;
background-color: rgba(0,0,0,0.6); }


însă imaginea la tine e f. mică. Modifică width: 200%; (și height identic, pt. proporții, deși am impresia că, acum, la tine pe site, imaginile sunt deja deformate) și vezi ce se întîmplă.

Am incercat varianta propusa de tine dar nu schimba nimic in structura site-ului asa cum doresc eu.

#5
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014
Ce platforma folosesti?
Am aflat intre timp.
Aia e tema cumparata pentru platforma aia? In adminul site-ului nu ai cumva o optiune de a selecta cate articole/poze sa afiseze pe pagina principala?

Edited by Kriogen, 04 February 2016 - 16:16.


#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,870
  • Înscris: 10.12.2006
Acolo trebuie modificat niste PHP, nu zic ca nu merge sa fortezi si cu CSS dar e ca si cum ti-ai repara masina cu banda scotch.

Daca e o tema cumparata sunt sanse sa ai optiuni pentru numarul de imagini, asa ar trebui.

#7
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010

View PostKriogen, on 04 februarie 2016 - 16:14, said:

Ce platforma folosesti?
Am aflat intre timp.
Aia e tema cumparata pentru platforma aia? In adminul site-ului nu ai cumva o optiune de a selecta cate articole/poze sa afiseze pe pagina principala?

Este o platforma ruseasca, Datalife Engine. Pot sa selectez in adminul site-ului cate articole sa imi fie afisate, ideea ii ca pe pagina principala sunt incadrate intr-un fel de slider in optiunea a cate 10 articole, dar imaginea lor prea mica si faptul ca sunt cate 5 pe pagina nu imi place si as prefera cate 3 si mai mare.

View PostMizu, on 04 februarie 2016 - 16:49, said:

Acolo trebuie modificat niste PHP, nu zic ca nu merge sa fortezi si cu CSS dar e ca si cum ti-ai repara masina cu banda scotch.
Daca e o tema cumparata sunt sanse sa ai optiuni pentru numarul de imagini, asa ar trebui.
Tema este cumparata, dar nu cred ca este nevoie de interventia modificarii in PHP in structura site-ului ci a temei undeva dar nu stiu unde si ce.

Totusi o sa atasez fisierele CSS si JS ale acestei teme, poate are careva idee. Am impresia ca acel slider controleaza dimensiunea imaginilor, dar poate ma insel.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,870
  • Înscris: 10.12.2006
Ok, m-am uitat mai atent la cod, incearca asta:

Quote

.owl-wrapper {
width: 100% !important;
}
.owl-item {
width: 33% !important;
}


#9
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010

View PostMizu, on 04 februarie 2016 - 17:18, said:

Ok, m-am uitat mai atent la cod, incearca asta:

Multumesc!  codul este bun. Singurul dezavantaj este ca mi-a disparut acum acel slider in care erau incadrate posturile si a trebuit sa limitez doar la 3 articole deoarece le vedea pe toate 10 la cat era setat si imi lungea site-ul prea mult.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,870
  • Înscris: 10.12.2006
E de-ampulea scriptul ala rusesc pe care il folosesti. Mai bine puneai wordpress, asta tine pasul cu standardele actuale.

#11
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010

View PostMizu, on 04 februarie 2016 - 18:12, said:

E de-ampulea scriptul ala rusesc pe care il folosesti. Mai bine puneai wordpress, asta tine pasul cu standardele actuale.

Sincer nu imi place wordpress si nu imi poate oferi ceea ce imi ofera acel script rusesc.

#12
THEBADASS

THEBADASS

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 18.01.2016

View Postmaryotm, on 04 februarie 2016 - 18:27, said:

Sincer nu imi place wordpress si nu imi poate oferi ceea ce imi ofera acel script rusesc.

Cred ca glumesti Posted Image

Ironia sortii e ca ai un CMS rusesc si camioane americane pe site

Edited by THEBADASS, 06 February 2016 - 08:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate