Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 

casa tip duplex dumbravita timis

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1329 replies to this topic

#1135
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
poate ca ai spus, dar nu am fost atent,  ce rol are geotextilul? pui pavele in acele zone?

#1136
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
In zonele unde am bagat geotextil o sa vina pavele, ceva poze de la borduri se lucra inca la ele.

Attached Files



#1137
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Frumos. La stalpii de la gard trebuiau lasate 4 bucati de fier striat care sa urce in stalpi, doua nu par suficiente.

#1138
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

View Postciudin, on 12 noiembrie 2017 - 11:14, said:

Frumos. La stalpii de la gard trebuiau lasate 4 bucati de fier striat care sa urce in stalpi, doua nu par suficiente.
Gardul o sa fie din boltari cu cu repartitii la cate doua randuri.Cred ca doua fire per boltar stalp sunt suficiente.

#1139
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostBylly00, on 10 noiembrie 2017 - 09:02, said:

Daca poti sa imi spui ce MSR si uscator ai luat si daca esti multumit de ele ti-as fi recunoscator. O schema asemanatoare ma intereseaza si pe mine pentru optimizarea spatiului.
Daca conteaza eu am MSR Bosch (Maxx for Kids) si uscator AEG (2 buc), toate au peste 5 ani vechime, doamna este in continuare super multumita de ele. Ca idee am incercat la un moment dat varianta 2 in 1 cu un Indesit si nu se poate compara nicicum... Avem o cunostinta care are Hoover ca si uscator de 9 kg...foarte multumita...

#1140
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Primul strat balast compactat , acu 15 min am mai primit 20 mc de balast ptr stratul final.Nasol cu ploaia care mi a stricat treaba, trebuia sa aduc bobcatul de dimi sa imi bage stratul final ... mai astept cateva ore si incerc.

Attached Files



#1141
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
am vazut pozele pe tel..si am crezut ca ai zapada pe acolo...de la folia aia alba..

#1142
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
ceva progrese ca saptamana viitoare vine inghetul.Am bagat pana acum la gard(fundatie+elevatie)13 mc balast iar la pavaj 47 mc balast si mai tre sa mai aduc o masina de 10 mc.

Attached Files



#1143
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Acum am vazut. Nu era mai comod sa faci trepte si pe laterala intrarii?
Arata bine lucrarea si facuta cu simt de raspundere. La pavele puse pe balst este necesara o tasare corespunzatoare. Eu am turnat placa si imi venea sa ii iau la suturi pe dorei cand spuneau ca nu e nevoie de tasare nici la pavele ca vin pe nisip, daramite la placa de beton. Spor

#1144
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
deci...cate pisici ai? :)

#1145
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Sincer nu m-am gandit la faza cu trepte pe lateral ,dar dupa experienta treptelor de la iesirea din CT si living(adika pseudo vinclul unde a trebuit sa sparg inainte de gresie) nu mai vreau sa aud de trepte laterale...Azi am inceput cu pavelele la un apartament _ tasat inca o repriza_asezat iar geotextil_pus barele de pontaj&nivel realizat pantele _apoi amestec de nisip+sort margaritar_nivelat_scos pontajele si umplut golurile_asezat pavelele_montat rigolele betonate  pe pozitii( ptr a nu mai ciunti pavajul la prima rigola nu am adus-o pe centru urmand ca sa rotesc cotul de evacuare pe directia ei).Am mai compactat la partamentul nr 2 cu o placa de 100 kg, imi mai tre inca o masina de balast_mika_ asa ca ajung la 60 si ceva mc de balast.
Cat despre pisici numai 3 a patra pe care am adoptat-o pe santier a infiat-o un baiat din firma.

Attached Files



#1146
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Bai nene, mi se pune pe creier ce linii drepte vad aici. Unde au astia scoala frate, ca parca nu-s de pe la noi.

Attached File  Copy of vali 19oo.JPG   175.16K   65 downloads

#1147
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Vali, cele 2 straturi de geotextil au rolul de a nu lasa straturile de balat, pietris sau nisip sa se amestece sau sunt si alte motive?
Cu compactorul care e solutia de inchiriere? La noi se inchiriaza cu 200 ron/zi plus o garantie de 2000 ron... si din cate vad ai nevoie cateva zile de compactare pentru trotuare si carport.
Am vazut executia trotuarelor la vecinii nostri si sunt perplex cand vad ce ai executat tu acolo, tu ai executat avion si eu am vazut un tractor... :) Chapeau!

#1148
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Ce spirit de obswrvatie ai Vio. Acum am vazut ca pe masa are si o ruleta electronica :) Eu am una similara folosita in ultimul timp pentru antrenamentul pisicilor (sunt inebunite dupa laserul rosu). Cand ne mutam, vrem sa fie apte sa se descurce la curte, sa nu rada pisicile vecine de noi...
Cu privire la compactor, la Ler..M.. este mai ieftin. In jur de 150 pe zi (jumperul 150, compactorul 120-140 in functie de dimensiune), fara garantie daca platesti cu cardul.
Hai ca mai ai putin si scapi de noroiul din curte.

#1149
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,657
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcatalijns, on 19 noiembrie 2017 - 07:30, said:

Vali, cele 2 straturi de geotextil au rolul de a nu lasa straturile de balat, pietris sau nisip sa se amestece sau sunt si alte motive?
Cu compactorul care e solutia de inchiriere? La noi se inchiriaza cu 200 ron/zi plus o garantie de 2000 ron... si din cate vad ai nevoie cateva zile de compactare pentru trotuare si carport.
Am vazut executia trotuarelor la vecinii nostri si sunt perplex cand vad ce ai executat tu acolo, tu ai executat avion si eu am vazut un tractor... Posted Image Chapeau!

La Leroy in Chitila cred ca e mai putin. Eu inchiriez de la ei pe firma si nu imi cer garantie.
Dar cel mai bine este sa angajezi o echipa care are compactor.

Edited by cumparator, 19 November 2017 - 11:09.


#1150
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 19 noiembrie 2017 - 11:09, said:

La Leroy in Chitila cred ca e mai putin. Eu inchiriez de la ei pe firma si nu imi cer garantie.
Dar cel mai bine este sa angajezi o echipa care are compactor.
Nu stiu cand ati fost ultima oara pe acolo dar vinerea trecuta a fost 200 ron/zi si 2000 ron garantie. Exact locatia despre care vorbiti. One time e ok dar daca ai nevoie de cateva compactari la trotuare in zile diferite...si mai e si transportul ca nu intra pe usa daca nu ai 1 m pe inaltime, trebuie carat in picioare altfel intra uleiul in filtru de aer si mai prestezi 100 ron...se aduna ceva. De asta intrebam poate stie careva combinatia optima :)

#1151
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Eu am luat de la Ler.. Bragadiru. E la doi pasi de mine.

#1152
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostNukem, on 19 noiembrie 2017 - 10:59, said:

.. o ruleta electronica Posted Image Eu am una similara folosita in ultimul timp pentru antrenamentul pisicilor (sunt inebunite dupa laserul rosu). Cand ne mutam, vrem sa fie apte sa se descurce la curte, sa nu rada pisicile vecine de noi...
Hei @nuke, ai grija cu laserul....
https://forum.softpe...st__p__21340990
https://www.google.c...Yqj0r10#imgrc=_

Edited by viotl, 19 November 2017 - 11:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate