Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Cat ma costa sa am un copil?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
483 replies to this topic

#55
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

View Post_laura_c, on 18 ianuarie 2016 - 11:25, said:

[...]Problema ar fi ca peste 5 ani am avea 35 si mi se pare totusi cam târziu.
Ma refeream mai mult la costurile din primii 2-3 ani.
Iar dusul la bunici... nu stiu ce sa zic. Ei au spus ca ne-ar ajuta fără probleme. Dar sincer va spun ca nu ne prea plac tabieturile lor. Cu siguranta îl vor rasfata in ultimul hal. Ca asa sunt de multe ori bunicii[...]
Dap, la 35 e tarziu. Hell, si la 30 e tarziu da' nah ....cariera si banii prima data.
Cat despre bunici, intotdeauna au mai mult timp pt. nepoti decat parintii. Daca sunt oameni sanatosi la cap (nu betivi, violenti, d-astia) nu trebuie exclusi din viata nepotilor. Da, o sa-l(o/i) resfete si da, n-o sa urmeze sfaturile tale 100% din clipa in care ai plecat spre Bucuresti. DAR nu e problema. Copilul v-a invata ce si cat poate intinde coarda cu fiecare membru al familiei. (Plus ca 1-2 sapt. de vacanta la bunici e de vis pt. parinti Posted Image ).
Mai mult, copiii invata imitand. Modul in care voi va tratati parintii il(o/i) va influenta mai tarziu comportamentul fata de voi.

View Postgabitu73, on 18 ianuarie 2016 - 11:33, said:

[...]Deschideai topic pe forum, dacă voiai să-ți cumperi mașină, tv, aragaz, frigider,etc nu pentru a întreba cât costă un copil! [...]
Da si nu. De multe ori sunt lucruri la care nu te gandesti, daramite sa-ti intrebi prietenii deja parinti. Cumva pe forum vezi mai multe idei, pareri chiar si suturi in fund care ar trebui sa te ajute sa iei o decizie care-ti convine.

#56
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
pt initiatoare
Pt a da greutate spuselor mele, incep prin a spune ca am deja 52 de ani si un plod de 18.
Sunt lefegiu la stat, asa ca salariul nu e prea mare. Si cand l-a nascut sotia era inginera proiectanta la un institut de cercetari, asa ca salariul ei era cam jumate din al meu.
Da, stateam in casa mamei mele, dar normal plateam 2/3 din intretinere, apoi 3/4..
Ne-am dorit plodul. Si uneori in viata trebuie sa ai curajul si sa mai risti .Si sa te arunci in apa si ajuns acolo sa incepi sa inoti.
Da, sotia mea a stat 2 ani acasa, pt ca legea ii permitea. Initial a fost un soc financiar
Dar eu castigam bani din depanare. Si imi mergea bine. Pt mine era o mare bucurie sa aduc banu gro$$. Stiam pt ce muncesc.
Asa ca poate ca si prietenul tau va invata sa castige ceva suplimentar..
Apoi, dupa ce goanga a mai crescut l-am dus la cresa si cum sotia avea timpul liber s-a facut agent de asigurari..si mai traducea ..asa ca mai castiga ceva..
De ocupat de copil s-a ocupat doar sotia. Mama avea atunci deja peste 70 de ani, asa ca nu ii puteam cere foarte mult.
Aici eu recunosc, cu toata modestia, ca am fost cineva. Cineva duce copilul si il aduce de acolo..
Prima lui gradi de fost de stat. Mi-a placut foarte multi de toate persoanele de acolo. Directoarea avea o voce superba si canta de placere, iar in cladirea aia era asa o atmosfera de ras si voie buna, de imi facea placere sa merg acolo..
Asta desi salariile lor erau ca ala stat Da, am mai facut si niste cadouri, pt ca de, asa-i romanul..
La un moment dat le-am reparat niste televzoare..Ma duc, dezbrac"mortul si aud cum dna directoare canta in camera ei.. Nu foarte corect, mai falsa,...Dar cu atat placere si pasiune de m-am oprit sa o ascult. Cand a venit dupa vre-o jumate de ora sa ma intrebe daca vreau o cafea si cum merge depanarea, m-am simtit penibil. Nu masurasem nimic..Doar ascultasem, vrajit.
Si eu sunt unul din ala gomos, care merge la opera, si care face fite daca ceva nu ii place.
Dar placerea si bucuria cu care canta madam director, pricelles..

Intre timp sotia si-a gasit un job mai bine platit si am putut si sa dam plodul la o gradi particulara, si sa ne luam si masina in rate..
Jur ca la gradi particulara desi goanga avea mai multe jucarii nu s-a simtit mai bine.
Pt ca eu si sotia "concuram" cu niste parinti muuult mai bazati finaciar. Am ramas socat cand gonguta ne-a intrebat de ce nu avem masina pt ca toti ceilalti parintii au. Si copii au remarcata ca e singur al carui tatic nu are..
Culmea e ca tocmai platisem avansul si asteptam..Asa ca atunci cand a venit m-am dus special si am parcat-o in fata gradi ca sa se vada..ma rog, e doar o Fabie, dar e masina..

Asa ca poate peste un timp si potenta voastra financiara se va schimba in bine..
Despre costuri.. Sotia a avut lapte, deci aici am economisit.. Da, de la o varsta au aparut pampersi.
Si concediile cu goanga.S-a nimerit ca a invatat sa mearga pe nisipul de la 2Mai..Normal, atunci cand mai cadea, nu il durea..iar valurile marii..pt un copil, ce sa mai zic..Chiar, atunci serveam trenul..Si ce daca..

Pe scurt. Poti sa imi descri matematic si inginereste cum ai avut bafta sa iti gasesti barbatul cu care stai azi? Si ce sanse in procente erau ca sa va potriviti? Daca nu, inseamna ca soarta si-a spus cuvantul. La fel si la mine. Eu si sotia ne-am iubit, am dorit  plodul, l-am facut si dupa aia ne-am descurcat, vazand si facand.
Si razand cand unele calcule au dat cu virgula..Ma rog, eu mai si injurat..Dar am mers inainte..
Desi eu ma descriu singur ca un tip lipsit de umor, si inginer pe deasupra, cred sincer ca in viata nu totul se poate planifica matematic si stiintific si inginereste. Daca e sa fie o sa fie..
Azi goanga are deja +18 ani, e studinte si boboc si asteapta prima lui sesiune de examene..Si prima fata ..De abia il astept sa apara cu una..e cam timid..

Edited by Prien, 18 January 2016 - 12:00.


#57
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Post_laura_c, on 18 ianuarie 2016 - 09:48, said:

Multumesc pentru răspunsuri. Noi facem anul acesta 30 de ani. Dupa ce plătim chiria si cheltuielile de aici, mai rămânem cu aprox. 1300 lei/luna, bani de mâncare, haine, o iesire la un restaurant... din astea.

Ramai cu 1300 de lei pe luna dupa ce platesti intretinerea, chiria si mancarea, sau 1300 e tot ce ramane si pentru mancare ? Pentru daca trebuie sa si mancati, sa si traiti din 1300 de RON, eu zic ca e cazul sa amanati copilul. Eventual dupa ce va luati o locuinta, ca sa nu mai stati in chirie. Poate o sa il poti creste in primul an cu scutece si restul de cheltuieli pentru un sugar, dar gandeste ca va veni la un moment dat vremea gradinitei si apoi vremea scolii, si sa vezi acolo cheltuieli. Copilul acela inevitabil se va imbolnavi ( de bolile copilariei, nu altceva), se va duce in excursii cu scoala, isi va dori ce au si prietenii si colegii lui. Cu atat mai mult faptul ca stati in Bucuresti, care este cel mai scump oras din Romania.

Urmatoare intrebare este ce profesie ai tu si sotul tau, si mai important ce oportunitati aveti in cariera ? Aveti facultate ? Daca da, ce facultate.

Era inevitabil sa apara unii pe aici sa spuna ca un copil se creste cu dragoste, nu din bani, ( de parca mancarea, hainele, meditatiile si jucariile costa dragoste, nu bani) si ca unde mananca doi pot manca si 3, dar asta este o mentalitate de 1900 toamna, unde tot ce iti trebuia pentru un plod era mancare si haine sa il imbraci, si dupa il trimiteai pe camp sa lucreze. Rezultatele mentalitatii acesteia se vad in procentajul de promovabilitate de la bacalaureat, si numarul mare de tineri romani(romani, nu tigani) care fac puscarie prin strainatate.

Spunea cineva mai devreme sarcastic, ca daca traiesti din ajutor social nu ar trebui sa te reproduci. Ei, eu chiar am aceasta o opinie. Daca esti un asistat, daca tu traiesti din mila statului, aka banii altora, da, nu cred ca ar trebui sa ai dreptul sa te reproduci. Deja mananci banii altora doar prin existenta ta, nu iti da nimeni dreptul sa mananci si mai mult din banii altora facand si un copil.

View Postprimuministru, on 18 ianuarie 2016 - 10:00, said:

Un copil il faci pentru ca iti doresti sa ai un copil ! Daca pui problema din punct de vedere financiar si o privesti ca pe o povara, n-o sa-l faci NICIODATA ! Never ever !
Sunt cupluri care nu au venituri stabile,  muncesc cu ziua sau la negru, traiesc din ajutoare sociale si isi permit sa creasca 1 copil (unii au chiar 2 sau 3).Si nu ma refer neaparat la cei din mediul rural, sunt multi si prin urban.
Voi de ce nu ati putea ?
Pai poate nu vor pentru ca au un minim de decenta si mine in cap. Bine ca vezi oameni care muncesc la negru sau sunt asistati social si au copiii, dar tu ai stat macar sa vezi cum ajung copii acelor persoane ? Cati or sa faca ceva viata ? Cati au un bacalaureat luat, sa nu zic de facultate ?

Edited by WhatNot, 18 January 2016 - 12:11.


#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa cum spuneam, am plecat de la 0, si acum unu e la o facultate de top, altul e la liceu si merge excelent...I-am crescut cu multa dragoste si rabdare ca banii cam lipseau. Acum nu mai sunt probleme majore cu banii si ne bucuram din plin ce am realizat pe plan personal.
Daca partea financiara e pe primul loc, asa va fi si cand o sa ai copii, eventual le tii socoteala cat te costa hachitele acestora si zici un mare NU.

Faci copii sa te bucuri de ei nu sa le tii socoteala cat si ce consuma... Si daca exista dragoste si intelegere in familie probabilitatea sa termine o facultate e destul de mare.

Apropo, cel mic tocmai s-a intors din aplicatie de la cabana Diham.... si nu vrei sa stii pe unde a umblat pana acum...
Si fratele lui mai mare a beneficiat de acelas tratament, inclusiv tabara in Grecia. Din putinii bani care i-am avut...

Edited by bumpocbum, 18 January 2016 - 12:22.


#59
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Spune-ne si noua ce inseamna plecat de la 0. Ca 0 nu inseamna acelasi lucru pentru toata lumea. Pentru unii 0 inseamna un job si un ajutor minim de la parinti, iar pentru altii 0 sa inseamna sa nu ai nici dupa ce bea apa. Mai important, ce cariera ai tu si partenerul/partenera. Pentru ca un cuplu de ingineri electronisti va ajunge mai departe decat un cuplu de ospatari, chit ca ambele cupluri incep de la zero.

De exemplu, spui ca ai un copil la facultate si altul la liceu, deci presupun ca ai o varsta. Prima locuinta a fost cumva data de statul comunist, sau luata pe nimic in anii 90 ? Ca aia deja nu mai e zero. Zero pentru cineva ca  initiatoarea o sa insemne de fapt minus, adica un credit gras la o banca pentru locuinta. Si asta e doar un exemplu.

Nu ma intelege gresit, nu neg ca un copil e o bucurie. Dar poate fi un chin, si pentru parinti si pentru copil. Nu moare nimeni daca nasterea unui copil se amana 5 ani pana lucrurile se stabilizeaza financiar.

Edited by WhatNot, 18 January 2016 - 12:42.


#60
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu sânt de parere ca astia care zic ca aia saraci trebuiesc opriti de la procreere ar trebui impuscati in cap !

#61
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Copil stii cand sa faci? Dupa ce ai primul million de euro cash (sau in investitii stabile). Daca nu il ai mai bine nu mai faci, ca va fi un copil chinuit daca va avea ghinionul sa fie un copil cu potential. Dar daca ai norocul sa iasa un prostanac, atunci poti sa faci si cu 0 euro.

#62
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Postsilesax, on 18 ianuarie 2016 - 12:41, said:

Eu sânt de parere ca astia care zic ca aia saraci trebuiesc opriti de la procreere ar trebui impuscati in cap !

Pai si cine o sa mai plateasca atunci ajutoare sociale saracilor ? Dar ce pretentii sa am de la cineva care scrie si in ziua de azi "sânt" in loc de "sunt" si militeaza pentru impuscarea in cap pe softpedia ?

Edited by WhatNot, 18 January 2016 - 12:45.


#63
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postsilesax, on 18 ianuarie 2016 - 12:41, said:

Eu sânt de parere ca astia care zic ca aia saraci trebuiesc opriti de la procreere ar trebui impuscati in cap !
Tu esti ala saracie de la Braila care a procreat pe banii altora (de la buget)?

#64
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

View PostWhatNot, on 18 ianuarie 2016 - 12:34, said:

[...]Nu moare nimeni daca nasterea unui copil se amana 5 ani pana lucrurile se stabilizeaza financiar.
Cand vb. de copii la 30+ ani atunci vb. de riscuri mai mari de defecte genetice (sindrom Down) la copil. Mai bine sa n-ai ce manca decat sa-ti fie copilul bolnav...

#65
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
E loterie...

#66
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Postshiva, on 18 ianuarie 2016 - 12:46, said:

Cand vb. de copii la 30+ ani atunci vb. de riscuri mai mari de defecte genetice (sindrom Down) la copil. Mai bine sa n-ai ce manca decat sa-ti fie copilul bolnav...

Ai si o sursa credibila pentru asta ? Ca defectul genetic, dupa cum ii spune si numele, e genetic, nu tine neaparat de varsta. Oricum, in tarile civilizate, cu cat creste nivelul de educatie a unui cuplu, cu atat creste si varsta la care au primul copil.
[ http://www.pewresearch.org/files/2015/01/FT_15.01.15_firstBirthAge-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006

View Postshiva, on 18 ianuarie 2016 - 12:46, said:

Cand vb. de copii la 30+ ani atunci vb. de riscuri mai mari de defecte genetice (sindrom Down) la copil. Mai bine sa n-ai ce manca decat sa-ti fie copilul bolnav...

riscurile sunt la 40+, nu mai speriati viitoarele mamici :)

#68
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007

View PostWhatNot, on 18 ianuarie 2016 - 12:05, said:


Pai poate nu vor pentru ca au un minim de decenta si mine in cap. Bine ca vezi oameni care muncesc la negru sau sunt asistati social si au copiii, dar tu ai stat macar sa vezi cum ajung copii acelor persoane ? Cati or sa faca ceva viata ? Cati au un bacalaureat luat, sa nu zic de facultate ?

Ideea era ca sunt cupluri cu venituri mult mai mici decat initiatoarea acestui topic care isi permit sa creasca 1,2 sau chiar 3 copii.Cum ajung ? Cati or sa faca ceva in viata ?? Nu stiu !
Stii ca sunt copii de bani-gata, din familii cu venituri peste media multora care au ajuns vai-de-capu-lor ?  Pe ei cu ce i-a ajutat faptul ca parintii au avut posibilitati materiale dar au ajuns niste ratati ai societatii ? Cu nimic !

#69
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Laurico , esti pe calea gresita. Nu pui problema la modul " peste 5 ani o sa avem mai multi bani " , pentru ca peste 5 ani poate ramaneti fara servici . Eeste nevoie de o minima planificare atunci cand faci un copil , dar daca tu crezi ca iti vei aranja apele in asa fel incat sa ai tot ce iti trebuie , fara nici un stre , si vei face copii ....te amagesti . Nu exista asa ceva . Viata bate filmul intotdeauna . Nimeni nu-ti garanteaza nimic . Nici medicii ca vei avea un copil sanatos , nici sefii ca vei avea servici , nici pregaturea ta ca vei avea un salariu mare . Daca ai 30 de ani , pune mana si fa-l in seara asta . Sansele sa aiba probleme de sanatate cresc cu cat corpul mamei este mai imbatranit. Cand depasesti 35 , ai deja niste probleme.  Acum , inchide contul de softpedia , ia-ti niste neglijeuri dantelate si deseara asteapta-l pe tatal copilului cu un pahar de vin rosu . un pahar , nu mai mult ca iese copilul balbait . Cum ar zice magarul : alcoolul este doar ca sa ii sticleasca ochii Posted Image . Pana iti mai faci tu multe calcule , iesi la pensie . Ca si barbat iti pot confirma ca si interesul pentru procreere scade dupa o varsta. Asa ca , o sa vrei tu , dar nu are el chef ....si pierdeti startul. dupa cateva starturi pierdute , se creaza un reflex , care face ca imbatzosala lui sa lucreze la jumatate din potential . Nu te juca cu varsta si cu disfunctionalitatile fiziologice . Hai , zi-ne luna viitoare ca ai ramas , sa te felicitam . Ne-om cauta prin dulapuri si ti-om trimite nescai hainute ramase ca sa nu mai dai banii pe ele ....dar fa-l odata .

#70
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View PostWhatNot, on 18 ianuarie 2016 - 12:34, said:



Nu moare nimeni daca nasterea unui copil se amana 5 ani pana lucrurile se stabilizeaza financiar.
si daca nu se stabilizeaza?

#71
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Te costa în jur de 1000 de lei pe lună, cel puțin în primii doi ani. Lapte,pamperși,fructe, apă etc

#72
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Postcasadivino, on 18 ianuarie 2016 - 12:56, said:

si daca nu se stabilizeaza?

Daca devine mai rau, e simplu. Nu faci copil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate