Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Cat ma costa sa am un copil?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
483 replies to this topic

#37
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011

View Postlex404, on 18 ianuarie 2016 - 01:18, said:


Si de cand faceti un copil, totul va deveni mai naspa. Nu vacante linistite, nu vacante ieftine, nu roadtrips, nu bancuri cu prostii, nu sex in bucatarie, bocete, urlete, isterii, crize, etc. Pe langa asta, pentru ce?


Eu sunt sigur ca tu nu ai copil. Da, si mie mi s-a schimbat diametral viata, am gasit un sens pentru ea..

#38
_laura_c

_laura_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2016
Multumesc pentru răspunsuri. Noi facem anul acesta 30 de ani. Dupa ce plătim chiria si cheltuielile de aici, mai rămânem cu aprox. 1300 lei/luna, bani de mâncare, haine, o iesire la un restaurant... din astea.

#39
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Daca tot faci calcule, gandeste-te cat vrei sa stai acasa pe ajutorul ala de kkt de 600 lei (min) din partea statului + 200 alocatia!
Ca tatic de 2.5 ani iti spun ca problema mea principala este CU CINE LAS COPILUL ACASA CAND ESTE BOLNAV! Crede-ma, am albit in cap! Daca nu aveam si eu si sotia sefi mai permisivi - aia eram! In momentul in care il duci in colectivitate incepe show-ul, doua saptamani la gradi - una acasa. Ce faceti? puteti lipsi de la serviciu? Aveti pe cineva care sa stea cu el acasa? Nu zic sa nu faceti un copil, dar sa fiti pregatiti cat mai mult din toate punctele de vedere!

#40
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Un copil il faci pentru ca iti doresti sa ai un copil ! Daca pui problema din punct de vedere financiar si o privesti ca pe o povara, n-o sa-l faci NICIODATA ! Never ever !
Sunt cupluri care nu au venituri stabile,  muncesc cu ziua sau la negru, traiesc din ajutoare sociale si isi permit sa creasca 1 copil (unii au chiar 2 sau 3).Si nu ma refer neaparat la cei din mediul rural, sunt multi si prin urban.
Voi de ce nu ati putea ?
Decizia e a voastra, restul e cancan !

#41
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Post_laura_c, on 18 ianuarie 2016 - 01:32, said:

Va rog mult, nu am deschis acest topic ca sa ridic problema unde vom face sex eu si prietenul meu daca vom avea un copil, unde ne vom face vacanta ( sau daca ne-o vom face) sau de ce nu ne casatorim. Haideti sa fim on topic. Asta daca vreti sa ma ajutati cum raspuns cat de cat, fiind mult mai experimentate ca mine din acest punct de vedere. Nu cer calcule la virgula si nici exacte. Cer niste raspunsuri aproximative, din postura voastra, care ati trecut prin asa ceva.  Multumesc!

Nu te lua dupa ce scriu niste necunoscuti pe un forum public. Vorbiti cu parintii vostri, ca viitori bunici va vor ajuta cel putin cu sfaturi. Cresterea unui copil nu e un bussines cu cheltuieli contabilicesti.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsilesax, on 18 ianuarie 2016 - 09:17, said:

un copil bine educat nu o sa iti scoata ochi sau sa iti reproseze niciodata ca nu i-ai dat bani de masina sau mimoze .....daca nu ai binenteles

Nu e vorba de reprosuri. Doar de faptul ca ti-ar place sa aiba si el o masina si bani mai multi de cheltuiala.... Problema e ca masina trebuie tot tu sa o intretii, bani de combustibil tot tu trebuie sa cotizezi ca el deocamdata nu are de unde. Si cum cheltuieli sunt multe....

#43
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006

View Postpustiu_22, on 18 ianuarie 2016 - 09:52, said:

Daca tot faci calcule, gandeste-te cat vrei sa stai acasa pe ajutorul ala de kkt de 600 lei (min) din partea statului + 200 alocatia!
Ca tatic de 2.5 ani iti spun ca problema mea principala este CU CINE LAS COPILUL ACASA CAND ESTE BOLNAV! Crede-ma, am albit in cap! Daca nu aveam si eu si sotia sefi mai permisivi - aia eram! In momentul in care il duci in colectivitate incepe show-ul, doua saptamani la gradi - una acasa. Ce faceti? puteti lipsi de la serviciu? Aveti pe cineva care sa stea cu el acasa? Nu zic sa nu faceti un copil, dar sa fiti pregatiti cat mai mult din toate punctele de vedere!

Exista concediu medical pentru ingrijirea copilului. Trebuie doar sa mergi la medic cu copilul bolnav, ceea ce oricum mi se pare normal sa o faci. Iar acei 600 sunt suma minima, daca nu ai  avut nici un venit in anul dinaintea nasterii copilului.
Am copil mic, si dinainte sa il facem am hotarat ca daca il facem noi il crestem, nu bunicii sau alte rude. Asa ca nu a stat nici macar 1 minut  cu vreo ruda fara ca unul din noi sa fie prezent. Si totul e bine. Asa ca sunt povesti ca nu te descurci fara parinti. Referitor la cat te costa, este greu de spus, pentru ca i-am cumparat si foarte multe lucruri care puteau lipsi si nu le-ar fi simtit lipsa, dar daca ne-am permis le-am cumparat. Si fiecare caz este diferit. Copilul nostru nici nu stie ce este suzeta sau biberon, insa alte pesoane au avut probleme cu alaptat (sau nu au dorit) si au avut nevoie de lapte praf.
Bona nu avem, noi am decis ca este mai bine pentru copil sa mearga la cresa, desi banii nu erau o problema pentru a avea bona. Am considerat ca este mai bine pentru copil sa socializeze cu alti copii, sa se obisnuiasca cu alte persoane si sa interactioneze cu persoane care nu ii fac toate poftele. Cand este bolnav sta acasa cu sotia, concediu medical pentru ingrijirea copilului.

#44
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Deja pe topic s-au expus parerile celor 2 clase care gandesc antagonic ! Unii fac un copil , pe motiv caaa asa trebuie , ca asa e ...obiceiul , caaa....altele !
O categorie (din care cunosc foarte multi) se bazeaza pe faptul ca il vor "arunca" in bratele parintilor,bunicilor,etc. , ca vor primi cadouri de la neamuri , etc. si se vor descurca ei ! Si dupa aia vin cu textele de genul , lumina ochilor lor , cea mai mare fericire in viata , etc. ! Pe astia....................!!!
A doua categorie vor un copil pentru care sunt pregatiti moral , psihologic , material , pedagocic ! Pentru cresterea unui copil ai nevoie de un buget de aproximativ 1000 de euro pe luna + timp + efort si multa rabdare ! Verifica in primul rand cat costa o cresa sau gradinita in Bucuresti si vei intelege deja !
PS - Poti merge si sub acest buget daca aveti parinti care pot sta cu el , gati pentru el si care sa-l ingrijeasca ! Altfel daca stati 2 ani cu copilul intr-un singur salariu , in Bucuresti , platind si chirie......e de rau !!!

#45
Freyaa

Freyaa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 857
  • Înscris: 19.04.2015

View Postpustiu_22, on 18 ianuarie 2016 - 09:52, said:

Daca tot faci calcule, gandeste-te cat vrei sa stai acasa pe ajutorul ala de kkt de 600 lei (min) din partea statului + 200 alocatia!
Ca tatic de 2.5 ani iti spun ca problema mea principala este CU CINE LAS COPILUL ACASA CAND ESTE BOLNAV! Crede-ma, am albit in cap! Daca nu aveam si eu si sotia sefi mai permisivi - aia eram! In momentul in care il duci in colectivitate incepe show-ul, doua saptamani la gradi - una acasa. Ce faceti? puteti lipsi de la serviciu? Aveti pe cineva care sa stea cu el acasa? Nu zic sa nu faceti un copil, dar sa fiti pregatiti cat mai mult din toate punctele de vedere!

dar voi parinti nu aveti? Adica bunicii copilului? Posted Image

#46
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postlex404, on 18 ianuarie 2016 - 01:31, said:

Vezi cat costa un bax de scutece Posted Image
Si NAN-ul, ca nu cred ca vrei sa te stoarca 2 ani...
Hai sa fim seriosi.
Poa' sa foloseasca oricand scutece refolosibile care nu mai sunt chiar asa de complicat de folosit ca pe vremea bunicii - intre timp au toti masini de spalat haine - si costa mai putin. (Si's mai putin chimice da' aia e alta discutie..)
Si ca sa vezi, de cand e lumea si pamantul se exista o chestie magica numita țâță. Care poate fi folosita cu succes pana la 2 ani si dupa fara sa dai bani pe praf la cutie, biberoane si tetine. Da' na, daca la TV zice ca NAN-ul e baza si alaptatul "te stoarce", tre' sa ii credem nu? Posted Image



Cat costa un copil? Oricat de la putin la extraordinar de mult.
Cred ca poti scapa de multe cheltuieli inutile daca nu te lasi pacalita de marketingul agresiv si agasant al pietei jucariilor si accesoriilor. Hainute sunt destule la preturi decente si de fapt n-are nevoie de super multe (poti spala mai des, da, costa si apa si detergentul dar poti gasi o balanta si acolo).
Bebelusii n-au nevoie nici de paturi la sute de euro, nici de caruturi la mii, nici de ultimile jucarii de pe piata. Cand mai cresc vor face invariabil comparatii cu alti copii dar cred ca un copil crescut cu cap va intelege (poate nu din prima, dar la un moment dat), ca nu poate primi chiar toate prostiile materiale.

Cele mai mari costuri sunt cu "ingrijirea" facuta de altii (cresa, gradinita), deci da, ar fi de ajutor sa aveti pe cineva in preajma sa poata sta cu copilul.

Dar na, daca vreti amandoi copil si va descurcati decent in 2 cu banii pe care ii aveti va puteti descurca si in 3.

Edited by Dev, 18 January 2016 - 10:29.


#47
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Desi exemplul poate parea ciudat , dar e de sezonPosted Image ...a face un copil = cu a pleca la drum cu masina dupa ce anunta toti COD PORTOCALIU de zapada si viscol ! Apoi apar tipand pe la televizor - "Stam de x ore cuuu ....copilul in frig si zapada ! Sa vina guvernu'.... primaru' ......NATO sa ne scoata imediat de aici ! "
Pentru unii acest fapt genereaza compasiune , chiar revolta , dar eu i-as Posted Image  ! Din pacate copilul ala/aia nu sunt vinovati ca parintii lor sunt idioti si inconstienti !!!

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFAP, on 18 ianuarie 2016 - 10:21, said:

Pentru cresterea unui copil ai nevoie de un buget de aproximativ 1000 de euro pe luna
Daca plecam de la premisa asta nu mai aveam copii acum. Am plecat aproape de la 0 si uite ca nu o duc rau, unu e in facultate in UPB, altu la liceu.  Ca nu pot sa le asigur bani pentru masini personale si mimoze e partea a 2-a, dar unu mai foloseste masina mea sau a nevestei, mai rar e drept, iar bani de buzunar se mai gasesc.
E drept ca au fost zile in care nu mai imi venea sa ma duc acasa....
E bine sa ai casa ta, camera copilului si buget, dar se poate si fara. Eu, sotia si copilul am dormit cativa ani in aceeasi camera cu patutul copilului la capul nostru, si eram fericiti. Ca si acum.

Edited by bumpocbum, 18 January 2016 - 11:17.


#49
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View Post_laura_c, on 18 ianuarie 2016 - 09:48, said:

Multumesc pentru răspunsuri. Noi facem anul acesta 30 de ani. Dupa ce plătim chiria si cheltuielile de aici, mai rămânem cu aprox. 1300 lei/luna, bani de mâncare, haine, o iesire la un restaurant... din astea.

In primul rand vezi ce indemnizatie ai lua de la stat (pt. un an e mult mai mare decat pt. 2 ani). Tine cont si faptul ca intra cam dupa 3-4 luni deci trebuie sa aveti ceva bani la pusculita pt. cheltuielile din lunile respective.
Cheltuielile la nastere depind de spital, personalul medical si complicatiile aparute la nastere. Daca e nastere naturala, fara peridurala - nu vad de ce ai da ceva bani prin spital ca n-ai nevoie de nici un fel de ingrijiri.
Laptele praf - nu e obligatoriu. daca studiezi din timp problema, sansele sa ajungi la LP sunt mici (in caz de ceva tot tre' sa ai ceva banuti pt. o pompa de san, consultant in lactatie sau chiar LP).
Boli, pediatrii - costurile depind mult de starea de sanatate a copilului si ce tratamente ofera pediatrul
Haine, jucarii - Daca aveti rude si cunoscuti cu copii de 3-5 ani probabil ca o sa primiti de la ei. Se mai doneaza si pe tot felul de grupuri pe FB. De asemenea, se pot confectiona jocuri si jucarii acasa, din ce ai la indemana (se gasesc tot felul de idei pe net). Ai mei se distreaza cu mestecatul prin oale/cani (am unele de inox pe care ii las sa le abuzeze).
Cresa, gradnita, bunici - poate veni vreo bunica sa stea cu copilul? Aveti cresa si gradinita de stat in zona? Programul lor e compatibil cu a vostru? Cu cine va sta daca e bolnav? Asta e esential de determinat.

Ar fi bine sa analizati si daca e posibil sa va intoarceti in orasul natal (langa parinti) sau daca puteti avansa in cariera, financiar vb.

Casatoria si hartia roz nu sunt necesare pt. a face si creste copii impreuna. Trainicia relatiei e baza. V-ati putea intelege in continuare daca lipsa banilor ar fi acuta sau/si a intimitatii?

#50
_laura_c

_laura_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2016
Wow! Nu ma asteptam la atatea păreri. M-am mai linistit putin. :D
Eu nu ma refeream neapărat la ce va fi peste 5 ani. Pentru ca, daca tinem cont de cum au evoluat joburile noastre in acest timp, lucrurile au mers binisor. Deci poate ca peste 5 ani vom avea încă... 1000-1500 de lei in plus. Cel putin (si) pentru asta tragem acum mai tare. Problema ar fi ca peste 5 ani am avea 35 si mi se pare totusi cam târziu.
Ma refeream mai mult la costurile din primii 2-3 ani.
Iar dusul la bunici... nu stiu ce sa zic. Ei au spus ca ne-ar ajuta fără probleme. Dar sincer va spun ca nu ne prea plac tabieturile lor. Cu siguranta îl vor rasfata in ultimul hal. Ca asa sunt de multe ori bunicii. :D
Daca cheltuielile lunare ar însemna 1000-1200 de lei si ajutorul de la stat ar fi 700-800, lucrurile ar fi mai simple. Noi ne gândim la asa ceva de vreo 2 ani. Pentru asta am încercat sa ne pregătim usor, usor cum am putut. Ne-am mutat intr-o chirie cu doua camere (ap. fiind al surorii prietenului meu cu care ne intelegem f bine... si ne sustine si ea sa facem pasul asta) si acum 2 ani ne-am cumpărat si o masina pentru cazul in care se va întâmpla(si) asta sa nu fim nevoiti sa apelam pentru o necesitate de transport, la altii. O fi bine, o fi rau, nu stiu. Asa am gandit-o noi. Am încercat sa nu ne aruncam in asa ceva cu capul înainte. Pentru ca, asa cum stiti si voi mai bine, copilul, pe lângă bucuriile pe care ti le aduce si faptul ca iti da o putere in plus sa te lupti cu greutatile, înseamnă si o mare responsabilitate.

#51
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Ce ne costa sa nu avem copii? Zestrea noastra genetica se duce dracului, rasa noastra se va stinge  in acelasi fel, ca atunci cand i-am batut  pe unguri, acum un secol -doua, prin natalitate.Ma doare cand vad  vad ca pamanturile noastre sunt ocupate de populatii neasimilabile dar care care ne asimileaza ,cand vad satele imbatranite unde drumul spre cimitir este adesea folosit si in scoli sunt 2-5 banci ocupate , insa pe noi ne intereseaza cati bani  ne va costa ingrijirea unui copil.Vecinul meu, Zlatcu ,are opt copii si nu are de gand sa se opreasca atata timp cat poate Traiesc din alocatii si sunt sanatosi ,isteti, pozitivi si merg la scoala .Egoismul ne va duce la pieire.

#52
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Da dupa cum scrii pe aici pari a fi realista si gîndesti bine deci votez pentru.

#53
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008

View Post_laura_c, on 18 ianuarie 2016 - 01:32, said:

Va rog mult, nu am deschis acest topic ca sa ridic problema unde vom face sex eu si prietenul meu daca vom avea un copil, unde ne vom face vacanta ( sau daca ne-o vom face) sau de ce nu ne casatorim. Haideti sa fim on topic. Asta daca vreti sa ma ajutati cum raspuns cat de cat, fiind mult mai experimentate ca mine din acest punct de vedere. Nu cer calcule la virgula si nici exacte. Cer niste raspunsuri aproximative, din postura voastra, care ati trecut prin asa ceva.  Multumesc!
Din punctul meu de vedere(părinte a doi copii adolescenți), nu ești pregătită încă pentru a avea un copil! Deschideai topic pe forum, dacă voiai să-ți cumperi mașină, tv, aragaz, frigider,etc nu pentru a întreba cât costă un copil! Un copil înseamnă să renunți tu la multe chestii și nu mă refer la bani ci mai ales la timpul dedicat ție ! Sunt femei la care instinctul matern vine mai târziu și atunci vor trece peste orice obstacol pentru a deveni mame.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_laura_c, on 18 ianuarie 2016 - 09:48, said:

Multumesc pentru răspunsuri. Noi facem anul acesta 30 de ani. Dupa ce plătim chiria si cheltuielile de aici, mai rămânem cu aprox. 1300 lei/luna, bani de mâncare, haine, o iesire la un restaurant... din astea.

Multi inainte. Ar fi cazul sa faceti un bebe mic si strumf. Cand il privesti deja treci mai usor peste greutatile vietii. Cu cat inaintezi in varsta o sa fie mai greu de crescut, rabdare mai putina, chiar daca material e mai bine.
Ca o parere personala deja a trecut cam mult timp....primul meu copil s-a nascut cand aveam 27 de ani, al 2-lea la 34.... La 34 de ani deja e mult mai complicat... Copii se fac la tinerete...cand ai minte mai putina si intelegere mai multa..
Cei care au copii stiu ce placut e sa dea bebeu statia la maxim pe la 2 noaptea...si are decibeli nu gluma.

Edited by bumpocbum, 18 January 2016 - 11:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate