Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Cat ma costa sa am un copil?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
483 replies to this topic

#469
leonidos

leonidos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.01.2016

View PostSteetch, on 22 februarie 2018 - 19:10, said:

Justifica raspunsul dat.



Tu inveti femeile cum sa sara din concediu in concediu? Nu e nevoie, stiu si singure.

View Postleonidos, on 22 februarie 2018 - 21:13, said:

....ce anume sa justific?

Edited by leonidos, 22 February 2018 - 21:13.


#470
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Credinta in D-zeu justifica raspunsul dat la acest subiect.

Quote

daca vrei un copil nu te gandesti la bani

Si daca iese nasol si nasoleala aia s-ar fi putut depista/repara cu ceva bani, da' ai ignorat asta, ca 'Mniezo e mare, atunci... cu 'Mniezo 'nainte si vezi ca datele de contact ale Comisiei de Handicap se gasesc pe Google.

Si inca ceva: doctorii se gandesc la bani. Da' poate naste acasa si o asisti tu.

#471
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nope. Ipocrizia o justifica. Justifica ideea de a nu avea copil. SI daca ai avea 100000 pe luna vei spune ca e prea cruda viata asta. De ce sa il chinui? Pe principiul asta nu s-ar mai naste niciun copil. Asta e mentalitatea unora. In asta se transforma. Trist, dar adevarat.

Poporu asta e tot mai batut in cap. Drept dovada ca nu scapam de ciuma rosie.

Edited by MembruAnonim, 23 February 2018 - 09:47.


#472
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Depinde de ce vrei sa-i oferi. Al meu are 10 luni acum si cred ca a costat pina acum peste 25000 de lei, cu nastere la stat si fara recoltari de celule si alte sefeuri. Doar controalele medicale pina la nastere, plus analize, plus alte rahaturi a fost in jur de 1500-2000. Am tinut un excel, dar m-am lasat dupa citeva luni...

Scaun de masina, scoica, baza isofix, montat isofix la masina, vreo 3500 cred. Carucior plus landou, vreo 4000. Am mai luat un carucior light, 700. Aparat de facut lapte praf, 450. Problema este ca nu vrea lapte praf nici mort, deci daca vrea cineva aparat nou nout pentru lapte praf cu 350 de lei, sa-mi da PM :lol:

Patutz, 900, l-o platit strabunicutza :lol: O tona de jucarii, doua tarcuri mici, unu mare de lemn, evident ca nu vrea sa stea in ele buhaha.

Sa nu mai zic de haine si mai nou mincare. Plus scutece si medicamente. Trei vaccinuri a 250 bucata, plus ROR, care ar trebui sa fie gratuit, da pesede, oricum e numai 60 de lei.


#473
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postleonidos, on 21 februarie 2018 - 21:30, said:

nu cred ca e  sanatos sa te calculezi inainte cat cheltui cu un copilas... nu pot sa concap asaceva.. daca vrei un copil nu te gandesti la bani oricum chiar daca nu'i cheltui pentru copil ii cheltui prin cluburi pacanele  banzina tigari sau alte tampenii
Mda.. asa fac si boschetarii, aurolacii, mai ales astia care nu stiu multe..
Socrul meu este ginecolog la maternitate, si imi povesteste cum are cazuri de te miri ce "etnici" la 23 ani cu al 6 le-a copil.. credte cu alocatia, cum altfel.

Sa-ti traiasca Mosotti!

Al meu a fist dintr-un foc 1800 sau 1600 de euro celule stem + nu stiu ce rahat, pe 20 det ani,
Pe landou si alte iso fix pix nu am dat bani cu nemiluita,  pentru ca in primele luni am evitat drumurile inutile cu masina cu copilul, fiind in familie de doctori, daca era ceva, veneau ei acasa.

Dar scaun de masina gasesti si cu 709 de lei, nu neaparat 3500. Dar a costat si patutul, cu alte acareturi cateva sute bune de lei, cam 1000-1500, cu dulapior, cunsertare, sterilizator biberoane vreo 300de lei, biberoanele erau scumpe vreo 50 de lei bucata.  
S-au dus multi bani, daca sunt de unde. Daca nu sunt, se poate si fara, poate mai incomod, dar sa nu uitam ca pe vremea noastra in comunism nu existau nici scutece de unica folosinta, laptele praf era un lux.  Si uite ca decreteii formeaza o generatie din populatia tarii

View PostMembruAnonim, on 23 februarie 2018 - 09:27, said:

Nope. Ipocrizia o justifica. Justifica ideea de a nu avea copil. SI daca ai avea 100000 pe luna vei spune ca e prea cruda viata asta. De ce sa il chinui? Pe principiul asta nu s-ar mai naste niciun copil. Asta e mentalitatea unora. In asta se transforma. Trist, dar adevarat.

Poporu asta e tot mai batut in cap. Drept dovada ca nu scapam de ciuma rosie.
Cine are milioane de parai,o sa zica ca nu-si strica corpul facand un copil.. si apeleaza la mame surogat..

View Post-Diana-, on 01 martie 2016 - 16:33, said:

Insistenta asta cu cat costa un copil, mi se pare aiurea.
Nu e ca la piata, cand intrebi cat e legatura de patrunjel si primesti raspuns, ca 2 lei.

Toata lumea ti-a explicat ca nu exista un cost anume, chiar nu pricep ce nu intelegi...
Un copil nu e o marfa care are un anumit cost, cresterea si educatia unui copil poate costa de la aproape nimic la maximum de imaginat.

Colegii care ti-au raspuns, au raspuns cum au stiut, problema nu este la ei, ci la tine, ca astepti un raspuns in cifre, exact, de parca ar fi vorba de o ecuatie.
Daca tot insisti cu intrebarea, macar accepta si raspunsurile, asa cum sunt ele.
Cand stateam la bloc, am avut un vecin moldivean, care a povestit cum i-au pus parintii in mana un caiet cu toate cheluielile legate de cresterea lui! Am zis ca glumeste dar vorbea serios.
La 16-17 ani l-au trimis de acasa.
A ajuns in Timisoara si prima noapte a dormit in gara. Atunci si-a cunoscut viitoarea si actuala sotie, a facut ceva scoala si toata viata si-a trait-o in timis.
Mama lui cand s-a imbolnavit si a picat la pat, a murit de foame. Sotul ei era dupa rationamentul, daca nu muncesti nu mananci. Mno, specimene

#474
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Marketingul lucrează neobosit la spălat creiere .. că musai lapte praf și nsșshpe acareturi pe lângă, că pătuț, că țarc, că super-duper cărucioare, că avioane cu reacție. Când tot ce e nevoie e .... un set de bunici. Preferabil 2 seturi. Și un sistem de purtare (marsupi, boba, etc, etc). Și scoica de mașină.

Pe mine acum mă rup de bani cu grădinița și scoala (mulțumesc PSD pt. majorările de taxe la grădi).

#475
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
E dupa buget. Ai bani cumperi toate rahaturile, doar doar sa iti faci tu viata mai usoara ca pe el fix in fund il doare. Daca e de unde cumperi biberoane anti colici, pampersi premium si tot felul de sterilizatoare. Nu ai bani merge si cu biberoane de la Primii pasi, pampersi de la kaufland sau DM, iar sterilizatul biberoanelor se poate face si in cratita. La fel si incalzitul biberonului. Nici nu vreau sa deschid capitolul incaltari. La capitolul educatie ma costa 1000 Lei/luna gradinita, eu nu am dat banii astia nici macar pe toata facultatea!

#476
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Si la pamepersi exista si variante mai de buget. Al meu de la pampers se irita, asa ca am ales pana am gasit varianta  care se potrivea. Culmea e ca erau cu vreo 25% mai ieftini ,  ceva vela sau bela..

#477
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
"copil mic, probleme mici"

cum zicea sotia, era mai simplu cand era la purtator. acu fuge in toate directiile.

#478
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Scaunul de masina n-a fost 3500, sint mai multe chestii, ideea este sa-i dai o sansa cit mai mare la viata in caz de accident, altfel copilul poate sta si pe jos la picioare sau in portbagaj intre 2 baxuri de apa plata, n-are nici pe dracu.

Deci daca e sa pui raul in fata, diferenta intre 700 si 3000 de lei nu e marketing, ci e diferenta intre viu si popa cu cruce...

La mine a fost si problema cu laptele praf pe care-l uraste din toti bojocii. Ca sa ajung la concluzia asta am incercat efectiv toate marcile de lapte praf si toate sticlele si biberoanele si canutzele din galaxie, recomandate de unii sau altii ca “sigur functioneaza”. Toate alea costa si se aduna... Orice am incercat se strimba si se uita intrebator “ba, tu esti prost?”, iar daca insist ma plezneste :lol: De fapt uraste orice fel de lapte care nu vine de la o humanoida :w00t:

Setul de bunici functioneaza daca esti mama “denaturata” si-ti pasezi copilul la 2-3 luni la bunici, cum a facut maica-mea, doar ca vine la pachet cu alte problene, io ii ziceam “mama” lu bunica-mea si nu eram sigur cine dracu e femeia aia care vine din cind in cind cu jucarii :))

Daca-l hranesti exclusiv cu lapte matern, dormi cu el, creezi o alta relatie afectiva, daca vrei dupa 9 luni sa pleci o zi, e de belea...

Practic e la fel si cu alea de la TV, azi fac copilu, miine copilul e la bona, cu laptele praf in bot si ele inapoi pe sticla, laudindu-se cit de repede au slabit :w00t:

#479
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMembruAnonim, on 23 februarie 2018 - 09:27, said:

Nope. Ipocrizia o justifica. Justifica ideea de a nu avea copil. SI daca ai avea 100000 pe luna vei spune ca e prea cruda viata asta. De ce sa il chinui? Pe principiul asta nu s-ar mai naste niciun copil. Asta e mentalitatea unora. In asta se transforma. Trist, dar adevarat.

Poporu asta e tot mai batut in cap. Drept dovada ca nu scapam de ciuma rosie.

Nu are legătură una cu alta :)

#480
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017

View PostJudith, on 28 februarie 2016 - 19:30, said:

Pai, daca esti prea saraca sa faci copil, nu fa.
Cainii ce au?
Ce o mai face Manowar?!

#481
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011
Se pare că binișor.

#482
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017
Mi-e un dor cumplit de Opencube!

#483
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011
Păi ar fi trebuit să știi de opencube.2 atunci.

Ce de lume însărcinată în izolare!...

#484
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017
Vazusem noul domeniu, nu reusesc sa-l accesez, are restrictii ptr IP-urile de RO?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate