Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Vanatoarea-pasiune si arta

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#91
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Mo inervat cam tinut in brate copii morti in bucuresti.
Sterge tot te rog.

#92
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View Posthortifuntrei, on 30 decembrie 2015 - 08:07, said:

Dupa ce ucizi o caprioara, cu o arma cu luneta, simti implinire, usurare, satisfactie.
Multumesc pentru raspuns.
Ieczact,pentru ca luneta la vanatoare nu e folosita pentru tras la 500 de metri,ci pentru mai multa siguranta si o lovitura curata,repet,vanatoare nu are nici o treaba cu poligonul unde se sparg semnite stand in cur si avand aparat care iti masoara directia si intensitatea vantului.

Focul propriu zis nu e decat o mica parte din vanatoare,un varf sa zicem,e exact ca la fotbal pentru cine e pasionat,golul e varful,dar pana acolo ai atmosfera,asteptarea,incordarea ,meciul,povestile dupa meci,etc.

Cei care trag doar in poligon/cei care nu sunt vanatori  au impresia ca vanatoarea e ca sutatul la poarta goala de la 7 metri ,ca la asta se reduce totul,nu e deloc asa.

Edited by alinmihai1, 31 December 2015 - 04:40.


#93
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postkatlin, on 29 decembrie 2015 - 18:21, said:

Deocamdata ceva carnati mistret cu 20% caprioara.

View Postscaiba, on 29 decembrie 2015 - 18:26, said:

Nu pofteşti matale nişte vin de la Recaş, să am motiv de pribegie? Posted Image
Pribegilor, va ofer loc de 'odihna' la ceas de seara, chiar intre drumurile voastre, + niste pesti sa inmoaie uscaturile alea + o mamaliga tricolora, ca imi place curcubelul cantat de lautari Posted Image

#94
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View Posthortifuntrei, on 29 decembrie 2015 - 23:07, said:

Am inteles.

Sint ofiter in rezerva, am lucrat 17 ani in structurile de siguranta nationala si ordine publica...

Ceea ce vreau sa inteleg este ce simti dupa ce ucizi o caprioara tragind in ea cu o pusca cu luneta?
...Care nu a avut nici o sansa, doar ai folosit luneta, nu?

As aprecia un raspuns normal.

Si eu sunt rezervist, si am tras cu multe arme, chiar si cu luneta... In poligon bineinteles.

Dar cunosc persoane care desi trageau cu luneta, consumau munitia aiurea. Nu e obligatoriu ca daca ai luneta, "victima" adica porcu', iepurele sau orice zburatoare vanezi dumneata, sa nu aibe nici o sansa. Ea alearga, zboara, nu a venit la fotografiat.

Si cum spunea cineva.  Vanatoarea nu e un joc pe PC.

#95
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Posthortifuntrei, on 29 decembrie 2015 - 22:32, said:

Domle, sint curios: ce simți după ce ucizi o căprioară ? Ca cea din imagine. Cu o armă cu lunetă.
vezi ca aici baietii ti-au raspuns politicos, au avut rabdare si au incercat in mare parte sa -ti acorde un  raspuns care sa te lamureasca .
ca sa fii vanator trebuie sa ai "chemare ".ca sa vanezi trebuie sa ai mai multe calitati si simturi  mostenite cu mii de ani in urma ...intuitie , rabdare ,rezistenta fizica si psihica,indemanare ,forta, curaj...si arta adica etica , educatie , raspundere,gospodar bun , respect fata de vanat.
si ca sa raspund sa zicem la intrebare:
sentimentul stii care e ? acelasi ca al tau cand trageai la tinta si ai obtinut punctaj bunsau poate cum ar spune nii carcotasi acelasi sentiment cand musti din carnatii aia de casa :)) ; numai ca aici intervine si o satisfactie cunoscuta de vanatori( imbracata la unii si cu orgoliu si altelte , ca na ...este vanatoare colectiva poate ), ca dupa 2-3 zile o saptamana de umblat prin noroi si zapada pana la genunchi cu  grade multe in minus si ud uneori  ai reusit ca dintr-o lovitura  datorita tehnicii(arma cu luneta) sa faci ca animalul sa nu sufere deloc in cele mai multe cazuri .stii ... este un ciclu natural biologic ,regasit si la nivel de celula (nastere-dezvoltare-inmultire-moarte)
mergi la o partida de vanatoare poate  o sa gasesti un raspuns mai edificator daca aci nu l-ai gasit .acum am si eu o intrebare : dupa pensionare ai devenit membru in vreo organizatie ceva?

Edited by lucy56, 31 December 2015 - 13:06.


#96
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Sint profund impresionat de calitatile pe care le are un vinator: ”intuitie, rabdare, rezistenta fizica si psihica, indemanare, forta, curaj... si arta, adica etica, educatie, raspundere, gospodar bun, respect fata de vanat”. Adevarul este ca putini oameni din Romania au aceste calitati, toti românii ar trebui sa fie asa.
Domle, ce sa zic, e bine ca in tara asta mai sint oameni asa valorosi. Mai este o speranta. Va felicit pe toti pentru ca ne dati posibilitatea sa traim printre voi, iar eu personal promit ca o sa incerc sa ma ridic la acest nivel. Nu promit ca voi reusi, sint un om simplu, dar tot ceea ce pot face e sa incerc.
Si, ca sa-ti raspund la intrebare, mi-am luat alta slujba: ma ocup acum de combaterea evaziunii fiscale, in special in zona comertului cu cereale.

#97
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Aha si cum va gânditi sa stirpiti evaziunea...daca nu sant indiscret??
Ce noi nu prea am vazut pe nimeni tras de urechi .

#98
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Sintem pe un topic dedicat vinatorii, eu respect regulamentul forumului.

#99
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Posthortifuntrei, on 31 decembrie 2015 - 13:37, said:

: ma ocup acum de combaterea evaziunii fiscale, in special in zona comertului cu cereale.

Acum ca v-ati lamurit cu zona asta a vanatorii  v-as ruga sa aveti si ceva interventii pe zona dedicata agriculturii, ba chiar sa faceti un topic  in care sa ne aratati cum va luptati cu evazionistii de cereale.  Sa vedem cum luptati impotriva celor care ne ofera un pret de nimic pe munca de un an, in timp ce ei castiga mult si bine numai mutand muntii de cereale ici-colo.  
Sper sa nu vad vreo poza cu tzatza Floarea cum vindea la negru prin piata vreun kil de fasole. Nu, vreau sa vad cum ati incercat sa stopati actiunea samsarilor, si aici ma refer la marii retaileri de cereale, nu vreunul cu cateva sute de kg de grau fara acte.

#100
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Domle, m-am lamurit clar cum este cu vinatorii, acesti oameni exceptionali si de nepretuit. In ceea ce priveste cealalta problema, nu te pot ajuta, domeniul meu de expertiza este strict cel legat de PRODUCATORII de cereale, cei care, simplist vorbind, cistiga 100 de lei iar in acte trec vreo 10-20, pe restul neplatind nici un fel de taxa. Dar, repet, nu este locul aici.

#101
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

View Posthortifuntrei, on 31 decembrie 2015 - 16:27, said:

Domle, m-am lamurit clar cum este cu vinatorii, acesti oameni exceptionali si de nepretuit. In ceea ce priveste cealalta problema, nu te pot ajuta, domeniul meu de expertiza este strict cel legat de PRODUCATORII de cereale, cei care, simplist vorbind, cistiga 100 de lei iar in acte trec vreo 10-20, pe restul neplatind nici un fel de taxa. Dar, repet, nu este locul aici.

ai clar ...treburile intra pe fagasul lor Posted Image

#102
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Posthortifuntrei, on 31 decembrie 2015 - 16:27, said:

acesti oameni exceptionali si de nepretuit. .

Am remarcat tonul ironic. Nu vom raspunde asisderea.

Quote

cistiga 100 de lei iar in acte trec vreo 10-20, pe restul neplatind nici un fel de taxa.

Imi dau seama ca HABAR NU AVETI cum se castiga din agricultura si la cate riscuri suntem supusi astia mai mici. Sunteti chititi sa luati si pielea aia batucita de pe bietii oameni. Zic bietii ptr. ca la rechinii adevarati va e frica sa va duceti sau sunteti cumparati.

edit: toata viata ati tras in gol la cartoane si acu v-ati gasit sa trageti in producatori. Aici pe forum nu-i gasiti, va asigur.

Cu asta am incheiat, nu mai raspund.

Edited by katlin, 31 December 2015 - 17:54.


#103
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
stai linistit katlin ...

ma duc pe derapaje sa va spun una cu astia de fisc.

#104
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Posthortifuntrei, on 31 decembrie 2015 - 13:37, said:

Sint profund impresionat de calitatile pe care le are un vinator: ”intuitie, rabdare, rezistenta fizica si psihica, indemanare, forta, curaj... si arta, adica etica, educatie, raspundere, gospodar bun, respect fata de vanat”. Adevarul este ca putini oameni din Romania au aceste calitati, toti românii ar trebui sa fie asa.
Domle, ce sa zic, e bine ca in tara asta mai sint oameni asa valorosi. Mai este o speranta. Va felicit pe toti pentru ca ne dati posibilitatea sa traim printre voi, iar eu personal promit ca o sa incerc sa ma ridic la acest nivel. Nu promit ca voi reusi, sint un om simplu, dar tot ceea ce pot face e sa incerc.
Si, ca sa-ti raspund la intrebare, mi-am luat alta slujba: ma ocup acum de combaterea evaziunii fiscale, in special in zona comertului cu cereale.
ca si katlin am observat ironia si dorinta de a blama .
ai intrebat si ai primit raspuns numai ca nu a fost pe placul tau .
tare as vrea sa te vad la televizor cu realizarile in noul tau domeniu   asa ca om simplu cum zici tu , ca tare ii usor a judeca .
si inca ceva : conduci tot dacia aia 1310?
Un an nou mai bun . plin de lumina si speranta !

#105
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Sa de Dumnezeu!
Deasemeni vreau sa urez si eu un sincer LA MULTI ANI! tuturor colegilor!

Eu unul ma retrag la bucatarie, am de pregatit o friptura de caprioara la cuptor. Deocamdata e de 24 ore la bait reteta proprie. Dupa textura carnii bag de seama ca n-a fost stresata la dobandire. Banuiesc ca nu a tremurat mana cand am privit prin sticla.
Daca iese cum gandesc promit a va da reteta.

Attached Files



#106
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
mana nu o fi tremurand da inima o ia la galop stiu cum e Posted Image

#107
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postkatlin, on 31 decembrie 2015 - 18:55, said:

Sa de Dumnezeu!
Deasemeni vreau sa urez si eu un sincer LA MULTI ANI! tuturor colegilor!

Eu unul ma retrag la bucatarie, am de pregatit o friptura de caprioara la cuptor. Deocamdata e de 24 ore la bait reteta proprie. Dupa textura carnii bag de seama ca n-a fost stresata la dobandire. Banuiesc ca nu a tremurat mana cand am privit prin sticla.
Daca iese cum gandesc promit a va da reteta.
eu cu bucataria is gata, am inceput cu ceva alb si apoi trec la ala roze . eu stiu cum iese si astept reteta . cred ca si hortifuntrei  mai devreme sau mai tarziu o sa  o caute .

#108
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posthortifuntrei, on 31 decembrie 2015 - 16:27, said:

Domle, m-am lamurit clar cum este cu vinatorii
Omule, aici este un topic destinat pasiunii pentru vanatoare.
Daca tu esti impotriva vanatorii, mergi pe topicurile aferente convingerilor tale, si combate acolo.

(vanatoarea este o activitate legala de mii de ani, ca nu esti tu de acord... e treaba ta personala)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate