Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Vanatoarea-pasiune si arta

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#1
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Nici eu nu cresc porc da ma duc si-l iau din codru.
Carnatii aia chinuiti de mai sus din asta-i:

[ http://s30.postimg.org/vf2y0w7s1/WP_20151130_19_57_42_Pro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Un hobby pentru barbati puternici.
Daca ar stii mistretii care iti calca porumbul cu cine au de aface...

Un clip cu tematica   Posted Image Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7ob0fgc0I7A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Vanatoarea era cu sute de mii de ani in urma unica metoda de procurare a hranei. In zilele noastre nici vorba asa ceva, mai ales ca masculii mistreti au carnea cu un gustul specific de hormoni, pe care nu o poti manca,
Acum fiecare e liber sa faca aprope ce vrea, dar nu inteleg de unde vine pasiunea de a ucide animale fara o motivatie logica....
Vanatorii sau braconierii se simt mai puternici cand omoara animale? asta arata "trofeele" lor? Ori e doar o masca pentru oameni slabi sau cu profile psihologice diferite de al meu?
Ca sa omori de la distanta mi se pare mai degraba o dovada de lasitate decat una de curaj, asta nu e o lupta. N-am auzit sa se laude "marii vanatori" ca s-au luptat cu mistretii si ursii cu o sulita sau cu cutitul !

#4
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Da ma, ce uameni...

#5
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View Postmiki74, on 11 decembrie 2015 - 00:55, said:

Vanatoarea era cu sute de mii de ani in urma unica metoda de procurare a hranei. In zilele noastre nici vorba asa ceva, mai ales ca masculii mistreti au carnea cu un gustul specific de hormoni, pe care nu o poti manca,
Acum fiecare e liber sa faca aprope ce vrea, dar nu inteleg de unde vine pasiunea de a ucide animale fara o motivatie logica....
Vanatorii sau braconierii se simt mai puternici cand omoara animale? asta arata "trofeele" lor? Ori e doar o masca pentru oameni slabi sau cu profile psihologice diferite de al meu?
Ca sa omori de la distanta mi se pare mai degraba o dovada de lasitate decat una de curaj, asta nu e o lupta. N-am auzit sa se laude "marii vanatori" ca s-au luptat cu mistretii si ursii cu o sulita sau cu cutitul !

Deosebirea este ca in trecut, animalele salbatice erau mult mai putine ca in prezent. Amploarea activitatilor agricole ofera animalelor salbatice resurse de hrana semnificativ mai mari decat ce ar gasi in mediul natural. Mistretii stau toata ziua in porumb, din august pana in octombrie, zeci de exemplare intr-o turma.
Sunt vanate multe, dar se reproduc cel putin la acelasi nivel.

#6
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Ce bine ar fi sa se decimeze mistretii. Dar nu-s sanse.
Iar legat de gustul masculului, o fi gustul rau daca nu-i tai ce trebe dupa ce l-ai doborat....

P.S
Eu nu mananc carne de porc, dar tot ma bate gandul sa ies la vanatoare de mistreti. Numai asa, sa-i vad intinsi :)

Edited by rand, 11 December 2015 - 08:38.


#7
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postrand, on 11 decembrie 2015 - 08:37, said:

Ce bine ar fi sa se decimeze mistretii. (....)
Iar legat de gustul masculului, o fi gustul rau daca nu-i tai ce trebe dupa ce l-ai doborat....

P.S
(...) tot ma bate gandul sa ies la vanatoare de mistreti. Numai asa, sa-i vad intinsi Posted Image

Asta e doar un mit popular. Poti sa-i tai si cu o luna inainte "ce trebuie" ca tot o sa miroase carnea a vier.
Dupa 6 luni de la castrare, mistretii inca pot sa mai aiba hormonii care dau gsutul specific. Restul e folclor.

PS: Daca asta e placerea ta,  "sa decimezi mistretii" si sa-i "vezi intinsi" .... imi e si teama sa intru in polemica cu tine. Asa ca o sa pun punct subiectului.

#8
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Daca nu esti mistreț poti sa stai linistit.

#9
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Are gust specific de vier cand e in perioada de rut. Asta la cat era de batran cred ca-i pierise cheful. Mai e si varianta inghetarii la peste-30 grade timp de o luna si dispare mirosul.
Mai e si vanatoarea de selectie in care animalele bolnave, chinuite sunt ajutate sa treaca dincolo. Chiar nu doresc sa intru in polemica pe aceasta tema, stiu pozitia la alde cutu-cutu.
Practic acest hobby deoarece sezonul e pe timp de iarna, si chiar n-am ce face. Mai o plimbare, mai o proteina de calitatePosted Image

Si nu-i chiar o lasitate sa stai 4-5 ore nemiscat in mijlocul padurii facandu-te una cu mediul din jur sperand sa nu dea peste tine mos-martin.Marea satisfactie a unui vanator o vad cand reuseseste sa aduca vanatul langa el fara sa fie descoperit.
Bineinteles ca in aceasta tagma sunt si multi care ne fac de rusine, impuscand tot ce prind si neavand respect de vanat. Aia ii denumim traistari si ii evitam cat putem.
Sa nu mai zic de timp si bani alocati fondului de vanatoare prin amplasamente de hranitori, scaldatori, paza si bineinteles hrana.

#10
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
katline, i-am luat la ochi pe câțiva care începuseră să discute despre pescuitul sportiv pe aici.
S-au ales cu topicul ăsta.

Ce ar spune domnia ta dacă s-ar întâmpla la fel și cu superbul subiect numit vânătoare?
Pe mine m-ar cam mânca (și nu, nu-mi trece dacă mă scarpin) cu acordul tău, repede îl facem.

Zii da, că altminteri o pui Posted Image

#11
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Sa respiri aerul curat al diminetii de vara laolalta cu albinele, cu fluturii, cu pasarile....
Sa-ti masori puterea de infruntare a gerului si viscolului pe cantarul valvataii aburului tasnit din narile tale si ale cerbului din inima codrului inzapezit...
Sa te trezesti,pe nesimtite,cu amintiri din anii copilariei si sa ai ragazul sa conduci firul intamplarii pana la capat,sprijinit de un trunchi de stejar...
Sa te intreci cu iscusinta,rabdare,tenacitate si istetime cu animalele padurii...Sa nu tresari si sa nu te miri cand o caprioara s-a apropiat fara ca tu sa o simti...
Sa te lasi prins in robie de linistea padurii,in care sa nu auzi decat pulsatia inimii tele sincronizata cu bataile inimii intregii naturi...
Sa fii pregatit intotdeauna sa te masori cu natura in lupta dreapta,fara ocolisuri si viclenii,fara trebuinta de martori...Sa ai puterea de a te bucura nu numai de victoria ta,ci de a gasi satisfactie si atunci cand izbanda,salvatoare,a fost de partea vanatului haituit...
Sa te insenineze gandul ca vanatul scapat va descreti fruntea,in febra asteptarii,si altor semeni si,poate,chiar tie alta data,in viitor...
Sa crezi cu adevarat ca trofeul tau cel mai de pret este inca in padure,lasat vremelnic sa dospeasca in frumusete si sa ia vigoare...
Sa-ti doresti sa fii tu insuti,om ager si milos,drept si neinfricat,cumpatat si darnic...
Sa nu te bucure nimic ce-i numai pentru tine si sa vrei din tot sufletul sa impartasesti totul cu altul...

Gh.Colt-Caile cocorilor

Intr-un cuvant, vânătoarea înseamnă pasiunea și dorința de a simți natura. Înseamnă să știi să asculți tăcerea munților și murmurul codrilor. Înseamnă contopirea cu apele și câmpurile coapte mirosind a sânziene. Înseamnă să ai onoare, curaj și pricepere.

Sa depanam aici poze, intamplari, trairi de la cei ce practica acest nobil sport si nu numai(de la scaiba gandire).

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E o pasiune misto, antreanta si palpitanta, iar vanatorii sunt persoane interesante (asa in general). Chefurile de dupa sunt nepretuite .
Astept sa ma uimesti tu cu partea artistica :)

#13
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View PostQuantum, on 11 decembrie 2015 - 13:06, said:

E o pasiune misto, antreanta si palpitanta, iar vanatorii sunt persoane interesante (asa in general). Chefurile de dupa sunt nepretuite .
Astept sa ma uimesti tu cu partea artistica Posted Image
Dacă n-ar fi poveşti în lume, cum ar trăi biata lume?Posted Image

#14
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View PostRepulse #, on 11 decembrie 2015 - 13:13, said:


Aici nu prea sunt de acord...
Pusca, luneta, camumflaj, standuri.
Parca nu e  lupta dreapta.
Serios?cati cm are pielea ta?cate ghiare ai?cati colti?


Initiator,nu e locul potrivit aici,aici e plin de gospodine isterice  si cutofili ratati.

Habar nu are nici unul de managementul faunei sabatice,toti au impresia ca muschiuletul creste in galantar.

#15
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View Postanoniymus, on 11 decembrie 2015 - 13:20, said:

Iar vanatoare sa o fac singur nu cu gonaci, care scoate mistretulin fata pustii, ca aia nu e vanatoare e crima cu premeditare.
Da,iti doresc succes la optimizarea  numarului exemplarelor de mistreti de unul singur....

View PostTarzy, on 11 decembrie 2015 - 13:02, said:

inseamna "pasiunea" de a ucide fara sens
Zise umanistul in timp ce baga in el al patrulea snitel pe ziua de azi...

Nu ma refer strict la tine,ci asa generic la hipsterul revoltat care condamna vanatoarea avand o saorma sub nas....

Edited by alinmihai1, 11 December 2015 - 13:22.


#16
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Vanatoarea nu este pentru oricine si nu se rezuma doar la apasatul tragaciului.
Ma bucur ca s-a deschis acest topic chiar daca nu am tras niciodata cu arma si sper ca vom avea ce sa citim/vedem aici dupa ce topicul va disparea din din bara de sus si nu va mai prezenta interes pentru cei care intra pe orice subiect nou doar ca sa treaca timpul mai repede...

Asa e cand deschizi un topic nou...prima zi o petreci cu ei.

#17
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ma asteptam la critici, intr-adevar sunt multi care nu inteleg acest sport. Am deschis topic nu pro si contra vanatorii dar se pare ca multi citesc printre randuri.

Un exemplar frumos:




[ http://s1.postimg.org/3v3i2755b/WP_20151130_19_58_08_Pro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by katlin, 11 December 2015 - 13:34.


#18
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View PostJurasikMan, on 11 decembrie 2015 - 13:33, said:

Ce zici de varianta :
Vanatoarea , boala psihica , dovada de frustrare , retard si inadaptare .... activitatea preferata a politicienilor fara scrupule si a bogatilor care infunda puscarii Posted Image
Ce zici de varianta :
Mersul la mall,club si cinema,boala psihica a hipsterilor  retardati care din cauza stimei scuzute  de sine simt nevoia sa stea aiurea prin acele locuri cu zilele,poluand si distrugand ireversibil habitate si specii prin consumul energetic urias si nesustenabil al cladirilor pe unde isi plimba si tolanesc hoitul?Posted Image


PS.Cine crezi ca face mai mult rau,50 de vanatori care intr-un weekend ucid 5-10 animale si dorm la o cabana incalzita sustenabil cu lemne sau 50 de hipsteri care petrec noptile de vineri si sambata in club,iar zilele  de sambata si duminica in mall?clubul si mallul sunt spatii uriase de incalzit si intretinut care au un consum energetic foarte mare,energie folosita poluand(combustibili fosili) sau distrugand habitate naturale(energia electrica).

Edited by alinmihai1, 11 December 2015 - 13:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate