Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Microsoft Lumia 950

- - - - -
  • Please log in to reply
2696 replies to this topic

#2593
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,764
  • Înscris: 21.08.2008
Indiferent daca modific scalarea textului de la 100% la 200%, pe forum apare aceeasi marime a scrisului.

La Afisaj (in Setari) dimensiunea este la 350% dar daca o modific o fac pentru tot telefonul, este ok asa cum e acum. Problema e ca pentru Softpedia (printre altele) nu pot mari dimensiunea afisajului. In bara de cautare se modifica dimensiunea corespunzator insa pe ecran indiferent ca e 100 sau 200% se vede la fel de mic.

Edited by danghetau, 21 July 2018 - 15:35.


#2594
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Nu are legatura cu telefonul. Aplicatia edge e vinovata. Incearca cu orice alt browser.

#2595
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006
Dupa o serie de "reparatii" anul acesta care m-au costat peste 650 de lei, in prezent Lumia mea 950 a cam devenit o "ruina".

- Am ramas fara camera din fata, cand o activez imi arata mesajul "ceva nu a functionat corect, cod 0xA00F4271(0xC00D3704)"
- A inceput iar sa vibreze/bazaie uneori difuzorul de receptie, desi a fost schimbat de vreo 3 ori la "reparatii'
- Am ramas fara sunet pe filmare, se aude un fasait destul de puternic si foarte slab ce ar trebui.

Aceste 3 probleme m-au enervat cel mai tare si azi am fost la un pas sa dau comanda un telefon  Nokia 7 Plus, dar am vazut ca un coleg de aici de pe forum cu L950 (@danghetau) si altii nu prea sunt multumiti, asa ca voi mai astepta, macar sa se mai ieftineasca.

Oare pentru cele 2 probleme se mai poate face ceva fara a mai da bani? Pentru prima, din ce am citit, unii spuneau ca e problema de hard altii de soft.

P.S.  - am scos de o saptamana de la "naftalina", de cand cu problemele, Nokia 730 care are aproape 4 ani si care merge impecabil, bateria tine 2 zile fara probleme la cum il folosesc eu (fara jocuri, YT), singurele probleme care ma afecteaza fiind lipsa 4G si ecranul mic, altfel as ramane cu el fiind foarte multumit.

Edited by mistique, 04 August 2018 - 21:05.


#2596
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
De cate ori l-ai dat de pamant?

#2597
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,764
  • Înscris: 21.08.2008
Atat 950 cat si XL au fost tinute exclusiv pe 3G deaorece in interior am doar doua linii din dinci semnal pe 4G.

Daca iti merge ok pe 3G nu-ti fa griji ca nu merge si pe 4G, foloseste-l cu inceredere. Toate celelalte telefoane din familie sunt tinute pe 3G.

7+ e un telefon foarte bun, mie nu mi-a convenit ca mufa de incarcare era cam larga si ca Androidul nu imi rezolva chestiile care lipseau in W10m.

#2598
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006
@aproape40
L-am scapat din mana o singura data de la 40 de centimetri cand s-a spart display-ul, dar oricum problemele cu difuzorul de apel erau de mai mult timp
@danghetau
Stiu ca e un telefon bun, altfel nu mai puneam ochii pe el...totusi citind comentarii ale utilizatorilor din Ro sau din afara mai sunt ceva probleme (camera, mufa, teme etc) si inca e cam scump. 1300-1400 parca ar fi mai spre realitate!

#2599
livcro

livcro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.03.2007
Salut! De vreo doua zile am observat ca pe display au ramas un fel de urme de la waze. Stiti cumva, se poate reseta ecranul..recalibra..sa dispara urmele alea?

#2600
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Daca tot vrei sa renunti la el uita-te pe youtube cum se desface. poate e vre-o mufa slabita sau suruburile slabite. Al meu antic 640xl a venit de la seviceul microsoft cu un contact de la partea NFC indoit, l-am indreptat singur.

Attached Files



#2601
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postmistique, on 05 august 2018 - 17:00, said:

@aproape40
L-am scapat din mana o singura data de la 40 de centimetri cand s-a spart display-ul, dar oricum problemele cu difuzorul de apel erau de mai mult timp
@danghetau
Stiu ca e un telefon bun, altfel nu mai puneam ochii pe el...totusi citind comentarii ale utilizatorilor din Ro sau din afara mai sunt ceva probleme (camera, mufa, teme etc) si inca e cam scump. 1300-1400 parca ar fi mai spre realitate!

La banii astia iti iei doua 950 si ai piese de schimb garla!

#2602
baloozzy

baloozzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.04.2005
Am comandat de pe Ali un capac spate pentru al meu 950 XL. Toate bune și frumoase, dar încărcarea wireless nu vrea neam, nu-l recunoaște. Încărcătorul e https://www.aliexpre...iceBeautifyAB=0 și capacul e https://www.aliexpre....142b4c4dumby7T.
Oare se poate muta de pe capacul vechi?

#2603
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,764
  • Înscris: 21.08.2008
Am disponibil spre vânzare un Lumia 950 alb, cutie completa, unic utilizator, garantie încă o luna.
Liber de retea, impecabil.
Am luat intre timp un 950 XL.

#2604
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Accept donația! :P

#2605
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,764
  • Înscris: 21.08.2008
Am vandut Lumia 950 cu 600 de lei, am ramas cu 950XL (cumparat cu 700).
Mai am un iPhone7 (ramas de la fiica-mea), nu stiu ce voi face in continuare, sa rama cu XL, sa raman cu iOS sau sa vand tot si sa trec pe Android.

#2606
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Pentru stabilitate, fiabilitate: Iphone :)

#2607
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.08.2013
Am varianta XL de ~ un an jumatate.
Am zis sa-l folosesc pe post de camera foto Posted Image : revenire la setarile din fabrica, dezinstalat toate aplicatiile la care se putea da uninstall, no sim inside, mod avion.
Bateria tine la fel de ... putin. Ceva e dubios.

Edit: vad ca am gresit topicul. Mea culpa...

Edited by sftpdt, 28 August 2018 - 11:05.


#2608
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,147
  • Înscris: 14.08.2007
Pai camera consuma mult :)

#2609
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Dar bateria (acumulatorul) nu se degradeaza in timp (chiar nefolosita)?

#2610
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,764
  • Înscris: 21.08.2008
Cat am avut ambele telefoane am observat ca negrul e mai negru la XL, la celalalt parea mai gri desi totul era setat la fel.
Bateria la 950 tinea peste o zi, vad ca si la XL e la fel (e si mai nou cu aproape un an). Daca vad ca o ia pe campii incerc schimbarea in garantie (asta daca vor mai exista pe undeva de schimb).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate