Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Asigurare de sanatate obligatorie pentru cei fara venituri?

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#127
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsolerastar, on 13 ianuarie 2016 - 20:23, said:

Sfatul meu pentru cei fara venituri e sa nu plateasca, cel putin pana reusesc sa-si gaseasca un job stabil. Aceste debite fata de stat se prescriu in 5 ani, nu trebuie sa va consumati atat de mult.
E...si daca statul iti pune oprire pe contul de 1 000 000 de euro de la banca? Cu ce mai platesti la McDonald?

#128
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005

View Postsolerastar, on 13 ianuarie 2016 - 20:23, said:

Sfatul meu pentru cei fara venituri e sa nu plateasca, cel putin pana reusesc sa-si gaseasca un job stabil. Aceste debite fata de stat se prescriu in 5 ani, nu trebuie sa va consumati atat de mult.
Sfatul tău se poate dovedi cam costisitor...
Prescrierea e, dacă nu mă înșel, de 5 ani juma' si începe din anul urmațor celui care a generat sumele de plată - adică dacă ai de dat contribuții în 2016 termenul de prescriere începe din 2017 și se termină prin 2022. Și în tot timpul ăsta se acumulează penalizări - 0,03% pe zi de la scadența pînă la plată. La o contribuție minimă de 57 lei pe lună ai de plată 171 pe trimestru; prima tranșă e în 25 martie 2016, dobînda curge începînd cu 26 martie; pînă la sfîrșitul prescrierii se va aduna o dobîndă de 68,45%. Adică 288 lei pentru prima plată sărită. Pentru a doua tranșă se fac 281, a treia se transformă  în 277 iar a patra în 272. Total de plată la sfîrșitul celor 5 ani - 1.118 lei. Și stai liniștit ca nu te vor uita - vei primi o scrisorică fix înainte să expire termenul...

#129
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 24.12.2010
http://jurnalul.ro/s...ala-706852.html

Quote

Ministerul Finanţelor va modifica prevederile din Codul Fiscal care obligă persoanele fără venituri să plătească o contribuţie la sistemul public de sănătate, iar această contribuţie va deveni opţională, a anunţat, joi, Gabriel Biriş, secretar de stat în Ministerul Finanţelor.
Guvernul face un pas înapoi în privinţa impozitării persoanelor fără venituri. Acestea nu vor mai fi obligate să plătească o contribuţie la asigurările de sănătate. În schimb, va exista opţiunea ca persoanele fără venituri să achite benevol aceşti bani.


#130
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

View Postmikaell, on 17 septembrie 2015 - 07:12, said:



Am vazut vorbindu-se ca 800 lei pe an nu e o suma asa mare, sa mearga lumea sa munceasca insa credeti-ma ca atunci ca nu ii ai, si 10 lei e mult!

Eu inteleg ca statul ii forteaza la plata CAS pe cei care nu-si declara veniturile dar pe de alta parte trebuie sa-i macelarim si pe restul ?
Astia sint nebuni ! Auzi, sa mearga lumea sa munceasca!!! Perfect! dar unde ,ca s-au inchis/privatizat /falimentat aproape toate uzinele si fabricile romanesti!Daca e cineva sa ma contrazica, sa isi aminteasca cite milioane de romani sint plecati din tara ca sa isi asigure traiul de zi cu zi.

#131
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View Postsolerastar, on 13 ianuarie 2016 - 20:23, said:

Sfatul meu pentru cei fara venituri e sa nu plateasca, cel putin pana reusesc sa-si gaseasca un job stabil. Aceste debite fata de stat se prescriu in 5 ani, nu trebuie sa va consumati atat de mult.
Tu ai notiunea de LEGE? stii ce e aia? ca o paranteza, orice lege care nu se respecta, aduce dupa sine si consecinta (sanctiuni). ce fel de sfat este asta al tau? ? Ai senzatia ca este unul bun?

#132
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Sunt însă şi persoane care scapă de plata CASS.
Adrian Benţa, consultant fiscal: „Persoane ce realizează venituri mai mici decât salariul minim pe economie şi nu au alte venituri beneficiază de scutirea la obligaţia plăţii contribuţiei la sănătate, procentul de 5,5%, aceste categorii de persoane sunt cei care realizează venituri din investiţii, respectiv venituri din dividente, din dobânzi, venituri întâmplătoare, dar ies în evidenţă veniturile din contractele civile”.
Aproximativ 3 milioane de români cu vârste peste 18 ani nu sunt asiguraţi în sistemul public de sănătate, potrivit estimărilor. Şi până în 2016 aceştia trebuiau să plătească CASS, dar în lipsa unor măsuri de verificare, puţini au făcut-o. Prin noul Cod Fiscal, intenţia Guvernului a fost de a-i obliga şi pe cei care nu-şi declară veniturile să achite o minimă contribuţie la sănătate.
http://www.digi24.ro...m isi pot plati
LE
Sa vedem cum o fi pana la urma... Logic ar fi ca ceva, ceva sa se platesca dar 5,5% din brut plus penalizari.... pentru cei fara venituri cum este acum nu cred ca e la indemana oricui! Nu mai stiu cum este cu cei cinci ani prescriptie... Eu platesc de un an + sase luni din urma acestui an cu penalizari.  Ultima data am platit pe lunile aprilie, mai, si iunie 2016 adica fix 196 lei. M-am asigurat in aprilie 2015 cand am platit din urma vreo 450 lei si am platit trimestrial pana ajuns cam la 1050 lei platiti pana in prezent. Anterior mi se cerea o suma aberanta pe vreo trei ani si ceva + penalizari!
LE
Parerea mea este ca birocratia strangerii acestei taxe costa destul demult in raport cu incasarile; multi platesc doar cand au nevoie de interventii chirurgicale si pe urma nu-si mai pot permite sa plateasca. Ar trebui gandit un sistem mai sustenabil ori gratis ori plata mai putina decat salariatul cu minim pe economie.

Edited by since2004, 20 March 2016 - 22:44.


#133
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
http://www.mediafax....natate-15789017
"lunar, prin aplicarea cotei individuale de contribuţie asupra bazei de calcul reprezentând valoarea salariului de bază minim brut pe ţară, şi au obligaţia să plătească contribuţia de asigurări sociale de sănătate pe o perioadă de cel puţin 12 luni consecutive, începând cu luna în care se depune declaraţia sau B) la data la care accesează serviciile acordate de sistemul public de asigurări sociale de sănătate, aplicând cota individuală de contribuţie asupra bazei de calcul reprezentând valoarea a de 7 ori salariul de bază minim brut pe ţară.
De asemenea, precizează ANAF, persoanele fizice care realizează venituri lunare exclusiv din investiţii şi/sau din alte surse ale căror baze lunare de calcul se situează sub nivelul valorii salariului de bază minim brut pe ţară şi nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuţiei sau în categoriile de persoane pentru care plata contribuţiei se suportă din alte surse „datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate” în aceleaşi condiţii descrise mai sus.
„Plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate se face fie lunar, până la data de 25 inclusiv a fiecărei luni, începând cu luna următoare depunerii declaraţiei, fie la data depunerii declaraţiei, în funcţie de opţiunea exercitată de persoana fizică”, mai arată ANAF.
Potrivit Art. 155 din Codul Fisca"
https://static.anaf....ibutii_2016.pdf

#134
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
"Atenţie! Prevederile prezentate fac parte dintr-un proiect de act normativ şi NU se aplică la acest moment. Pentru a intra în vigoare, documentul trebuie publicat în Monitorul Oficial."
http://www.avocatnet...u-venituri.html
Minimum 825 sau 481 de lei de plată, în funcţie de alegere

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate