Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Asigurare de sanatate obligatorie pentru cei fara venituri?

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

am auzit se vrea obligarea celor care nu au venituri sa plateasca CAS, de minim 800 lei pe an.
Nu inteleg cum este posibil, logic si fizic, acest lucru?
Daca cineva nu are un venit, inseamna ca are 0 lei in portofel pe tot parcursul anului. Singura optiune este ca acesta sa isi vanda din lucruri personale pentru a plati ..altora serviciile acestea publice!?

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
E suficient ca fura si din buzunarul celor cu asigurari private si nu folosesc CAS-ul.
De asemenea tot la fel de suficient e ca fura din buzunarul celui care nu a mai fost asigurat cateva luni in urma chiar daca nu a beneficiat de asigurare. Tot statul fura, cand e sa dea al naibi de-ar da un leu. Si cand e sa-l dea tre` sa astepti dupa el.

#3
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Exista o lege si mai aberanta in prezent, recte daca vrei sa-ti faci asigurare, platesti pe 6 luni in urma. Nu a stiut sa-mi raspunda nimeni la intrebarea: daca eu am platit consultatii si analize in ultimele 6 luni, mi le deconteaza casa de asigurari?  Eu as face pariu ca nu.
Dari stai calm/a, aia care nu au dat pana acum, nu vor da nici ca a devenit "obligatoriu".
Probabil ca mai avea statul nevoie de motiv pentru a mai scadea din cei 100 de lei pe luna de-i iau cativa amarati.

#4
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postn-amname, on 12 septembrie 2015 - 02:18, said:

Exista o lege si mai aberanta in prezent, recte daca vrei sa-ti faci asigurare, platesti pe 6 luni in urma. Nu a stiut sa-mi raspunda nimeni la intrebarea: daca eu am platit consultatii si analize in ultimele 6 luni, mi le deconteaza casa de asigurari?  Eu as face pariu ca nu.
Dari stai calm/a, aia care nu au dat pana acum, nu vor da nici ca a devenit "obligatoriu".
Probabil ca mai avea statul nevoie de motiv pentru a mai scadea din cei 100 de lei pe luna de-i iau cativa amarati.

e normal sa fie asa

View Postmoldoveanca2001, on 12 septembrie 2015 - 01:30, said:

Buna,

am auzit se vrea obligarea celor care nu au venituri sa plateasca CAS, de minim 800 lei pe an.
Nu inteleg cum este posibil, logic si fizic, acest lucru?
Daca cineva nu are un venit, inseamna ca are 0 lei in portofel pe tot parcursul anului. Singura optiune este ca acesta sa isi vanda din lucruri personale pentru a plati ..altora serviciile acestea publice!?

800 pe an e mult pentru asigurare medicala??????
stii cat cheltuie statul cand vine salvarea?
cred ca dublu numai cand vine o data, iar tu platesti suma aia PE AN.

View PostAndyM, on 12 septembrie 2015 - 02:06, said:

E suficient ca fura si din buzunarul celor cu asigurari private si nu folosesc CAS-ul.
De asemenea tot la fel de suficient e ca fura din buzunarul celui care nu a mai fost asigurat cateva luni in urma chiar daca nu a beneficiat de asigurare. Tot statul fura, cand e sa dea al naibi de-ar da un leu. Si cand e sa-l dea tre` sa astepti dupa el.

nu stiu in ultimii 10 ani ati auzit ca statu a interziat mai mult de o saptamana sa plateasca pensiile?
Dar de oameni care abuzeaza statul? Dar de capsunari care pleaca cu pasaportul in Spania si colecteaza ajutor social cu buletinul acasa ati auzit?
Dar de oameni care refuza sa-si plateasca impozit si amenzi ati auzit??
Aha, deci cine inseala mai mult?

#5
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Eu am amenintat odata o companie de avioane ca daca mai sunt bulangii, ii tin in amenintari cu bomba pana falimenteaza, un telefon dat dupa ce decoleaza si ii obliga dupa proceduri sa re-aterizeze.

Asta ar fi posibil intr-o tara civilizata, in Romania anului 2012 daca imi amintesc, au murit inzapeziti oameni in autmobil pe Centura Bucuresti, si 112 suna ocupat. Deja cand e un eveniment in zona si te vede ca vii din aceeasi zona iti da ban pe numar un anumit timp, asa isi respecta serviciile de urgenta prostii.

View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 04:26, said:

e normal sa fie asa



800 pe an e mult pentru asigurare medicala??????
stii cat cheltuie statul cand vine salvarea?
cred ca dublu numai cand vine o data, iar tu platesti suma aia PE AN.

nu stiu in ultimii 10 ani ati auzit ca statu a interziat mai mult de o saptamana sa plateasca pensiile?
Dar de oameni care abuzeaza statul? Dar de capsunari care pleaca cu pasaportul in Spania si colecteaza ajutor social cu buletinul acasa ati auzit?
Dar de oameni care refuza sa-si plateasca impozit si amenzi ati auzit??
Aha, deci cine inseala mai mult?
hai sa le luam pe rand, in primul rand la obiect:

De unde daca nu e? zicea Moromete, taranul mai inteligent decat guvernantii.
Aceasta lege e razbunarea lui Ponta impotriva "capsunarilor', si o sa o suga in tribunal. Tot cei mai amarati si saraci o sa o incurce.
Cand vine salvarea statul nu cheltuie chiar cat crezi tu, ca salvarea deja exista si salvangii sunt platiti si daca muncesc si daca dorm.
Apoi in caz ca nu vine degeaba, salvarea de urgenta e gratuita si obligatorie prin normele ONU.

In tara in care sa traieste numarand zilele fara bani pana la urmatoarea leafa/pensie, ar fi si culmea ca statul sa intarzie cu plata, prin absurd daca ii sare o luna jumatate din bosorogi ii gasesti morti de foame lipiti de fotoliu si televizorul inca ruland la o telenovela turceasca/indiana sau la Gadea.
OLTCHIM e de stat, si din cate am auzit isi cam bate joc de angajati, si desi n-a intarziat pensiile, am auzit sa se intarzie aprovizionarea cu citostatice cat si cu manuale pt clasa a 1-a, ambele mai importante decat pensiile.

Cand am venit in tara, la 2 masini in fata mea un Vectra B s-a busit intr-un cap de pod, ocupantii ramanand incarcerati si arzand de vii, Sa mor daca am vazut in Germania chestia asta, cap de pod. Asa ca in timp ce Guvernul isi asasineaza indirect tineretul, ambii avand 25 de ani, eu nu am auzit de asasinate in politica romaneasca de varf in cei 25 de ani de genocid.

Edited by Hedonist, 12 September 2015 - 05:15.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmoldoveanca2001, on 12 septembrie 2015 - 01:30, said:

..........am auzit se vrea obligarea celor care nu au venituri sa plateasca CAS, de minim 800 lei pe an.
Nu inteleg cum este posibil, logic si fizic, acest lucru?
Daca cineva nu are un venit, inseamna ca are 0 lei in portofel pe tot parcursul anului. Singura optiune este ca acesta sa isi vanda din lucruri personale pentru a plati ..altora serviciile acestea publice!?

statul acorda asistenta sociala (acel "venit minim garantat") celor ce au nevoie. cei care nu se incadreaza probabil ca au venituri nedeclarate.

#7
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Este vorba despre o prevedere din Noul Cod Fiscal.

Quote


Astfel, chiar dacă o persoană nu obţine niciun venit, ea va datora CASS de 66 de lei în fiecare lună, având în vedere că salariul minim brut ar urma să crească anul viitor la 1.200 de lei.


http://adevarul.ro/e...e4ab/index.html

#8
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostHedonist, on 12 septembrie 2015 - 05:09, said:

Apoi in caz ca nu vine degeaba, salvarea de urgenta e gratuita si obligatorie prin normele ONU.

Eu stiu ca autospeciala aia o face mai multe firme si nu o plateste firmele din buzunar. Cred ca asa cume  echipata depaseste €300,000
Mai adauga intretinerea ei, intretinerea aparatelor, calibrarea si etalonarea lor, scoala tehnicienilor, salariile a 3 oameni

Da ONUL obliga guvernul sa plateasca, asta zic si io, guvernul ia banii astia din asigurari, care asigurari cam nu sunt platite, dar avem pretentii

View Postmoldoveanca2001, on 12 septembrie 2015 - 01:30, said:


Daca cineva nu are un venit, inseamna ca are 0 lei in portofel pe tot parcursul anului. Singura optiune este ca acesta sa isi vanda din lucruri personale pentru a plati ..altora serviciile acestea publice!?

Eu nu inteleg cum de traiesti daca nu ai venit, cine iti da banii pentru casa si masa? Vinzi pentru a trai?
Tot ala care-ti asigura casa si masa, bani de blugi si club, sa-ti dea si 800 de lei pentru asigurare medicala ce mare braza, e ca si cum ar cheltui cu tine inca 67 de lei pe luna, sau poti sa nu-ti platesti si daca ai nevoie doamne fereste...

masina ai?
Asigurare platesti?

View PostKrystina, on 12 septembrie 2015 - 05:27, said:

Este vorba despre o prevedere din Noul Cod Fiscal.



http://adevarul.ro/e...e4ab/index.html

Legea exista inca din 2009.
Mandra mea o platea, FARA nici un venit.

Acum, eu avand un salariu URIAS, nu eram nesimtit sa ma fac ca ploua?
Pentru serviciile de care as putea beneficia, 800 de lei pe an e mult?
Am platit, chiar daca 5 ani nu am beneficiat, dar asta e o asigurare

#9
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Singura solutie rationala e privatizarea completa a acestui serviciu, lichidarea Ministerului Sanatatii in sine, mai exact reducerea acestuia la o agentie de monitorizare, asa cum e ANPC(OPC) pentru sfera comerciala, cine isi contracteaza o asigurare de sanatate la o clinica privata va beneficia de servicii medicale cand va avea nevoie, cine nu, va plati factura pe serviciile prestate de o clinica la acel moment.Simplu.

#10
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostHedonist, on 12 septembrie 2015 - 05:09, said:

Eu am amenintat odata o companie de avioane ca daca mai sunt bulangii, ii tin in amenintari cu bomba pana falimenteaza, un telefon dat dupa ce decoleaza si ii obliga dupa proceduri sa re-aterizeze.

Asta e de domeniul fabulelor

View PostHedonist, on 12 septembrie 2015 - 05:09, said:

Asta ar fi posibil intr-o tara civilizata, in Romania anului 2012 daca imi amintesc, au murit inzapeziti oameni in autmobil pe Centura Bucuresti, si 112 suna ocupat.

Stii cum e intr-o tara civilizata?
ORICE APEL LA 911 TE COSTA BANI
Intr-o tara civilizata este caz penal si chiar puscarie daca suni sa faci glume la 911. In Romania e la liber
Intr-o tara civilizata ambulanta de la garaj la tine, ingrijiri si transportul tau la spital, te poate costa peste $1,000
Intr-o tara civilizata, cand DRUMURILOE SUNT INCHISE,daca patrunzi pe drumul inchis esti pasibil de amenda si, mai mult, NU AI ASIGUARE nici de masina nici de sanatate.

La Romania, nu conteaza. te iei de gat cu politstul ca nu te lasa sa treci, suni salvarea sa te duca sa cumperi paine, fentezi sistemul de taxe, si vrei ca totul sa fie gratis.
Nu se prea poate

View PostWilberforce, on 12 septembrie 2015 - 05:44, said:

Singura solutie rationala e privatizarea completa a acestui serviciu, lichidarea Ministerului Sanatatii in sine, mai exact reducerea acestuia la o agentie de monitorizare, asa cum e ANPC(OPC) pentru sfera comerciala, cine isi contracteaza o asigurare de sanatate la o clinica privata va beneficia de servicii medicale cand va avea nevoie, cine nu, va plati factura pe serviciile prestate de o clinica la acel moment.Simplu.

Citeste mai sus cum e in State.
Nu cred ca romanul si-ar dori sa traiasca intr-o societate ca asta

#11
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Singura solutie rationala e privatizarea completa, adica desfiintarea Ministerul Sanatatii, reducerea acestuia la un simplu serviciu de supraveghere gen OPC/ANPC din sfera comerciala, fiecare cetatean isi plateste polita de asigurare la o clinica privata aleasa de el, cum ii convine,iar daca  nu are nici o asigurare, plateste factura cand are nevoie de servicii medicale-simplu!

Quote

Pentru serviciile de care as putea beneficia, 800 de lei pe an e mult?
Nu e mult, e escrocherie curata daca nu beneficiezi de nimic in schimb, fie ca nu ai nevoie, fie ca ai nevoie, dar nu sunt in stare "ei" sa te ajute.

Quote

Nu cred ca romanul si-ar dori sa traiasca intr-o societate ca asta
Ca cea americana?! Bun banc!!! Traiesti in Luna pesemne, daca crezi o asemenea tampenie, 90% din populatia Romanicii ar emigra INSTANT in SUA daca ar avea casa si job acolo, si cetatenie obtinuta instant!

#12
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postmoldoveanca2001, on 12 septembrie 2015 - 01:30, said:

Buna,

am auzit se vrea obligarea celor care nu au venituri sa plateasca CAS, de minim 800 lei pe an.
Nu inteleg cum este posibil, logic si fizic, acest lucru?
Daca cineva nu are un venit, inseamna ca are 0 lei in portofel pe tot parcursul anului. Singura optiune este ca acesta sa isi vanda din lucruri personale pentru a plati ..altora serviciile acestea publice!?

Sistemul medical funcționează cam așa - celor care muncesc li se reține din salariu o anumită sumă care reprezintă asigurarea medicală; se mai percep astfel de sume și la alte categorii de persoane, care au venituri din diverse surse.
Aceste sume sunt folosite pentru tot ceea ce înseamnă cheltuieli în sistemul medical, adică salarii medici, medicamente, întreținere spitale, sedii ambulanță etc.
Nu știu ce vârstă ai, dar dacă ai mai mult de 16 ani deja știi că nu există o fântână magică din care statul scoate bani pentru a plăti oamenii care prestează serviciile publice (medici, polițiști, cadre didactice etc.) ci aceste sume se plătesc din totalul banilor încasați de stat ca taxe și impozite.
Din modul cum ai formulat întrebarea îmi dau seama că tu de fapt nu plătești în prezent asigurare de sănătate și ești deranjat de faptul că va trebui să plătești.
Întrebarea este însă, în ipoteza în care ai o problemă care necesită una sau mai multe intervenții medicale, de unde vor proveni banii necesari pentru aceste cheltuieli ????? Răspunsul este că vor proveni de la cei care contribuie - dar cu cât sunt mai puțini cei care contribuie, cu atât mai puțini bani sunt disponibili, ceea ce ar putea face ca să nu mai fie bani suficienți pentru toate intervențiile medicale solicitate de populație.  

Pe de altă parte, o altă întrebarea logică este de unde are cineva lucruri personale de valoare, care pot fi vândute, din moment ce are 0 lei în portofel mereu ???
De fapt raspunsul este foarte simplu - cineva fara venituri are lucruri personale valoroase pentru că de fapt are venituri, din care a putut să își cumpere acele lucruri personale, dar preferă să nu declare acele venituri pentru a beneficia de facilitățile acordate de stat celor fără venituri - cum ar fi dreptul de a beneficia de servicii medicale gratuite.
În ceea ce-i privește pe cei cu adevărat fără venituri, eu știu că există diverse categorii de persoane care sunt scutite de plata asigurării medicale.


View PostHedonist, on 12 septembrie 2015 - 05:09, said:

........................................

Apoi in caz ca nu vine degeaba, salvarea de urgenta e gratuita si obligatorie prin normele ONU.

.................................

Ceea ce nu înțelege lumea este că :
-la salvare lucrează niște oameni - care primesc un salariu;
-salvarea are niște mașini, care au fost cumpărate, deci plătite de cineva, care consumă combustibil, piese de schimb, cauciucuri, li se fac revizii, asigurări etc;
-salvarea are un sediu, în care se consumă curent, gaz etc.
-dacă vine salvarea pentru că a fost o urgență, te duce la un spital, unde și acolo sunt oameni care au un salariu, o clădire de întreținut, materiale etc.

Acum, logic vorbind, după părerea ta de unde vin toți banii necesari pentru a plăti aceste cheltuieli dacă nimeni nu plătește nimic ????

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostHedonist, on 12 septembrie 2015 - 05:09, said:

Eu am amenintat odata o companie de avioane ca daca mai sunt bulangii, ii tin in amenintari cu bomba pana falimenteaza, un telefon dat dupa ce decoleaza si ii obliga dupa proceduri sa re-aterizeze.
Pai nu prea ai cum "sa ii tii", ca dupa primul telefon vei fi la parnaie.

#14
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014

View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 05:36, said:





Legea exista inca din 2009.
Mandra mea o platea, FARA nici un venit.



Nu stiu nicio lege din 2009 care sa prevada asta. Vrei, te rog, sa citezi articolul din legea care  prevedea asa ceva?

Legea nr. 95/2006 prevedea ca, daca nu platesti asigurarea, nu beneficiezi de servicii medicale, dar nu te obliga sa platesti CASS.

Edited by Krystina, 12 September 2015 - 06:03.


#15
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Problema e ca nu poti impune cuiva un serviciu cu forta, chiar daca tu crezi cu tarie ca omul ala are nevoie musai de serviciile tale-normal ca e coruptia la maxx in romanika din moment ce insasi statul comite un abuz, o samavolnicie-lasa frate omul sa decida pentru el, decide bine, ok, nu decide bine, asta e, cum si-a asternut asa doarme-in SUA nu-ti retine nimeni nimic din salariu, iti platesti singur taxele si impozitele, nu vrei, te cauta Fiscul pe acasa, nu-ti baga nimeni pe gat asigurari de sanatate, taxe radio-TV incluse in factura Enel(firma privata!!!), si alte cretinisme comuniste!
Romanul e incantat ca poate face glume proste la 112 fara consecinte, si vai-doamne-in tarile civilizate te baga la puscarie daca faci asa ceva-pai de aia`s civilizate!Halal!

Edited by Wilberforce, 12 September 2015 - 06:03.


#16
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostWilberforce, on 12 septembrie 2015 - 05:52, said:

Ca cea americana?! Bun banc!!! Traiesti in Luna pesemne, daca crezi o asemenea tampenie, 90% din populatia Romanicii ar emigra INSTANT in SUA daca ar avea casa si job acolo, si cetatenie obtinuta instant!

Corect, si ar veni inapoi in Romania cand s-ar imbolnavi

View PostKrystina, on 12 septembrie 2015 - 06:00, said:

Nu stiu nicio lege din 2009 care sa prevada asta. Vrei, te rog, sa citezi articolul din legea care  prevedea asa ceva?

Legea nr. 95/2006 prevedea ca, daca nu platesti asigurarea, nu beneficiezi de servicii medicale, dar nu te obliga sa platesti CASS.

Cred ca de asta e vorba

View PostWilberforce, on 12 septembrie 2015 - 06:01, said:

-in SUA nu-ti retine nimeni nimic din salariu, iti platesti singur taxele si impozitele, nu vrei, te cauta Fiscul pe acasa,

ba ti se retine, nu mai dezinforma

iar IRS-ul iti intra si-n cont daca ai bani de dat, de regula au ei sa-ti dea tie

#17
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014

View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 06:06, said:


Cred ca de asta e vorba
    
Si care este acel articol care prevede obligativitatea platii CASS?

#18
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
N-am zis ca e obligatoriu CASS-ul, am zis ca am platit asigurarea medicala, chiar daca aveam si asigurare privata.
800 nu e mult, de fapt nu mai stiu cat am dat stiu ca pentru ea o plateam trimestrial.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate