Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Asigurare de sanatate obligatorie pentru cei fara venituri?

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#37
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
In urma cu ceva timp m-am asigurat eu, si a trebuit sa platesc cu 6 luni in urma apoi sa scot o hartie cum ca nu am firma, acte, drumuri ca unu iti spune ceva si altu altceva si in final m-am asigurat. Acum platesc lunar la financiar suma de 58 lei.

#38
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013

View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 04:26, said:

e normal sa fie asa



800 pe an e mult pentru asigurare medicala??????
stii cat cheltuie statul cand vine salvarea?
cred ca dublu numai cand vine o data, iar tu platesti suma aia PE AN.



nu stiu in ultimii 10 ani ati auzit ca statu a interziat mai mult de o saptamana sa plateasca pensiile?
Dar de oameni care abuzeaza statul? Dar de capsunari care pleaca cu pasaportul in Spania si colecteaza ajutor social cu buletinul acasa ati auzit?
Dar de oameni care refuza sa-si plateasca impozit si amenzi ati auzit??
Aha, deci cine inseala mai mult?
E foarte anormal sa fie asa, ce se vor face taranii care muncesc 2-3 hectare de pamant si traiesc din 800 de lei un an de zile, de ex, pentru ca ei nu cumpara altceva in afara de sare, ulei si zahar? Eu cunosc familii de acest fel.
http://www.digi24.ro... de restantieri
Ai dreptul sa nu platesti CAS-ul, iar la faza cu salvarea, statul cheltuie pe plm, tatal unei prietene care a facut accident cerebral a asteptat 4 ore dupa o salvare turda-cluj si inca o ora si jumatate pentru alta cluj-cluj(afara nu ningea, nu ploua, nu era zapada, nu era polei), asa ca sa suga batzul statul roman, nu merita nici o flegma. El platise asigurari de sanatate toata viata, si din cauza la astia ca voi sau astia ca noi (unii care aproba, altii care se supun desi nu-s de acord), aceasi va fi situatia si peste 30 de ani. Si sa nu-ncep cu povestea tatalui meu, care n-a avut probleme cu salvarea (ma rog, a avut, cancer in faza terminala si au refuzat sa-l duca pana la spital si inapoi, sa vina cu taxiul, pentru asta muncise 32 de ani, si pentru asta nu i-au descoperit cancerul decat dupa 2-3 ani de zile de tratamente si analize).
ps: tatal prietenei mele a murit dupa ce s-a chinuit groaznic Posted Image. 4 ore pentru un drum de 32 de minute la 52 km/h. Iar cazurile de genul sunt prea multe...mult prea multe.
http://distanta.ro/cluj-napoca/turda

Edited by n-amname, 12 September 2015 - 11:45.


#39
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna tsunnami,

vad ca locuiti in SUA. Puteti sa ne spuneti daca si acolo asigurarea de sanatate e obligatorie pt cei care nu au venituri? Eu nu cred ca sunt obligati nici macar cei care au venituri.
Am vazut ca ei sunt deseori criticati pentru ca sistemul lor public de sanatate este accesibil doar celor care au de unde sa plateasca, dar la noi este mult mai rau. Serviciile medicale sunt de calitate foarte proasta, si scumpe raportate la veniturile romanilor.

Inca o chestiune, de ce mai este nevoie de acel card de sanatate daca toti romanii vor fi obligati sa plateasca??

#40
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Lasa-l in pace, sa vezi ce fericit o sa fie ca e obligat s-o plateasca pe aia din Romanika oricum.

#41
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View Postmoldoveanca2001, on 12 septembrie 2015 - 12:47, said:

Buna tsunnami,

vad ca locuiti in SUA. Puteti sa ne spuneti daca si acolo asigurarea de sanatate e obligatorie pt cei care nu au venituri? Eu nu cred ca sunt obligati nici macar cei care au venituri.
Am vazut ca ei sunt deseori criticati pentru ca sistemul lor public de sanatate este accesibil doar celor care au de unde sa plateasca, dar la noi este mult mai rau. Serviciile medicale sunt de calitate foarte proasta, si scumpe raportate la veniturile romanilor.

Inca o chestiune, de ce mai este nevoie de acel card de sanatate daca toti romanii vor fi obligati sa plateasca??

Ai dreptate, asigurarea nu este obligatorie dar daca nu o ai, costurile sunt prohibitive prin urmare vei duce afectiunea pe picioare. USA NU ESTE STAT SOCIAL! Nu platesti, daca afectiunea e mortala, VEI MURI, chiar daca exista un tratament ce-ti poate salva viata!
Costurile din Romania sunt reduse si in comparatie cu restul Europei, acelasi set de analize ce pe mine m-a costat 250 euro, pe un coleg francez l-a costat 500 euro (analize obligatorii cerute de compania la care lucram).

Edited by Bogdansv1, 12 September 2015 - 13:49.


#42
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
In orice caz, este mult mai social decat Romania. Romania este stat social doar pe hartie.
Costurile prohibitive de care vorbiti, le raportati la salariile medii din SUA, sau Romania?
Eu cred ca daca luati in calcul toate variabilele, inclusiv calitatea serviciilor, o sa constatati ca este mai ieftin sa va imbolnaviti in SUA

#43
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View Postmoldoveanca2001, on 12 septembrie 2015 - 14:04, said:

In orice caz, este mult mai social decat Romania. Romania este stat social doar pe hartie.
Costurile prohibitive de care vorbiti, le raportati la salariile medii din SUA, sau Romania?
Eu cred ca daca luati in calcul toate variabilele, inclusiv calitatea serviciilor, o sa constatati ca este mai ieftin sa va imbolnaviti in SUA

La cele din USA... si crede-ma, o boala a unuia care nu este asigurat, acolo poate baga toata familia in faliment daca decid sa plateasca. Un tratament stomatologic este mult peste preturile din Romania.
Caz extrem: un transplant de ficat te poate ajunge si la 1.000.000 $, ai idee cati americani si l-ar putea permite?

Uite un exemplu de accident auto in USA:

They were heading home to Windsor, Ont., from Detroit Metro Airport when Glenn lost control of their SUV in a snowstorm and the couple were struck by a transport truck.
Sue suffered a bruised tailbone and crawled out the back of the SUV.
Glenn, though, had a collapsed lung, fractured spine, broken nose, broken pelvis, 12 broken ribs and an aorta dissection. He also lacerated his kidney, liver and spleen.
He spent two weeks in two U.S. hospitals before he returned home.
The Bacarros had auto insurance, OHIP and an insurance plan through the University of Windsor, where Sue was going to school.
"I thought possibly, yeah, [it could be expensive] but I was thinking of Glenn and his well-being. I kept saying, 'do the treatment and we’ll figure it out,'" Sue said.
The bill was $70, 000 U.S. when she realized auto insurance didn’t cover the medical costs. The bill ended up being $325,000 before Glenn came home.

#44
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Dar dupa exemplul dvs, raportul este de 1:2, ori cel al veniturilor este de 1:7. Deci analizele medicale in Romania sunt de 2.8x mai scumpe decat in Franta. Oare sunt si de calitate mai buna?

#45
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Uite alt exemplu, operatie de apendicita, apoi vezi costul cu tot cu spitalizare: 10.000$ (Healthcare Blue Book has an appendectomy at $10,092). The total came to $17,581 (ie, thats the total that the hospital will get)

View Postmoldoveanca2001, on 12 septembrie 2015 - 14:20, said:

Dar dupa exemplul dvs, raportul este de 1:2, ori cel al veniturilor este de 1:7. Deci analizele medicale in Romania sunt de 2.8x mai scumpe decat in Franta. Oare sunt si de calitate mai buna?

Exemplul este incorect, asa si costul la combustibil ar fi trebuit sa fie mult mai mic, nu? Iar in tarile din lumea a treia, aproape gratuit, tinand cont ca acolo se traieste cu 1$/zi.

Moldoveanco, poti spune ce varsta ai? Si din care parte a Moldovei esti? E doar curiozitate, nu e nimic malitios.

Alta informatie, referitor la costul unei zile de spitalizare, FARA tratament:

Hospital costs
If you're having to stay in a hospital for treatment for 24 hours, the average cost in US Dollars can be:
Argentina $429
South Africa $665
France $853
New Zealand $979
Australia $1,472
USA $4,287

#46
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postf300, on 12 septembrie 2015 - 07:37, said:

Si ca o paranteza cred ca titlul cumva e relativ neclar si sugereaza ca cumva diferenta e ca s-ar "asigura" ceva ce nu se asigura pina acum sau s-ar face ceva diferit (sper mai bine) sau in fine ca se lucreaza cumva la ce "iti livreaza" in schimbul banilor. Nu, diferenta e ca pentru unii E O TAXA IN PLUS, atit.

Si daca putem sa o pritocim pina imbatrinim cu care e obligat sa plateasca si salvarea si alte detalii, aia e una dar o sa fie loviti de aceasta taxa si (si mai ales) o mare parte din cei plecati din Romania!!! Care pina acum nu erau prinsi sa plateasca CASS-ul minim (ala de sute de lei pe an) decit daca aveau ceva venituri din dobinzi, dividende, etc (chiar daca erau simbolice, de ordinul banilor, chiar daca nici nu aflasera de ele). Ei bine, de acum o sa trebuiasca sa plateasca doar pentru ca exista.

Exact, pentru ca nu sunt plecati LEGAL, Muncesc in Spania, nu platesc taxe, in Romania colecteaza ajutor social... si au pretentii si de un pat in spital cand tusesc.
Eu sunt legal plecat si nu trebuie sa platesc nimic.
Pentru ca asigurarea e la stat, da, e ca o taxa in plus pentru a mari bugetul de unde se platesc salariile doftorilor, e oricum mai putin , infinit mai putin decat daca ar trebui sa platesti asigurare privata

View Postmoldoveanca2001, on 12 septembrie 2015 - 12:47, said:

Buna tsunnami,

vad ca locuiti in SUA. Puteti sa ne spuneti daca si acolo asigurarea de sanatate e obligatorie pt cei care nu au venituri? Eu nu cred ca sunt obligati nici macar cei care au venituri.
Am vazut ca ei sunt deseori criticati pentru ca sistemul lor public de sanatate este accesibil doar celor care au de unde sa plateasca, dar la noi este mult mai rau. Serviciile medicale sunt de calitate foarte proasta, si scumpe raportate la veniturile romanilor.

Inca o chestiune, de ce mai este nevoie de acel card de sanatate daca toti romanii vor fi obligati sa plateasca??

:lol:
Nu e obligatoriu in SUA, dar ambulanta te poate costa peste $1000 la un accident si o seara all inclusiv la terapie intensiva depaseste $2500, doar o seara.
E o asigurare. Desigur romanul nu vrea sa plateasca, pentru ca el crede ca da banul degeaba, dar, in caz ca te loveste o masina care circula neregulamentar si soferul nu are asigurare valabila, omul care nu vrea sa plateasca asigurare medicala (si sunt cateva sude de dolari PE LUNA), ramane fara cont in banca si eventual fara casa.
Asta este capitalismul.

In Ewing Oil, toti aveau asigurare, pentru ca erau bogati, omul de rand, acolo se schimba culoarea vietii

View Postf300, on 12 septembrie 2015 - 13:39, said:

Lasa-l in pace, sa vezi ce fericit o sa fie ca e obligat s-o plateasca pe aia din Romanika oricum.

Nu, pentru nca sunt plecat legal.
Am declaratia la circa financiara ca domiciliul este un SUA.
Dar asta nu convine capsunarului. El, cand tuseste vine in Romania pentru ca e gratis, si, mai colecteaza si ajutor social.

View Postmoldoveanca2001, on 12 septembrie 2015 - 14:04, said:

In orice caz, este mult mai social decat Romania. Romania este stat social doar pe hartie.
Costurile prohibitive de care vorbiti, le raportati la salariile medii din SUA, sau Romania?
Eu cred ca daca luati in calcul toate variabilele, inclusiv calitatea serviciilor, o sa constatati ca este mai ieftin sa va imbolnaviti in SUA

La fel iti spun si tie cum i-am spus aluilalt, cand o sa traiesti in SUA, discutam atunci.
Chiar daca ai asigurare medicala in SUA nu acopera tot, si inseamna ca e gratis in rest. Tot mai trebuie sa platesti, iar daca esti singur si ramai si fara slujba in timpul tratamentului, dupa tratament, cam dormi prin parcuri.
Daca vrei va povestesc sa cititi seara inainte de culcare.
Calitatea serviciilor e net superioara, ambulanta in mediul urban trebuie sa ajunga parca in mai putin de 9 minute, dar asta costa. Romanul nu vrea sa dea 60 de lei pe luna, si are pretentii ca ambulanta sa-l astepte acolo, in SUA platesti peste $1,000

View PostBogdansv1, on 12 septembrie 2015 - 14:16, said:


La cele din USA... si crede-ma, o boala a unuia care nu este asigurat, acolo poate baga toata familia in faliment daca decid sa plateasca.

Chiar si un tratament prelungit te baga in faliment.
Am avut o colega a carei mama a avut cancer.
Au pierdut 2 case, maica-sa intr-un final a murit.
Acum la 50 de ani a luat-o de la capat.

VVreti poze cu batrani carora le tremura mana si servesc la Mc Donalds?

View PostBogdansv1, on 12 septembrie 2015 - 14:16, said:


Uite un exemplu de accident auto in USA:

They were heading home to Windsor, Ont., from Detroit Metro Airport when Glenn lost control of their SUV in a snowstorm and the couple were struck by a transport truck.
Sue suffered a bruised tailbone and crawled out the back of the SUV.
Glenn, though, had a collapsed lung, fractured spine, broken nose, broken pelvis, 12 broken ribs and an aorta dissection. He also lacerated his kidney, liver and spleen.
He spent two weeks in two U.S. hospitals before he returned home.
The Bacarros had auto insurance, OHIP and an insurance plan through the University of Windsor, where Sue was going to school.
"I thought possibly, yeah, [it could be expensive] but I was thinking of Glenn and his well-being. I kept saying, 'do the treatment and we’ll figure it out,'" Sue said.
The bill was $70, 000 U.S. when she realized auto insurance didn’t cover the medical costs. The bill ended up being $325,000 before Glenn came home.

OHIP-ul e asigurarea canadiana.
Exista asigurari speciale pentru cei care parasesc Canada si trebuiau sa le faca.
Raportul politiei i-a scos vinovati, altfel totul intra pe asigurarea companiei de transport, dar, cine merge sa ia avionul din Toronto la 400km cand DTW e la 40km?

View PostBogdansv1, on 12 septembrie 2015 - 14:25, said:

Uite alt exemplu, operatie de apendicita, apoi vezi costul cu tot cu spitalizare: 10.000$ (Healthcare Blue Book has an appendectomy at $10,092). The total came to $17,581 (ie, thats the total that the hospital will get)



Exemplul este incorect, asa si costul la combustibil ar fi trebuit sa fie mult mai mic, nu? Iar in tarile din lumea a treia, aproape gratuit, tinand cont ca acolo se traieste cu 1$/zi.

Moldoveanco, poti spune ce varsta ai? Si din care parte a Moldovei esti? E doar curiozitate, nu e nimic malitios.

Alta informatie, referitor la costul unei zile de spitalizare, FARA tratament:

Hospital costs
If you're having to stay in a hospital for treatment for 24 hours, the average cost in US Dollars can be:
Argentina $429
South Africa $665
France $853
New Zealand $979
Australia $1,472
USA $4,287

Nu mai scrie ca astea nu le mai convine...

#47
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 16:28, said:

Nu, pentru nca sunt plecat legal.
Am declaratia la circa financiara ca domiciliul este un SUA.

Eu stiu AVOCAT care a platit de trei ori impozitul pe casa (acelasi impozit) in Bucuresti ca n-a scos-o la capat cu astia.
E si cazul aluia care era si CRDS total legal, avea si cetatenie franceza, totul in regula dar i-a venit pe n ani CASS-ul, cu penalizari.
Si in caz ca nu stii daca nu contesti in 30 zile de cind cred ei ca ti-au trimis notificarea decizia de impunere e definitiva, absolut fara nici un recurs in justitie oricit de aberanta este. Tine minte asta si mai vorbim peste citiva ani.

#48
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
D-le tsunnami,
dar cateva sute de dolari pe luna in SUA sunt echivalentul 100-200 lei pe luna in Romania.
Insa nu si ceea ce se ofera pentru acesti bani. Ori aici este problema. Acel minim 800 lei pe an nu imi asigura niste servicii medicale de baza asa cum este in SUA, pentru ca eu tot va trebui sa platesc in momentul in care voi avea nevoie de ele, cu exceptia "cazarii" in spital, desi cred ca acum si acelea se impart pe spagi.

Nu inteleg de ce insistati sa comparati Romania cu SUA pe ideea "uite ca la altii e si mai rau" cand nu este asa.
In SUA asigurarea este facultativa, in Romania este obligatorie.
In SUA ea ofera beneficii, in Romania este inutila (cea obligatorie).

Bogdansv1,
nu puteti compara produse cu servicii. Daca serviciile ar costa la fel peste tot, romanii n-ar mai avea salarii asa mici, nu?

Edited by moldoveanca2001, 12 September 2015 - 16:40.


#49
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postmoldoveanca2001, on 12 septembrie 2015 - 16:37, said:

D-le tsunnami,
dar cateva sute de dolari pe luna in SUA sunt echivalentul 100-200 lei pe luna in Romania.
Insa nu si ceea ce se ofera pentru acesti bani. Ori aici este problema. Acel minim 800 lei pe an nu imi asigura niste servicii medicale de baza asa cum este in SUA, pentru ca eu tot va trebui sa platesc in momentul in care voi avea nevoie de ele, cu exceptia "cazarii" in spital, desi cred ca acum si acelea se impart pe spagi.

Nu inteleg de ce insistati sa comparati Romania cu SUA pe ideea "uite ca la altii e si mai rau" cand nu este asa.
In SUA asigurarea este facultativa, in Romania este obligatorie.
In SUA ea ofera beneficii, in Romania este inutila (cea obligatorie).

Bogdansv1,
nu puteti compara produse cu servicii. Daca serviciile ar costa la fel peste tot, romanii n-ar mai avea salarii asa mici, nu?

Eu n-am deschis discutia asta, voi ati deschis-o.
SUA e un exemplu foarte prost.
Cand castigi $10/ora, ai chiria $500 sa zicem (eu n-as locui in zona aia), asigurarea la masina $150, nu stiu de unde mai scoti cateva sute pe luna sa platesti asigurarea, care nu inseamna ca atunci cand ai nevoie nu mai scoti bani din buzunar. Depinde de plan, de franciza, de multe lucruri.
Planul meu de ex. prevede gratuitate la anumite proceduri pana la $2500, pana la $5000 platesc eu 100%, asigurarea nu-mi acopera NIMIC, apoi free pana pe la $20k, dupa care 85% pana la $60k, dupa care ti se preia totul.
Daca pierd slujba, si in cazul tratamentului prelungit, o pierzi, trebuie pentru asigurarea asta sa dau din buzunar vreo $400-$500 pe luna.
Daca nu, e bine sa ai si asigurare de viata care vine cu conditii si aia, si de inmormantare, pentru ca aici nu exista cuvantul "stat", aici totul e privat, e capitalism si asta inseamna profit.

Costurile pe care le-am scris mai sus sunt pentru doctorii si spitalele care sunt cuprinse in asigurare.
Daca vrei tu la alt spital, la alt doctor, procentele se modifica.

Ce facem, ne intoarcem la Romania? Platim 60 de lei pe luna si bem o cafea mai putin la Starbucks?

Vrei sa iti arat o poza a documentelor pe care a trebuit sa le citesc cand a fost sa aleg asigurarea?
:lol:
Cand vezi binders-ele pe birou (vreo 5) si tu trebuie sa iei o decizie de care-ti depinde viata ta si a familiei, multora le trece.
Primul lucru la care m-am gandit a fost... bah baiatule, bine ca esti sanatos in soarilii tau!

View Postmoldoveanca2001, on 12 septembrie 2015 - 16:37, said:


In SUA asigurarea este facultativa, in Romania este obligatorie.

Esti LIBERA sa n-o platesti in SUA. Dar in cazul in care ai un accident, nu mai zic de boala mai serioasa, si te loveste unu fara asigurare, daca nu ai casa platita, iti cumperi groapa. Ce zici, ai prefera atunci sa fi platit aia 60 de lei pe luna?

Daca ai venit zero, de unde te imbraci? Ce mananci? CIne-ti plateste transportul, intretinerea?

View Postf300, on 12 septembrie 2015 - 16:36, said:

Eu stiu AVOCAT care a platit de trei ori impozitul pe casa

accidente se petrec si in lumea libera
Daca ai fi avut $8000 taxe pe casa de unde ar fi platit de 3 ori?
Cat e impozitul pe casa in Romania?

#50
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 17:07, said:

accidente se petrec si in lumea libera
Daca ai fi avut $8000 taxe pe casa de unde ar fi platit de 3 ori?
Cat e impozitul pe casa in Romania?

La ceva mic (adica normal pentru Bucuresti) e cit nu merita sa te certi prea tare pentru el, asta daca ai n-ai cumva prea mult timp si prea putini bani.

Ideea este ca nucleara asta cu CASS-ul deja era predispusa la abuzuri (contributii de zeci de mii de ori mai mari decit venitul gata impozitat...). Acum au carte verde sa bombardeze nu 0.5% din adultii gen 18-65 ani ci probabil 50%.

#51
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
D-le tsunnami,

plecati de la o premiza complet gresita, si anume ca in Romania totul e aproape moka, si cel care da e statul.

Ati trait vreodata in Romania? Eu sunt tanara dar nu-mi amintesc sa fi fost vreodata asa in Romania. Este adevarat ca tot timpul cetateanul a cotizat la stat pentru un serviciu public, o suma mica ce-i drept. Dar in acelasi timp a trebuit sa cotizeze si la privat, ori inca o data la stat prin spagi pt a beneficia de acel serviciu!

Deci ceea ce descrieti dvs. ca si capitalism, fiecare cu ograda lui, exista si in Romania (si cred ca mult mai accentuat). Numai ca pe langa acest "capitalism" suntem obligati sa intretinem un stat care nu ofera nimic in schimb. Sa stiti ca eu as fi foarte multumita daca s-ar renunta in totalitate la serviciile publice, deci implicit la taxe. Defapt nu s-ar schimba nimic in viata mea, pentru ca si pana acum le -am platit pe toate ori de cate ori am avut nevoie de ceva

Edited by moldoveanca2001, 12 September 2015 - 17:22.


#52
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
bineinteles ca da, statul duce la abuz, firma privata la profit
ce alegem, ce alegem?

#53
all_or_nothing

all_or_nothing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 08.04.2015

View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 04:26, said:



e normal sa fie asa



800 pe an e mult pentru asigurare medicala??????
stii cat cheltuie statul cand vine salvarea?
cred ca dublu numai cand vine o data, iar tu platesti suma aia PE AN.



nu stiu in ultimii 10 ani ati auzit ca statu a interziat mai mult de o saptamana sa plateasca pensiile?
Dar de oameni care abuzeaza statul? Dar de capsunari care pleaca cu pasaportul in Spania si colecteaza ajutor social cu buletinul acasa ati auzit?
Dar de oameni care refuza sa-si plateasca impozit si amenzi ati auzit??
Aha, deci cine inseala mai mult?
La cât se fura în țară asta statul nu trebuie să încaseze nici un ban. Iar eu mă chinui să nu le dau un leu..niciodată.

Edited by all_or_nothing, 12 September 2015 - 17:22.


#54
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View Postmoldoveanca2001, on 12 septembrie 2015 - 16:37, said:

Bogdansv1,
nu puteti compara produse cu servicii. Daca serviciile ar costa la fel peste tot, romanii n-ar mai avea salarii asa mici, nu?

Nu eu compar ci tu o faci. Am precizat clar ca era vorba de analize ceea ce implica factor uman si aparatura. Aparatura costa poate chiar mai mult in Romania ca in Franta tinand cont ca trebuie transportata pe o distanta mai mare, indiferent daca vorbim de RMN, ecograf, centrifugi, etc. Pretul reactivilor iarasi e cam acelasi... De unde crezi ca apare diferenta de pret la care faceam referire?
Tu ai calculat in mod grosier dar fara sa iei in calcul toate aspectele de aceea a intervenit si exemplul meu.
Acum am fost clar?

Referitor la calitatea serviciilor, te raportezi la Europa si America de Nord, eu am o privire mai ampla, am avut sansa sa nu fiu nevoit sa apelez la serviciile de sanatate din Africa, acolo am fost consultat de medicii de pe locatia unde lucram cand a fost cazul. Si erau de natii diferite, medicamentele erau in marea majoritate chinezesti, tinand cont ca firma in responsabilitatea careia pica asigurarea serviciului medical era chineza. Personalul medical era asigurat de o firma internationala specializata in astfel de servicii, in schimb aprovizionarea cu produse si echipamente era platita de firma chineza. Medicii ne-chinezi erau "incantati" de faptul ca nu puteau identifica medicamentele, nestiind idiografia in care era scrisa.

View Postall_or_nothing, on 12 septembrie 2015 - 17:22, said:

La cât se fura în țară asta statul nu trebuie să încaseze nici un ban. Iar eu mă chinui să nu le dau un leu..niciodată.

Asta nu e tot un fel de furt? Ma refer la sustragerea in ceea ce priveste plata darilor si taxelor care sunt instituite prin acte legislative (legi, hotarari, etc). Termenul corect cred ca este de evaziune dar o consider o particularizare a termenului de furt. Poate ma insel, nu sunt jurist.

Edited by Bogdansv1, 12 September 2015 - 18:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate