Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Asigurare de sanatate obligatorie pentru cei fara venituri?

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#19
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Nu se retine absolut nimic din salariu in SUA, informeaza-te tu!Vine sulea din USA in Romania sa se trateze, in jegurile de spitale romanesti, unde intri cu o boala, iesi cu ea cum ai intrat, plus inca cinci, "dovada" ca ai intrat-ca asistentele din Romania sunt curve si hoate, ca medicii sunt incompetenti(pe aia buni i-au inhatat nemtii si italienii) se stie, la fel cum e clar ca acest stat(RO) va intra curand in insolventa si va avea singura solutie declararea falimentului de stat. Daca nu iesiti masiv in strada asa va trebuie, platiti si 90% din venitul lunar, sa-l bage in cont ministrii si primarii hotomani, si sa va rada in fata.
800 lei pe an asigurare la stat e PROSTIE, nu mult, cu 1300 lei/an iti faci card Gold la Medlife, in care ai inclus un transplant si max. 200 de zile de internare/an. Adica muuuult peste necesarul unui om cat de cat sanatos!!!
Dar in tara in care se vand telefoane mobile in ratepe 24 de luni, cu pretul total de 600 de euro un telefonPosted Image , care in tarile civilizate il gasesti cu max. 30$, e drept nu cu mii de minute incluse(alta stupiditate autohtona!), nu e de mirare nimic!

Edited by Wilberforce, 12 September 2015 - 06:21.


#20
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014

View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 06:12, said:

N-am zis ca e obligatoriu CASS-ul, am zis ca am platit asigurarea medicala, chiar daca aveam si asigurare privata.
800 nu e mult, de fapt nu mai stiu cat am dat stiu ca pentru ea o plateam trimestrial.

Pai ai zis ca legea exista din 2009. Dar Noul Cod Fiscal si Legea nr. 95/2006 au prevederi diferite. Deosebirea este aceea ca acum, potrivit Noului Cod fiscal, platesti obligatoriu CASS.

#21
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostWilberforce, on 12 septembrie 2015 - 06:15, said:

Nu se retine absolut nimic din salariu in SUA, informeaza-te tu!

Tu traiesti in SUA?
Cand oi trai LEGAL in SUA, poti sa susti ca taxele ti se retin la salariu, daca esti angajat legal si in regim permanent

View PostKrystina, on 12 septembrie 2015 - 06:20, said:


Pai ai zis ca legea exista din 2009. Dar Noul Cod Fiscal si Legea nr. 95/2006 au prevederi diferite. Deosebirea este aceea ca acum, potrivit Noului Cod fiscal, platesti obligatoriu CASS.

In 2009 cand am venit eu in Romania, exista.
Am gasit contractul cu CASS si aminteau de legea asta...

Daca acum e obligatoriu e si mai bine

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 04:26, said:

800 pe an e mult pentru asigurare medicala??????

800 lei pentru zero servicii e bineinteles infinit prea mult.
Aici nu e vorba cumva de asigurare, in sensul de a obtine niste servicii in schimb, este vorba de o taxa!
Care pina acum putea sa fie de zeci de mii de ori mai mare decit venitul gata impozitat (stim asta, avem cel putin vreo cinci threaduri pe softpedia), acum o sa fie literalmente infinit mai mare fiind aplicata inclusiv la venit zero!

#23
b0stan

b0stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 29.03.2015
La ce rahat sa platesti asigurare, cand te duci in spital si tre' sa decartezi o grama' de-a bani.

#24
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postf300, on 12 septembrie 2015 - 06:29, said:

800 lei pentru zero servicii e bineinteles infinit prea mult.
Aici nu e vorba cumva de asigurare, in sensul de a obtine niste servicii in schimb, este vorba de o taxa!
Care pina acum putea sa fie de zeci de mii de ori mai mare decit venitul gata impozitat (stim asta, avem cel putin vreo cinci threaduri pe softpedia), acum o sa fie literalmente infinit mai mare fiind aplicata inclusiv la venit zero!

Este o asigurare OBLIGATORIE, asa cum ai si la masina.
Mergi cu masina si nu faci buba, asigurarea ta merge la altul care are nevoie, aia inseamna asigurare.
Fara asigurare la masina NU E VOIE

La fel si asigurarea medicala

#25
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Exista si "angajati ilegali" in SUA?!Posted Image
Nu zic, poate in Florida or whatever or fi ceva mexicani care fac bussiness stradal "la negru", dar greu de crezut ca un angajator din SUA sa tina angajati pe "mica intelegere", si nu doar de frica nu fac asta, dar bussiness-ul lor ar fi terminat, asa ceva e sinonim cu slavagismul, deci nici angajati n-ar gasi...poate pentru ca n-au ajuns roamnii pe acolo inca.
Ai luat ca angajat 2,800 $/luna, in mana, in ziua de salariu, de la boss-ul tau? Ai termen pana la 15 aprilie sa completezi fisa fiscala cu cat ai luat pe anul ala, de exemplu 35,000$, platesti la fisc pe baza sumei pe care ai declarat-o.Social security e alta treaba, alti bani, nu vrei, sa te ajute D-zeu, de obligat in principiu nu te obliga nimeni.Daca te crezi Superman...sau esti chiar tu medic....

#26
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postb0stan, on 12 septembrie 2015 - 06:31, said:

La ce rahat sa platesti asigurare, cand te duci in spital si tre' sa decartezi o grama' de-a bani.

Sa zicem ca platesti cladirea spitalului in care intri
Poti evita sa te duci.
O faci? parca nu renteaza, nu?

Edited by tsunnami, 12 September 2015 - 06:38.


#27
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014

View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 06:23, said:



In 2009 cand am venit eu in Romania, exista.
Am gasit contractul cu CASS si aminteau de legea asta...



Pai daca Legea nr. 95/2006 e din 2006, inseamna ca a fost valabila si in 2009. Nu avea cum sa existe o lege contradictorie, care sa prevada altceva. De-abia dupa aplicarea Noului Cod Fiscal, va fi valabila prevederea potrivit careia CASS va fi obligatoriu.

Edited by Krystina, 12 September 2015 - 06:33.


#28
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostWilberforce, on 12 septembrie 2015 - 06:32, said:

Exista si "angajati ilegali" in SUA?!Posted Image

Bineinteles ca exista. Nu stiu ce e de ras, poate ma luminezi si pe mine

Eu te-am intrebat daca traiesti in State, ca nu se vede
La mine scrie clar

Esti in categoria "romanii le stie pe toate"?
Cand oi trai tu in Sua si eu in Romania, te poti urca la catedra

View PostKrystina, on 12 septembrie 2015 - 06:32, said:

Pai daca Legea nr. 95/2006 e din 2006, inseamna ca a fost valabila si in 2009. Nu avea cum sa existe o lege contradictorie, care sa prevada altceva. De-abia dupa aplicarea Noului Cod Fiscal, va fi valabila prevederea potrivit careia CASS va fi obligatoriu.

Nici nu am spus altceva.
Mie mi-a spus firma de contabilitate ca ma pot fofila pentru a plati pentru mandra, dar trebuia nu stiu ce cereri sa faca la fiecare 3 luni, cozi, tampenii, si mie nu mi s-a parut moral ca ea sa foloseasca serviciul, medicul de familie, controale, sa avem bani si sa ma fofilez.
Tu mi-ai zis de lege pe care am gasit-o si eu in contractul pe care-l am salvat in computer

Edited by tsunnami, 12 September 2015 - 06:39.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 06:32, said:

Este o asigurare OBLIGATORIE, asa cum ai si la masina.
Mergi cu masina si nu faci buba, asigurarea ta merge la altul care are nevoie, aia inseamna asigurare.
Fara asigurare la masina NU E VOIE

La fel si asigurarea medicala

La fel ce?! Sint mai multe diferente decit asemanari cu asigurarea auto!!!

- asigurarea auto e pentru probleme pe care le faci altora!!! Pentru tine, te priveste.
- asigurarea auto chiar face ceva, iti da niste despagubiri. Asigurarea medicala in Romania e absolut degeaba
- asigurarea auto este obligatorie daca vrei sa ai masina si sa o conduci pe drumurile publice. Nu mai ai bani sau nu ti se par rentabile serviciile renunti la masina si bafta. Daca nu-ti convine asigurarea de sanatate ce faci, te sinucizi?
- NU E VOIE ce exact in cazul de fata, sa traiesti?

#30
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostWilberforce, on 12 septembrie 2015 - 06:15, said:

800 lei pe an asigurare la stat e PROSTIE, nu mult, cu 1300 lei/an iti faci card Gold la Medlife, in care ai inclus un transplant si max. 200 de zile de internare/an. Adica muuuult peste necesarul unui om cat de cat sanatos!!!

nu e chiar asa simplu
realitatea face sa ma fi interesat si de medlife
asigurarea de care vorbesti se face pentru grup si inceteaza in momentul in care nu mai lucrezi la firma respectiva. te risti? eu nu m-as risca
copiii nu pot face si nici batranii peste 65 de ani

ce facem, cautam o firma care are asigrare gold cu medlife sa ne angajeze si pe noi?

View Postf300, on 12 septembrie 2015 - 06:42, said:

La fel ce?! Sint mai multe diferente decit asemanari cu asigurarea auto!!!

- asigurarea auto e pentru probleme pe care le faci altora!!! Pentru tine, te priveste.
- asigurarea auto chiar face ceva, iti da niste despagubiri. Asigurarea medicala in Romania e absolut degeaba
- asigurarea auto este obligatorie daca vrei sa ai masina si sa o conduci pe drumurile publice. Nu mai ai bani sau nu ti se par rentabile serviciile renunti la masina si bafta. Daca nu-ti convine asigurarea de sanatate ce faci, te sinucizi?
- NU E VOIE ce exact in cazul de fata, sa traiesti?

este obligatorie exact ca si impozitul pe care trebuie sa-l platesti pe casa, pe salariu etc.
in felul asta stii ca nu e lasat nimeni sa moara in strada, cum am vazut in alte tari.. in care poate romanii viseaza sa traiasca

Si-acu, ia, vorbiti incet ca plec la culcare, :(

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 06:55, said:

este obligatorie exact ca si impozitul pe care trebuie sa-l platesti pe casa, pe salariu etc.

De obicei "ca si cum" asta include o situatie mai mult diferita decit similara cu cea despre care discutam, altminteri discutai direct pe situatia expusa, nu aduceai "ca si cum".

In cazul de fata diferenta esentiala e ca nu exista un impozit minim pe care trebuie sa-l platesti pe salariu sau casa, indiferent ca muncesti sau nu, indiferent ca ai proprietate sau nu. Ce ai zice sa ti se ia un impozit minim pe salariu, indiferent ca muncesti sau nu undeva, stim noi ca cumva faci rost de bani, ia marca un impozit "forfetar" pe salariu incepind de la salariu zero! De asemenea undeva trebuie sa stai, ia da un impozit minim pe casa, chiar daca nu ai casa! Forfetar pe persoana fizica!

Chiar era lumea ofticata impotriva firmelor mici, ca daca nu scoti profit X de ce mai existi? E, uite ca in Romania o sa se aplice si la oameni.


View Posttsunnami, on 12 septembrie 2015 - 06:55, said:

in felul asta stii ca nu e lasat nimeni sa moara in strada, cum am vazut in alte tari.. in care poate romanii viseaza sa traiasca

Desigur, nu esti lasat IN ALTE TARI pe strada, esti lasat in Romania. Ba chiar citeodata esti aruncat din ambulanta. In ceea ce priveste venitul ambulantei acasa de trei ori s-a intimplat sa ajung inaintea lor si nu stau imbracat in masina si n-am girofar. Cind in fine au binevoit sa vina dupa aproape o ora nu au putut decit sa constate decesul; si la ala n-au reusit sa faca hirtiile bine ca tot a trebuit o mica spaga sa poti sa continui circuitul birocratic.

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si ca o paranteza cred ca titlul cumva e relativ neclar si sugereaza ca cumva diferenta e ca s-ar "asigura" ceva ce nu se asigura pina acum sau s-ar face ceva diferit (sper mai bine) sau in fine ca se lucreaza cumva la ce "iti livreaza" in schimbul banilor. Nu, diferenta e ca pentru unii E O TAXA IN PLUS, atit.

Si daca putem sa o pritocim pina imbatrinim cu care e obligat sa plateasca si salvarea si alte detalii, aia e una dar o sa fie loviti de aceasta taxa si (si mai ales) o mare parte din cei plecati din Romania!!! Care pina acum nu erau prinsi sa plateasca CASS-ul minim (ala de sute de lei pe an) decit daca aveau ceva venituri din dobinzi, dividende, etc (chiar daca erau simbolice, de ordinul banilor, chiar daca nici nu aflasera de ele). Ei bine, de acum o sa trebuiasca sa plateasca doar pentru ca exista.

#33
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Bre, nu vă agitaţi, că de îndată ce se vor prinde „aleşii” ce au votat, or să-şi ia măsura asta înapoi (or s-o modifice prin ordonanţă).

Idioţii de la PSD cred că lovesc în căpşunari cu asta, numai că în prostia lor nu-şi dau seama că lovesc şi în agricultori, pe care abia aştept să-i văd depunînd declaraţii fiscale la ANAF. Or, ăştia-s votanţi mai de bază pentru PSD decît bugetarii (un primar de la ţară-şi poate struni mai bine alegătorii cum să voteze decît primarii de la oraş).

Pe de altă parte, măsura ar fi bună (dacă ar putea fi aplicată, şi toată lumea să plătească), pentru că abia atunci să vezi măcel pe doctori şi asistente cînd „mai aşteaptă” cîte ceva de la pacient, sau or să zică că n-au medicamente sau mai ştiu eu ce (feşe, spirt, etc). Să nu vă miraţi dacă se vor opune sau vor face scandal şi doctorii datorită măsurii ăsteia.

Am auzit odată despre un spital că 80% din internări erau pe bază de urgenţă (deci neasiguraţi), dacă se va menţine procentul şi cei 80% vor fi fost obligaţi să plătească (nu se ştie cum, dar, să zicem) atunci să-i vezi pe doctori ce viaţă uşoară o să aibe.

Edited by stormwatch, 12 September 2015 - 08:08.


#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,362
  • Înscris: 16.03.2004

View PostKrystina, on 12 septembrie 2015 - 06:00, said:

Nu stiu nicio lege din 2009 care sa prevada asta. Vrei, te rog, sa citezi articolul din legea care  prevedea asa ceva?

Legea nr. 95/2006 prevedea ca, daca nu platesti asigurarea, nu beneficiezi de servicii medicale, dar nu te obliga sa platesti CASS.
Exact, acum se pare ca asigurarea e obligatorie pentru toata lumea.

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Poststormwatch, on 12 septembrie 2015 - 07:57, said:

Am auzit odată despre un spital că 80% din internări erau pe bază de urgenţă (deci neasiguraţi)

Huh?! Pai normal ca majoritatea internarilor vin de la urgenta: accidente, probleme acute de acasa, infarcturi, etc. Putine sint cazurile cind te duci la o consultatie pe ambulatoriu si dupa aia te interneaza. E total independent de asigurari.

#36
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 14.08.2006
Pai cum o sa aplice statul masura asta? In afara de boschetari si ceva patroni/bisnitari care nu au niciun venit declarat, urmatorii sunt asistatii sociali care au veniturile de la ajutor social. Deci o sa retina acesti bani de la ajutor social si o sa-i dea la sanatate? un fel de muta banii dintr-un cos in altul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate