Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Asigurare de sanatate obligatorie pentru cei fara venituri?

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#91
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 24.12.2010
Intradevar, am stat ceva vreme in US iar daca lucrezi si nu-ti platesti taxele, vine IRS-ul dupa tine si te ia la bani marunti (in unele cazuri poti intra si la bulau etc).

Acum daca e sa vorbim de uscaturi, toate tarile le au, vazusem niste hillbillys si rednecks in camp deschis in USA care ii durea la bascheti, nu plateau o iota niciunde si nimeni nu-si batea capu cu ei.

Eu imi pun urmatoarea intrebare: ce se intampla cu elevii de liceu si studentii care fac un ciclu complet de aprox 5-6 ani facultate + master si nu au absolut nici un venit pentru ca se concentreaza doar pe studii ? Dar cu persoanele care la varsta de 50 de ani isi pierd locul de munca dintr-un motiv sau altul, locuinta din cauza neplatii ratelor la banca si se intorc la casa parinteasca, fiind sustinuti in cele din urma de parinti din toate punctele de vedere ? La varsta asta, sansele sa-ti mai gasesti un loc de munca sunt aproape de imposibil, societatea din Romania nu mai poate sa-ti ofere un loc de munca, prin urmare statul ii obliga pe parinti sa le plateasca copiilor acel CAS de 800 lei/an ? Dar cu acele categorii sociale ce se va intampla ? ii punem la plata pe toti ? iar lista e lunga.

Am vazut vorbindu-se ca 800 lei pe an nu e o suma asa mare, sa mearga lumea sa munceasca insa credeti-ma ca atunci ca nu ii ai, si 10 lei e mult!

Eu inteleg ca statul ii forteaza la plata CAS pe cei care nu-si declara veniturile dar pe de alta parte trebuie sa-i macelarim si pe restul ?

#92
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Posttsunnami, on 13 septembrie 2015 - 05:10, said:


E vorba de aritmetica aici
Daca am nevoie de 10 lei pentru a efectua un servici si eu strang la buget numai 8 lei, trebuie sa mai strang inca 2 lei.
Cat ai avut la mate in scoala?
Matematica ta e una...matematica guvernului e alta. Tu daca ai nevoie de 10 lei si ai 8 mai strangi ...dar daca guvernul are la fel ar trebui sa nu mai fure .....ca bani sunt de n-ai ce face cu ei....cu conditia sa nu se mai fure......
PS: Orice tampit , fie guvern, fie patron, poate sa-si sporeasca veniturile prin mariri de taxe (pt guvern) si/sau taieri de salariu.....E cea mai simpla si rapida metoda, iar sclavii vor fi pusi cu botul pe labe cand vor fi dati afara , asa preventiv, vreo 2 -3 dintre ei....Sa vezi ce or da mai taca sclavii ramasi.....Tine minte  ... pentru orice guvern, institutie, asociatie, fundatie...etc..din lume , tu ca individ , nu esti altceva decat un sclav bun de pus la munca in folosul lor....O vita de muls....cu alte cuvinte.... Cat timp oamenii vor accepta sa fie condusi de maxim 1% dintre ei inseamna ca-si merita soarta..... Si miile de vite sunt duse la abator (manate) de 3-4 indivizi ....si nu comenteaza......Gandeste-te la asta si vezi ,dupa aia, cat de bun e guvernul pentru tine....si cine stie poate te gandesti daca mai mergi sau nu pe viitor la vot....

#93
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Posttsunnami, on 13 septembrie 2015 - 08:06, said:

Ei uite, eu nu inteleg logic si fizic cum o persoana care nu are venit poate exista? Deci nu mananca, nu bea suc, nu doarme nicaieri etc
Cum e posibil?




Simplu:
1)traiesti la tara, muncesti pamantul, gradina, ai o vaca care da lapte, niste gaini, un porc, un cal +caruta, ai pomi fructiferi in gradina, te mai duci la munca cu ziua, mai culegi ciuperci, afine, zmeura din padure etc. Cand trebuie sa platesti curentul si impozitul anual vinzi vitelul unui consatean, te mai duci cu ziua la munca si ai platit. In rest traiesti din ce produci. Bunicii mei avand pensii de colectiv(ceva nesemnificativ de mic) cam asa au trait si nu au murit de foame.

2) ai muncit in Vest 10 ani, ti-ai strans niste bani(cash tinuti in casa) si apoi traiesti din ei; practic nu ai nici un venit dar ai bani de cele necesare si nu vrei sa platesti statului asigurare pt. ca asa vrea muschiul tau. in cazul asta mi se pare corect ca in caz de spital sa iti achiti singur factura si sa nu ceri ajutor social.

3) ai fost student, tocmai ai terminat facultatea, nu iti gasesti de munca in domeniu 2-3ani(si totusi vrei in domeniul tau) sau pur si simplu nu vrei sa muncesti momentan pt. ca iti trimit parintii plecati in Vest bani. Corect ar fi sa nu beneficiezi de somaj.

4) ai nevasta sau copiii plecati la munca in italia, tu stai si o freci pe la carciumi toata ziua, nu ai nici un venit, nu ai nimic pe numele tau ci pe al copiilor, nu iei nici ajutor social, nici nu ai alte venituri, nici telefon nici masina nici nimic. Inmulteste asta cu numarul romanilor plecati pe afara si o sa vezi cati ar putea fi in situatia asta

5) esti rupt in c*r, nu ai nimic pe numele tau, fratii te-au dat afara din casa parinteasca, dormi pe la gunoaie si vinzi plastic si cartoane; faci treaba pe la diverse persoane ziua, mananci la cantina sociala, primarul nu iti da ajutor social ca nu vrei sa faci munca in folosul comunitatii

6) esti calugar, deci nu ai venituri, nu ai de unde plati si oricum vei fi scutit

Uite 6 moduri de a exista, fara sa ai venituri sau fara sa ai venituri castigate direct de tine, sau sa ai venituri la limita supravietuirii. Crezi tu vreodata ca toti astia vor plati ceva statului? Si nu stiu de ce am impresia ca deja avem totalizat 50% din populatia Romaniei.

EDIT: am uitat variantele 7 si 8:
7) esti Bear Grylls de Romania si traiesti prin paduri deci nu ai nevoie de nimic
8) esti calugar budist de Romania si in urma starilor meditative nu iti mai trebuie nimic, traiesti cu 5 boabe de orez pe zi pe care le gasesti pe jos in supermarket.

Edited by sandu222, 04 October 2015 - 16:43.


#94
all_or_nothing

all_or_nothing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 08.04.2015
Acest stat nu merita nici un ban.punct.

#95
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Postf300, on 13 septembrie 2015 - 16:08, said:


Ai si vreo baza pentru afirmatia asta in afara de imaginatia ta (imaginatie care ii vede pe astia la cafenea, cu toate detaliile, cu pretul exact al cafelei pe care o beau, cu tipul tigarilor pe care le fumeaza, cu ce fel de haine au exact, etc) ?

In Romania numarul asistatilor social e de ordinul a 8 milioane (nu spun EXACT X ca depinde cine numara, ce numara, cind numara, am mai spus-o). Statul roman recunoaste legal, formal, ca un numar enorm de persoane nu pot sa se intretina in mod normal din ce cistiga. Tu de pe alt continent incerci sa ne convingi ca asta e un hoax si ca astia nu exista si de fapt sint evazionisti care isi beau cafeau de 3 euro la Starbucks si ca orice roman poate sa bage mina in buzunar si sa plateasca periodic 15 euro doar asa, pentru ca exista?

Colegul nostru care e in USA probabil s-a obisnuit cu traiul de acolo, cu oamenii superficiali de acolo, cu mentalitatea de acolo si nu are cum sa ii mai creada pe astia mai nevoiasi din Romania. El crede ca automat oricine nu are venit este evazionist, lenes. La noi au ridicat pragul de pensie ca sa fie siguri ca nu toti mai prind pensie. La noi nu e ca in USA unde la 55-60 de ani sa mai poti munci daca poti. Aici daca nu stii ceva concret sa faci(sofer, mecanic, zidar, ceasornicar, cioban etc) esti expirat. Nici ca femeie de serviciu nu te mai angajeaza acum daca nu ai maxim 40 de ani, asa arata anunturile de angajare acum.

#96
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postsandu222, on 07 octombrie 2015 - 14:36, said:

Colegul nostru care e in USA probabil s-a obisnuit cu traiul de acolo, cu oamenii superficiali de acolo, cu mentalitatea de acolo si nu are cum sa ii mai creada pe astia mai nevoiasi din Romania. El crede ca automat oricine nu are venit este evazionist, lenes. La noi au ridicat pragul de pensie ca sa fie siguri ca nu toti mai prind pensie. La noi nu e ca in USA unde la 55-60 de ani sa mai poti munci daca poti. Aici daca nu stii ceva concret sa faci(sofer, mecanic, zidar, ceasornicar, cioban etc) esti expirat. Nici ca femeie de serviciu nu te mai angajeaza acum daca nu ai maxim 40 de ani, asa arata anunturile de angajare acum.

Lumea e larga. Poti cauta in Europa, nu mai e nevoie de viza. Go!

Nu oricine nu are venit are bani, dar stiu ca cel care nu are venit MANANCA, deci "are' de undeva, si mai stiu ca cel fara venit, cand e bolnav TZIPA, si vine salvarea la el si mai stiu ca majoritatea "fara venit", abuzeaza sistemul.
Legea d-aia a aparut, nu pentru ca sunt toti cinstiti

#97
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Posttsunnami, on 13 septembrie 2015 - 16:50, said:


Sunt 100 de oameni care au nevoie de asigurare. Din astia, muncesc 45, inca 45 sunt pensionari si 10, desi pot sa munceasca "nu au venit", dar 9 din ei, traiesc bine.
Nu zau, esti asa de sigur? aveam o parere buna despre tine, dar acum incep sa cred ca ai doar multa imaginatie asa cum spunea un coleg ceva mai sus.



View Posttsunnami, on 13 septembrie 2015 - 16:50, said:


Da, dar iepurele ca sa existe, fura. Ai ajuns acolo unde am vrut. Vrei sa sugerezi ca toti cei fara venit fura sa traiasca? Acelasi lucru spun si eu.
Si spui o mare prostie, nu ai nici un argument. Vino tu din SUA de unde esti acum si vezi cum traiesc oamenii prin Moldova si o sa iti schimbi parerea despre furat. Ce sa fure? nu mai e nimic de furat si ar avea toti dosare daca ar fura.

#98
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Nu stiu prietene
Ia-o in sens invers.
Guvernul are nevoie de bani sa tina doctorii in tara.
Pentru asta ar trebui marite taxele pe care le vor plati celor care muncesc LEGAL sau sa adopte situatia asta, solutia asta cu care au venit.
Ei vad ca o gramada mare de oameni fura sistemul si vin cu o lege generala.
Tu, cum ai vedea solutia?
Pentru mine e mai "fair" decat era pana acum. Ceea ce stiu este ca o populatie care munceste LEGAL tine in spate o populatie care e pensionara si pe cea care fura in fiecare zi.
Aici intra capsunarii (unii daca nu majoritatea nu apar ca fiind in strainatate si acumuland ajutoare sociale in Romania, muncind afara la negru, deci fara sa plateasca taxe, iar cand e vorba sa-si scoata un dinte, o fac in Romania ca e gratis), intra cei care lucreaza la negru etc
Tu cum vezi situatia?
Pune-te in locul lui Ponta, trebuie sa maresti veniturile doctorilor, de unde iei banii? Ce solutie vezi tu?

Apropo, am trait in Romania 2009-2014 si am vazut sate intregi inflorind in Moldova.
Si stiam si Moldova dinainte de 95.
Diferenta e uriasa

#99
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Posttsunnami, on 07 octombrie 2015 - 15:27, said:


Guvernul are nevoie de bani sa tina doctorii in tara.
Pentru asta ar trebui marite taxele pe care le vor plati celor care muncesc LEGAL sau sa adopte situatia asta, solutia asta cu care au venit.

Ce doctori sa mai tina in tara? ca deja au plecat o multime. Tu daca ai fi doctor si ai munci pe 3.000E in Anglia ai veni maine in Romania doar pt. ca ti s-ar propune 50% in plus la un salariu de 2.000RON? Eu nu as veni. Nu cred ca acele taxe au puterea sa acope deficitul total din sistem. Am vazut o multime de reportaje la tv cu studenti la medicina care deja stiau ce au de facut si unde vor pleca dupa terminarea facultatii. Treaba nu e asa de simpla, sistemul e dus la vale.

View Posttsunnami, on 07 octombrie 2015 - 15:27, said:

Ceea ce stiu este ca o populatie care munceste LEGAL tine in spate o populatie care e pensionara si pe cea care fura in fiecare zi.
Aici intra capsunarii (unii daca nu majoritatea nu apar ca fiind in strainatate si acumuland ajutoare sociale in Romania, muncind afara la negru, deci fara sa plateasca taxe, iar cand e vorba sa-si scoata un dinte, o fac in Romania ca e gratis), intra cei care lucreaza la negru etc
Tot spui de aia care fura. Cine fura? cum fura? ce dovezi ai? daca fura de ce nu au dosare?De unde stii cati au ajutoare sociale si muncesc in afara? asa ai auzit la tv?

View Posttsunnami, on 07 octombrie 2015 - 15:27, said:

Apropo, am trait in Romania 2009-2014 si am vazut sate intregi inflorind in Moldova.
Si stiam si Moldova dinainte de 95.
Diferenta e uriasa
Imi dau seama ca habar nu ai despre ce vorbesti. Sa spuna altii de pe forum care traiesc si ei in Moldova cate sate infloritoare cunosc. Zi-mi satele alea care au inflorit dupa '95 si mai exact cum au inflorit. Ca si-au facut oamenii plecati in afara vile asta inseamna ca au inflorit? da' ei nu au gaz, apa curenta, canalizare, sosele, doctor. In unele sate s-au mai facut pe bani europeni sosele, canalizari dar tot degeaba daca oamenii nu au de munca. In alte sate care au o pozitie "strategica" adica sunt strabatute de sosele importante s-a mai dezvoltat cate ceva, dar ai intrat tu in "inima Moldovei" sa vezi tu saracia crunta din Vaslui, Botosani, partea de Est a Bacaului, localitatile departate de Iasi din acelasi judet, Nordul judetului Galati?

#100
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postsandu222, on 07 octombrie 2015 - 21:09, said:

Ce doctori sa mai tina in tara?

Eu am spus altceva, ca INCEARCA sa-i tina p-aia care n-au plecat, daca ai chef de cearta, ignora-ma. Nu-mi pierd timpul aiurea


View Postsandu222, on 07 octombrie 2015 - 21:09, said:

Imi dau seama ca habar nu ai despre ce vorbesti. Sa spuna altii de pe forum care traiesc si ei in Moldova cate sate infloritoare cunosc. Zi-mi satele alea care au inflorit dupa '95 si mai exact cum au inflorit.

[ http://i241.photobucket.com/albums/ff108/tsunnami/bilbao_zps3avczvn1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



View Postsandu222, on 07 octombrie 2015 - 21:09, said:

Tot spui de aia care fura. Cine fura? cum fura? ce dovezi ai? daca fura de ce nu au dosare?De unde stii cati au ajutoare sociale si muncesc in afara? asa ai auzit la tv?

samsarii, aia de lucreaza la negru, cei care pleaca in Spania si nu platesc nicaieri etc.

te-am intrebat ceva:

View Posttsunnami, on 07 octombrie 2015 - 15:27, said:

Pune-te in locul lui Ponta, trebuie sa maresti veniturile doctorilor, de unde iei banii? Ce solutie vezi tu?


#101
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttsunnami, on 07 octombrie 2015 - 15:27, said:

Guvernul are nevoie de bani


Din toate prostiile pe care le tot repeti asta e singura parte adevarata. Restul ca n-o sa mai plece medicii pentru ca le da niste zeci de euro in plus la un salariu de citeva sute cind in alta parte ar putea lua mii, ca de fapt sistemul medical e fenomenal si da niste servicii mult peste ce se plateste, ca oricine poate sa scoata 66 lei pe luna doar asa pentru ca exista sint doar fanteziile tale si nu devin adevarate doar pentru ca le tot repeti obsesiv de zeci de ori reformulate foarte putin diferit.

A, cred ca am uitat-o pe aia cu romanii din strainatate care se trateaza in Romania, desi nu sint asigurati.

#102
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postf300, on 08 octombrie 2015 - 09:08, said:

Din toate prostiile pe care le tot repeti ...

Ori ai pierdut din cei 7 ani pe drum, ori cei care s-au ocupat de educatia ta au lacune
Poti incerca o discutie cat de cat cu respect?

Intrebarea mea a fost alta, focus please si astept raspuns daca vrei sa pari destept.

#103
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Te referi la "Tu, cum ai vedea solutia?" ?

Sa faca exact opusul la ce fac acum: furturi, spagi, legi cretine si alte aberatii.

#104
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postf300, on 08 octombrie 2015 - 21:45, said:

Te referi la "Tu, cum ai vedea solutia?" ?

Sa faca exact opusul la ce fac acum: furturi, spagi, legi cretine si alte aberatii.

deci, daca ai fi in locul lui Ponta le-ai spune, bah nu mai furati

Asa si?
Daca ei totusi fura, de unde iei bani mai multi pentru doctori?
Vreau un rapsuns inteligent nu desene animate. Ai? Daca nu ai trebuie sa te multumesti cu decizia asta care e pe cale sa devina realitate.

#105
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cum sa le spuna Ponta, pardon inculpatul penal Ponta, sa nu mai fure?! Oprescu care a fost prins cu plicul de 25000 euro a fost inainte director la doua dintre cele mai spalate spitale din capitala, de fapt din Romania. Pe un alt thread cineva il caina: ce chestii a facut pe la spitale, acum pentru o singura spaga o trage atit de tare. Crede cineva serios ca nu invirtea mega-afaceri ca director de spital (si numit politic in mod sigur si cu datorii de platit, fiind membru marcant PSD pe vremea aia)?

Iar abordarea "Ai [un raspuns mai bun] ? Daca nu ai trebuie sa te multumesti cu decizia asta" este proasta pe fiecare nivel.

In primul rind orice argument e intimpinat de tine cu totusi ce se intimpla daca nu merge (sa nu mai fure, sa administreze mai bine, sa incurajeze economia, etc).

In al doilea rind indiferent ce balmajim noi aici ei tot ce vor fac. Sigur nu citeste Ponta threadul asta si chiar daca ar citi nu ar urma vreo idee de aici indiferent cit de fantastica este.

In al treilea rind pari cumva sa sugerezi ca in lipsa altor idei (care nu lipsesc dar sa presupunem totusi) prima idee care-ti trazneste e cumva mai buna decit sa nu faci nimic. Nu este neaparat asa, deseori cel mai mult poti ajuta prin a nu incurca. Cind cu forfetarul pe SRL-uri s-au inchis sute de mii de firme. Unii au aplaudat, ce ne trebuie noua firme de-astea care abia de scot citeva salarii minime pe economie de se uita la citeva sute de euro pe luna. Dupa care ne minunam ca n-avem contributii la CASS. Bravos natiune.

#106
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Mai eF-ule, tu-mi faci analiza mie, a ceea ce am spus eu, asta trebuie s-o faca Ilie Serbanescu, tu, ca prim ministru care ar fi prima actiune in a strange bani in max 2 luni pentru salariile doctorilor. Lasa trecutul si ce-ar fi trebuit sa se faca...
Toti stim ca se fura si toti stim ca multi sunt in ilegalitate. In situatia de azi n-ai decat 2 solutii, maresti taxele celor care sunt legali si in felul asta razi de ei ca-s prosti, sau solutia asta.

Paradoxal, la ceea ce scrii tu aici, am un subiect la contributia pensiei din Romania din diaspora.
Si, cineva mi-a zis:, "Bah Tsunami, tu cred ca esti singurul care esti legal!" Deci, nu e numai Ponta.

Voi va suparati de pomana, eu nu sunt in nici o liga, nici a lui base, nici  alui Ponta, incerc sa vad lucrurile in realitatea in care exista, cu posibilitatile care exista.
Si daca stai sa te gandesti, masura asta este de mii de ori mai dreapta decat ce a facut guvernul Boc cu taierea veniturilor.

#107
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttsunnami, on 09 octombrie 2015 - 12:09, said:

Mai eF-ule, tu-mi faci analiza mie, a ceea ce am spus eu, asta trebuie s-o faca Ilie Serbanescu, tu, ca prim ministru care ar fi prima actiune in a strange bani in max 2 luni pentru salariile doctorilor. Lasa trecutul si ce-ar fi trebuit sa se faca...

Trecutul e foarte bun pentru ca iti spune ce n-a mers. Guvernul a umblat din colt in colt anul asta sa gratieze datornicii la CASS! Din care numai in 2012 (care inca mai are destul pina sa se prescrie) erau dupa declaratiile lor 3.6 milioane! Nu ca legea se refera la 2012 ci la toata perioada pina cind s-a promulgat, acum citeva luni (pe 2012 s-au deranjat sa-i numere, cu totul cine stie citi erau). Si astia erau cei care aveau cit de cit venituri (majoritatea simbolice intr-adevar) dar nu zero despre ce vorbim aici.

In ceea ce priveste faza cu "strange bani in max 2 luni pentru salariile doctorilor":

- am avut excedent bugetar record pe 2014, am avut excedent bugetar record pe prima jumatate a lu' 2015 - asta nu spune cit de buna e economia ci cit de prosti administratori sint conducatorii nostri. Nu se pune problema ca nu aveau bani pentru asta sau aialalta, singurul lucru care le lipsea era imaginatia in a mai da niste contracte la firme capusa, plus ca probabil a inceput sa se mai teama lumea de DNA si guvernul probabil nu prea stie cum sa cheltuiasca banii altfel decit prin sifonare

- au trecut 25+ ani de la revolutie, 10+ ani de cind se merge in vest cu buletinul. Nu sta sau pleaca nimeni de dragul la citeva zeci de euro in plus sau in minus la un salariu de sute (nu multe!) cind ar putea sa aibe citeva mii in vest.

- nu e vorba de "max 2 luni". Legea e pentru anul viitor! Si nu inseamna ca daca pui in lege ca 5 milioane de romani iti datoreaza lunar 15 euro o sa primesti 75 milioane. Inseamna probabil ca o sa te trezesti cu inca un milion doua de asistati social care nu s-au deranjat sa-si depuna dosarul (dar o sa aibe un imbold f puternic cind ii bintuie astia cu decizii de impunere) si cu inca niste milioane de la care n-o sa poti colecta niciodata nimic pentru ca sint majoritatea in strainatate si restul oricum n-au nimic.

View Posttsunnami, on 09 octombrie 2015 - 12:09, said:

Toti stim ca se fura si toti stim ca multi sunt in ilegalitate. In situatia de azi n-ai decat 2 solutii, maresti taxele celor care sunt legali si in felul asta razi de ei ca-s prosti, sau solutia asta.

Asta e o eroare logica cu propria pagina wikipedia: https://en.wikipedia...i/False_dilemma . Este foarte des folosita in argumente religioase. Nu am imaginatie sau sint prea prost sa inteleg ca nu e nevoie de supranatural pentru fulgere, pentru cine a pus semintele in castravete, etc - apar Zeus, Jizas si altii. Dupa aia ii si sustin logic ca nu se poate altfel.

#108
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Postf300, on 08 octombrie 2015 - 09:08, said:

A, cred ca am uitat-o pe aia cu romanii din strainatate care se trateaza in Romania, desi nu sint asigurati.

El (colegul tsunnami) are impresia ca romanii care muncesc de rup prin Vest au timp de vacante, de doctori, de stomatolog, de tratamente de infrumusetare etc cand ei abia daca vin o saptamana pe an in Romania.  Asta e partea nasoala cand pleci departe de casa(Australia, SUA, Canada, Noua Zeelanda etc), incepi sa vezi lucrurile distorsionat fata de cum sunt ele in realitate si nici nu-i mai crezi pe aia mai saraci cand tu ajungi la un nivel financiar ridicat, ai impresia ca toti fura, toti inseala, toti profita de stat.

Si ce mi se mai pare mie interesant e faptul ca tsunnami nu prea are nici un like de la useri atunci cand isi expune aceste opinii, dar el o tine sus si tare in continuare ca are dreptate.

Edited by sandu222, 11 October 2015 - 10:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate