Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Energia cu care ne inconjuram...

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
Ca sa ne intelegem mai bine: cand spun pozitiv nu ma refer la "lobotomizat" care ranjeste in neant si numara fluturii din flori in timp ce lumea se duce de rapa. A alege sa fii pozitiv nu inseamna automat rupt de realitate, fara profunzime sufleteasca sau sarac cu duhul. Este o alegere, ori omul prost nu alege, el e condus de instict.
Si ca sa ne intelegem si mai bine: vorbesc din proprie experienta nu din carti. Am fost o persoana negativa la viata mea, pesimista si pragmatica la sange, temperament iute, artagoasa si intr-o zi am realizat ca-mi fac rau fiind astfel. Ma consumam degeaba, ma ingrijoram despre lucruri pe care nu le puteam schimba, ma enervam despre chestii care nu meritau, atrageam dupa mine numai negativitate.
Intre timp nu am devenit Buddha, nicidecum, dar am facut o alegere constienta sa ma inconjor cu pozitivitate pe cat se poate si sa evit situatii, discutii, persoane negative. Pe cat se poate.
De exemplu, cand aud vreo discutie unde interlocutorii se cearta, se abuzeaza verbal, se contradiz in nestire, in care atmosfera este una de negativa plina de ura, dispret si alte sentimente negative, nu particip. Aleg sa nu o fac. Aleg sa nu ma mai preocupe unele chestii in viata. Asta nu inseamna ca dintrodata nu mai am opinii, ca doar nu sunt brain dead, inseamna doar ca aleg alta cale.

Edited by GangamStyle, 03 August 2015 - 15:21.


#20
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

Quote

Ca sa ne intelegem mai bine: cand spun pozitiv nu ma refer la "lobotomizat" care ranjeste in neant si numara fluturii din flori in timp ce lumea se duce de rapa. A alege sa fii pozitiv nu inseamna automat rupt de realitate, fara profunzime sufleteasca sau sarac cu duhul
Fiecare are statistica personala iar a mea...

#21
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Ma consumam degeaba, ma ingrijoram despre lucruri pe care nu le puteam schimba, ma enervam despre chestii care nu meritau, atrageam dupa mine numai negativitate.

Pai asta e problema ta, nu aiurelile negative. ala e doar un nume pe care l-ai nascocit tu.. ca si cum daca esti alergic la par de pisica sau puf de plop spui ca pisicile si plopii sint negativi ca te afecteaza pe tine.
Incerci sa tratezi simptomul nu boala, pentru ca boala nu se poate trata... dar nu baga toata populatia in aceeasi oala, ca nu toti au aceeasi "alergie".

#22
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
Scuza-ma, am I missing something ? Tonul pe care l-ai adoptat in replica ta nu e justificat. Ma rezum la atat.

#23
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Prea negativ pentru tine? :D

#24
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
Hai sa nu exageram. M-a mirat tonul tau. Atat. Ai raspuns de parca te-as fi injurat de mama.

Edited by GangamStyle, 03 August 2015 - 22:27.


#25
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Am spus ca ce numesti tu negativ nu e neaparat negativ in realitate, sau oricum nu e perceput de altii ca fiind negativ. E valabil si pentru discutia noastra de mai sus.

#26
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
Sa-ti dau exemple de ceea ce consider eu negativ:

1. O persoana care se vaita mereu de absolut orice, fie ca are motiv intemeiat sau nu, care vede numai raul in toate, care barfeste non stop, care invidiaza, care doreste raul altora, careia nimic nu ii este pe plac.
2. Discutii intre oameni care promoveaza ura, dispretul, discriminarea, batjocura, samd.

Crezi ca sunt singura care considera aceste chestii negative si doreste sa le evite ? Ma indoiesc amarnic.

Edited by GangamStyle, 03 August 2015 - 22:39.


#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011

 GangamStyle, on 03 august 2015 - 22:38, said:


Crezi ca sunt singura care considera aceste chestii negative si doreste sa le evite ? Ma indoiesc amarnic.

Eu le evit, fara emotie ori regret, fara lacrimi  :)
Soacra, unchi... altii, a spart becul, pa si pusi, sa stea fiecare la casa lui.

Offff, ce bine este  :punk:
Suna intransigent, cinic, rau ?!
Eu nu incep niciodata, la ce sa ma las vampirizat ?!

Evoluati neica, apoi mai vorbim.



#28
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010

 GangamStyle, on 03 august 2015 - 02:35, said:

Sunteti de fel persoane pozitive care va place sa va inconjurati cu oameni pozitivi, sa discutati despre subiecte pozitive sau de partea cealalta a negativitatii ?
Credeti ca energia negativa poate afecta starea fizica a unei persoane, credeti ca va poate influenta in decizii, in interactia cu familia, cu prietenii, la servici ?
Si ca ultima intrebare: de ce le place unora sau de ce se complica sa se implice in chestii negative fie ele chiar si discutii sau contradictii, activitati, samd ?

nici zen tot timpu
nici negativ mereu

intre!

 GangamStyle, on 03 august 2015 - 22:38, said:

Sa-ti dau exemple de ceea ce consider eu negativ:

1. O persoana care se vaita mereu de absolut orice, fie ca are motiv intemeiat sau nu, care vede numai raul in toate, care barfeste non stop, care invidiaza, care doreste raul altora, careia nimic nu ii este pe plac.
2. Discutii intre oameni care promoveaza ura, dispretul, discriminarea, batjocura, samd.

Crezi ca sunt singura care considera aceste chestii negative si doreste sa le evite ? Ma indoiesc amarnic.

in cazu asta, da, ai dreptate
si eu sufar dar nu ma vait

#29
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013

 Rhini, on 04 august 2015 - 00:04, said:


nici zen tot timpu
nici negativ mereu

intre!

Normal. Trebuie gasit un echilibru. E bine sa fii si pragmatic uneori in viata si e recomandat sa fii realist daca vrei sa-ti fie bine. Zen tot timpul nu poti fi. Eventual doar daca esti vreun calugar buddhist dar vad ca in ultimul timp si aia au cam luato pe aratura. Posted Image

#30
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,082
  • Înscris: 19.12.2012
Ete...de ce sunt asa de negativi romanii....pai intr o tara de tot kktul din care pana si tinerii isi planifica studiile in asa fel incat sa poata pleca din tara, de unde vrei sa mai existe optimism ?  Optimismul il mai vezi doar la cei care au reusit sa traga un tun ca sa isi asigure un trai decent pe viitor sau fericitii care s-au lipit de unu si de altu pt a obtine un post comod cu salariu ce-i permite sa isi faca mofturile intr o tara in deriva.

Cand lucrurile vor merge spre bine in tara asta, o sa vezi si oameni mai pozitivi. Pozitivismul asta apare odata cu nivelul de trai. ar fiu bine ca initiatoarea sa faca un studiu propriu si sa vada in primul rand in ce situatie materiala sunt cei pe care ii considera ea "negativi" inainte sa i catalogheze asa.

Am pus link ul pe pastebin pt ca aici nu ma lasa sa l postez.

http://pastebin.com/xmZJMrtU

Edited by A10, 04 August 2015 - 00:58.


#31
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
1. Initiatoarea nu se afla in Romania de muuuuuuult timp, asadar nu m-am referit la romani. Asta ai presupus tu. De altfel nu m-am referit la o anumita nationalitate de oameni, la o anumita comunitate sau clasa sociala ci la homo sapiens in general. In plus de asta sunt foarte out of touch cu situatia din Romania pe toate planurile. Ce mai vad si eu pe la stiri, in rest habar nu am. E absurd sa zici ca m-am referit la romani.
2. Daca ai impresia ca toti avutii sunt optimisti si fericiti te inseli amarnic. La fel este valabil daca ai impresia ca toti care au neajunsuri si/sau sufera sunt negativi si pesimisti. Nu vine nimic automat la pachet cu nimic. Totul depinde de individ. Am cunoscut persoane cu de toate si cand te aflai in compania lor iti venea sa-ti tragi palme. Plecai acasa extenuat psihic de atata bullshit ce zacea in ei. Am cunoscut persoane in cea mai crunta saracie care m-au facut sa-mi fie rusine de mine insumi, prin optimismul si atitudinea lor.
3. Nu am catalogat pe nimeni in particular. Daca cineva pe aici (inclusiv tu) s-a simtit avizat cumva, sau pus in vreo categorie (imaginata) asta este problema lor si respectiv a ta, nu a mea. Nu-mi atribui intentii pe care nu le-am avut cand am deschis topicul. Nu sunt eu responsabila de felul cum alegi tu sa interpretezi un subiect sau un mesaj. De obicei cei care se rascoala se simt automat avizati se auto-catalogheaza.
Tot ce pot face eu este sa incerc sa clarific cat pot si sa sper ca nu se vor ivi neintelegeri de genul asta. In rest 'mniezo cu mila.

Edited by GangamStyle, 04 August 2015 - 01:18.


#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,701
  • Înscris: 15.06.2007

 paul_pablo, on 03 august 2015 - 08:07, said:

Eu prefer sa ma inconjor de cei realisti. e mai sanatos
Sau pragmatici.
Nu sunt chiar pesimist, dar din prea multe dezamagiri, nu ma mai astept la nimic de la nimeni. Mereu ma bazez pe "worst case scenario" si in caz ca iese peste asteptari, ma bucur.

 A10, on 03 august 2015 - 09:46, said:

Am impresia ca virgula cultura lui pop tamas i-a tampit pe tot mai multi. De ce spun asta ? Pai vad tot mai multe persoane adoptand principiile astea.
Orice om poate fi pozitiv sau negativ in atitudine. Daca te consideri o persoana cerebrala, incearca sa vezi de ce acea persoana e negativa si nu te grabi sa-i dai cu flit doatr pt ca ti-a spus tie pop tamas ca aia negativistii iti fac rau.
In romania asta unde tot mai multi nu mai pot de atata bine, e foarte usor sa gasesti persoane negativiste. Un om cu adevarat inteligent incearca sa vada dincolo de aparente.
Taman optimismul, si "energia pozitiva" ne-a adus si criza monetara mondiala din 2008. Las' hai ca ne imprumutam, afacerile vor merge bine, da-le dreq de dobanzi maricele, ca se platesc ele cumva, pana s-au prins unii ca da cu virgula, si cand s-au trezit si restu' s-a rupt filmu la visul frumos si optimist.

#33
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,082
  • Înscris: 19.12.2012
@GangamStyle: pai daca vrei detalii concrete, informatii clare, spune draga si tu ceva clar. Abia acum ne spui ca esti plecata din tara ? Eu traiesc inca in Ro si ma confrunt cu realitatea de aici nu cu ce freaca altii peste oceane. Degeaba visam la ce o fi peste 3 garduri si doua poteci daca ne lovim cu capu de barna din fata ochilor.
Stiu ca nici bogatasii nu-s cei mai optimisti dar aia e problema lor, isi pot repara (daca vor) situatia. Din pacate, votantii din romanica nu prea au de ales decat sa plece afara, daca vor sa nu devina niste "negativisti" Aici nu prea ai cum sa fii foarte optimist decat daca tragi pe nas sau esti frate cu alcoolul.

In RO sunt convins ca nu mai aveai luxul de a ti alege prietenii in functie de gradul de optimism :) aici ti-i alegi in functie de sansele de supravietuire :)) asta ca sa fiu un pic si cinic dar asta e realitatea....p'acilea nu ne permitem atatea luxuri

Edited by A10, 04 August 2015 - 01:26.


#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011
@Gangam... nu stiu cine esti, daca ai mai fost pe ,,aici ", dar mare dreptate ai  :)

Majoritatea crede ca fericirea tine de valori materiale, acei oameni nu vor fi fericiti oricit ar avea.

Este o viziune deformata pe care nu o discut, nu doresc polemica cu nimeni.

Ca fapt divers... sotia are o cunostinta, mai bine situata ca noi.
Intr-un moment de siceritate i s-a destainuit ca ar vrea sa fie si ea ca sotia mea, zimbitoare, optimista si spontana.

Dar nu poate, are un gol in suflet si o neimplinire pe care nu si-o explica.

De asta motoul meu care apare cind si cind pe forum pe astfel de subiecte este: ,,Fericirea fiecaruia este alta. "

#35
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013

 A10, on 04 august 2015 - 01:21, said:

@GangamStyle: pai daca vrei detalii concrete, informatii clare, spune draga si tu ceva clar. Abia acum ne spui ca esti plecata din tara ? Eu traiesc inca in Ro si ma confrunt cu realitatea de aici nu cu ce freaca altii peste oceane. Degeaba visam la ce o fi peste 3 garduri si doua poteci daca ne lovim cu capu de barna din fata ochilor.

Ai fi mirat sa stii ca multi emigranti traiesc in diaspora (chiar si aici unde stau eu) la acelasi nivel ca cei care sufera in Romania ? Este adevarat dar nu multi o spun, din mandrie, rusine sau grandomanie.

Si stai asa ca nu am atins alt punct important si anume ca saracia si suferinta te pot face sa fii negativ, este omenesc, dar nu te face sa fii jigodie. Asta tine de personalitate nu de starea materiala. Multi sunt negativi din fire, indiferent de situatie.
Eu ma refeream la hibe de caracter sau personalitate nu la starea materiala. Unii dintre voi ati adus discutia in directia asta.

Edited by GangamStyle, 04 August 2015 - 01:37.


#36
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010

 GangamStyle, on 04 august 2015 - 01:28, said:

Ai fi mirat sa stii ca multi emigranti traiesc in diaspora (chiar si aici unde stau eu) la acelasi nivel ca cei care sufera in Romania ? Este adevarat dar nu multi o spun, din mandrie, rusine sau grandomanie.

Si stai asa ca nu am atins alt punct imnportant si anume ca saracia si suferinta te pot face sa fii negativ, este omenesc, dar nu te face sa fii jigodie. Asta tine de personalitate nu de starea materiala. Multi sunt negativi din fire, indiferent de situatie.
Eu ma refeream la hibe de caracter sau personalitate nu la starea materiala. Unii dintre voi ati adus discutia in directia asta.
mare adevar

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate