Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#1477
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Te referi la stalpul din beton cu marginile tesite ? Posted Image


Am crezut ca vezi vreo fantoma in forma tinciului Posted Image

Pai nu este nicio masca, e un stalp de beton i-am tesit marginile cu flexul si l-am finisat prima oara cu adeziv de interior si tinci .

Edited by Benderbut, 03 September 2017 - 21:33.


#1478
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am terminat pe sub scari de dat tinci , am ridicat si un zid din bca sub scara pentru ca oricum nu puteam sa depozitez sau sa finisez bine sub scari acolo unde unghiul era foarte mic . Am terminat baia de dat cu tinci peste tot .Voi pune faianta doar in zonele cu interes adica dus, wc si chiuveta , in rest las doar tinci . Sunt de parere ca baia fiind destul de mare lasand zone neacoperite cu faianta peretii vor putea sa respire vaporii de apa  fara sa se adune umezeala sa curga pe faianta si economie la faianta. Posted Image

La etaj am turnat un pat de 3 cm de termobeton (bile de polistiren cu ciment ) pentru ca urmeaza sa pun teava pex pentru incalzire si sa torn sapa peste ca apoi sa pot monta usile sa finisez holul de la etaj.

Vroiam sa pun niste polistiren extrudat in loc de termobeton ca izolatie, insa au fost cazuri in care polistirennul se ”mananca” acolo unde era parchetul peste el ce sa mai vorbim de sapa de egalizare peste el.

Attached Files


Edited by Benderbut, 05 September 2017 - 20:30.


#1479
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 23.02.2007
Sa dai si niste gauri in perretele din baie, unde nu e faianta, ca sa respire mai bine.
In afara de gaini si soare nu iti mancanca nimic polistirenul. Basca daca e sub sape.

#1480
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbobitzaaa, on 06 septembrie 2017 - 07:52, said:

Sa dai si niste gauri in perretele din baie, unde nu e faianta, ca sa respire mai bine.
habar nu ai muritorule Posted Image
Posted Image)

Am facut o baie in Italia tencuita manual (var nestins , nisip si niste lut) dupa care am finisat peretii tot cu un tinci natural facut cam din aceleasi ingrediente, iar faianta pe alocuri pentru ca asa a vrut arhitectul , ”cica sa respire peretii ”, a iesit super  pacat ca nu am facut o poza.

Quote

In afara de gaini si soare nu iti mancanca nimic polistirenul. Basca daca e sub sape.

Vorbeam de extrudat. Extrudatul se macina sub sapa si chiar sub parchet. Din cauza aceasta panourile cu nuturi au polistiren nu extrudat . Posted Image

Edited by Benderbut, 06 September 2017 - 11:51.


#1481
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Montat teava pex, insa am fost azi sa iau o remorcuta de nisip dar era blocat drumul spre balastiera ,se pune asfalt insa nu era niciun indicator ca se fac lucrari Posted Image .

Prima oara am estimat ca imi intra doar vre 25-30 m de teava , insa dupa ce am intins-o mi-a papat 46 de m

Maine turnam lejer sapa de egalizare daca aveam nisip.

Attached Files


Edited by Benderbut, 06 September 2017 - 18:43.


#1482
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View PostBenderbut, on 06 septembrie 2017 - 18:42, said:

Montat teava pex, insa am fost azi sa iau o remorcuta de nisip dar era blocat drumul spre balastiera ,se pune asfalt insa nu era niciun indicator ca se fac lucrari Posted Image .

Prima oara am estimat ca imi intra doar vre 25-30 m de teava , insa dupa ce am intins-o mi-a papat 46 de m

Maine turnam lejer sapa de egalizare daca aveam nisip.
Mi se pare mie sau vei avea prizele in casa foarte jos,putin deasupra plintei?

#1483
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Firele alea din ultima poza reprezinta sursa unui viitor senzor de miscare pentru luminile de la casa scarii...

Dar  i general prizele sun la o distata de 30 cm de la gresie, inca vroiam sa fie si mai joase, cam 20 cm .

#1484
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am reusit sa procur o remorcuta de nisip sa torn sapa aia. Am turnat-o in 4 ore .(Mi-a mai rams timp sa iau si usile 3 pe dreapta si 2 pe stanga pentru holul de la etaj)

Trebuie sa ma gandesc la o solutie sa modific treptele la scari ...Posted Image

Attached Files


Edited by Benderbut, 07 September 2017 - 20:30.


#1485
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am montat cele 4 usi de la etaj, mai am de montat o usa la casa scarii ce duce spre pod.

Sunt fixate in suruburi trebuie sa umplu cu mortar pe langa toc , iar la cea dinspre pod trebuie sa zidesc cu bca 15 cm pentru ca este golul prea mare

Attached Files



#1486
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am modificat scarile.

M-am tot gandit la o solutie rapida de cofrat si turnat scarile si am taiat niste placi de tego cu latimea de 17,5 cm si 90 de lungi ,le-am arcuit si apoi au stat singure fixate in perete , doar ca treptele au iesit la semirotund Posted Image

Am vrut sa le fac si un pic mai late in final dar riscam sa dau cu capul in grinda deasupra , asa ca au ramas tot la 26 cm.

Reteta pentru turnat a fost speciala:

-40 kg de ciment
-o galeata de apa de 20 l
-o cana de aditiv mapescreed
-100 kg de nisip
-50%  bile de polistiren


Am adaugat bile te polistiren ca sa nu incarc cu greutate inutila scarile si nustiu de ce  asa sper sa faca priza mai bine cu betonul decat daca turnam beton peste ele.

Attached Files


Edited by Benderbut, 13 September 2017 - 16:14.


#1487
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Prin 50% polistiren zici exprimat fata de volumul agregatelor inainte sa adaugi apa, sau dupa? Cum rezista la sarcini concentrate dupa uscare? Suna a gol?

#1488
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postsebulbus, on 13 septembrie 2017 - 16:19, said:

Prin 50% polistiren zici exprimat fata de volumul agregatelor inainte sa adaugi apa, sau dupa? Cum rezista la sarcini concentrate dupa uscare? Suna a gol?
Polistirenul l-am pus dupa

50% din volumul nisipului. Nu suna a gol ci a plin semn ca a facut priza , are densitatea aproape ca a sapei de egalizare semiuscata.

Edited by Benderbut, 13 September 2017 - 16:34.


#1489
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Nu asa, ci in sensul ca se simte ca e mai putin densa decat o sapa/dala normala, sa zicem?

#1490
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Si vei cumpara gresie pe semirotund? :)
Hai ca arata bine.
Spor

#1491
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postsebulbus, on 13 septembrie 2017 - 20:02, said:

Nu asa, ci in sensul ca se simte ca e mai putin densa decat o sapa/dala normala, sa zicem?
Se simnte mai mult in mistrie, cand este deja intins nu prea

View PostNukem, on 13 septembrie 2017 - 20:10, said:

Si vei cumpara gresie pe semirotund? Posted Image
Hai ca arata bine.
Spor
da...trebuie sa folosesc mai mult flexul la taiat.

#1492
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Si s-a dus si saptamana asta...

Nu prea se vede ca am facut mare branza ...desi am lucrat pana la 10 ore pe zi .Am tencuit o grinda sa o indrept, am returnat scarile, am pregatit peretii pentru doua maini de tinci (mai am de treaba vreo zi ), am intins plasa peste rigips cu capse , mai ramane de dat intarit rigipsul cu niste holsuruburi , am dat gauri in peretele de la casa scarii si am bagat 5 bare filetate in ciment cu uscare rapida de la ceresit pentru balutrada.

Este un hol si o casa scarii cu foarte multe complicatii , foarte multe muchii de pereti ...Posted Image
Am sperat ca saptamana asta sigur voi vedea un perete cu alb dar nu a fost sa fie. Posted Image

Attached Files


Edited by Benderbut, 16 September 2017 - 17:57.


#1493
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am terminat de dat cu tinci casa scarii. Astazi am mai pregatit peretii de pe hol la etaj de dat cu tinci, am ranforsat rigipsul cu holsuruburi prin plasa de polistiren si capse si am dat o mana de adeziv pentru gresie si faianta , dupa care mai dau cu o mana de adeziv si ultima mana de tinci.

Lucruri de realizat pana la primul inghet:

-sa termin de finisat peretii si pe holul de la etaj
-sa termin de zidit cu bolovani ” temelia” la gardurile laterale.
-sa construiesc din lemn 5 geamuri pentru pod
-sa umplu cu polistiren intre centura si ######la la beci sa nu intre frigul la puffer si la instalatia de apa
-sa confectionez din fier o scara fixa pentru acoperis in directia cosului pentru ca mai am de pus la punct o coala de tabla care a iesit din falț , mie frica sa nu o ia vantul la iarna.

Lucruri care merg facute si la iarna :

-de pus la punct instalatia electrica si sa montez prizele  
-de pus marmura pe semineu si pe blatul de la bucatarie
-de montat sipca pe gardurile laterale
-sa construiesc din lemn 5 geamuri pentru pod (asta daca nu le pot face pana a incepe iarna)

Lucruri care am mai ramas de facut in privinta mutarii :
-Gresie la parter , casa scarii si la holul de la etaj
-sa achizitionez un GPA care lipseste de la sistemul de incalzire sa fie functionabil
-am ceva mobila buna din lemn masiv din Italia stransa pe parcursul timpului
-vointa Posted Image

Attached Files


Edited by Benderbut, 20 September 2017 - 21:34.


#1494
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am terminat de dat cu tinci si holul Posted Image
Pana acum m-am incadrat in timp cu ce mi-am propus .

Mi-a ramasi si timp ca sa tai iarba pe langa gard ca luni sa ma apuc de zidit cu bolovani temelia la gardurile laterale, insa ma cam incomodeaza privelistea de mai la deal in locul  unde lumea arunca gunoiul. Trebuie sa fac o vizita pe la primarie ca sa port o discutie serioasa cu primarul eine ernsthafte DiskussionPosted Image,pentru ca lipseste un podet intre strada si locul de aruncat gunoaie si o plasa care sa impiedice cainii sa intre si sa imprastie gunoiele in sant care ulterior ajung in sant in directia mea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EKkh5Sj_XFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Benderbut, 24 September 2017 - 08:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate