Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#1441
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Vise, nu se poate muta media tensiune nici cu o caruta de acte desi este in intravilan.

O sa am de gand ca acoperisul macar sa il fac din tigla. sa nu se formeze naibii un arc electric. Insa peretii n-am de ales si ii fac din tabla ondulata neagra de 1,5 mm grosime asta dupa ce o smilgheruiesc si o vopsesc pentru ca n-am ce face su ea. Cica este de la o ”uzina” are vreo 20 de ani vechime ...

Edited by Benderbut, 13 August 2017 - 13:14.


#1442
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View PostBenderbut, on 13 august 2017 - 13:10, said:

Vise, nu se poate muta media tensiune nici cu o caruta de acte desi este in intravilan.
Te contrazic.Cunosc cazuri concrete ( marea majoritate pe joasa tensiune dar si pe medie tensiune) care au fost mutate.....pe cheltuiala beneficiarului.Chiar recent  stiu pe cineva care deviaza o lea 20 kv  pe intervalul dintre 2 stalpi,ca sa isi poata construi casa ( cu autorizatie).Totul e sa ceri si sa ai bani.

#1443
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postadrian153, on 13 august 2017 - 17:51, said:

Te contrazic.Cunosc cazuri concrete ( marea majoritate pe joasa tensiune dar si pe medie tensiune) care au fost mutate.....pe cheltuiala beneficiarului.Chiar recent  stiu pe cineva care deviaza o lea 20 kv  pe intervalul dintre 2 stalpi,ca sa isi poata construi casa ( cu autorizatie).Totul e sa ceri si sa ai bani.
Pe cheltuiala beneficiarului se poate oricand... :)

#1444
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Reparat, tencuit, vãruit spatele casei care avea o "ranã" destul de urâtã pe o fâșie de aproape 2 metri lãțime de sus pânã jos într-un colț. La 40 de centimetri de spatele casei, pe hotar, construi in zid de piatrã. Cred cã acest zodie va feri oarecum spatele casei de vânt, îngheț, intemperii. Oricum vreau sã strâng și ceva bãnuți sã izolez spatele casei cu plãci de polistiren și apoi sã trag un strat perfect de glet deasupra lor. Am reparat și câțiva lanți + înlocuirea țiglelor deteriorate. Mai am de pus un jgheab acolo.
Încep pregãtirile și "cârpelile" pentru iarnã.
Bineînțeles, am foarte multe de fãcut, modificat, dar încã nu mã ajutã situația materialã. Pânã atunci pot îndrãzni doar sã visez/schițez/proiectez planuri de îmbunãtãțire ale coșmeliei :nanana: :lol:

Succes maxim tuturor în proiectele și visele voastre.

#1445
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Noroc! Posted Image

#1446
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Imi explica si mie cineva ce naiba s-a intamplat? Posted Image

#1447
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Mda, numai miștocari pe aici.

#1448
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postandroholic, on 20 august 2017 - 13:24, said:

Mda, ”numai miștocari pe aici”.
Permite-mi sa te contrazic :
Parca s-a produso curbura in spatiu-timp softpedian in care ti-ai facut prezenta brusc pe jurnal la mine Posted Image .

Edited by Benderbut, 20 August 2017 - 14:29.


#1449
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
In legatura cu amenajarea baii:

M-am gandit la decorativa cu granule de quart de culoare alba ca sa nu se deosebeasca prea tare de tinciul alb unde va veni dat in partea de sus. Adica vreau o baie care sa nu se deosebeasca de restul camerelor prea tare cu faianta multicolora imbracata pana in tavan.

https://www.dedeman....-3-kg/p/5010357
https://www.dedeman....-8-kg/p/5009254

Problema este acel liant , galeata de latex care desi scrie la specificatii ca este impermeabila nu am incredere in ea deoarece mai scrie ca este un produs care se dilueaza cu apa. De aceea vreau ca granulele de quart sa fie fixate cu ajutorul unei rasini epoxidice, pentru ca este cea mai buna solutie pentru impermeabilizare si garantia ca nu se decojeste.

Am tot cautat pe net insa nu am gasit granule +rasina eposidica. Trebuie sa le cumpar separat.

#1450
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ieri si astazi am inceput sa finizez tavanele. Prima mana si a doua mana am dat direct peste tavan cu adeziv pentru placi ceramice de interior cel mai ieftin , iar apoi o ultima mana de tinci Knauf (W) pentru interior si exterior, granulatia este un pic mai mare pentru gustul meu insa iese mai drept decat cel fin.In privinta calitatii mi se pare foarte bun tinciul avand in vedere ca sunt mai mult invatat cu produsele italienesti.

Nu am asteptat ca adezivul sa se usuce de tot inainte de a da ultima mana de tinci ca sa faca priza mai bine (umed peste umed)

In schimb am salvat tavanul de la bucatarie de la tinci , pe el il voi lasa beton aprent.


Am montat si o usa la baie ca sa pot finisa pe langa ea bine peretii. Cea mai ieftina la 149 de Ron de la Dedeman . Este usoara foarte indemanoasa  , dar cel mai important este montajul

Attached Files


Edited by Benderbut, 24 August 2017 - 19:40.


#1451
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Apropo, ce ai mai facut xu putul? Ar trebui sa scoti macar bara aia de 2 m. Ce adincime are putul?

#1452
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostNukem, on 24 august 2017 - 19:42, said:

Apropo, ce ai mai facut xu putul? Ar trebui sa scoti macar bara aia de 2 m. Ce adincime are putul?
Imposibil , trebuie sa golesc mai intai fatana  acum are 7 tuburi pline cu apa, si nu imi permit sa o golesc pentru ca am nevoie si vecinul ca el nu are , cara cu galeata.

Are 14 m adancime.

#1453
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Aseara am stat pana tarziu la un pahar de vin cu nasu si m-am trezit cam mahmur Posted Image

Am inceput sa dau ultima mana de tinci si nu prea sunt multumit pentru ca se trage repede si nu am timp sa driscuiesc bine .Ar trebui ca prima mana de tinci sa fie de culoare gri sau altceva care sa nu traga asa repede . Sau cand se da prima mana de tinci sa nu dureze mult pana ce se da ultima mana de tinci .

Attached Files


Edited by Benderbut, 26 August 2017 - 18:52.


#1454
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Tu dai doua straturi de tinci? Asta pentru ca nu dai glet, sau...?

#1455
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postlenny13, on 26 august 2017 - 19:28, said:

Tu dai doua straturi de tinci? Asta pentru ca nu dai glet, sau...?
Doua straturi de tinci unul pentru indreptare si ultimul de finisare . Nu dau glet.

:)

Edited by Benderbut, 26 August 2017 - 19:29.


#1456
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostBenderbut, on 26 august 2017 - 19:29, said:

Doua straturi de tinci unul pentru indreptare si ultimul de finisare . Nu dau glet.

Posted Image

     Insa tinciul este unul cumparat la sac,da? Acela e aproape ca un glet de fin. Oricum, greu sa finisezi cu tinci si sa arate foarte bine. Ai nerv, nu gluma! Posted Image

#1457
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Da, este la sac . Nu seamana ca un glet de fin ci mai ”granulos” ... ca faina de porumb Posted Image. Gletul seamana mai mult la granulatie cu ipsosul.

Singura asemanare cu gletul este culoarea .

Edited by Benderbut, 27 August 2017 - 22:09.


#1458
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Maine termin bucataria si pe urma ma apuc la casa scarii si pe sub ea.Posted Image

Attached Files


Edited by Benderbut, 31 August 2017 - 20:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate