Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Blocuri Noi - Splaiul Independentei nr 313

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#55
curiosul2004

curiosul2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.12.2013
Da' ce se presteaza de taxa aia?

#56
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Cica intretinere la bloc (paza, curatenie etc). Cei de la 20th nu dau finisaje, pretul este la fel. Eu ma uit de 3 camere si se invart in jur de 100k. Conlux development sper sa faca ceva okeish, chiar daca sunt decat la fundatie. Nu se grabeste nimeni.

#57
voicucosmin

voicucosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.07.2009
da, asa e, daca e in jur de 100k pt 3 camere nu este, dar la 2 camere cat ma intereseaza pe mine se simte diferenta, la ceilalti nu stiu nimic de preturi, termen cand ar trebui sa fie gata etc..

#58
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
O sa apara preturile prin Octombrie la ei. Scriu aici cum le am.

Edited by darksun, 04 September 2015 - 15:42.


#59
curiosul2004

curiosul2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.12.2013
Au locuri de parcare la subsol?

#60
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005

View Postcuriosul2004, on 04 septembrie 2015 - 15:51, said:

Au locuri de parcare la subsol?

Da au, cam tot 10K per loc din pacate.

#61
radud91

radud91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2015
Salut,

Am fost zilele astea atat la 20th cat si la Novum si impresiile pentru apartamentele de 2 camere cu bucataria separata sunt urmatoarele:

20th:
- Peretii exteriori si cei dintre apartamente din caramida porotherm 30cm iar peretii despartitori din porotherm 11.5cm; Polistiren 10cm; Beton B400;
- Blocul este impartit in doua: partea de pe sud la pretul de 1100 euro/mp (62100 euro 2 camere) iar cele de pe nord 1150 euro/mp (67500 euro 2 camere);
- Apartamentul se preda la glet (fara finisaje, lavabil, gresie, parchet, usi interioare, intrerupatoare, etc..)
- Parcare subterana 10000euro/ supraterana 5000 euro;
- Apartamentele de doua camere sunt destul de inghesuite (living 17.45mp, dormitor 13.3mp), dar se poate mult mai rau in Bucuresti.
- S-au vandut aproximativ 30 de apartamente pana acum.

Novum:
- Peretii exteriori din porotherm 25cm, peretii dintre apartamente din porotherm 20cm iar peretii despartitori din porotherm 11.5cm; Polistiren 10cm; Beton B400; De fier beton nu a stiut sa imi spuna exact tipul dar a spus ca este romanesc;
- Pretul pe metru patrat este intre 1200 si 1300 euro;
- Apartamentul se preda la cheie cu finisaje de calitate buna (din ce mi-a spus agentul si din ce am citit pe internet despre marca finisajelor);
- Iluminatul in apartament se va face prin spoturi si benzi de LED-uri;
- Apartamente mult mai spatioasa si mai variate ca cele de la 20th (Living 20-23mp; dormitor 13.5-16mp)
- Parcare subterana 10000 euro. Nu exista locuri de parcare supraterane de achizitionat. Au spus ca doresc sa puna gazon, pomisori, floricele, etc. Vor exista cateva locuri de parcare pe langa piranha, fara plata, pe principiul parchezi daca e liber cand vii.
- Se vor mai construi inca 5 blocuri (3 cu apartamente doar de inchiriat), deci o sa mai fie santier acolo inca vreo doi ani (asta banuiesc ca afecteaza ambele blocuri). Vederea spre biblioteca din poli a actualului bloc Novum va fi acoperita de urmatorul bloc care se va construi acolo (acela va avea vedere mai buna dar din spusele agentului si pretul va fii pe masura)
- Taxa de 50euro + TVA este pentru paznic, femeie de serviciu, electrician, instalator, intretinere imprejurimi. Este putin mai mare decat la un bloc cu asociatie de locatari dar nu exagerat. Daca serviciile oferite vor fi ok consider ca se mertita acesti bani.
- S-au vandut aproximativ 40% din apartamentele din acest bloc.

Concluzia: Apartamentele de la Novum mi se par mult mai ok fata de cele de la 20th. Sunt mai spatioase si se predau la cheie. Dupa lungi cautari de apartamente, chiar daca sunt ceva mai scumpe, eu o sa-mi rezerv in zilele urmatoare un apartament de 2 cam la 74900 la Novum (sau poate 75900... inca nu am decis). Zona este foarte buna (am locuit 4 ani in regie fara sa am vreo problema pe strada) si nu cred ca mai gasesc in alta parte la fel de bine in aceeasi bani.

Spor la cautat.

#62
koresh12

koresh12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2015
Ca de obicei nu întârzie sa apară pe forum si agenții de vânzări :D

#63
radud91

radud91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2015

View Postkoresh12, on 15 septembrie 2015 - 11:35, said:

Ca de obicei nu întârzie sa apară pe forum si agenții de vânzări Posted Image

Mda...ce sa zic...ma asteptam la astfel de raspunsuri. Nu sunt agent de vanzari. Eu caut sa imi cumpar de mult timp un apartament si comentariile de pe acest forum mi-au fost de ajutor si am zis sa returnez favorul. Crezi ce am zis bine... nu crezi...iarasi bine. Treaba ta

#64
fanmamaie

fanmamaie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2007
Eu unu am fost la Exigent One si mi-a placut. Apartamentele mi se par bine compartimentate (in genul 19th/20th). Preturile sunt la alb, cum s-a precizat si mai sus. Am intrebat daca finisajele se pot face cu echipelor lor, dar momentan au zis ca nu. E un avantaj ca e la alb, deoarece iti faci apartamentul cum vrei tu, alegi ce finisaje iti doresti. Principalele dezavantaje ar fi locul de parcare mult prea scump, santierul de la Novum va mai dura ceva timp, deci strada de access o sa fie asfaltata abia la final (poate sa dureze si pana la 5 ani pana termina cei de la Novum tot complexul) plus faptul ca se va fi foarte aglomerat, o singura strada de access pentru sute de apartamente.

Au precizat ca vor fi gata in luna Aprilie 2016, iar planul pentru locurile de parcare va fi gata in jurul lunilor ianuarie/februarie.

#65
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Dupa cum ziceam atat Exigent One (20th) cat si novum au preturi mari pt ce ofera. Aici totusi se refera la al treilea complex de pe ranetti, in speranta in care o sa aiba preturi decente fata de restul hotilor.

#66
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Asta e pretul pietei (MARE), deci nu am asteptari prea mari sa le dea la jumatate de pret.
Vrei pret mai mic, iti iei vechi in zona pe linia lui 41, macar ai trotuare, drum, ...

Edited by sovu, 16 September 2015 - 12:34.


#67
cristi89x

cristi89x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2015

View Postradud91, on 15 septembrie 2015 - 00:30, said:

Salut,

Am fost zilele astea atat la 20th cat si la Novum si impresiile pentru apartamentele de 2 camere cu bucataria separata sunt urmatoarele:

20th:
- Peretii exteriori si cei dintre apartamente din caramida porotherm 30cm iar peretii despartitori din porotherm 11.5cm; Polistiren 10cm; Beton B400;
- Blocul este impartit in doua: partea de pe sud la pretul de 1100 euro/mp (62100 euro 2 camere) iar cele de pe nord 1150 euro/mp (67500 euro 2 camere);
- Apartamentul se preda la glet (fara finisaje, lavabil, gresie, parchet, usi interioare, intrerupatoare, etc..)
- Parcare subterana 10000euro/ supraterana 5000 euro;
- Apartamentele de doua camere sunt destul de inghesuite (living 17.45mp, dormitor 13.3mp), dar se poate mult mai rau in Bucuresti.
- S-au vandut aproximativ 30 de apartamente pana acum.

Novum:
- Peretii exteriori din porotherm 25cm, peretii dintre apartamente din porotherm 20cm iar peretii despartitori din porotherm 11.5cm; Polistiren 10cm; Beton B400; De fier beton nu a stiut sa imi spuna exact tipul dar a spus ca este romanesc;
- Pretul pe metru patrat este intre 1200 si 1300 euro;
- Apartamentul se preda la cheie cu finisaje de calitate buna (din ce mi-a spus agentul si din ce am citit pe internet despre marca finisajelor);
- Iluminatul in apartament se va face prin spoturi si benzi de LED-uri;
- Apartamente mult mai spatioasa si mai variate ca cele de la 20th (Living 20-23mp; dormitor 13.5-16mp)
- Parcare subterana 10000 euro. Nu exista locuri de parcare supraterane de achizitionat. Au spus ca doresc sa puna gazon, pomisori, floricele, etc. Vor exista cateva locuri de parcare pe langa piranha, fara plata, pe principiul parchezi daca e liber cand vii.
- Se vor mai construi inca 5 blocuri (3 cu apartamente doar de inchiriat), deci o sa mai fie santier acolo inca vreo doi ani (asta banuiesc ca afecteaza ambele blocuri). Vederea spre biblioteca din poli a actualului bloc Novum va fi acoperita de urmatorul bloc care se va construi acolo (acela va avea vedere mai buna dar din spusele agentului si pretul va fii pe masura)
- Taxa de 50euro + TVA este pentru paznic, femeie de serviciu, electrician, instalator, intretinere imprejurimi. Este putin mai mare decat la un bloc cu asociatie de locatari dar nu exagerat. Daca serviciile oferite vor fi ok consider ca se mertita acesti bani.
- S-au vandut aproximativ 40% din apartamentele din acest bloc.

Concluzia: Apartamentele de la Novum mi se par mult mai ok fata de cele de la 20th. Sunt mai spatioase si se predau la cheie. Dupa lungi cautari de apartamente, chiar daca sunt ceva mai scumpe, eu o sa-mi rezerv in zilele urmatoare un apartament de 2 cam la 74900 la Novum (sau poate 75900... inca nu am decis). Zona este foarte buna (am locuit 4 ani in regie fara sa am vreo problema pe strada) si nu cred ca mai gasesc in alta parte la fel de bine in aceeasi bani.

Spor la cautat.

Salut,
Nu este cazul sa te superi… dar dai nastere la interpretari…
Sa ma explic pe scurt: din postarea ta vad doua descrieri a doua imobile , dupa care tragi o concluzie ,,am ales asta e cel mai bun’’.
Ok pana aici numai ca din descriere reiese ca este mai bun un imobil cu pereti mai subtiri, fara vedere, cu taxa de mentenanta impusa pe toata durata existentei apartamentului.
Singura diferenta  ce ar putea constitui un avantaj ar fi finisajele, dar si aici este mult de discutat. (,, Apartamentul se preda la cheie cu finisaje de calitate buna (din ce mi-a spus agentul ’’-asta a fost ..buna.., il cred pe cuvant)
Sau daca vrei o luam punctual:
1.    1.Dimensiunea  unei caramizi este de 25/30, cand este pusa pe 25 intra mai putini  m cubi ca si cantitate pe suprafata construita- asta inseamna economie pe metru patrat construit (aici se nasc alte intrebari: o fi singura economie care se face?) si costuri mai mari de intretinere pentru viitorul proprietar (izolatie fonica si termica scazute- costuri mari cu incalzirea iarna si aer conditionat vara).
2.    2.Tot aici se mai pune o intrebare legata de pret : aparent  daca luam in paralel cele doua imobile pretul pe metru patrat fara finisaje este aproximativ egal, dar , Novum are un cost mult mai mic pe metru patrat construit, la un calcul simplu ies finisaje de 250-300 Euro pe metru patrat util.
La  suprafata de 50mp, rezulta finisaje de aproximativ 15000 Euro - ar tebui sa fie Lux , nu de calitate buna  cum a zis agentul.
Fiind si eu in cautare de apartament, am discutat cu diversi constructori si ,,meseriasi” costul la finisaje la un nivel bun,cu materiale de calitate (nu Lux) este undeva in jur de 100-150 Euro/mp (cu firma, sau mai putin in regie proprie)
3.    3.Legat de suprafetele apartamentului ai dreptate, dar… (din nou dar), in nici o schita de prezentare nu apar cote (un desen te poate ,,fura” la ochi  astfel un dreptunghi poate aparea patrat…) . In acest caz mai apar niste semne de intrebare legate de supafetele finale din cadastru.
4.    4.Taxa de mentenanta Posted Image   ,, Taxa de 50euro + TVA este pentru paznic, femeie de serviciu, electrician, instalator, intretinere imprejurimi”  ce insemna  inretinere imprejurimi!? Cat tin imprejurimile? (totusi se mai fac 5 blocuri..)
Si… iar ajungem la calcule : la aproximaiv 200 de apartamente rezulta 10000 Euro + tva /bloc.
Sa zicem ca paznicul, femeia de serviciu, electricianul si instalatorul primeste cate 1000 Euro/luna J, tot mai raman 5000 Euro+TVA, pentru ,, imprejurimi”.
Ca o gluma daca electricianul primeste 1000 E /bloc x 5 Blocuri… (tinand cont ca nu lucreaza decat atunci cand are de reparat cate ceva, sau sa schimbe becuri arse…,) renunt la job si ma angajez la ei… scap de rapoarte saptamanale, lunare, termene limita … castig mai bine,timp liber mai mult si …. am si ,,mintea odihnita” Posted Image .
Probabil gazonul (cred ca intra la imprejurimi) costa mai mult … (nu ai folosit diminutivul) , pomisorii si floricelele sunt mai ieftine ( ,,taxa pe panseluta “- cum zicea cineva mai sus)
,,Daca serviciile oferite vor fi ok consider ca se mertita acesti bani.” – dar.. daca nu !? raman sa platesc lunar 50Euro+tva pentru totdeauna, pentru ca nu pot schimba administratia? Apropo , acea taxa daca nu o achiti in 30 zile  este EXECUTORIE, deci cu banca o mai dai la pace dar ptr 50 Euro poti ramane fara casa. (a discutat cineva mai sus despre acel articol impus din contract).
Si mai este un lucru foarte important care nu ti-a fost comunicat : materialele pentru reparatii, materialele de curatenie, consumabile etc. le platesti separat nu intra in cei 50Euro+TVA…
Eu personal, vreau sa platesc doar ce consum, si vreau sa pot controla pe cel ce administreaza imobilul, sa ii pot sanctiona/ rezilia  (in calitate de proprietar) contractul cu administratorul in cazul in care nu isi face treaba.
5.    5. Nr. de apartamente vandute .
Poate fi interpretata ca o usoara manipulare si directionare(cei mai multi au cumparat aici- oare de ce ?,, e cel mai bun”). Daca vroiai sa fi obiectiv comunicai si la Novum numarul de apartamente (40% din cat?)  si la ExigentOne (nu 20th) la fel , si foarte important de cand au inceput vanzarile la Novum(cateva luni) si de cand la Exigent (2-3 saptamani), publicitatea de care dispune Novum (prezenta peste tot) si cea de care dispune Exigent One  (au situl si acum in mentenanta, fara bannere etc).
Privind asa lucrurile nu pot decat sa ii felicit pe cei de la ExigentOne ca au facut atatea vanzari ,in conditiile avute, si, atunci intrebarea de mai sus are cu totul  alt raspuns.
6.    Concluzia.
Nu te supara dar suna a zlogan ieftin , facut dupa cursuri de vanzari. Mesaje scurte subliminale si , pentru  fixare, concluzia de final . ( se regasesc toate elementele ,,ca la carte”)


Concluzii: Posted Image
Am fost putin rautacios (cer scuze) dar orice medalie are si revers, vezi ,se vad altfel lucrurile privite din alt unghi si, concluzia, la fix 180 grade.
Poate o sa cumpar la Novum sau la Exigent,sau pe Ranetti  sau in alta parte,(nu e o decizie usoara, cumperi totusi o casa-poate singura intr-o viata de om)  dar in nici un caz nu cumpar din cauza concluziilor la care ai ajuns tu (putin ciudate , daca nu ai si alte argumente), ci din cu totul alte motive ce tin strict de nevoile si necesitatile mele personale.
Pentru a nu da nastere la interpretari, era mai simplu sa descrii doar cele doua imobile si atat, era de ajuns si de mare ajutor), fiecare avea propria concluzie si decizia era doar a lui (de aceea ai fost luat drept agent - poate ca esti, poate ca nu, nu stiu, si nici nu ma intereseaza , dar mi sa parut ca esti foarte dezamagit de anumite reactii cand de fapt ai vrut sa ajuti. Cei care te-au ajutat in luarea deciziei tale pe forum au postat doar informatii - mai mult sau mai putin reale, de aceea ai fost si la fata locului sa te convingi- si nu conluzii cu mesaje directe  ).
Sper ca m-am facut bine inteles si nu am nimic personal cu tine , dimpotriva, poate ti-am fost de ajutor. (daca o sa fim vecini te invit la o bere)

View Postdarksun, on 16 septembrie 2015 - 09:29, said:

Dupa cum ziceam atat Exigent One (20th) cat si novum au preturi mari pt ce ofera. Aici totusi se refera la al treilea complex de pe ranetti, in speranta in care o sa aiba preturi decente fata de restul hotilor.

Scuze pentru off topic, adresa da nastere la confuzii. Sunt in cautarea unui apartament in zona , daca gasesti ceva OK te rog sa postezi. Mutumesc ptr intelegere

#68
radud91

radud91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2015
@cirsti89x

Nu ma supar. Mersi de feedback. Nu pot decat sa o iau ca pe un compliment. Poate ca ar trebui sa imi gasesc un job pe vanzari. IT-ul e cam plictisitor cateodata :P. In descrierea facuta am incercat sa fiu cat se poate de obiectiv. Poate am avut o oarecare inclinatie spre Novum unde mi-am rezervat astazi un apartament. Am incercat sa prezint aspectele de la ambele blocuri.
Principalul motiv pentru care am ales Novum este compartimentarea apartamentelor. Chiar nu vreau sa stau inghesuit. Livingul si dormitorul sunt mult mari acolo.
Momentan locuiesc intr-un bloc comunist fara izolatie iar costurile la intretinere nu sunt foarte mari. Aici, tinand cont ca blocul este izolat termic, nu cred ca este o diferenta mare daca e caramida de 25 sau 30.
Legat de pretul pe metru patrat...la Novum dau 1203 euro/mp util cu finisaje (902 euro/mp construit), iar la Exigent One apartamentele de 2 camere sunt la 1099 euro /mp util (845 euro/mp construit) si 1147 euro/mp util (883 euro/mp construit) la glet.
Si legat de taxa de 50 euro. Tinand cont ca vei fi proprietar pe apartament si cota parte din teren, nu te poate da nimeni afara daca nu o platesti. In cazul in care serviciile oferite nu sunt bune, se poate forma asociatie de locatari. Eu, fiind mai comod, prefer sa platesc aceasta taxa fara sa imi mai bat capul cu alte lucruri, iar in contractul de rezervare nu scrie nimic legat problemele cauzate de neplata acelei taxe.
Am vazut astazi si finisajele la sediul lor unde am fost sa fac rezervarea. Poate ca nu sunt lux dar in orice caz arata bine (ex. gresie/faianta Porcelanosa).

Concluzia de mai sus era concluzia MEA. Am dorit Novum in loc de Exigent One pentru ca se potriveste mai bine nevoilor mele. Nu trebuie sa ia nimeni de bun ceea ce zic. Poate ca sunt un agent, un copil de bani gata sau un distrus care nu stie pe ce lume traieste. Mai bine lasati forumurile si mergeti direct acolo sa vedeti. Poate va place Novum, poate Exigent One sau poate nici unul dintre acestea doua. In orice caz, asta este o investitie. Sper sa fie totul ok si sa nu regret pe viitor achizitia. Tot ce stiu acum in mod sigur este ca nu voi gasi niciodata apartamentul perfect. Pana la urma trebuie sa pui in balanta avantajele si dezavantajele raportate la nevoile personale.

Poate ne vedem la bere ;)

#69
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005

View Postsovu, on 16 septembrie 2015 - 12:32, said:

Asta e pretul pietei (MARE), deci nu am asteptari prea mari sa le dea la jumatate de pret.
Vrei pret mai mic, iti iei vechi in zona pe linia lui 41, macar ai trotuare, drum, ...

Nu zice nimeni de jumatate de pret, dar as vrea sa se gaseasca la 100K EUR apart de 80+ mp utili + loc de parcare subteran.

Edited by darksun, 18 September 2015 - 08:32.


#70
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Si eu

#71
curiosul2004

curiosul2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.12.2013
Si eu la fel! +1 darksun

#72
vlad_alexandru

vlad_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 14.05.2014
merge :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate